Reklama

ZNAČKY | Samsung – história a súčasnosť hviezdneho konglomerátu

Samsung
Zdroj | Samsung
Terézia Miková
Samsung
Zdroj | Samsung
Zdroj | Samsung

Samsung je spoločnosťou, ktorá zastrešuje množstvo oblastí – od informačných technológií, cez ťažký priemysel až po služby, napr. vo finančníctve. Vo svojich začiatkoch sa Samsung zaoberal pestovaním, spracovaním a vývozom sušených rýb, ovocia a zeleniny. Až v neskoršom období sa postupne stala spoločnosťou, ktorej primárnym odvetvím sú rozvíjajúce sa technológie v oblasti ťažkého priemyslu, petrochémie, elektrotechniky a ďalších. My sa pozrieme na divíziu Samsung Electronics.

V skratke…

Názov spoločnosti: Samsung Electronics Co., Ltd.*

Sídlo: 129, Samsung-ro, Yeongtong-gu, Suwon-si, Gyeonggi-do, Kórea

Vznik spoločnosti: 1. marec 1938, Daegu, Kórea

Zakladatelia: Byung-chul Lee

Predstavitelia: Oh-Hyun Kwon – podpredseda a generálny riaditeľ, Boo-Keun Yoon – prezident a výkonný riaditeľ, Jong-Kyun Shin – prezident a výkonný riaditeľ, Sang-Hoon Lee – prezident a finančný riaditeľ

Forma spoločnosti: konglomerát spoločností

Počet zamestnancov: 489 000+

Pôsobenie: globálne

Web:  www.samsung.com

*sú uvedené informácie o spoločnosti a mená predstaviteľov Samsung Electronics, ktorá je jednou zo súčastí konglomerátu

Samsung je juhokórejským konglomerátom spoločností, ktoré sa zaoberajú pôsobením v rozličných oblastiach – od informačných technológií až po mobilnú komunikáciu a siete, ťažkým priemyslom, finančnými službami a inými druhmi služieb v rôznorodých odvetviach. V článku sa budeme predovšetkým zaoberať pôsobením v oblasti vývoja, výroby a distribúcie elektroniky a príbuzných odvetví.

Zdroj | Christianitydaily

Ideológia spoločnosti je zameraná predovšetkým na rozvoj ľudských zdrojov a technológií s cieľom vytvoriť globálnu spoločnosť s príslušnou úrovňou.

Päť základných pilierov Samsung

Charakter spoločnosti je tvorený piatimi základnými obchodnými princípmi – dodržiavaním zákonov a etických princípov, , zachovávaním prehľadnej organizačnej kultúry, rešpektovaním zákazníkov, akcionárov a zamestnancov, ohľaduplnosťou k životnému prostrediu a ohľadom na zdravie a bezpečnosť. Piatym obchodným princípom je spoločenská zodpovednosť, resp. správanie sa spoločnosti ako jednotlivca – spoločensky zodpovedného občana.

Názov spoločnosti Samsung znamená v doslovnom preklade „tri hviezdy“. Koncept názvu je prevzatý z východnej polyteistickej náboženskej tradície Sanxing, ktorých súčasťou sú traja bohovia šťastia – Fu – boh prosperity, Lu – boh spoločenského postavenia, statusu, Shou – boh dlhovekosti.

Zdroj | Samsung

Historické korene spoločnosti Samsung siahajú až do 40. rokov 20. storočia. 1. marca 1938 založil Byung-chul Lee spoločnosť v jednom z kórejských miest – Taegu. V tom čase bolo Taegu zamerané predovšetkým na predaj sušených rýb, ovocia a zeleniny do okolitých oblasti, najmä však do Mandžuska a Pekingu.

Zdroj | Samsung

Napriek skromným začiatkom sa spoločnosť rozrástla. V priebehu desiatich rokov sa súčasťou firmy stali vlastné mlyny, baliace stroje ale aj niekoľko výrobných prevádzok a predajní.

Zdroj | Samsung

V nasledujúcich, asi troch desiatkach rokov sa Samsung začal zaoberať aj inými výrobnými odvetviami a službami. Viacero z nich vzniklo aj z akvizícií iných spoločností. V čase, keď sa Samsung začal zaoberať aj inými odvetviami, jeho názov bol Samsung Moolsan. Spoločnosť bola prienikom viacerých spoločností. V súčasnosti je názov konglomerátu spoločností Samsung Corporation.

V 70-tych rokoch sa spoločnosť Samsung začala zameriavať predovšetkým na priemyselnú výrobu a elektroniku. V týchto rokoch spoločnosť položila strategické základy pre investíciu v oblasti ťažkého, chemického a petrochemického priemyslu.

Zdroj | Samsung

Ďalším z odvetví, v ktorých sa spoločnosť rozhodla pôsobiť, bol aj obchod s domácou elektronikou. V tom čase už na kórejskom trhu pôsobila spoločnosť Samsung Sanyo, neskôr Samsung Electronics, ktorá sa v nasledujúcich rokoch zaoberala nielen pôsobením na domácom, ale i na zahraničnom trhu.

Zdroj | Samsung

Už v roku 1970 Samsung Sanyo spustil výrobu čiernobielych televízorov s označením P-3202. V roku 1972 spustila spoločnosť výrobu televízorov určených pre domáci trh. O dva roky neskôr bola spustená aj výroba práčok a chladničiek.

Výroba lodí aj palív

V rámci rozvoja iných odvetví boli v roku 1974 založené spoločnosti Samsung Heavy Industries a Samsung Petrochemical. Asi o tri roky boli založené aj ďalšie spoločnosti – Samsung Construction a Samsung Fine Chemicals.

Vedeli ste, že?

V roku 1976 vyrobila spoločnosť Samsung Electro-Mechanics miliónty čierno-biely televízor. O dva roky neskôr bol vyrobený štvormiliónty televízor s čiernobielou obrazovkou.

V medzičase sa v spoločnosti začali zaoberať aj výrobou farebných televízorov. Postupne, koncom 70-tych rokov ale aj začiatkom 80-tych rokov sa Samsung začal zaoberať nielen pôsobením na domácom trhu, ale aj globálnou expanziou. Počas tohto obdobia sa spoločnosť zaoberala reštrukturalizáciou predchádzajúcich obchodných stratégií a vstúpila do nových oblastí.

Významnou udalosťou je aj vznik dcérskej spoločnosti Samsung Telecommunications Network, ktorá sa v neskoršom období zaoberala vývojom a výrobou mobilných telefónov, smartfónov, MP3 prehrávačov, počítačmi a inými druhmi spotrebnej elektroniky. V roku 1979 bola spustená sériová výroba mikrovlnných rúr a klimatizačných zariadení.

Vedeli ste, že?

Už v roku 1981 spoločnosť Samsung Electronics začala vývoz prvých prvých mikrovlnných rúr s označením RE-705D do Kanady.

Začiatkom 80-tych rokov sa v Samsung Electronics začali zaoberať aj vývojom a výrobou osobných počítačov. Už v roku 1983 bola spustená ich výroba. V tomto desaťročí bol Samsung čoraz viac sústredený na pôsobenie v oblasti technologických riešení, ktoré je možné využiť v spotrebnej elektronike.

Zdroj | Samsung

V roku 1980 boli zlúčené Samsung Electronics a Samsung Semiconductor. Zlúčením týchto spoločností sa zvýšil potenciál spoločnosti v oblasti elektroniky, polovodičov, optických telekomunikácii, taktiež aj v nových oblastiach technologickej inovácie od nanotechnológii až po rozšírené sieťové architektúry.

V roku 1984 Samsung Electronics vyviezla taktiež aj prvé videorekordéry do Spojených štátov amerických.

Vedeli ste, že?

Samsung je výrobcom najmenšieho a najľahšieho videorekordéra na  pásky so šírkou 4 milimetre?

