Reklama

Ktorí technologickí giganti pokračujú v prepúšťaní?

Zdroj | G/Unsplash
Richard Pliešovský
Zdroj | G/Unsplash
Zdroj | G/Unsplash

Pred pár dňami Microsoft oznámil ďalšiu vlnu prepúšťania, ktorá sa dotkne zhruba 5 % zamestnancov. Keďže zamestnáva 220 000 pracovníkov, nejde vôbec o malé číslo. Microsoft však zďaleka nie je jediný.

Google včera oznámil podobnú správu, ktorá zmení osud viac ako 12 000 ľuďom. Plnú zodpovednosť za to prevzal CEO materskej firmy Alphabet, Sundar Pichai.

Pichai vysvetľuje, že v čase ekonomického rastu spoločnosť prijala veľké množstvo nových zamestnancov, aby dokázala splniť záväzky a plány. „Presúvanie spoločnosti na AI pred rokmi viedlo k prelomovým pokrokom v našich podnikoch a celom odvetví,“ vysvetľuje a zdôrazňuje, že „dnes je ekonomická realita výrazne odlišná a Google sa jej musí postaviť čelom.“

Obsah pokračuje pod reklamou

V e-maili sa okrem iného píše: „Chcem sa podeliť s ťažkou správou. Rozhodli sme sa znížiť počet našich zamestnancov o približne 12 000 pozícií. Zamestnancom v USA, ktorých sa to týka, sme už poslali samostatný e-mail. V iných krajinách bude tento proces trvať dlhšie v dôsledku miestnych zákonov a postupov.“

Pozrite si

Ako zhodiť Google? Stačilo sa ho opýtať niektorú z týchto jednoduchých otázok

Prepúšťanie sa bude zrejme týkať aj zamestnancov slovenskej pobočky Google. V USA bude Google vyplácať prepusteným zamestnancom mzdu minimálne 60 dní. Tí, ktorí budú mať nárok na odstupné dostanú 16-týždňový plat + dva týždne za každý odrobený rok v Google. Dodávame, že Alphabet mal k 30. septembru 2022 takmer 189 000 zamestnancov.

Okrem Alpabetu a spomínaného Microsoftu prichádzajú ťažké časy na aj zamestnancov ďalších technologických firiem. Rovnaký krok oznámil tento mesiac Amazon, hovorí sa, že má až 18 000 nadbytočných pracovných miest. Ak by prepustil až toľko zamestnancov, išlo by o bezprecedentný krok v jeho 28-ročnej histórii.

Zdroj | Macrotrends

Z ďalších spoločností môžeme spomenúť množstvo ďalších: Tesla (7 000 zrušených pracovných miest), Salesforce (7 000 pracovných miest), Twitter (3 700 pracovných miest), Coinbase (2 000 pracovných miest), Crypto.com (2 450 pracovných miest), Stripe (1 100 pracovných miest), Robinhood (1 100 pracovných miest), Snap (1 000 pracovných miest), Shopify (1 000 pracovných miest), Lyft (700 pracovných miest), či Netflix (400 pracovných miest).

Spoločnosť Meta (Facebook, Instagram, WhatsApp) sa pre tento krok odhodlala ešte minulý rok v novembri, keď uviedla, že ide prepustiť 13 % zamestnancov, čo predstavuje viac ako 11 000 osôb.

CNBC uvádza, že Google, Microsoft, Amazon a ďalší tech giganti prepustili za posledný rok viac ako 70 000 zamestnancov. Po 10-ročnom raste ich čaká výrazné spomalenie. Čakajú nás teda ťažké časy, pretože recesia zrejme zasiahne každú oblasť.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.