MWC 2015 | Samsung GALAXY S6 má len 6,8 mm kovovo-sklenené telo

Samsung nesklamal a ešte pred otvorením brán výstaviska MWC 2015 predstavil očakávanú vlajkovú loď Samsung GALAXY S6, o ktorej sme počuli a čítali už mnoho. Novinka, na rozdiel od predchodcov, prináša kovové telo, ktoré si používatelia obľúbili v modeloch ako GALAXY Alpha či GALAXY A3, A5 alebo A7. Novinka ale ide ešte ďalej.

Samsung GALAXY S6

Kov (hliník) si našiel miesto v šasi a na okrajoch smartfónu, prednú a zadnú časť kryje odolné sklo Gorilla Glass 4. Sklamaním je však to, že nový Samsung GALAXY S6 už nie je vodeodolný, ako jeho predchodca! Veľká škoda, hlavne keď si na túto vlastnosť používatelia GALAXY S5 už určite zvykli. Druhým negatívom je nemožnosť výmeny batérie, keďže zadná časť je pevná.

POZRITE SI: Samsung GALAXY S6 Edge je prvý s displej zahnutým do 2 strán!

POZRITE SI: RECENZIA Samsung GALAXY S5 + Gear Fit

Samsung GALAXY S6

Prednej strane dominuje 5,1“ displej s rozlíšením 1 440 x 2 560 px (QHD) čo činí až 577 PPI. Samozrejme, je typu Super AMOLED najnovšej generácie pre čo najlepšie podanie farieb a perfektné pozorovacie uhly. Nad displejom je okrem otvoru reproduktoru aj 5 Mpx webkamera so svetelnosťou f/1,9 s Full HD videom a množstvo senzorov. Pod displejom si našlo miesto klasické hardvérové tlačidlo Domov, ktorým je Samsung už dobre známy.

Samsung GALAXY S6

V spodnej časti je microUSB konektor, 3,5 mm audio konektor a reproduktor. Horná strana obsahuje presne v strede IrDA port na ovládanie domácich AV zariadení.

Samsung GALAXY S6

V ľavej strane je tlačidlo ON/OFF nielen na blokovanie displeja a slot na SIM kartu, hardvérová spúšť fotoaparátu ale chýba.

Samsung GALAXY S6

Pravá strana má len dvojtlačidlo ovládania hlasitosti. Inak sú všetky strany čo najhladšie.

Samsung GALAXY S6

Zadná strana je taktiež hladká. Teda až na zbytočne vyčnievajúci objektív fotoaparátu, ktorý ale akosi patrí k vlajkovým lodiam Samsungu. Ten vytŕča aj kvôli tenkosti smartfónu, čo je škoda, pretože ho môžete veľmi rýchlo poškriabať. Naopak, poteší postačujúce 16 Mpx rozlíšenie snímača za ním, duálny LED blesk či optika so svetelnosťou f/1,9, ktorá je dokonca stabilizovaná! Samsung si od tejto kombinácie, vylepšeného a zjednodušeného rozhrania fotoaparátu sľubuje ešte lepšie fotografie a videá za akýchkoľvek svetelných podmienok.

Samsung GALAXY S6

Zaujímavo znie autofókus so sledovaním objektu. Stačí ho vraj len označiť na displeji a fotoaparát naň stále zaostruje. Spustenie fotoaparátu vraj trvá len 0,7 sekundy a to z akejkoľvek obrazovky vďaka funkcii Quick Launch (dvojité stlačenie tlačidla Domov)! Samozrejmosťou je možnosť natáčania Ultra HD videí (3 840 x 2 160 px/30 fps). Mimochodom, pod LED bleskom si opäť našiel miesto aj merač tepu, ktorý sa prvýkrát objavil v minuloročnom modeli GALAXY S5.

Pod „skleným“ povrchom sa ukrýva jeden z najnovších 64-bitových Exynos 7 Octa procesorov. Má 4 jadrá taktované na 2,1 GHz a 4 taktované na 1,5 GHz. Pomáha im grafika Mali-T760 a 3 GB pamäť LPDDR4 RAM (GALAXY S5 má 2 GB LPDDR3 RAM). 4 GB pamäte RAM sme sa taktiež nedočkali, hoci konkurencia s tým nemá problém. Ďalším veľkým sklamaním je absencia slotu na microSD karty, takže si budete musieť vystačiť so zabudovanou pamäťou 32, 64 alebo 128 GB. Novinkou je UFS 2.0 pamäť, ktorá by mala byť o čosi rýchlejšia, ako bežná pamäť.

