Reklama

Apple iPhone X – Aj malý šašo zahrá veľké divadlo

Marek Šimunek
96 %
Každý fanúšik značky s nahryznutým jablkom v logu čakal začiatok novembra. Vtedy sa totiž konečne začal nový iPhone X predávať. Jeden sme si doniesli do redakcie aj my a toto je recenzia, na ktorú ste čakali.

Výhody

  • unikátny a prémiový dizajn
  • ovládanie pomocou gest
  • používanie Face ID

Nevýhody

  • nižšia odolnosť pri páde
  • chyby iOS 11
  • vysoká cena

Možno si to ani neuvedomujete, ale Apple iPhone 6 bol predstavený ešte v roku 2014. V tej dobe priniesol radikálnu zmenu dizajnu oproti iPhonu 5S. Apple sa však rozhodlo tento dizajn s drobnými zmenami udržať až dodnes.

Aj úplný nadšenec značky však musí uznať, že dizajn iPhonu začínal byť jednoducho okukaný. Až nový iPhone X (čítaj iPhone desať) prichádza s poriadnou zmenou dizajnu.

Zdroj | Apple

Nie je pochýb o tom, že dizajn je a vždy aj bude osobná otázka každého používateľa. Niekomu sa to, ako iPhone X vyzerá páči a niekomu nie. Ja sa radím skôr do prvej skupiny a zmenu dizajnu vítam.

Konečne je to totiž iPhone, ktorý vyzerá ako smartfón z roku 2017. Ešte predtým ako sa dostanem k prvým pocitom z nového iPhonu, nedá mi nespomenúť jeho balenie. To je až prehnane tradičné.

Najmä ak si uvedomím cenovku tohto smartfónu a to, že sa jedná o výročný model. Žiadne príslušenstvo navyše sa nekoná, dokonca aj napriek podpore rýchleho nabíjania nájdete v balení rovnakú nabíjačku, ako dostane majiteľ hodiniek Apple Watch.

Pozrite si

PODARILO SA! Medzi prvými na svete máme nový iPhone X

To je však typický Apple, za každé príslušenstvo si nechá pekne zaplatiť. Takže ak budete chcieť používať rýchle nabíjanie, budete si musieť pripraviť financie na USB-C Lightning kábel, ako aj výkonnejšiu nabíjačku.

To isté platí aj v prípade bezdrôtového nabíjania, aj keď tu si Apple zaslúži pochvalu aspoň za to, že namiesto vlastného štandardu siahol po zaužívanom štandarde Qi.

Pozrite si

Týchto 6 vecí som si na iPhone X okamžite zamiloval

Hneď potom, ako zistíte, že sa v krabičke nič nové nekoná chytíte do ruky nový iPhone X. A práve v tomto momente zažijete svoje prvé Wau. Kombinácia displeja takmer po celej prednej strane, kovového rámiku a skla na zadnej strane vyzerá jednoducho úžasne.

iPhone pôsobí prémiovo a neskutočne lákavo. Oceľ namiesto hliníka síce pridáva na jeho hmotnosti pár gramov, ale práve vďaka tomu máte pocit, že držíte výnimočné zariadenie. Toto Apple jednoducho vie a ten prvý pocit sa veľmi ťažko opisuje.

Hneď po ňom však príde prvá obava. iPhone X má zadnú stranu zo skla, to znamená, že v prípade ak vám padne, moc toho nevydrží. Ostatne to ukazujú aj prvé drop testy.

Moja prvá cesta teda smerovala rovno do obchodu a na tie krásne línie som okamžite umiestnil ochranný obal a samozrejme aj ochranné sklo. To riziko za to nestojí. Navyše oprava prasknutého zadného skla sa cenovo rovná používanému iPhonu 7 Plus.

Takže bez obalu by som nový iPhone X odporučil používať len skutočným dobrodruhom, ktorí trvajú na tom, že „X-ko“ je krajšie nahé.

Okrem toho obalom odstránite jeden dizajnérsky neduh, ktorým iPhone X disponuje. Tým je vystupujúci fotoaparát, ktorý v jeho prípade trčí ešte viac, ako je tomu napríklad v prípade iPhone 8 Plus.

Apple sa rozhodol, že nebude vystupujúci fotoaparát maskovať, ale prizná ho na plnej čiare. Ak teda máte iPhone X položený na stole bez obalu, kýve sa podstatne viac, ako jeho predchodcovia.

