Xiaomi predstavilo svoj prvý smartfón v roku 2011. V tom čase bola Nokia ešte stále jedným z popredných hráčov na mobilnom trhu a mala svoj operačný systém Symbian.
V tej dobe bol Samsung najväčším výrobcom telefónov s Androidom na trhu, dnes takmer zabudnuté HTC stále vyrábalo populárne zariadenia. Ani jedna značka však nemala dobrý a cenovo dostupný mobil.
V priebehu niekoľkých rokov, po založení v roku 2010, sa Xiaomi stalo popredným čínskym výrobcom smartfónov a jedným z najhodnotnejších začínajúcich podnikov v krajine. Čiastočne tomu prispela marketingová taktika predaja obmedzených sérií mobilov a silná dizajnová inšpirácia Apple.
Značka sa po roku 2016 začala venovať i produktom životného štýlu, ktoré zahŕňali inteligentné zariadenia, ako aj „hlúpe“ produkty, ako sú batožina či dáždniky. My sa však v našom seriáli o nevydarených produktoch pozrieme na smartfóny, ktoré sú stále hlavným produktom značky.
Xiaomi Redmi Note 2
Xiaomi predstavilo Redmi Note 2 v roku 2015, akurát v čase, keď vzrástol globálny záujem o smartfóny. Novinka mala 5,5″ displej, čo je dnes veľmi malá uhlopriečka, ale vtedy sa zdala obrovská. Vymeniteľná batéria mala kapacitu 3 060 mAh, mobil poháňal 8-jadrový čipset MediaTek Helio X10 s 2 GB RAM. Vzadu sa nachádzal jediný 13 Mpx fotoaparát, vpredu našli milovníci selfíčiek 5 Mpx kameru. Interná pamäť mala 32 GB.
V tej dobe išlo o zaujímavé parametre. V rukách majiteľov sa rýchlo ukázalo, že Redmi Note 2 mal dva veľké problémy – náhle zamŕzanie a slabá batéria. Používatelia navyše zaznamenali problémy s prehrievaním, povoleniami aplikácií a stratou údajov. Dá sa povedať, že práve Redmi Note 2 bol hlavným spúšťačom narastajúcich problémov Xiaomi ako značkového producenta smartfónov.
POCO M3
POCO M3 bol uvedený na trh v novembri 2020 so zaujímavými špecifikáciami. Za 189 € používatelia získali 6,53″ LCD displej s rozlíšením 1 080p, Qualcomm Snapdragon 662 s 8-jadrovým procesorom a 6 GB RAM, batériu so 6 000 mAh, či 48 Mpx fotoaparát. Za prvých 30 minút sa predalo 70 000 kusov!
No už krátko po vydaní sa stal POCO M3 hlavnou témou diskusií na on-line platformách, keď sa začal vypínať a nepodarilo sa ho znova zapnúť. Problém bol zrejme vo firmvéri telefónu, kým sa našlo riešenie, mnoho používateľov muselo obnovovať továrenské nastavenia. Medzi ďalšie problémy patrilo tiež vysoké zahrievanie procesoru, rýchle vybíjanie, pomalé reakcie, zasekávanie či zlé pripojenie k Wi-Fi.
Xiaomi Mi A2
Hlavným dôvodom rýchleho rastu Xiaomi bola posadnutosť spoločnosti prinášať smartfóny nabité funkciami, a to aj v strednej triede. Jedným z takýchto modelov bol Xiaomi Mi A2, vydaný v roku 2018. Aj Mi A2 trpel mnohými neduhmi – sekanie, poruchy snímača, rýchle vybíjanie, čo pomalé reakcie systému.
Mi A2 mal 5,99″ LCD displej s rozlíšením 1 080p, batériu s kapacitou 3 000 mAh a dvojitý zadný fotoaparát s 2x 20 Mpx snímačmi, 20 Mpx ponúkal aj selfie fotoaparát. Systém poháňal Qualcomm Snapdragon 660 spárovaný maximálne so 6 GB RAM.
Xiaomi Mi Mix Alpha
Najporuchovejšie smartfóny od Xiaomi sa zvyčajne nachádzajú v stredných a nízkych triedach, vlajková loď Mi Mix Alpha predstavuje anomáliu. Smartón na prvý pohľad zaujal jedinečným riešením displeja, ktorý prechádzal cez bočné hrany až dozadu. Nemenej zaujímavý bol fotoaparát na zadnej strane.
Mi Mix Alpha mal 7,92″ flexibilný Super AMOLED displej s rozlíšením 2 088p, poháňal ho 7 nm Qualcomm Snapdragon 855+ s 12 GB RAM. Batéria disponovala kapacitou 4 050 mAh. Foto zostava pozostávala zo 108 Mpx širokouhlého hlavného fotoaparátu, 12 Mpx teleobjektívu a 20 Mpx ultraširokouhláča na zhotovovanie selfie i bežných záberov. Mi Mix Alpha bol odvtedy definitívne zrušený a my môžeme rozmýšľať, čo by mohol tento model spôsobiť vo svete smartfónov. Mimochodom, jeho cena mala byť až 2 555 €!
Xiaomi Mi 8
Séria Xiaomi Mi 8 sa skladala zo základnej verzie Mi 8, Mi 8 Lite, Mi 8 SE, edícii Mi 8 Explorer a Mi 8 Pro. Aj keď majú tieto zariadenia veľa spoločného, do očí bijúcou bola ich podobnosť s iPhone X. Situáciu ešte viac zhoršil fakt, že Mi 8 bol pri svojom prvom vydaní dostupný iba v Číne.
Xiaomi Mi 8 bol vydaný v roku 2018, mal 6,21″ Super AMOLED displej s rozlíšením 1 080p, poháňal ho Snapdragon 845 s max. 6 GB RAM. Batéria mala 3 400 mAh, podporovala 18 W káblové nabíjanie a ponúkala snímač tváre aj odtlačkov prstov. Mi 8 priniesol dvojitý 12 Mpx zadný a 20 Mpx predný fotoaparát.
Smartfón okamžite dostal prezývku iPhone s Androidom, za necelé tri týždne sa ho predalo viac ako milión kusov! Zároveň však odrážal nedostatok kreativity Xiaomi, je nepochybné, že predajný úspech dosiahol najmä preto, že išlo o lacný klon iPhonu. Pre výrobcu to rozhodne nie je známka úspechu.
TECHBOX.sk môže za predaj produktu v článku získať províziu formou affiliate programov.