Nokia je veľmi dobrou pripomienkou na to, ako môže pár chybných rozhodnutí zlikvidovať celú divíziu vyrábajúcu najpredávanejšie mobily na svete.
Pokračujeme v našom seriáli, v ktorom rekapitulujeme neúspešné produkty veľkých spoločností. Nokia má síce svoje slávne roky za sebou, ale značka má stále cveng.
Aj preto sa vďaka HMD Global podarilo Nokii v roku 2006 skvelý comeback. Aby to nebolo také jednoduché, mobilnú divíziu značky odkúpil svojho času Microsoft, aby ju (nechtiac) definitívne pochoval. HMD Global vyrába smartfóny pod menom Nokia, ale s pôvodnou Nokiou je podobnosť čisto náhodná.
V našom zozname nájdete pestrú paletu zariadení naprieč desaťročiami.
Nokia 7600
Telefón dodávaný v tvare slzy ste už určite videli niekde na obrázku. Nokia navrhla tento model so zameraním na módny trh. Mal jedinečný kvapkovitý tvar a na výber boli rôzne vymeniteľné kryty. Podporoval polyfonické zvonenia, mal vstavaný audio prehrávač MP3/AAC umožňujúcich preniesť až 29 MB skladieb do telefónu pomocou Bluetooth, infračerveného portu, USB, alebo cez Pop-Port.
Mobil bol predstavený 25. septembra 2003, bol druhým 3G telefónom Nokia (po Nokii 6650), no veľkých predajných čísel nikdy nedosiahol. Bol absolútne nepraktický, nepohodlný a akékoľvek ovládanie bolo pre používateľov utrpením.
Nokia 7280
Tento telefón sa vďaka svojmu tvaru nazýval rúžový telefón. Bol predstavený ako súčasť série Fashion Phone. Prišiel s červeným, bielym a čiernym štýlom a displejom, ktorý ho zmenil na zrkadlo. Aj tento model bol totálne nepraktický, napriek tomu, že získal rôzne ocenenia, napríklad od Fortune v 2004 dostal cenu Produkt roka. Mobil ste mohli vidieť v rôznych videoklipoch.
Lumia 900
S týmto telefónom bolo v podstate všetko zlé. Mobil vyšiel zároveň s Windows Phone 7.5, len niekoľko mesiacov pred spustením 8.1 – bez možnosti inovácie. Pre nízkorozpočtové zariadenie to nemuselo byť dôležité, no Lumia 900 sa predávala v pomerne veľkých množstvách, tí, ktorí si zariadenie kúpili, sa o niekoľko mesiacov neskôr cítili oklamaní.
Lumia mala len 16 GB internej pamäte bez možnosti rozšírenia microSD karty! V praxi to znamenalo, že ste si nemohli uložiť prakticky nič, žiadne fotky, hudbu, videá. A toto mala byť, podľa marketingu, vlajková loď značky. Umiestnila sa skôr na popredných miestách obrovských prešľapov.
Lumia 530
Ďalší jednoduchý telefón, korý zrejme pred uvedením na trh nikdy nevyskúšali. Nedostal veľkú operačnú pamäť, ktorá spôsobovala infarktové stavy pri aktualizáciách. To isté platilo pre 4 GB používateľskej pamäte, tá sa musela podeliť s miestom aj pre operačný systém a pracovné súbory. V praxi mal používateľ nefunkčný mobil za niekoľko týždňov. Mobil mal síce slot pre microSD kartu, ale žonglovať so systémovými súbormi, aplikáciami a pracovným priestorom bol nadľudský úkon.
Nokia 9 PureView
Výstredný smartfón s 5 fotoaparátmi, ktoré mali prinášať jedinečné snímky. Zariadenie bolo výsledkom spolupráce medzi spoločnosťami Nokia a Light, o ktorých je známe, že vyrobili L16, zariadenie so 16 fotoaparátmi. Mal 5,99” bezokrajový pOLED QHD displej s 2K rozlíšením a technológiou PureDisplay. Poháňal ho Qualcomm Snapdragon 845.
Používatelia, ale aj my počas testovania, sa sťažovali na prehrievanie, mimoriadne klzké telo, veľmi rýchlo poškriabateľnú zadnú stranu a mono reproduktor. To by vlajková lod, aj keď z roku 2019, mala mať ošetrné. Nepotešil ani fakt, že aj keď mal smartfón kopec fotoaparátov, ani jeden neponúkal optickú stabilizáciu. Počas fotenia ste sa tiež museli obrniť trpezlivosťou a čakať, kým sa odfotený obrázok načíta na displej.
Nokia Lumia 2520
Prvý a posledný tablet Nokie s Windows RT 8.1 mal pomerne jasný displej, rýchly procesor a možnosť prístupu na internet cez LTE. Mal však aj viacero nedostatkov. Softvér a fotoaparát boli len podpriemerné, rovnako ako kvalita výroby. Nepotešila ani hmotnosť, 620 g. Išlo o prvý a jediný tablet spoločnosti Nokia so systémom Windows a prvý tablet spoločnosti od jej radu Internet Tablet Nokia.
TECHBOX.sk môže za predaj produktu v článku získať províziu formou affiliate programov.