Reklama

9+1 vecí, ktoré nedarujte nikomu na Vianoce

Števo Porubský

Tipov na vianočné darčeky pod stromček sme vám dali už požehnane, no pri prechádzaní ponúk najrôznejších e-shopov sme narazili aj na poriadne hlúposti. Preto sme vytvorili zoznam vecí z technologickej oblasti, ktoré by nemali patriť pod žiadny vianočný stromček. To neskoršie sklamanie za to nestojí.

Pozrite si

Aký darček na poslednú chvíľu? Máme 10 tipov do 20 €

Extrémne lacný smartfón

Smartfóny za svojich pár rokov existencie prešli poriadnym vývojom nielen výbavy, ale aj ceny. Kedysi nebolo možné kúpiť ako-tak kvalitný model pod 300 €, v súčasnosti je to suma zhruba polovičná. Nájdu sa však aj lacnejšie, ktorých výbava je však tak úbohá, že používateľovi skôr zhorší skúsenosť s múdrym telefónom a viac nič podobné chcieť už nebude.

Preto namiesto extrémne lacného smartfónu (cca pod 100 €), alebo od no-name značky, vsaďte na renomovaného výrobcu, alebo obyčajný, tzv. hlúpy telefón. Ten nielen dlhšie vydrží na jedno nabitie, ale vás vyjde o čosi lacnejšie.

Zdroj | Intex

Čierna skrinka do auta

V redakcii sme riešili aj nákup čiernej skrinky. Po prezretí všetkých ponúk a ich parametrov je jasné, že aj veľmi lacná čierna skrinka za pár desiatok eur sú vyhodené peniaze. Okrem nekvalitného spracovania je dôvodom podpriemerný snímač a ostatný hardvér, takže výsledkom je úbohé video, ktoré vám po nehode aj tak nepomôže.

Niektoré čierne skrinky dokonca nemajú v balení ani len držiak do auta! Výsledkom bude jednorazové použitie a obdarovaný ju používať viac nebude. Sklamaný ostane nielen on, ale aj vy, že váš darček išiel do zabudnutia. Aj v tomto prípade je vhodnejšie kúpiť radšej zariadenie od renomovaného výrobcu, ktorý s tým má skúsenosti a svoje modely postupne vylepšuje.

Zdroj | Tracer
Pozrite si

Vianoce 2015 | Ako vybrať kompaktný foťák do 399 €?

DVD prehrávač

V súčasnosti je úplne zbytočné kupovať DVD prehrávač. DVD s rozlíšením 720 x 576 pixlov je zastaraným médiom a hoci aj nejaký DVD disky vlastníte, vsaďte radšej na Blu-ray prehrávač, ktorý je len o pár eur drahší a do budúcna využiteľnejší.

Blu-ray prehrávač samozrejme dokáže prehrávať aj DVD či CD disky a má novšie technológie. Pozor však na lacné kúsky od rôznych čínskych výrobcov. Tie neodporúčame. Ak vlastníte už aj Ultra HD televízor, radšej ešte chvíľu počkajte, už budúci rok sa očakáva nástup Ultra HD Blu-ray prehrávačov.

Zdroj | AKAI

 

HD ready televízor

Jedným z nevydarených darčekov je určite aj televízor s tzv. HD ready rozlíšením. Ide pritom o 1 366 x 768 px. Hoci pri jeho kúpe ušetríte pár desiatok eur, po jeho zapnutí vás radosť prejde. V súčasnosti už aj terestriálne vysielanie (DVB-T) prenáša Full HD rozlíšenie a čoraz viac TV kanálov vysiela v tomto rozlíšení. To sa samozrejme sleduje omnoho lepšie.

Navyše v súčasnosti je tak minimálny cenový rozdiel medzi Full HD a HD ready rozlíšením, že sa neoplatí investovať do slabšieho rozlíšenia. Opäť aj tu platí – vyhnite sa neznámym značkám z hypermarketov či predajní elektra, s ktorými môžete mať problémy aj pri prípadnej reklamácii.

Zdroj | Orava
Pozrite si

Vianoce 2015 | Aký Ultra HD televízor za menej ako 1 500 €?

Lacný Android tablet

Chcete potešiť svojich blízkych tabletom a zaujal vás kúsok v super alebo hypermarkete za pár desiatok eur? Tak ho tam radšej aj nechajte. Nie je nič horšie ako to, keď zapnete a chcete používať lacný čínsky no-name tablet, ktorého súčiastky sú poskladané len tak, aby bolo.

Zladenie softvéru a hardvéru sú ako pes a mačka. Výsledok je hrozný a nepoužiteľný. Tablet nebude zvládať ani základné úlohy, všetko mu bude trvať neprimerane dlho a ani jeho spracovanie neohúri.

Zdroj | Sencor
Pozrite si

Vianoce 2015 | Ktorý tablet do 400 € je hodný kúpy?