V priebehu roka 1987 bola spoločnosť Samsung sprevádzaná aj smutnými udalosťami. Jednou z nich je smrť zakladajúceho predsedu pôvodnej spoločnosti – Byung-chul Lee. Jeho novým náhradníkom sa stal jeho syn Kun-hee Lee.

Zdroj | Iclarified

Prvým mobilným telefónom, ktorého výrobcom je Samsung, sa stal model SH-100, ktorý sa vo svojich prvých podobách objavil už v roku 1988.

Zdroj | Samsung

Do roku 1989 vyrobil Samsung už viac ako 20 miliónov farebných televízorov. Začiatkom 90-tych rokov sa spoločnosť zaoberala aj vývojom mobilných telefónov. V roku 1991 bol vývoj prvého mobilného telefónu Samsung ukončený. V nasledujúcom roku bol dokončený aj vývoj systému pre mobilné telefóny, ktorý sa objavil v modeloch mobilných telefónov Samsung.

Vedeli ste, že?

Samsung je výrobcom prvej 64MB RAM pamäte na svete.

Doposiaľ sa Samsung nezaoberal len vývojom a výrobou domácej spotrebnej elektroniky, napr. televízii alebo mikrovlnných rúr. V roku 1992 bolo vo výrobných halách Samsung vyrobených viac ako 10 miliónov priemyselných robotov.

Vedeli ste, že?

V rámci Samsung Advanced Institute of Technology (SAIT) bol vyvinutý aj prvý DVD rekordér na svete.

Významnými krokmi v roku 1994 sa stal predovšetkým vývoj a výroba prvej 256 MB pamäte DRAM.

V polovici 90-tych rokov bola v SAIT vyvinutá prvá technológia MPEG-3, ktorá pracuje v reálnom čase. V roku 1995 bol taktiež dokončený vývoj prvé 33-palcového televízora s dvomi obrazovkami. V roku 1996 bol taktiež dokončený vývoj 1GB pamäte DRAM. Napriek tomu, že už boli vyvinuté aj DRAM pamäte s vyššou hodnotou, až v roku 1996 sa začali sériovo vyrábať 64 MB pamäte DRAM.

Len v období od roku 1994 do roku 1996 sa až 17 rôznych produktov zaradilo medzi päť najlepších produktov z hľadiska podielu na globálnom trhu vo svojich oblastiach a ďalších 12 dosiahlo najvyššie umiestnenie na trhu vo svojej oblasti. Jednalo sa o rôznorodé produkty od polovodičov cez počítačové monitory a TFT-LCD obrazovky až po farebné katódové obrazovky.

Zdroj | Samsung

V roku 1996 sa objavil jeden z ďalších modelov prvých podôb GSM mobilného telefónu s označením Samsung SGH-250. Model mal rozmery 12,4 x 4,8 x 2,5 centimetra a hmotnosť 179 gramov. Mobilným telefónom bolo v tomto období možné telefonovať, prijímať a odosielať SMS. Z hľadiska zvuku umožňoval prehrávanie monofónnych zvukov a vibrácie. Vo vnútri sa nachádzala vymeniteľná Li-Ion batéria. V úspornom režime batéria telefónu vydržala približne 40 hodín a umožňoval asi 2 hodiny nepretržitého telefónneho hovoru.

Spoločnosť Samsung sa s rastúcou úspešnosťou taktiež musela zaoberať aj rôznymi sociálnymi povinnosťami v oblasti životného prostredia, kultúrnych alebo športových podujatí. Jednou z ich aktivít bolo aktívne podieľanie sa na športovom marketingu. Na základe intenzívneho úsilia v danej oblasti bol v roku 1996 bol Kun-hee Lee v júli 1996 vybraný za člena v Medzinárodnom olympijskom výbore (IOC).

V nasledujúcom roku sa spoločnosť Samsung stala celosvetovým olympijským partnerom (TOP) v kategórii bezdrôtovej komunikácie. V roku 1997 bol dokončený aj vývoj prvého 30-palcového TFT-LCD na svete. O rok neskôr sa TFT-LCD monitory stali jedným z produktov tohto druhu, ktoré zaznamenali najväčší podiel na svetovom trhu.

Samsung vo vývoji rôznorodých produktov pokračoval. V roku 1998 bol taktiež dokončený vývoj televízora s plochou obrazovkou s nulovým zakrivením. V rámci vývoja a výroby televízií bola v tomto roku spustená aj sériová výroba prvého digitálneho televízora na svete.

Vedeli ste, že?

V rámci podpory športových podujatí sa Samsung v roku 1998 stal olympijským partnerom zimných olympijských hier v Nagane.

Samsung v tomto roku taktiež vyvinul aj synchrónnu pamäť 128 MB DRAM a taktiež aj 128 MB pamäť flash.

Aj nasledujúci rok sa pre Samsung stal objavným. V roku 1999 bol dokončený vývoj 3D TFT-LCD monitor a taktiež aj bezdrôtový internetový telefón s názvom SmartPhone. Nemožno však hovoriť o inteligentných mobilných telefónoch, tzv. smartfónoch, pomocou ktorých v súčasnosti bežne komunikujeme.

Zdroj | Samsung

Na trhu však boli dostupné mobilné telefóny s iným druhom parametrov. Model SGH-600 bol dostupný v roku 1999. Veľkosť mobilného telefónu sa zmenšovala. Samsung SGH-600 mal rozmery len 10,8 x 4,4 x 2,1 centimetra a hmotnosť iba 95 gramov. V jadre mobilného telefónu sa totiž nachádzala tzv. slim batéria s tenšou konštrukciou. Aj napriek tenšej batérii bol pri štandardnej Li-Ion batérii možný telefónny hovor s maximálnym trvaním 3,5 hodiny. V úspornom režime bola výdrž batérie približne 65 hodín. Snímateľná batéria mala nižšiu, v tom období však postačujúcu kapacitu.

V nasledujúcom roku sa objavili aj prvé dostupné hodinky s funkciou mobilného telefónu s názvom Samsung SPH-WP10. V histórii mobilných zariadení je možné model SPH-WP10 považovať za jeden z prvých modelov hodiniek so základnými funkciami mobilného telefónu.

Zdroj | Samsung

V ponuke spoločnosti objavil aj mobilný telefón Samsung M100, na ktorom ste mali možnosť používať funkcie prehrávania hudobných nahrávok vo formáte MP3. M100 mal taktiež k dispozícii 32MB internej pamäte. K mobilnému telefónu bola možnosť používať aj slúchadlá.

Zdroj | Samsung

Samsung A100 bol vyklápacím modelom, ktorý sa objavil v ponukách spoločnosti taktiež v roku 2000. Rozmery a hmotnosť mobilných telefónov postupne klesala. V tomto čase už mobilné telefóny mali k dispozícii možnosť funkcie odosielania a prijímania dát prostredníctvom infračerveného portu. Hodiny, svetový čas, alarm, organizér, hry a niekoľko ďalších funkcií sa už stali v tomto období bežnou súčasťou mobilných telefónov.

Vedeli ste, že?

Samsung stojí za vývojom a výrobou prvého mobilného telefónu s MP3 prehrávačom.

V krátkom čase sa začala sériová výroba pamäťových zariadení Flash. V roku 2001 sa začala sériová výroba pamäťových zariadení Flash s veľkosťou 512 MB. Práve v oblasti vývoja a výroby tohto druhu pamäťových zariadení zožala spoločnosť Samsung  aj v neskoršom období úspech. Už v roku 2003 sa stala lídrom v spomínanej oblasti.

Zdroj | Samsung

Samsung Q100 bol mobilným telefónom, ktorý bol spoločnosťou Samsung predstavený v roku 2001. Už niekoľko rokov sa v mobilných telefónoch nachádzala možnosť pripojenia WAP, ktorá umožňovala prehliadať jednoduché internetové stránky, ktoré boli vytvorené pomocou v jazyku WML. WAP vznikol v roku 1997 a od roku 1999 ho používala väčšina mobilných telefónov. Model Samsung Q100 taktiež umožňoval aj hrať WAP hry. Q100 bolo taktiež možné synchronizovať s počítačom a v konštrukcii modelu sa nachádzal aj vstavaný mikrofón. V niektorých mobilných telefónoch Samsung sa taktiež objavila aj funkcia predikcie textu, väčšinou pri písaní textových správ.