Pri prvom zapnutí si všimnete, že tlačidlo pre zapnutie je v prípade nového iPhonu o niečo väčšie, ako tomu bolo doposiaľ. Je tak podstatne ľahšie nahmatateľné. Okrem toho však získalo aj niekoľko funkcií navyše.

Dlhé podržanie vyvolá Siri, dvojitým stlačením zas potvrdíte platby cez Apple Pay, alebo obchode Apple App Store. Možno sa pýtate, ako vytvoríte snímku obrazovky, keď nie je k dispozícii tlačidlo Home.

Využijete na to kombináciu tlačidla pre vypnutie a tlačidla pre zvýšenie hlasitosti. Nová verzia iOS prináša okrem iného aj lepšiu správu screenshotov.

Snímky displeja môžete okamžite upraviť, orezať, označiť a nakoniec zdieľať bez toho, aby sa vám zbytočne ukladali v pamäti zariadenia. Zabudol som ešte na nejakú kombináciu tlačidiel? Ach, áno. Dlhé podržanie tlačidla pre vypnutie a tlačidla pre zníženie hlasitosti vyvolá menu pre vypnutie zariadenia.

Navyše ak tieto tlačidlá podržíte ešte dlhšie spustíte volanie SOS. Ako vidíte iPhone X prináša množstvo nových spôsobov ovládanie, ale nebojte sa, bude ich ešte viac.

Ešte predtým, ako sa dostanem k displeju samotnému spomeniem jednu geniálnu vlastnosť iOS 11. Ak máte starší iPhone a idete si nastavovať nový iPhone s iOS 11, jednoducho stačí, ak pri prvom zapnutí tieto dve zariadenia priblížite k sebe a všetky nastavenia sa automaticky prenesú do druhého zariadenia.

Pozrite si

Apple iPhone X – Kde súdruhovia urobili chybu?

Za niekoľko minút (v závislosti od rýchlosti vášho internetu) tak budete mať vo svojom novom iPhone všetky nastavenia a budete ho môcť používať.

Keď už viete základy ovládania, môžete začať svoj nový iPhone X používať. Po prvom zapnutí sa na vás rozžiari sa na vás nový OLED displej, ktorý zaberá takmer celú prednú plochu. Nie, nie je úplne od okraja po okraj, ako tomu je v prípade modelov Samsungu, Apple svoje rámiky priznáva.

Na True Tone displej, ktorý pridá farbám mierne žltý nádych som si zvykol už pri teste iPhonu 8 Plus. Ak vám toto zobrazenie nebude vyhovovať, môžete ho kedykoľvek v nastaveniach deaktivovať. Čo sa displeja samotného týka, tak musím povedať, že toto je najlepší displej, aký som na iPhone kedy používal.

Je žiarivý, vynikajúco čitateľný v exteriéri a podanie farieb je skutočne dobré. Keďže ide o OLED displej, nemusím hovoriť, že čierna je skutočne čierna. Áno viem o tom, že displej je od Samsungu, Apple si však postrážil to, aby bolo podanie farieb čo najvernejšie.

Nečakajte teda podobne saturované zobrazenie, ako ponúkajú vlajkové lode kórejského výrobcu. Aj tak sa však jedná o najlepší displej, aký ste doposiaľ mohli mať na iPhone. Určite však chcete vedieť, ako je to s tým výrezom v hornej stene.

Áno je tam, ale popravde som si ho všímal tak možno prvých pár minút a potom som na neho zabudol. Dokonca mi neprekáža ani pri videách. To je však len môj pocit.

Pozrite si

Apple iPhone X nie je veľmi odolný, ceny za opravy sú astronomické

Niekomu môže tento výrez označovaný aj ako Notch naozaj prekážať. Je to však doslova hlavný poznávací znak nového iPhonu X. Displej podporuje aj technológiu HDR.

Pri displeji sa ešte na chvíľu zastavím. Aj napriek tomu, že uhlopriečkou sa jedná o najväčší displej aký ste doposiaľ mohli na iPhone mať, chová sa skôr ako displej iPhone 8 a nie displej iPhone 8 Plus.

Pozrite si

Ako iPhone X fotí, aký kvalitný má displej a koľko na ňom vlastne Apple zarába?

Na domácej obrazovke sa teda ikony nepretočia pri zmene orientácie, alebo v Safari chýba zobrazenie otvorených stránok pomocou tabov, tak ako to robí väčší iPhone. Celkovo je iPhone X vysoký a úzky iPhone 8, čo prináša kompaktný rozmer, ale na druhú stranu na displeji nevidíte až tak veľa informácií, ako v prípade plus verzie. Pri písaní dlhých textov mi dokonca „Plusko“ vzhľadom na svoju šírku vyhovuje viac.