MP3 prehrávač

Tento kedysi obľúbený darček nemá v súčasnosti veľké využitie. Hlavne tie lacné bez pridaných funkcií. Na čo by ste niekomu v roku 2015 dávali MP3 prehrávač, keď prehrávanie hudby zvláda aj jeho smartfón? Ak športuje a miluje hudbu, ten problém už určite vyriešil. Ak ho chcete darovať dieťaťu, rozmýšľali ste nad tým, akú hudbu si do neho dá? Máte v počítači rozsiahlu zálohu vašich/jeho CD diskov? Ak nie, asi si ich bude sťahovať z najrôznejších torrentov, čo nie je dobré.

Darujte radšej ročné/polročné predplatné na niektorú audio streamingovú službu pre jeho telefón. Hudby bude mať obdarovaný vždy dostatok a z oficiálnych zdrojov.

Zdroj | Kruger & Matz

Digitálny fotorámik

Digitálny fotorámik bol kedysi zaujímavým darčekom pre blízkych, ktorých ste nemali nablízku. Starí rodičia vďaka tomu mohli pozerať na rotujúce digitálne fotografie vo fotorámiku. V tom čase bolo však ideálne rozlíšenie VGA (640 x 480 px).

To sa v tomto segmente odvtedy nijak výrazne nezmenilo (800 x 480 px) a tak aj v súčasnosti nájdete na trhu fotorámik, ktorého rozlíšenie je nepoužiteľné. Aspoň ceny klesli tak, aby bolo možné povedať, že aspoň tá zachraňuje zastaraný hardvér.

Zdroj | Hyundai
Pozrite si

Vianoce 2015 | Ako vybrať správnu zrkadlovku do 1 000 €?

Obyčajný kompakt

Kompaktné fotoaparáty boli kedysi obľúbenou alternatívou ku kompaktom na kinofilm. Odvtedy pretieklo mnoho vody v Dunaji a ich kvalitu dobiehajú sebelepšie fotoaparáty v smartfónoch. Lacný kompakt preto odporúčame skôr pre najmladších „fotografov“ v rodine.

Tí, o ktorých si myslíte, že sa chcú fotografovaniu venovať výraznejšie, viac poteší kvalitná kniha o technikách fotografovania, ako fotoaparát, ktorý nevyužijú.

Zdroj | Rollei

Videokamera

Myslíte, že videokamera je ešte stále používaná? Áno je, ale na vyššj úrovni, ako kedysi. Videokamery prešli dlhým vývojom a tie lepšie zvládajú vysokokvalitné Full HD/Ultra HD rozlíšenie a množstvo funkcií. Tie dostupné sú na tom horšie. Chýba im napríklad kvalitný snímač, stabilizácia či optika. Niektorí výrobcovia doteraz skúšajú ohúriť zákazníka s Full HD 1080i rozlíšením, ktoré je však nepozerateľné.

Často lepší výsledok ponúkne kamera v lepšom smartfóne, pričom ju máte stále so sebou. Kamera je preto pomerne zbytočným darčekom a hodí sa skôr pre tých, ktorí vedia čo chcú a budú ju používať častejšie ako počas rodinných osláv.

Zdroj | EasyPix
Pozrite si

Vianoce 2015 | Ako vybrať nekompromisný top-end smartfón?

Vinotéka

Na koniec bonus. Vinotéka je vďačným darčekom pre milovníka vína. Na prvý pohľad je aj pomerne dostupná s cenami aj pod 100 €. Takéto vinotéky ale majú zásadný nedostatok – spotrebu. Tá je totiž tak vysoká, že sa vyrovná dennej spotrebe vašej veľkej chladničky s mnohonásobne väčším úložným priestorom.

Za pár rokov (ak vôbec toľko vydrží) by sa jej cena + cena za elektrinu vyrovnala nákupu veľkej chladničky, prípadne kvalitnej vinotéky s energetickou triedou A+ a vyššou. Nekupujte preto vinotéku len tak, ale pozrite si, ktorá má akú spotrebu, vnútorné vybavenie a či je tichá. V pracovni či obývačke by ste asi nechceli hučiaci stroj, ktorý navyše vínu trasením neprospieva.

Zdroj | Guzzanti

Fotografie jednotlivých produktov sú len ilustračné, hoci patria do skupín, na ktoré upozorňujeme. Nie sú to však jediné produkty, ktoré nestoja za kúpu pod stromček. Radšej investujte do niečoho praktického, čo obdarovaný aj reálne využije a nie len do toho, čo si myslíte, že by využil, no chcete to najlacnejšie alebo prvé, čo vám napadne. Tým nechceme povedať, že musíte investovať do darčekov obrovské sumy. Naopak, darček, ktorý je darovaný s tým, že ste nad ním rozmýšľali je omnoho lepší, ako prvoplánové výmysly, ktoré sú vyhodenými peniazmi.

 

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.