Zdroj | Samsung

Na trhu sa mobilný telefón s označením Samsung T100 objavil v roku 2002. V tomto novom rade mobilných telefónov sa objavila možnosť prehrávať polyfonické melódie, ktoré ste si mohli stiahnuť. Samsung T100 taktiež podporoval aj prehrávanie polyfonických melódii z mobilných telefónov Nokia.

Zdroj | Samsung

V roku 2003 Samsung otvoril aj niekoľko dcérskych spoločnosti, resp. v spolupráci so spoločnosťou Sony bola otvorená S-LCD, ktorá sa zaoberala výrobou panelov TFT-LCD a TSST. Oblasťou záujmov spoločnosti TSST bol vývoj a výroba optických pamäťových zariadení.

Zdroj | Samsung

Jedným z prvých mobilných telefónov, ktoré sa objavili v roku 2003 bol Samsung S300. V rámci komunikácie vám umožňovala nielen SMS, EMS ale aj posielanie obrazových dát v rámci GSM siete MMS. V treťom kvartáli roku 2003 bol predstavený aj vyklápací model Samsung P100, ktorý rozšíril možnosť komunikácie aj o e-mail.

Zdroj | Samsung

V roku 2003 ponúkol Samsung na trhu mobilné telefóny s farebným displejom a možnosťou dodatočného stiahnutia obrázkov a animácií. Súčasťou vyklápacieho modelu V200 bol taktiež aj 0,1 Mpx fotoaparát a možnosť spravovať fotografie, stiahnuté obrázky a animácie v obrazovom manažéri. V tomto roku sa taktiež objavujú aj modely s podporou xHTML a Java.

Zdroj | Samsung

Samsung D700 bol taktiež zaujímavým modelom z hľadiska konštrukcie – kvôli otočnému displeju. V tomto roku už bol relatívne bežnou súčasťou konštrukcie taktiež aj TFT displej, VGA fotoaparát. D700 taktiež ponúkal aj možnosť prehrávania WAV zvonení. Aj kapacita batérie bola poznateľne vyššia oproti modelom z predchádzajúcich rokov. Kapacita batérie modelu Samsung D700 bola 800mAh s možnosťou rozšírenia až na 1200mAh.

Zdroj | Samsung

V poslednom kvartáli roku 2003 predstavil Samsung aj hodiny s funkciou mobilného telefónu Samsung Watch Phone. V porovnaní s predošlým modelom z roku 1999 sa odlišuje možnosťou polyfonických zvonení, farebným displejom a vlastným operačným systémom.

Zdroj | Samsung

Samsung E410 je mobilným telefónom, ktorý vás v tom období mohol osloviť najmä svojím vzhľadom. Červeno-strieborný vyklápací model bol vhodnejší viac pre ženy.

Zdroj | Samsung

Väčšina mobilných telefónov, ktoré sa objavili v roku 2004 sa odlišovali len malým množstvom detailov, napr. veľkosťou batérie a pod. Výnimkou sa v tomto roku stal Samsung i700, v ktorom sa nachádzal operačný systém Microsoft Windows PocketPC 2003 PhoneEdition. V konštrukcii modelu sa nachádza 400MB procesor Intel PXA250, 32MB interná pamäť RAM, 32MB ROM, kapacita odnímateľnej batérie je 1100mAh a štandardnej až 2000mAh. V tomto modeli bola možnosť používať nielen polyfonické zvonenia ale aj MP3.

Zdroj | Samsung

Aj model Samsung i250 bol odlišný. V tomto prípade sa taktiež odlišoval operačným systémom – Microsoft Smartphone 2003. V jadre mobilného telefónu sa nachádzala interná pamäť RAM s veľkosťou 32MB a ROM s veľkosťou 64MB, 1Mpx fotoaparát. V konštrukcii podobných modelov mobilných telefónov sa objavuje aj možnosť rozšírenia pamäte pomocou externých pamäťových kariet SD.

Zdroj | Samsung

Samsung experimentoval aj s použitím operačného systému Palm OS vo svojich mobilných telefónoch. Model Samsung i530 mal integrovaný operačný systém Palm OS v5.2.

Samsung sa aj v ďalších rokoch zaoberal vývojom pamätí. Aj v roku 2005 dosiahla spoločnosť v tejto oblasti prvenstvo. Získala ho dokončením vývoja prvej 50-nanometrovej 16 GB NAND flash pamäte. O rok bola dokončená aj 40-nanometrová NAND flash pamäť s veľkosťou 32 GB a 50-nanometrovej pamäte DRAM s kapacitou 1 GB.

Zdroj | Samsung

Vyklápací model Samsung E530, ktorý sa objavil na trhu v roku 2006 mal k dispozícii okrem možnosti prehrávania a použitia MP3 skladieb aj MP4 súborov.

V roku 2006 taktiež spoločnosť získala aj najväčší podiel na globálnom trhu s televízormi.

Vedeli ste, že?

Samsung sa v roku 2006 stal oficiálnym sponzorom paralympijských hier a v nasledujúcom roku aj oficiálnym dodávateľom technológii pre olympiádu.

Samsung i300, ktorý sa objavil v ponukách spoločnosti v roku 2006 využíval operačný systém Microsoft Windows Mobile 2003 SE Smartphone. V konštrukcii mobilného telefónu sa nachádzal 416 MHz procesor Intel XScale, microSD slot s možnosťou rozšírenia pamäte až o 2GB; 1,3Mpx fotoaparát. Samsung i300 umožňoval taktiež aj komunikáciu prostredníctvom Instant Messaging. Bežnou funkciou, ktorú ponúkali mobilné telefóny v tom období, bol už aj Bluetooth, konkrétne verzia v1.2.

Zdroj | Samsung

Samsung D720, ktorý bol predstavený v rovnakom roku, využíval operačný systém OS Symbian 7.0. Jednou zo zaujímavosti pri tomto modeli mobilného telefónu bola napr. možnosť prehliadania dokumentov vytvorených v Microsoft Word, Microsoft Excel, Microsoft Powerpoint a taktiež aj PDF.

Zdroj | Samsung

Z hľadiska vzhľadu by vás mohol osloviť model mobilného telefónu Samsung Serena, ktorý spoločnosť predstavila taktiež v roku 2006. Z hľadiska funkcií však vo svojej podstate ničím nevynikal.

Zdroj | Samsung

Aj v minulosti sa už v ponuke mobilných telefónov Samsung objavili modely s QWERTY klávesnicou. Jedným z nich je aj Samsung i600, ktorého súčasťou bol operačný systém Microsoft Windows Mobile 5.0 Smartphone. i600 bol mobilným telefónom 2,3″ displejom, 1,3 Mpx fotoaparátom, možnosťou tvorby videa a taktiež sprostredkoval video hovor prostredníctvom VGA kamery. Štandardná kapacita batérii sa postupne zvyšovala. V prípade i600 sa jednalo o 1200 mAh batériu. V tomto čase už nebolo možné pripojenie len prostredníctvom WAP ale aj WiFi. Už niekoľko rokov bol súčasťou mobilných telefónov taktiež aj možnosť synchronizácie s počítačom pomocou USB.

V rámci globálneho pôsobenia sa spoločnosť Samsung rozšírila aj na územie Ruska otvorením pracovných priestorov určených na výrobu televízorov.

Zdroj | Samsung

V rámci mobilných telefónov boli modely kategórie „i“ vo väčšine prípadov pokročilými. Ostatné boli väčšinou so štandardnými parametrami a funkčnosťou. V júli 2008 bol spoločnosťou Samsung predstavený model Samsung i900 Omnia s operačným systémom Microsoft Windows Mobile 6.1 Professional.