Veľký displej ako už viete vyhnal zo svojho miesta asi najznámejší znak iPhonu, ktorý bol na každom už od uvedenia toho prvého. Tlačidlo Home a s ním aj TouchID sa v prípade iPhone X stávajú minulosťou.

Namiesto neho používa iPhone X zabezpečenie prostredníctvom Face ID, teda unikátneho skenu vašej tváre. Práve z Face ID som mal spočiatku obavy. Predsa len mi neprišlo tak intuitívne, ako TouchID.

Nemohol som sa však mýliť viac. Proces nastavenia je tak jednoduchý, že ho zvládne doslova každý. Rovnako jednoduché je aj následné používanie.

Naozaj som bol milo prekvapený ako rýchlo a pohodlne toto riešenie funguje. A to až do takej miery, že mi absolútne nechýba TouchID. Okrem odomykania používa iPhone X túto technológiu aj na potvrdenie platieb v App Store, ako aj v niektorých aplikáciách.

Napríklad používanie 1Password ešte nikdy nebolo tak jednoduché. Stačí aplikáciu otvoriť a pozrieť sa. Face ID ma dokonca takmer vždy rozozná aj v prípade ak šoférujem a iPhone X mám umiestnený v držiaku v aute.

Samozrejme funguje aj v noci. Ak by som to mal zhrnúť, iPhone X ma rozozná v asi 90 – 95 % prípadov. Tie ostatné predstavujú situácie, keď máte za sebou ostré svetlo, prípadne ste od telefónu moc vzdialený.

Rovnako môže byť táto technológia obmedzujúca aj v prípade, ak máte iPhone X položený na stole. Starší iPhone by ste pomocou Touch ID odomkli bez problémov, tu však bude potrebné zadanie kódu. Aj napriek tomu považujem Face ID za obrovskú inováciu, ktorá mi dovolila doslova zabudnúť na snímač odtlačkov.

Face ID však prináša ešte jednu novinku a tou je zobrazenie detailov o notifikáciach iba v tom prípade, ak sa na iPhone pozeráte vy. Ak teda chytí do ruky iPhone niekto iný, uvidí iba zoznam aplikácií, ktoré notifikácie poslali.

Detail notifikácie sa zobrazí iba v tom prípade ak budete iPhone držať vy. Výhodou je aj to, že Face ID sa postupne učí a zlepšuje, takže už po niekoľkých dňoch je odomykanie citeľne rýchlejšie a s menším množstvom chýb, ako tomu bolo na začiatku.

Pomerne veľkým obmedzením pre niekoho však môže byť možnosť nastaviť si iba jednu tvár. Kým v prípade TouchID ste mohli mať okrem svojho odtlačku nastavený aj odtlačok manželky, pri iPhone X bude musieť používať kód.

Potešením je, že iPhone X aj napriek veľkému displeju stále ponúka Stereo reproduktory. A tie sú dokonca o niečo hlasnejšie ako tomu bolo v prípade iPhone 7 Plus. Skutočne je úžasné, že čo všetko sa podarilo Apple do tak malého priestoru nad displejom vtesnať.

Aj keď to už všetci vieme, musím to napísať. Ani iPhone X už nemá 3,5 mm audio konektor. Nepredpokladám, že sa niekedy v budúcnosti ešte objaví iPhone, ktorý ho bude mať. To však nič nemení na tom, že mi jednoducho chýba.

Samozrejme odstránenie hlavného ovládacieho prvku prináša aj nový spôsob ovládania. Už žiadne klikanie na tlačidlo, na všetko budete používať iba gestá. Musím však tím v Apple za toto ovládanie pochváliť.

Už dávno som si na tak radikálnu zmenu ovládania nezvykol v tak krátkom čase. Už počas prvého dňa som gestá používal bez toho, aby som nad nimi vôbec rozmýšľal. Sú dokonca tak návykové, že ak teraz chytím do ruky iný smartfón, často úplne automaticky vykonávam gestá rovnako, ako na iPhone X.

Budete si musieť teda osvojiť niekoľko nových gest. Návrat na domovskú obrazovku znamená posun smerom hore. Posun hore a doprava, prípadne krátke podržanie gesta počas jeho vykonávania vyvolá posledné aplikácie.

