Reklama

Apple iPhone X – Kde súdruhovia urobili chybu?

Marek Šimunek

Áno, aj ja už používam ten najnovší Apple iPhone X, ten ktorý ľudia buď milujú, alebo nenávidia. Aj keď sa radím skôr do tej prvej skupiny, musím povedať, že ma niekoľko vecí na ňom doslova hnevá. Chcete vedieť aké?

Pozrite si

Apple iPhone X – Aj malý šašo zahrá veľké divadlo

Ok, prvý ošiaľ z toho, že som si ráno privstal, aby som mohol mať medzi prvými iPhone X opadol. To, čím ma nový iPhone X dostal ste si už mali možnosť prečítať. Teraz však prichádza realita bežných dní a s ňou aj zistenia, ktoré ma na tomto novom jablčnom telefóne až tak netešia.

Pozrite si

Týchto 6 vecí som si na iPhone X okamžite zamiloval

1. Cena

Áno som si vedomý toho, že iPhone X je prémiový telefón, som si vedomý aj cenovej politiky Apple, keďže produkty tejto spoločnosti používam už desiatky rokov. Aj napriek tomu si neviem odpustiť to, že cena iPhone X je jednoducho prestrelená.

Model, ktorý sme si zakúpili do redakcie stojí bez pár EUR takmer 1 400 € a to už chce poriadnu dávku loajality, alebo šialenstva, aby ste toľko investovali do smartfónu. Stačí si predstaviť, čo všetko môžete mať za túto cenu.

2. Slabšia odolnosť

Aj napriek tvrdeniu Apple, že na iPhone X je použité najodolnejšie sklo, aké kedy bolo na smartfóne použité, nemôžem sa zbaviť obavy o to, keď mi tento telefón náhodou spadne. Sklo vpredu, sklo vzadu nie je práve najlepšia kombinácia.

Aj keď môj kúsok už má samozrejme obal aj ochranné sklo na displeji, stále je tu pocit, že toto by bola drahá oprava. Veď výmena zadného panelu na iPhone X stojí viac ako 500 amerických dolárov. Ako však ukazujú prvé droptesty, s odolnosťou voči pádom na tom nie je iPhone X najlepšie.

Pozrite si

PODARILO SA! Medzi prvými na svete máme nový iPhone X

3. RIP 3,5 mm audio konektor

Nie, nie som naivný. Skutočne som nečakal, že Apple zrazu v novom iPhone X pridá ešte stále obľúbený 3,5 mm audio konektor. To však nič nemení na tom, že mi chýba.

Samozrejme Bluetooth slúchadlá pomôžu, ale aj tak platí, že káblové pripojenie je jednoduchšie a najmä spoľahlivejšie. Tiež v tomto prípade nie je možné iPhone X nabíjať a súčasne použiť slúchadlá pripojené prostredníctvom dodávaného adaptéru.

4. Rýchlonabíjanie bez rýchlonabíjačky

Možno som iba rozmaznaný inými výrobcami, ale nemyslím, že je odveci požadovať pri smartfóne s cenou na hranici 1 400 €, aby bola v balení priamo rýchlonabíjačka.

Apple však na to ide svojsky. V balení nájdete obyčajnú nabíjačku, ktorá nabíja iPhone pomalšie. Ak chcete využiť rýchlonabíjanie, musíte siahnuť po Apple nabíjačke pre MacBook, alebo iných kompatibilných nabíjačkách. A ešte si samozrejme musíte kúpiť kábel z USB-C na Lightning. Cena smartfónu tak pomaly ale isto rastie ešte vyššie.

Pozrite si

U ktorého operátora je Apple iPhone X najlacnejší?

5. Žiadne USB-C

Chápem, že Apple Lightning je super konektor, ktorý používa Apple už hodne dlhú dobu a navyše má z licencie na tento konektor nemalé zisky. Nové MacBooky však používajú USB-C, prečo sa nemohlo objaviť na iPhone X?

Použitie USB-C ako štandardného konektoru, ktorý nájdete na stále viac zariadeniach súčasnosti by pritom značne uľahčilo používanie a najmä by mal používateľ možnosť použiť rovnaký konektor pre rôzne pre svoj MacBook aj svoj iPhone.

6. Ach, tie aplikácie

Tohto som si bol vedomý. Už pri predstavení iPhone 6 Plus totiž mali vývojári problém s novým rozlíšením displeja, ktoré veľký iPhone priniesol. Dokonca dodnes je množstvo aplikácií, ktoré nie sú optimalizované na toto rozlíšenie.

V prípade iPhone X je to však o niečo zložitejšie. V hornej časti je ten kontroverzný výrez, ktorý v prípade niektorých aplikácií doslova zabraňuje používaniu. Mnohé ovládacie prvky sa totiž zobrazia práve v tejto časti.

Niektoré aplikácie naopak používajú plochu podobnej veľkosti, ako má iPhone 8. Teda nad a pod zobrazenou aplikáciou máte obrovské softvérové rámiky. Takto sú však aspoň aplikácie použiteľné. Sám som zvedavý, ako rýchlo budú vývojári aplikácie aktualizovať.

Takže ako sami vidíte, aj napriek tomu, že som z nového iPhone X doslova nadšený, má svoje muchy. Všetky naše zistenia však čoskoro nájdete v podrobnej recenzii, ktorú pre vás pripravujeme.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.