Zdroj | Samsung

i900 bol modelom s 3,2″ TFT dotykovou obrazovkou s rozlíšením 240 x 400 pixelov. Model mal k dispozícii 8 alebo 16 GB internú pamäť, 128MB RAM, 256MB ROM, 5Mpx fotoaparát a automatickým zaostrovaním a bleskom. Súčasťou fotoaparátu bola taktiež aj možnosť detekcie tváre, resp. úsmevu. Okrem Wi-Fi, Bluetooth a USB je taktiež súčasťou mobilného telefónu aj A-GPS a množstvo ďalších pokročilých funkcií.

V roku 2009 sa značka Samsung umiestnila na 19.mieste v rebríčku hodnôt svetových značiek Interbrand 2010 Best Global Brands.

Zdroj | Samsung

Začiatkom roku 2009 sa v ponuke spoločnosti objavili rôzne druhy mobilných telefónov. V máji tohto roku predstavil Samsung model M7600 Beat DJ s dotykovým AMOLED displejom. M7600 Beat DJ sa od ostatných modelov líšil nielen displejom, ale aj celkovým, netradičným vzhľadom. M7600 je možné definovať aj ako hudobný telefón, kvôli zvučnejším reproduktorom v porovnaní s bežnými modelmi. Produkt bol schopný prehrávať nielen polyfonické zvuky a MP3, ale aj MP4, podporoval taktiež prehrávanie DivX, XviD, WMV formátov. Súčasťou mobilného telefónu bola aplikácia Beat DJ.

Zdroj | Samsung

Spomenúť môžeme aj model Samsung i8000 Omnia II, ktorý spoločnosť predstavila v júli. Súčasťou Omnia II bol už relatívne bežný, dotykový AMOLED displej s uhlopriečkou 3,7″. V konštrukcii sa nachádzal okrem 800 MHz procesoru aj integrovaná grafická karta. Používateľ mal k dispozícii 2-16GB internú pamäť, 256MB RAM, 512MB ROM. Model mal 5Mpx fotoaparát s automatickým zaostrovaním a dual-LED bleskom, ktorý umožňoval tvoriť 480p videá s kvalitou prehrávania 30fps. Jednou zo zaujímavých funkcií bola v prípade tohto modelu možnosť úpravy fotografie a videa.

Na prelome desaťročí sa Samsung stal prvým medzi globálnymi spoločnosťami s najväčším objemom predaja, ktoré sa zaoberajú vývojom a výrobou spotrebnej elektroniky.

Zdroj | Samsung

Začiatkom januára sa Samsung prezentoval na výstave CES 2010 rôznymi produktmi z oblasti spotrebnej elektroniky. Jedným z nich je fotoaparát Samsung NX10. Jedná sa o prvý model s vymeniteľným objektívom a mnohými vlastnosťami, ktorými disponujú zrkadlové fotoaparáty. NX10 sa však radí medzi kompaktné modely, ktorých prednosťou je nízka hmotnosť a veľkosť, množstvo funkcií, ale kvalita fotografie sa aj napriek tomu nevyrovná profesionálnym zrkadlovým fotoaparátom.

Zdroj | Samsung

Na prelome desaťročí sa s rozvíjajúcimi mobilnými zariadeniami objavoval aj konkurenčný boj operačných systémov. Okrem Android OS vznikali aj iné. Samsung predstavil napr. operačný systém Bada. Prvý mobilný telefón, ktorý podporoval tento druh operačného systému bol Samsung S8500, iným názvom Samsung Wave.

Vedeli ste, že?

Slová „bada“ a „wave“ sú svojim významom príbuznými slovami. „Bada“ znamená v preklade z kórejčiny oceán. „Wave“ je z angličtiny a jeho význam v preklade je vlna.

Samsung S8500 je mobilný telefón s 3,3″ Super AMOLED displejom, ktorý mal kvalitnejšie zobrazenie v okolitom priestore kvôli nižšej hodnote odrazeného svetla. V konštrukcii mobilného telefónu sa nachádzal 1GHz procesor, integrovaná 2GB alebo 8GB pamäť, ktorá je rozšíriteľná pomocou microSD kariet až do veľkosti 32GB. Samsung Wave podporoval aj Bluetooth 3.0, Wi-Fi a GPS.

Zdroj | Samsung

V prvom štvrťroku Samsung predstavil aj modely televízorov novej generácie s označením 9000. V tom období sa jednalo o najtenšie LED televízory na globálnom trhu. Okrem elegantného vzhľadu vám taktiež ponúkol aj integrovaný 3D procesor a emitor, diaľkové ovládanie s možnosťou komunikácie prostredníctvom bezdrôtovej siete Wi-Fi. Prostredníctvom televízie taktiež môžete využívať internet, predovšetkým aplikácie ako napr. AccuWeather, eBay, Picasa, Twitter, YouTube a iné.

Zdroj | Samsung

Ďaľším zo zaujímavých modelov mobilných telefónov je aj Samsung Beam, ktorý vás mohol zaujať aj operačným systémom, technologickými parametrami, ale predovšetkým vstavaným projektorom. Samsung i8520 Beam však nepoužíva interný operačný systém Bada, ale v tom období najnovšiu verziu operačného systému od Googlu – Android 2.0.

V roku 2010 sa Medison, výrobca zdravotníckej techniky stal akvizíciou spoločnosti Samsung. V tom istom roku sa Samsung Electronics zlúčil s divíziou spoločnosti Samsung Digital Imaging.

Z hľadiska produkcie bola v tomto roku spustená sériová výroba 20-nanometrovej, 3-bitovej NAND flash pamäte s veľkosťou 64 GB. Na trhu sa taktiež objavili aj inteligentné telefóny Samsung Galaxy s operačným systémom Android, ktoré sa medzi mnohými používateľmi stali obľúbeným zariadením.

Zdroj | Samsung

Už niekoľko rokov bol na globálnom trhu Samsung známy aj vývojom a výrobou počítačov. V mnohých krajinách však neboli dostupné, medzi ne patrilo do roku 2010 aj Slovenská republika a Česká republika. V tomto roku boli dostupné v rámci Slovenskej krajiny modely netbookov Samsung N150 a Samsung N210. Taktiež sa na našom regionálnom trhu objavili 4 modely notebookov v rôznych konfiguráciách – Samsung R530, R780, R580 a R480.

Zdroj | Samsung

Samsung Galaxy S – I9000  je jednou z vlajkových lodí spoločnosti v tomto roku. V jadre konštrukcie sa nachádzal 1GHz procesor Samsung Hummingbird, 256MB 8 RAM, 16GB ROM. Model používa operačný systém Android 2.1.

Zdroj | Samsung

Vedeli ste, že?

Erik Campbell v roku 2010 prezentoval netradičný koncept mobilného telefónu Samsung s OLED displejom, dotykovou klávesnicou a pamäťovým zliatinovým článkovaním, ktorý by bolo možné nosiť na zápästí.

Zdroj | Eric Campbell

V ponukách kórejských operátorov sa v tomto roku objavil aj mobilný telefón s 3D LCD dotykovým displejom, ktorý vám ponúkol trojrozmerný obraz bez potreby použitia 3D okuliarov. Samsung W960 taktiež umožňoval aj voľbu medzi zobrazovaním v 2D a 3D.

Zdroj | Samsung

Samsung NX5 bol ďalším pokračovaním produktov podobajúcich sa na zrkadlové fotoaparáty. NX5 je podobným, avšak lacnejším modelom ako predošlý Samsung NX10. Mladšiemu súrodencovi chýba predovšetkým AMOLED displej, ktorý je nahradený 3″ LCD displejom.