Oveľa radšej však využívam rýchle prepínanie medzi poslednými aplikáciami. Stačí totiž prstom v spodnej časti displeja posunúť do jednej, alebo druhej strany. K notifikáciám, ktorým ešte stále chýba združovanie podľa aplikácie, sa dostanete potiahnutím smerom dole zo stredu displeja. Ak potiahnete smerom dole na pravej strane od výrezu, objaví sa ovládacie centrum.

Aj keď ovládanie prostredníctvom gest je v prípade iPhonu X návykové, práve gesto pre otvorenie ovládacieho centra by mohol Apple ešte prehodnotiť. Siahnuť do pravého horného rohu ak držíte iPhone v jednej ruke je často doslova akrobatický výkon. Možno sa ešte v niektorých z nasledujúcich verzií iOS dočkáme lepšieho riešenia.

Pozrite si

Face ID na iPhone X sa dá oklamať aj maskou

Inovácie sa dočkali aj rýchle skratky na zamknutej obrazovke. Fotoaparát, alebo častejšie LED svietidlo tak spustíte prostredníctvom 3D Touch, teda silnejším podržaním tlačidla pri zamknutom iPhone.

Podobne ako súčasný iPhone 8 a iPhone 8 Plus aj iPhone X je doslova šialene výkonný. Nový procesor Apple A11 Bionic v kombinácii s 3 GB RAM a v našom prípade 256 GB úložiskom robí doslova zázraky.

V benchmarkoch dokonca nový iPhone X porazil aj niektoré modely MacBookov. Výkonu je teda na rozdávanie, ale aj tak sa mi počas používania zdalo, že niektoré animácie boli na iPhone 8 Plus plynulejšie, čím celý systém pôsobil rýchlejšie.

Neberte to však tak, že iPhone X seká, alebo podobne. Skutočne to je výkonný a plynulý smartfón, ktorý je radosť používať.

A ako je na tom výdrž? Výkonný hardvér si zoberie nejakú tú energiu, tiež predná kamera a Face ID má svoju spotrebu, displej vďaka OLED technológii zas niečo ušetrí. Spočítané a podčiarknuté, jeden deň aktívneho používania nie je pre iPhone X problémom. Na výdrž „pluskových“ verzií však nemá.

iPhone X prichádza s iOS 11, ktorý aj napriek niekoľkým opravám považujem stále za najhoršiu verziu, akú Apple kedy vypustil. Chýb síce už nie je tak ako na začiatku, ale stále sa objavia aplikácie, ktoré prestanú reagovať, alebo rôzne iné neduhy.

Navyše k tomu musíte pripočítať aj to, že nie všetky aplikácie sú dokonalé optimalizované pre nový displej iPhonu X. Niektoré, ako napríklad Instagram, či mnou obľúbený Pixelmator napríklad zobrazia ovládacie prvky v hornej časti displeja. Ich použitie je v týchto prípadoch doslova nemožné.

O niečo lepšie sú na tom aplikácie, ktoré nevyužijú celú plochu displeja, ale nad a pod aplikáciou zobrazia veľké softvérové rámiky. Použiteľná plocha je tak rovnaká ako v prípade iPhonu 7/8, ale aspoň viete aplikáciu plnohodnotne používať.

Darmo toto je daň za to, že sa rozhodnete pre zaradenie, ktoré radikálne mení prístup k zaužívaným pravidlám. Postupne však budú aplikácie určite aktualizované a už aj počas prvých týždňov používania nového iPhonu X sa denne dočkám aktualizácie veľkého množstva aplikácií.

Nový iPhone X prichádza aj s novinkou v podobe Animoji, teda animovaných emoji. 12 tváričiek, ktoré dokonale kopírujú vaše gestá, aj keď bez jazyka. Na jednej strane ukazujú možnosti systému, ako aj prednej True Depth kamery a užijete si s nimi naozaj kopec zábavy.

Na strane druhej je to zbytočnosť, ktorá vás bude baviť iba niekoľko prvých dní. Ešteže môžete tieto tváričky s vlastným odkazom posielať všetkým priateľom. Animoji sa totiž prehrajú nielen na iOS zariadeniach, ale ako video si ich môžu prezrieť aj majitelia Android zariadení.

A prišiel čas na fotoaparát, alebo skôr fotoaparáty. Ten hlavný ponúka v podstate rovnaké možnosti, ako fotoaparát v iPhone 8 Plus. Aj keď oproti nemu sú šošovky otočené o 90°. Dôvodom je pravdepodobne potreba miesta pre umiestnenie snímačov a prednej kamery do tak neslávne známeho výrezu.