Samsung GALAXY S6

Čo sa týka konektivity, novinke niet čo vyčítať. Dátové technológie sú zastúpené kompletne od GPRS až po LTE Cat6 (300/150 Mbit/s), Wi-Fi dual-band, Bluetooth 4.1, IrDA, NFC či ANT+ na komunikáciu so športovými perifériami. Samozrejmosťou sú aj GPS/GLONASS pozičné systémy. Potešia tiež senzory ako barometer, teplomer, vlhkomer, senzor pohybu a priblíženia či snímač odtlačku prsta v tlačidle Domov.

Samsung GALAXY S6

Operačným systémom bude OS Android v najnovšej verzii 5.0. Lollipopu nebude chýbať známa nadstavba TouchWiz. Tá by mala byť jednoduchšia na používanie, ikonky v mnohých aplikáciách nahradí text, aby bolo jasnejšie ich použitie. Čiastočne sa zmenila aj farebnosť, ktorá je čistejšia a jasnejšia. Napríklad zelená farba sa týka volania, oranžová kontaktov, fialová videa… Nechýba klasika ako S Health 4.0, Download Booster, Smart Manager, Quick connect, S Finder, S Voice, Samsung KNOX, ale ani novinka Samsung Pay. Nový spôsob platenia Samsung pripravil v spolupráci s VISA, MasterCard a American Experss, pričom bude spolupracovať so snímačom odtlačku prsta. Samsung Pay začne však fungovať až v lete a len na vybraných trhoch.

Samsung GALAXY S6

Batéria s kapacitou 2 550 mAh je o čosi menšia, ako mal predchodca (2 800 mAh), no prichádza s možnosťou bezdrôtového nabíjania (WPC aj PMA). Žeby Samsung rozvíril inak až pokojné vody po predstavení bezdrôtového nabíjania? Snáď áno. Batéria by sa mala podľa výrobcu nabíjať najrýchlejšie na trhu. 10-minútové nabíjanie má predĺžiť výdrž batérie o 4 hodiny. Mimochodom, novinka má rozmery 143,4 x 70,5 x 6,8 mm a hmotnosť 138 gramov. Slušné, čo poviete?

Samsung GALAXY S6

Novinka sa na globálnom trhu objaví 10. apríla, kedy však bude na našom trhu zatiaľ nie je známe. Vieme však už aj ceny. Samsung GALAXY S6 32 GB bude stáť 699 €, 64 GB verzia 799 € a top model s 128 GB pamäťou vás vyjde na 899 €! V predaji bude v čiernej, bielej, zlatej a modrej farbe. Mimochodom, Samsung okrem vlajkovej lode GALAXY S6 predstavil aj jeho súrodenca, model GALAXY S6 Edge s displejom zahnutým do dvoch strán!

Samsung GALAXY S6

Komentár Romana Calíka, šéfredaktora časopisu TECHBOX:

Dnešný deň počas MWC 2015 prišlo prvé veľké Wow. Samsung poriadne vylepšil materiály a nové S6 a S6 Edge vyzerajú vďaka kovu a sklu v rukách luxusne. Telo je pevné, nové farby, najmä zelená sa vydarili. Páči sa mi aj zjednodušenie menu a možnosť novinku rýchlo nabiť a dokonca aj bezdrôtovo. Fotoaparát má vylepšené menu a so svetelnosťou f/1,9 bude v noci vytvárať skutočne použiteľné fotografie. Displej je až zbytočne jemný, no budete z neho tiež nadšení. Výkonný procesor a RAM DDR4 zabezpečia rýchle reakcie, ale nemôžem si pomôcť – chýbajú mi pamäťové karty a vodeodolnosť. Ďaň za krásne a pevné telo je tak z môjho pohľadu príliš vysoká. Vidieť inšpiráciu v ceste, akou ide iPhone 6, určite odporúčam 64 resp. až 128 GB verziu. 32 GB vám nebude pravdepodobne stačiť. Celkový dojem je však lepší, ako som od S6 očakával. Po S5 je to veľký krok vpred, konečne vlajková loď vyzerá hodnotne. Nebude totiž stáť málo a neprekvapí ma, ak Samsung bude cenou nasledovať iPhone 6, kedy by sa mohla najdrahšia verzia S6 Edge 128 GB dostať kľudne na úroveň 999 €.“

Samsung GALAXY S6

POZRITE SI: Samsung GALAXY S6 Edge je prvý s displej zahnutým do 2 strán!

Za možnosť priniesť vám spravodajstvo priamo z výstavy MWC 2015 ďakujeme spoločnosti Samsung Electronics, ktorá hradí cestu a pobyt redaktora TECHBOX. Živé fotografie a videá vám prinášame vďaka Olympusu OM-D E-M1.

Foto: Samsung, TECHBOX

Komentáre k článku