Zdroj | Samsung

Okrem fotoaparátov predstavil Samsung v tomto roku aj videokamery s označením Samsung HMX S10, S15 a S16 s Wi-Fi a možnosť tvorby Full HD videa.

Samsung si dokázal poradiť aj s obmedzenou kapacitou pevného disku v notebookoch a zvyšujúcim sa množstvom dát používateľov. V tomto roku predstavil Samsung pevný disk s kapacitou až 1TB, v druhom variante s veľkosťou 750GB. V stolných počítačoch bol dostatok priestoru pre inštaláciu ďalších pevných diskov, v notebooku však nedostatok miesta vyriešil práve Samsung vývojom 1TB pevného disku, na ktorom zmestíte všetky potrebné dáta.

Zdroj | Samsung

Na technologickej výstave IFA 2010 Samsung opäť presvedčil spotrebiteľov o schopnosti inovácie v oblasti počítačových technológii. V Berlíne predstavil nové notebooky a netbooky. Jeden z nich, model netbooku Samsung N350 má v konštrukcii integrovaný modem pre HSPA a LTE siete. V roku 2010 však LTE sieť neponúkal žiadny z našich operátorov, O2 bol v testovacom režime.

Zdroj | Samsung

Samsung predstavil na IFA 2010 aj 3D Blu-ray prehrávač Samsung BD-C8900 s integrovaným HDD, ktorý vám umožňuje pozerať digitálny obsah z 3D aj 2D Blu-ray diskov, ale aj z digitálneho vysielania. Okrem množstva iných funkcii vám ponúka aj možnosť nahrávať záznamy na integrovaný 250GB alebo 500GB pevný disk.

V októbri 2010 oznámila spoločnosť Samsung koniec integrácie operačného systému Symbian OS do svojich produktov. Samsung sa rozhodol venovať produktom s operačnými systémami Android, Windows Phone a interným OS Bada.

Zdroj | Samsung

Prvým modelom s Windows Phone 7 bol Samsung i8700, resp. Omnia 7. Nový model však nezaujal len operačným systémom, ale aj 4″ Super AMOLED displejom s rozlíšením 480 x 800 pixelov, 1GHz procesorom Snapdragon, 512MB RAM, 5Mpx fotoaparátom s možnosťou záznamu HD videa.

Samsung sa stal v medzičase popredným výrobcom 2D a 3D televízorov. V novembri 2010 predstavil Samsung televízory s označením Ultra Definition 3D TV. V tom čase sa však produkt nachádzal len vo fáze prototypu, ale už v tomto štádiu bolo možné tvrdiť, že sa Ultra Definition 3D TV stane technológiou špičkových televízorov budúcnosti. Model televízora s UD 3D mal uhlopriečku až 70 palcov – okolo 178 centimetrov. Možnosť vnímať priestorový obraz však umožňovali zatiaľ len 3D okuliare.

Zdroj | Samsung

Pred Vianocami v roku 2010 predstavila spoločnosť model fotoaparátu Samsung NX11, ktorý je pokračovaním predošlých modelov. Oproti starším súrodencom mal jednoduchší spôsob ovládania zabezpečený systémom Samsung i-Function.

Na jednom z najväčších technologických veľtrhov CES sa na začiatku roku 2011 prezentoval Samsung rôznymi produktmi, vrátane 3D HD monitorom 9.generácie. Monitor podporoval Wi-Fi, interné Samsung aplikácie, možnosť dotykového ovládania, TOC a iné.

Vedeli ste, že?

TOC je skratkou anglického slovného spojenia „touch of screen“. Jedná sa o plast sfarbený červenou, ktorý dodáva monitoru nový vzhľad.

Medzi prezentovanými produktmi v rámci CES 2011 sa nachádzal aj tablet Samsung Sliding PC7 s operačným systémom Microsoft Windows 7 a výsuvnou klávesnicou.

Zdroj | Samsung

Na januárovom veľtrhu Samsung zaútočil aj na najtenšie notebooky. Notebook Samsung 9 Series je ideálnym spoločníkom na cesty s hrúbkou 16,3 mm a hmotnosťou 1,31 kilogramu. Produkt je vyrobený z odolného zliatinového materiálu, tzv. duraluminu, ktorý je podľa výrobcu vraj až dvakrát pevnejší ako hliník.

Zdroj | Samsung

Domáce kino Samsung HT-D7100 vás na prvý pohľad mohlo osloviť svojím hranatým retro dizajnom. Produkt je orientovaný na 3D zvuk a s kompatibilným modelom televízora aj na 3D obraz – použitím 3D Full-HD Blu-ray prehrávača.

Zdroj | Samsung

V rámci mobilných telefónov sa na tlačovej konferencii vo februári 2011 predstavil Samsung aj novými modelmi mobilných telefónov. Jedným z nich je Samsung Galaxy S II, ktorý bol v tom čase najvybavenejším mobilným telefónom na globálnom trhu. Samsung Galaxy S II mohol používateľov prekvapiť mnohými funkciami. Jednou z najvýraznejších vlastností sa však stala rýchlosť vo viacerých ohľadoch. Galaxy S II dokonca umožňovala aj možnosť bezkontaktnej platby prostredníctvom NFC čipu, aj keď v tom čase len v zahraničí.

Zdroj | Samsung

V roku 2011 predstavila spoločnosť aj nového člena rodiny v rámci tabletov – Samsung Galaxy Tab 10.1, ktorý sa stal zaujímavých predovšetkým svojou veľkosťou – až 10,1 palcovou uhlopriečkou, následne aj väčšími rozmermi tela a hmotnosťou.

Zdroj | Samsung

Okrem štandardných parametrov, ktoré už v tom čase ponúkali konkurenčný výrobcovia, bol Galaxy Tab 10.1 zaujímavý 6 860 mAh batériou a možnosťou pripojenia k HSPA+ sieťam.

Vedeli ste, že?

Výroba a predaj Samsung Galaxy Tab 10.1 sa skončil súdnym sporom kvôli podobným znakom s konkurenčným modelom iPad?

V marci 2011 predstavil aj prototyp priehľadného displeja, ktorý by mohol byť súčasťou notebookov v blízkej budúcnosti. 19″ AMOLED displej umožňoval pozorovať prostredie, ktoré sa ukrýva za displejom počítača počas práce. Už o niekoľko týždňov zaradil Samsung priehľadne displeje do sériovej výroby, avšak zatiaľ len na aplikáciu pri tvorbe reklamných panelov.

V máji Samsung predstavil model televízora s doposiaľ najväčšou uhlopriečkou, až 75 palcov. Full HD 3D televízor s LED podsvietením niesol označenie Samsung D9500, ktorý je pokračovaním úspešného modelu Samsung D9000.

Zdroj | Samsung

O mesiac prišiel Samsung s unikátnym produktom – netbookom s označením Samsung NC215S, v ktorého konštrukcii sa nachádza solárny panel. Približne dve hodiny nabíjania prostredníctvom solárneho panelu ste mohli získať asi jednu hodinu ekologickej práce na vašom zariadení.

Zdroj | Samsung

Zabudnúť by sme nemali taktiež ani na model Samsung Galaxy Xcover s odolnou konštrukciou a certifikátom IP67. Samsung Galaxy Xcover pracoval v rámci operačného systému Google Android 2.3.

Zdroj | Samsung

V istom období sa telefóny stávali čoraz menšími zariadeniami. V druhom desaťročí sa opäť začali zväčšovať. V septembri 2011 Samsung predstavil nový rad mobilných telefónov Samsung Galaxy Note, ktorý sa istým spôsobom stal veľkým skokom do neznáma. Super AMOLED displej, ktorý bol súčasťou tohto modelu mal uhlopriečku asi 5,3″.

Vedeli ste, že?

V roku 2012 sa Samsung umiestnil na 9.mieste v rebríčku 100 najväčších značiek na svete s hodnotou značky 32,9 miliardy dolárov.