Nájdete tu však dvojicu objektívov s rozlíšením 12 Mpx, pričom širokouhlý objektív ponúka svetelnosť f/1,8 a teleobjektív si v iPhone X polepšil na f/2,4 (iPhone 8 Plus – f/2,8). Podstatným vylepšením je však to, že aj teleobjektív disponuje optickou stabilizáciou.

Pozrite si

Moment má pre iPhone X dobíjací obal aj nové šošovky

Vďaka tomu som ho začal používať podstatne viac, ako tomu bolo doposiaľ. Dokonca aj bez umelého portrétneho efektu viete so stabilizovaným teleobjektívom na iPhone X vytvoriť pomerne zaujímavú hĺbku ostrosti.

Samozrejme ani tu nechýba portrétny režim a to vrátane možnosti hrania sa so svetlom. Portrait lightning je však stále v beta verzii a tak sa pomerne často stane, že si s orezaním osoby, ktorej portrét fotíte neporadí. Problémové ostávajú oblasti okolo hlavy (vlasy, uši a podobne).

Celkovo však fotoaparát určite patrí do top trojky, ako aktuálne najlepší by som ho však neoznačil. Niežeby neposkytoval požadované výsledky, no často má fotoaparát problém s prepaľovaním svetlých miest a tiež sa mi stáva, že vyváženie bielej nie je dokonalé.

Pochvalu si však iPhone X podobne ako iPhone 8/8 Plus zaslúži za nový spôsob práce v slabšom svetle. Na výsledných fotografiách tak vidíte podstatne menej šumu.

Ďalšou oblasťou, kde určite využijete stabilizovaný teleobjektív je video. Aj iPhone X zvládne natáčať 4K video pri 60 fps a Full HD video pri 240 fps. Navyše umožňuje používanie nových formátov, ktoré znamenajú menšie dátové nároky.

Pozrite si

iPhone X sa dostal do rúk technikom z iFixit, čo sa skrýva vo vnútri?

Pozor si však budete musieť dať na kompatibilitu, preto som si v nastaveniach radšej vybral štandardný formát aj za cenu väčšieho dátového objemu. Po stránke videa sa tak stále jedná o to najlepšie náradie, navyše v kombinácii s aplikáciou iMovie viete vytvárať skutočne vydarené zábery.

Škoda však, že Apple ešte stále tvrdošijne ukrýva nastavenia fotoaparátu v hlavných nastaveniach. Zmena rozlíšenia videa tak zaberie podstatne viac času, ako tomu je u konkurenčných zariadení.

Podstatnou novinkou oproti iPhonu 8/8 Plus je však predná kamera s True Depth technológiou. Potom, ako vyskúšate jej možnosti na Animoji, určite nevynechajte portrétny režim, ktorý poskytuje vo väčšine prípadov skutočne zaujímavé výsledky.

Kvality zrkadlovky s poriadnym objektívom od nej síce čakať nemôžete, ale pri troche cviku dosiahnete doslova impozantné zábery. Nová predná kamera na iPhone X je tak doslova snom selfie maniakov. Ak k nim patríte, mám pre vás malý tip.

Pri tvorbe selfie so štúdiovým svetlom si tento režim aktivujte rovno pri vytváraní fotografie. Na displeji sa vám objaví kruh, ktorý vám uľahčí správnu kompozíciu scény a tiež vďaka nemu dosiahnete o niečo lepšie výsledky.

Poďme to teda zhrnúť. Nie, nebudem už komentovať cenu, aj keď si myslím, že je prehnaná. Pravdou však ostáva, že iPhone X je jednoducho krásny a luxusný kúsok hardvéru, ktorý som si aj napriek jeho nedostatkom zamiloval. Rovnako ako všetky modely pred ním, aj „X-ko“ budú ľudia milovať, aj nenávidieť. Problémy iOS odstránia aktualizácie, na ktorých Apple maká dňom aj nocou, appky vyriešia postupne vývojári, portrétny režim sa tiež časom vylepší. Ostane vám tak neokukaný iPhone X s divnými výrezom, prebytkom výkonu, kvalitným, aj keď nie najlepším fotoaparátom a kombináciou spracovania a materiálu, vďaka ktorému sa budete tešiť na každý moment, keď ho môžete chytiť do ruky. Preto sme mu udelili ocenenie TIP REDAKCIE.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.