Reklama

Nikto nie je dokonalý: 7 najhorších zariadení Apple v histórii

Richard Pliešovský

Apple je pre niekoho ikonická značka, pre iného len predražený výrobca, ktorý predáva svoje produkty svojim ovečkám. Pravdou však je, že ide o jednu najhodnotnejšiu značku na svete, ktorá ma viac peňazí, ako väčšina štátov.

Ani peniaze a ani dlhoročné skúsenosti nezaručujú, že sa Apple vždy trafí do potrieb používateľov a vždy prinesie zariadenie, ktoré sa predáva na milióny.

Pozrime sa na tie najväčšie nepodarky:

Obsah pokračuje pod reklamou
1.

Bandai Pipin

599 $
Zdroj | Apple

Len málokto vie, že Apple mal aj hernú konzolu. Nečudo, pretože jej predal len pár kusov. Herná konzola Bandai Pippin bola predstavená v roku 1996 a chcela urobiť konkurenciu PlayStation, N64 a Sega Saturn. Bola výkonná, ale aj drahá a to spolu s vysokou cenou spôsobilo absolútny nezáujem zo strany hráčov. Vyrobilo sa ich vraj 100 000 kusov, no predalo menej ako polovica.

Pozrite si

Viete, čo všetko dokáže váš Mac? Naučíme vás to

2.

Macintosh Performa x200

od 1 250 $
Zdroj | Apple

Macintosh Performa x200 séria (1995) sa objavuje na mnohých zoznamoch najhorších produktov Apple. Navonok vyzerá ako dobrý počítač na danú dobu, ale vo vnútri bol obrovský neporiadok. Apple osadil 75 MHz 64-bitový CPU do základnej dosky navrhnutej pre 25 MHz 32-bitový 68040 CPU.

RAM pamäť dosahovala polovičnú až tretinovú rýchlosť CPU, načítanie 64-bitového slova trvalo štyri cykly CPU. Performa nebola len drasticky poddimenzovaná, no bola navrhnutá tak neefektívne, že to pôsobilo ako vtip. Práve vďaka tomuto modelu sa mnohí používatelia vrátili k PC a Windows.

3.

Apple Mouse „Hockey Puck”

39 $
Zdroj | Apple

V roku 1998 sa Apple rozhodol, že používateľov musí nudiť tradičný vzhľad počítačových myší a predstavil niečo, čo sa vymykalo zdravému rozumu. Malá veľkosť znemožňovala uchopiť ju a okrúhly tvar sťažoval orientáciu. Prvýkrát bola uvedená na trh s Bondi Blue iMac G3 v roku 1998 a súčasťou všetkých nasledujúcich stolných počítačov Mac počas nasledujúcich dvoch rokov.

Bola to prvá komerčne uvedená myš Apple, ktorá používala formát pripojenia USB. Myš kritizovali za jej dizajn používatelia, ale i odborníci. Bryan Gardiner z Wired označil tento model za jednu z „najznámejších prepadákov spoločnosti Apple“.

4.

Apple III

od 4 340 do 7 800 $
Zdroj | Apple

Apple II bol výborný počítač a zaznamenal komerčný úspech. Jeho nasledujúca generácia však predstavovala katastrofu. Nie dizajnovú, ale funkčnú. Vážne problémy so stabilitou si vyžiadali prepracovanie konštrukcie a stiahnutie prvých 14 000 vyrobených strojov. Steve Jobs sa totiž rozhodol odstrániť všetky ventilátory a chladiace otvory.

Obsah pokračuje pod reklamou

Apple III bol formálne znovu predstavený 9. novembra 1981, ale ani konštrukčné zmeny nepomohli. Spoluzakladateľ Apple Steve Wozniak raz povedal, že 100 % predaných Apple III nakoniec zlyhalo a spoločnosť stáli opravy 50 miliónov dolárov.

5.

Newton

699 $
Zdroj | Apple

Newton malo byť výkonné PDA (osobný digitálny asistent), ktoré sa malo postarať o digitálnu mobilitu používateľov. O smartfónoch vtedy ešte nikto nechyroval. Namiesto toho, aby priniesol technologickú alternatívu, prinášal za vysokú cenu obrovskú nespoľahlivosť. Jeho softvér však nikdy nefungoval tak, ako to Apple propagoval a cena bola na tej istej úrovni, za akú sa vtedy predával iPad.

Pozrite si

5 TOP produktov Apple, na ktoré sa môžete tešiť v roku 2024

6.

Macintosh TV

2 097 $
Zdroj | Apple

Macintosh TV patrí medzi jeho najväčší omyl a prepadák v histórii Apple. Išlo o počítač, ktorý umožňoval pozerať televíziu. Dnes v podstate normálna vec, v tej dobe (1983) však nie. Zariadenie bolo obrovské a mimoriadne nevzhľadné. Sony Trinitron CRT obrazovka mala 14″ a vyzeralo to, akoby bola položená na šasi z PC. Vyrobilo sa 10 000 kusov.

7.

QuickTake 200

749 $
Zdroj | Jared C. Benedict

Apple QuickTake 200 prišiel na trh v roku 1994, keď bolo zhotovovanie digitálnych fotografií ešte v plienkach. Aj v tomto prípade bránila väčším predajom cena. Druhou brzdou bol jednoduchý fakt, že technológie, ktoré by umožnili využitie digitálnych fotografií neboli dostupné.

QuickTake neposkytoval náhľady nasnímaných fotografií, nemal zoom ani zaostrovanie. Jeho rozlíšenie bolo doslova mizerné (z dnešného pohľadu), bolo to len 640 x 480 px, čiže 0,3 Mpx. 

Obsah pokračuje pod reklamou
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.