Ešte pred oficiálnym otvorením medzinárodnej technologickej výstavy CES 2012 predstavil Samsung dvojicu externých reproduktorov s označením DA-E750DA-E670. Externé reproduktory prehrávali hudobné súbory nielen z vlastnej rady mobilných telefónov Galaxy, ale aj z konkurenčných zariadení.

Zdroj | Samsung

V rámci CES 2012 predstavil Samsung model televízora so Super OLED displejom s uhlopriečkou 55″, prednou kamerou so smerovým mikrofónom, ktorý je citlivý na hlasové pokyny ale aj gestá.

Zdroj | Samsung

V roku 2012 Samsung v spolupráci s Microsoftom zrealizoval projekt, ktorý bol doposiaľ len ideovým konceptom – dotykový konferenčný stôl s označením Samsung SUR40. Nábytok s dotykovou plochou a technológiou PixelSense je schopný rozlíšiť nielen dotyk prstov, ale aj dlaní, dokonca aj jednotlivých predmetov, pri ktorých sa môžu objaviť ďalšie ponuky v rámci plochy.

Zdroj | Samsung
Pozrite si

Samsung Galaxy Beam: pohltia smartfóny aj projektor? (RECENZIA)

Už pred istým časom sa v ponukách Samsung objavili mobilné telefóny s možnosťou projekcie, jedným z nich bol aj Samsung Beam. Začiatkom roku 2012 sa objavil dotykový mobilný telefón s funkciou projekcie Samsung Galaxy Beam.

Zdroj | Samsung

Vo februári predstavil Samsung Galaxy Note 10.1, na ktorom bola možnosť využívať dotykové pero S Pen, efektívnejšiu prácu s fotografiami aj poznámkami, množstvo známych aplikácii S Note ale aj aplikácie z dielne Adobe, napr. Adobe Photoshop Touch alebo Adobe Ideas.

Zdroj | Samsung

Pokračovaním modelu Samsung Galaxy S II sa stal nasledujúci model mobilného telefónu Samsung Galaxy S III s technologickými parametrami, ktoré by sa mohli vyrovnať aj počítaču.

Zdroj | Samsung

V rámci technologického veľtrhu IFA 2012 Samsung predstavil niekoľko noviniek – Samsung ATIV Smart PC – počítača s odnímateľnou klávesnicou, Samsung Galaxy Camera – fotoaparát s funkciami smartfónu, LCD LED televízor Samsung ES9000 a notebook s označením Samsung Notebook Series 9 s 13,3″ uhlopriečkou a rozlíšením 2560 x 1440 pixelov.

Pozrite si

RECENZIA Samsung ATIV Smart PC

Zdroj | Samsung

V októbri 2012 sa objavilo aj Samsung Galaxy Note II, ktorý pokračoval vo filozofii predchádzajúceho modelu Galaxy Note I. Pri práci s Galaxy Note II môžete taktiež používať dotykové pero S Pen, ale taktiež aj množstvo funkcií a aplikácií pre každodenné používanie.

Zdroj | Samsung

Pri výrobe produktov s operačným systémom Google Chrome nemohol chýbať ani popredný výrobca spotrebnej elektroniky Samsung. V druhej polovici roku 2012 predstavil vo svojom podaní ďalší model – Samsung Chromebook, ktorý bol menším, ľahším a cenovo dostupnejším produktom.

Zdroj | Samsung

Juhokórejský výrobca sa prezentoval aj na januárovom medzinárodnom technologickom veľtrhu CES 2013. Modelom fotoaparátu Samsung NX300 predstavila spoločnosť vrchol svojich ponúk.

Zdroj | Samsung

V rámci ponúk, ktorými sa prezentoval Samsung na CES 2013 bol žiarivým produktom televízor s panelom, ktorého uhlopriečka dosahovala až 85″ – až 215,9 centimetra a rozlíšením 3840 x 2160 obrazových bodov.

Prototyp prvého smartfónu s ohnutým displejom predstavil v rámci kongresu CES 2013, bez prekvapenia, Samsung. Jednalo sa však len o koncept, ktorého realizácia bola v tom čase bez viditeľnej perspektívy.

Samsung Galaxy S4 sa na globálnom trhu objavil v roku 2014. Bola taktiež spustená sériová výroba prvej 20-nanometrovej vysokorýchlostnej DRAM s veľkosťou 64 GB, ktorá bola určená len pre mobilné telefóny.

Samsung v rebríčkoch najhodnotnejších značiek na svete stúpa. Podľa rebríčkov „Best 100 Global Brands 2014“, ktorej iniciátorom je organizácia Interbrand, je Samsung v poradí siedmou najhodnotnejšou značkou.

Zdroj | Samsung

Okrem zakriveného displeju na mobilnom telefóne predstavil Samsung aj televízor so zakriveným OLED displejom – Samsung O Curved TV s uhlopriečkou 55″.

Zdroj | Samsung

Medzi prezentovanými produktmi bola aj chladnička Samsung T9000 s LCD displejom, prístupom k internetu a integrovanou aplikáciou Evernote.

Zdroj | Samsung

Po necelom roku sa v ponuke Samsungu objavil ďalší nástupca Samsung Galaxy. Po tretej verzii sa objavil aj Samsung Galaxy S4, ktorý bol vzhľadom podobný Samsung Galaxy S3, v technologických parametroch bol o krok vpred. O niekoľko týždňov neskôr Samsung predstavil model s rovnakými technologickými parametrami, avšak odolnejší – Samsung Galaxy S4 Active. V ďalšom modeli s podobným vzhľadom – Samsung Galaxy S4 Zoom, predstavil mobilný telefón, ktorý umožňoval až desaťnásobný optický zoom.

V apríli 2013 predstavili mobilné telefóny s označením Samsung Galaxy Mega, ktorých uhlopriečka displeja bola až 6,3″. V porovnaní s konkurenciou však umožňovala zobrazenie len v HD rozlíšení.

Zdroj | Samsung

Začiatkom leta sa objavil aj ďalší model CSC fotoaparátu, v ktorom sa kombinovali vlastnosti z modelu NX20, NX300 a mobilného telefónu Samsung Galaxy S4. Model fotoaparátu Samsung Galaxy NX pracoval s operačným systémom Google Android 4.2.2.

Zdroj | Samsung

Na konci augusta sa objavili prvé informácie o vyklápacom modely mobilného telefónu s OS Android – Samsung Hennessy s dvojicou displejov – vnútorným s možnosťou písania na klávesnici aj vonkajším.

Zdroj | Samsung

Na berlínskej výstave IFA 2013 predstavil Samsung trojicu očakávaných produktov – phablet Samsung Galaxy Note 3, hodinky Samsung Galaxy Gear a tablet Samsung Galaxy Note 10.1 s lepším displejom a vyšším výkonom ako v predošlých verziách.

Zdroj | Samsung

V jeseni Samsung predstavil experiment s model Samsung Galaxy Note 3. Zakrivil ho a vznikol model Samsung Galaxy Round, ktorý je možné pokladať za prvý mobilný telefón so zakriveným displejom.

Zdroj | Samsung

Na začiatku roku 2014 sa objavil fotoaparát Samsung NX30 so 4-jadrovým procesorom s výsuvným a vyklápacím elektronickým hľadáčikom až do 80°, aj množstvom ďalších funkcií.

Samsung v tomto roku taktiež začal vyrábať novú generáciu LPDDR4 pamätí, ktoré sú aplikovateľné v súčasných modeloch smartfónov. Okrem veľkosti s hodnotou 4GB je jednou z ich ďalších predností aj nižší odber energie.

Zdroj | Samsung

Pred niekoľkými rokmi začal vyvíjať Samsung vlastný operačný systém. V tomto roku predstavil v niekoľkých svojich produktov ďalší – OS Tizen. Prvým produktom s týmto operačným systémom sa stali hodinky Samsung Gear 2, ktoré boli prezentované aj v rámci výstavy MWC 2014. Počas tejto výstavy bol taktiež predstavený aj nasledujúci model Samsung Galaxy S5.

Zdroj | Samsung

V máji Samsung predstavil štvoricu zvukových zariadení pre mobilné telefóny aj hudobné prehrávače Samsung Level. Súčasťou série s označením Level boli slúchadlá Level Over, Level On, Level In a reproduktor Level Box.

Zdroj | Samsung

V približne rovnakom čase sa portfólio produktov spoločnosti rozšírilo aj o ďalší mobilný telefón s viacnásobným optickým zoomom – Samsung Galaxy K Zoom s množstvom funkcií, ktoré by vám mohol ponúknuť aj bežný kompaktný fotoaparát.

Zdroj | Samsung

Rovnako, ako v prípade predošlého modelu aj Samsung Galaxy S5 mal svoj odolnejší variant – Samsung Galaxy S5 Active. Model sa od pôvodnej vlajkovej lode však neodlišuje len vzhľadom, ale aj niekoľkými technologickými parametrami hardvéru.

Pozrite si

Samsung GALAXY S5 + Gear Fit

Zdroj | Samsung

V minulých rokoch Samsung často predstavoval na trhu tablety, ktoré sa od seba v mnohom neodlišovali. Samsung Galaxy Tab S prichádzala na trh s tvrdením výrobcu, že sa jedna o doposiaľ najlepší model spomedzi internej ponuky tabletov.

Zdroj | Samsung

Samsung Exynos 5430 sa stal prvým 20 nm procesorom na trhu, ktorého prednosťami sú okrem iného aj citeľne nižšia spotreba a taktiež zanedbateľné zahrievanie.

Zdroj | Samsung

Samsung sa začal v tomto roku zaoberať aj rozvíjajúcou sa virtuálnou realitou prostredníctvom VR okuliarov. Samsung Gear VR je zariadenie do ktorého vložíte Samsung Galaxy Note 4 a ich prostredníctvom môžete vniknúť do sveta virtuálnej reality.

Zdroj | Samsung

V rámci výstavy IFA 2014 prezentoval Samsung aj 105″ Ultra HD televízor s pomerom strán 21:9, ktorý sa na pokyn zakriví. Na tohtoročnom berlínskom výstavisku dominoval produkt spoločnosti Samsung a predbehol aj svojho súpera s názvom LG, aj napriek, nielen gigantickým rozmerom, ale aj astronomickej cene.

Zdroj | Samsung

Počas výstavy Photokina 2014 predstavil Samsung fotoaparát NX1 pre náročnejších používateľov. Technologickým parametrom, funkciám i samotnej konštrukcii zodpovedá aj cena. V Spojených štátoch amerických sa cena tela bez objektívu pohybovala od 1499 dolárov.

Zdroj | Samsung

Koncom novembra sa aj v našej redakcii objavil testovací model Samsung Galaxy Note Edge s ohnutým displejom, ktorý sa v Európe pôvodne nemal predávať.

Zdroj | Samsung

Na konci roka, len niekoľko dní pred začatím CES 2015 predstavil Samsung dvojicu 360° reproduktorov s označením WAM6500WAM7500, ktoré boli špecifické jednoduchým, elegantným a čistým vzhľadom v tvare vajca.

Zdroj | Samsung

Pred niekoľkými mesiacmi sa OS Tizen objavil v inteligentných hodinkách Samsung Gear 2. Na začiatku roka 2015 Samsung informoval verejnosť o prítomnosti OS Tizen aj vo všetkých modeloch televízorov, ktoré mali byť predstavené v roku 2015. Inštaláciou OS Tizen malo byť používateľské prostredie flexibilnejším a jednoduchším, dostupnejším aj pre rozširovanie funkcií.

Okrem UHD televízorov predstavil Samsung aj modely s označením SUHD. Nejedná sa však o televízory s vyšším rozlíšením, ale o modely s uhlopriečkou v rozpätí 48-88 palcov, vyššou kvalitou obrazu a vzhľadom so zakrivením panelu.

Zdroj | Samsung

Počas CES 2015 prezentoval Samsung aj domáceho pomocníka – robotický vysávač POWERbot VR9000, ktorý využíva 60x väčšiu saciu silu na základe cyklónového princípu. POWERbot VR9000 sa stal od decembra 2014 dostupným aj v rámci Slovenskej republiky.

V Las Vegas sa Samsung prezentoval v rámci televízorov nielen novým SUHD TV, ale aj prototypom 110″ televízora s rozlíšením až 7680 x 4320 pixelov. Rozlíšenie displeja prototypu je až 16x väčšie ako Full HD rozlíšenie, ktoré je bežným parametrom aj v našich domácnostiach. Model televízora však bol len prototypom, ktorý sa stal istým plánom do budúcnosti. Druhým prezentovaným prototypom sa stal aj 3D panel, ktorým je možné priestorovú ilúziu sledovať bez 3D okuliarov.

Zdroj | Samsung

Vo februári 2015 sme sa dozvedeli, že v konštrukcii najnovšieho modelu Samsung Galaxy S6 sa bude nachádzať 14nm procesor Exynos 7 Octa. V tom čase totiž Samsung oznámil masovú produkciu až o 20% výkonnejšieho a až 35% úspornejší ako jeho predchodcovia.

Zdroj | Samsung

Opona z očakávaného modelu Samsung Galaxy S6 bola strhnutá len niekoľko dní pred otvorením brán MWC 2015.  Už na prvý pohľad je S6 odlíšený od svojich predchodcov kovovým telom a odolným skleným povrchom Gorila Glass 4. Model Samsung Galaxy S6 mal taktiež len 6,8 mm hrubé telo. S predošlým produktom sa objavil aj variant s označením Samsung Galaxy S6 Edge s ohnutým displejom z oboch strán.

Pozrite si

Samsung Gear VR Innovator Edition: dostanú vás!

V rámci MWC 2015 predstavil Samsung aj inovovanú podobu VR okuliarov Samsung Gear VR, ktoré je možné synchronizovať s obomi, v tom čase najnovšími modelmi mobilných telefónov Samsung Galaxy S6 a S6 Edge.

https://www.youtube.com/watch?v=YXl3dKtfW_Q

Koncom augusta priniesol v rámci svojho portfólia Samsung Galaxy Note 5, ktorý však nepriniesol ohnutý displej. Zaujímavosťou však je, že doplnkom mobilného telefónu bol hardvérový doplnok v podobe QWERTY displeja.

V auguste sa však objavila aj ďalšia horúca novinka – SSD disk s veľkosťou až 16TB len v 2,5″ škatuľke ako obdobné disky s menšou veľkosťou. Avšak aktuálny model SSD disku bol až dvakrát hrubší.

Zdroj | Samsung

1.septembra 2015, niekoľko dní pred oficiálnou tlačovou konferenciou v rámci IFA 2015 predstavil Samsung pokračovanie modelov inteligentných hodiniek Samsung Gear S2. V rámci konferencie predstavil prvý Ultra HD Blu-ray prehrávač, ktorý mal poskytovať až 64-krát viac farieb v porovnaní so štandardnými Blu-ray prehrávačmi.

Vedeli ste, že?

Samsung je výrobcom prvých modelov 6GB RAM pamäte, ktoré by mali byť v blízkej budúcnosti súčasťou mobilných zariadení.

Koncom októbra sa jesenným prekvapením stal obrí Samsung Galaxy View s 18,4″ displejom a hmotnosťou až 2,65 kilogramov. Kvôli svojej hmotnosti má v rámci svojho dizajnu komponovaný úchop. Do takmer vertikálnej polohy ho môžete umiestniť pomocou stojanu, ktorý pre modely tabletov Samsung nebol bežným.

Zdroj | Samsung

Chladnička so zabudovaným tabletom so vzhľadom Android sa objavila medzi prezentovanými produktmi v rámci CES 2016. Vertikálny displej s veľkosťou 21,5″ umožňoval dotykové ale aj hlasové ovládanie.

Zdroj | Samsung

V rámci CES 2016 mohli byť potešení aj fanúšikovia operačného systému Windows 10, ktorý bol súčasťou 12″ tabletu s označením Samsung Galaxy TabPro S.

Zdroj | Samsung

Medzi ďalšími novinkami v rámci CES 2015 boli aj dva modely notebookov Samsung Notebook 9 Series v inovovanej verzii, ktoré sme už v rámci Slovenskej republiky nemohli očakávať, pretože sa už určitý čas nepredávajú.

Zdroj | Samsung

Do šialenstva IoT sa Samsung zapojil aj prostredníctvom inteligentného elektrického sporáka s Wi-Fi a možnosťou ovládania prostredníctvom aplikácie kompatibilnej s OS Android a iOS. Zaujímavosťou môže byť aj LED podsvietenie tlačidiel, ktoré sú taktiež aj ukazovateľmi teploty výhrevnej dosky.

Zdroj | Samsung

O niekoľko týždňov po CES 2015 sa uskutočnil Samsung Forum 2016 v Monaku, na ktorom sa prezentovali ďalšie inovatívne technológie. Pozornosť pútali aj SUHD televízory s panelmi Quantum Dot, ktoré by mali urobiť sledovanie mediálneho obsahu atraktívnejším.

Zdroj | Samsung

Vo februári tohto roku sme sa mohli zoznámiť aj s ďalším pokračovaním mobilných zariadení Galaxy – Samsung Galaxy S7S7 Edge.

Pozrite si

Samsung Galaxy S7 edge – takto má vyzerať Android smartfón

Zdroj | Samsung

Vzhľadom sú podobné predošlým modelom, avšak vo vnútri sa nachádza konštrukcia s odlišnými technologickými parametrami. Súčasťou je aj 14nm procesor Exynos 8 Octa, ktorý spoločnosť predstavila už v novembri 2015.

https://www.youtube.com/watch?v=5TAlqu6wjjg&list=PLhpbZcOKxtO3jE23U3g-Hm1dNkT4E2ALa&index=2

V rámci MWC 2016 prezentoval Samsung aj kameru pre virtuálnu realitu s označením Samsung Gear 360, ktorá pozostáva z dvoch 180° šošoviek a 15 Mpx rozlíšením.

Zdroj | Samsung

Jednou z ďalších zaujímavostí v rámci Mobile World Congress 2016 sa stal aj Samsung Connect Auto – inteligentná škatuľka s možnosťou pripojenia Wi-Fi a notifikáciami o štýle jazdy, spotrebe a ďalších.

Zdroj | Samsung

V priebehu tohtoročnej jari sa v niektorých krajinách spustil predaj náramkov Samsung Charm, ktorý vás s veľkou pravdepodobnosťou zaujal svojím jednoduchým, elegantným vzhľadom. S funkčného hľadiska vám mohol ponúknuť LED notifikácie o prichádzajúcich hovoroch, textových správach a iných.

https://www.youtube.com/watch?v=cD-xmgZ9hRE

Počas výstavy Display Week v San Franciscu koncom mája bol predstavený aj displej pre mobilné telefóny s Ultra HD rozlíšením. Pri bežnom použití nie sú jeho prednosti až tak využiteľné, v kombinácii s VR okuliarmi sa však virtuálny svet stáva oveľa detailnejším.

Pozrite si

Samsung Gear IconX – bezdrôtové slúchadlá, ktoré ešte potrebujú čas

https://www.youtube.com/watch?v=_Qto3jm36Tw

Koncom mája a v priebehu júna sa začala masová produkcia a predaj SSD diskov vo veľkosti poštovej známky s kapacitou 128GB, 256GB a aj 512GB. SSD disky tohto typu však boli určené len pre výrobcov, pretože ich efektívne využitie môže byť v mobilných telefónoch a počítačoch. Pre bežných používateľov nebol určený.

Zdroj | Samsung

V júni sa oficiálnou súčasťou portfólia spoločnosti stali aj nové produkty série Gear – inteligentný náramok Samsung Gear Fit2 a bezdrôtové slúchadlá Samsung Gear IconX.

Zdroj | Samsung

Samsung vyrobil pre amerického operátora AT&T exkluzívny model mobilného telefónu Samsung Galaxy S7 Active s odolným krytom a nerozbitným displejom, ktorý by mal zabezpečiť ochranu pred nárazom z výšky až 1,5 metra. Vode odolný by mal byť taktiež pri ponorení do hĺbky s rovnakou hodnotou.

Zdroj | Samsung

Pre náročnejších používateľov bol v auguste predstavený Samsung Galaxy Note 7. Zaujímavosťou však je, že Note 7 mal konštrukciu s technologickými parametrami, ktoré boli takmer identické s predstavenými modelmi Samsung Galaxy S7 a S7 Edge. Note 7 vás však môže osloviť napr. niektorými funkciami – skenerom očnej dúhovky, HDR video streaming ale aj Secure Folder, ktorá zvyšuje autentizáciu osobných informácii.

https://www.youtube.com/watch?v=cyohHyQl-kc&index=2&list=PLhpbZcOKxtO3tYavmUvbSAIef3IRn8Afh

O niekoľko týždňov z rôznych častí sveta prichádzala sťažnosť od používateľov Samsung Galaxy Note 7. K 1.septembru 2016 bolo zaznamenaných asi 35 prípadov vybuchujúcich batérií v konštrukcii mobilného telefónu. Samsung Galaxy Note 7 začal v rámci trhov v niektorých krajinách sťahovať mobilné telefóny z predaja. Samsung začal s výmenou batérií v poškodených kusoch. Avšak aj napriek výmene stále dochádzalo k nehodám a spoločnosť ukončila výrobu modelov Samsung Galaxy Note 7.

https://www.youtube.com/watch?v=KE1myHdqlWM

Vedeli ste, že?

Len za niekoľko dní, počas ktorých sa začalo hovoriť o probléme, stratil Samsung až 7 miliárd dolárov na svojej trhovej hodnote.

https://www.youtube.com/watch?v=ynTB211p1PQ

Koncom augusta sa Samsung prezentoval v Berlíne dvomi modelmi – v klasickom a odolnom variante – hodiniek Samsung Gear S3.

Zdroj | Samsung

V septembri nás Samsung modelom Samsung Galaxy Folder 2 presvedčil, že „véčka“ alebo „vyklápačky“ aj napriek rozmachu dotykových displejov nezanikli.

Zdroj | Samsung

V októbri sa na stránkach internetového obchodu Amazon objavil stolný počítač Samsung ArtPC Pulse, ktorý však Samsung oficiálne nepredstavil. Stolný počítač v tvare valca bol pravdepodobne reakciou na stolný počítač HP Pavilion Wave.

Zdroj | Samsung ArtPC

V budúcom roku by sme sa z dielne výrobcu Samsung mali dočkať aj nových mobilných telefónov Samsung Galaxy S8 a Samsung Galaxy S8 Edge. Po septembrovom incidente s batériami sú však špekulácie o tom, či nie sú očakávané modely v rámci trhovej úspešnosti ohrozené.

Na internete sa už objavili aj prvé špekulácie o tom, akými funkciami a parametrami by mali disponovať najnovšie modely Galaxy S8. Spoločnosť Samsung však zatiaľ nepublikovala žiadne oficiálne informácie o modeloch, ktoré by sa mali v rámci trhu objaviť v budúcom roku.

Zdroj | Samsung

O ostatných produktoch vyvinutých spoločnosťou Samsung si môžete prečítať TU.

O akýchkoľvek informáciách ohľadom nových produktov Samsung vás budeme na našom portáli informovať o nič menej, ako doposiaľ. Môžete sa tešiť nielen na množstvo článkov z interných aj externých konferencii, výstav a veľtrhov, ale aj recenzií jednotlivých produktov vytvorených redaktormi TECHBOX.sk.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.