Reklama

Vianoce 2015 | Ktorý tablet do 400 € je hodný kúpy?

Zdroj | LG
Dominik Fúsek
Zdroj | LG
Zdroj | LG

Tablety si s najväčšou pravdepodobnosťou spod stromčeka aj tento rok vytiahne veľké množstvo technologických nadšencov, a nielen nich. Z oblasti elektroniky je dotyková placka jedným z typických darčekov. Najmä teraz, po stabilizácii trhu a lákavej úrovni cien. Nie každý lacný tablet sa však oplatí kúpiť.

Zdroj | Sony

Vo virtuálnom svete

Tablety sú prevažne zábavné zariadenia. Dajú sa síce obmedzene použiť aj na prácu, ale vďaka svojej veľkosti a dotykovému ovládaniu sú vhodnejšie na surfovanie na webe, hranie hier, sledovanie multimédií, konzumáciu obsahu zo sociálnych sietí a vôbec na oddych či zabíjanie času. Sú to teda stroje vhodné pre ľudí, ktorí si doma radi oddýchnu, žijú technikou (predovšetkým internetom) a skôr sú pasívnymi prijímateľmi ako tvorcami obsahu.

Pozrite si

VYZNAJTE SA V POČÍTAČOCH: tablety a hybridy

S výnimkou špeciálnych modelov, kúpa tabletu pre niekoho, kto je workoholik a stále nemá čas, je všeobecne nesprávny krok. Na druhej strane, ani človek, ktorý dôležitosť správneho oddychu už pochopil, nemusí po tablete túžiť. Najmä ak v práci sedí za počítačom a odpočinok si predstavuje skôr v prírode či s rodinou. Takisto nie každý potrebuje vypĺňať medzeru medzi smartfónom a notebookom/Ultrabookom, zvlášť v prípade kombinácie veľký smartfón/phablet + malý notebook.

Rozporuplným trendom je kupovanie tabletov deťom. Je dobré, aby sa s technológiami zoznamovali včas (i keď definícia pojmu „včas“ je tiež otázka na dlhú diskusiu a seriózny výskum), na druhej strane sa vlastníctvom tabletu ako súkromného počítača stávajú úplne neobmedzenými v prístupe na internete. A sloboda môže v tomto prípade nepripravenému človeku skôr uškodiť.

Veď všetci dobre vieme, aké nebezpečenstvá a deformácie nielen pre dieťa predstavuje internet popri všetkých tých užitočných informáciách a možnostiach. Na zváženie je aj riziko vzniku závislosti na nie vždy zmysluplných hrách a budovanie virtuálnych vzťahov na úkor tých skutočných. Vedzme teda, že darovaním tabletu dieťaťu berieme na seba (spolu)zodpovednosť za to, čo bude s ním robiť. Minimálne určitý rozsah poučenia o kladoch a záporoch internetu by z našej strany mal byť samozrejmý. V prípade rodičov je nevyhnutná aj následná nenásilná kontrola.

Aby sme sa vrátili na pozitívnu stranu, tablety dokážu nenáročným používateľom zastúpiť počítač, najmä pokiaľ ide o modely s hardvérovou klávesnicou a ideálne aj obrazovým výstupom na monitor. Vždy je to však otázka kompromisu.

Zdroj | Apple

 

Tri systémy, more možností

Na displejoch tabletov tejto kategórie sa môžete stretnúť s tromi operačnými systémami, ktoré predstavujú základný rozcestník. Android je kráľ zábavy, s dávkou sebazáporu ho obmedzene použijete aj na núdzovú prácu. Apple je jeho drahší konkurent špecializovaný na imidž a čiastočne aj vyššiu kvalitu služieb. Windows, dopredávaný vo verzii 8.1 a časom už len vo verzii 10, naproti svojim dvom konkurentom bol od začiatku vyvíjaný ako pracovný softvér a zábavné funkcie, vrátane dotykového ovládania optimalizovaného pre tablety, mu boli pridané až v posledných generáciách. Windows 10 už je na dotykové ovládanie pripravený obstojne, stále však sem-tam narazíte na nutnosť použiť klasické rozhranie Desktop, kde sa pri triafaní do maličkých ovládacích prvkov vytrápite.

Možnosť spúšťať štandardné Windows programy však dáva tabletom s týmto OS veľkú pridanú hodnotu pre pracovné použitie – ale len v prípade spojenia s klávesnicou a monitorom, inak si popracujete len o trochu lepšie ako na Androide. Spojenie tablet + monitor + klávesnica sa však ergonomicky plnohodnotne vyrovná dokonalému komfortu stolného počítača, a to už je čo povedať. Akurát výkonu budete mať menej, ale to nenáročnému používateľovi vadiť nemusí. Bonusom je veľmi často ročná licencia Office 365. Škoda, že Microsoft už cez svojich partnerov nepribaľuje doživotný Office 2013/2016.

Dvomi vetami zhrnuté, Android a iOS sú oveľa lepšie na zábavu, hry a bežné tabletové využitie. V ňom Windows stroje strácajú kvôli nedostatku dotykových aplikácií, ale možnosť premeniť niektoré modely na notebook alebo stolný počítač im dáva úplne iný rozmer – pracovný.

Väčší nemusí byť lepší, nad 10“ sa stráca zmysel

Podľa veľkosti môžeme tablety rozdeliť na malé (zhruba 7-9“), typické (okolo 10“) a veľké (od 11,6“ nahor). Ja osobne v tých najväčších zmysel nevidím (aspoň bez klávesnice nie) a tie 10-palcové tiež celkom nechápem, ich ovládanie nemožno označiť za veľmi pohodlné. Malé tablety začínajú na uhlopriečke 7“, tá už sa však drží pri živote len v nižších cenových kategóriách – ľudia s vyšším rozpočtom už totiž typicky majú veľký smartfón a vedľa neho 7“ tablet neponúkne to, čo sa od neho očakáva.

Preto sa vzmáha 8“ veľkosť, čo je ešte pohodlný malý tabletík do ruky. 10“ model už v jednej ruke pohodlne neudržíte. Držanie vo dvoch rukách či zohýbanie sa pri tablete položenom na kolenách podľa mňa zmysel týchto zariadení popiera.

Pozrite si

VYZNAJTE SA V POČÍTAČOCH: displeje a monitory (2. časť)

Čo sa týka ostatných parametrov displejov, sú mierne horšie než na smartfónoch. Avšak, keďže smartfóny sa so svojimi zobrazovačmi utrhli od reality a bežia za akýmsi neexistujúcim ideálom vysokého rozlíšenia – nevediac, že už ho minuli a v skutočnosti sa mu už vzďaľujú, – tablety bežiace za ich chrbtom práve dosahujú štádium dokonalosti. Aspoň teda väčšina značkových, tie lacné dokážu nekvalitnou obrazovkou ešte stále sklamať a najdrahšie modely už to naopak preháňajú.

Čo do kvality treba hľadať aspoň IPS panel. Na malých 7-8“ tabletoch stačí aj HD rozlíšenie 1 280 x 800 pixlov, ideálne je Full HD. To si svoju ideálnosť drží aj na väčších 10“ tabletoch a aj na obrovských doskách je ešte celkom v pohode. QHD či dokonca Ultra HD panely sú otázkou marketingu, zážitok z používania vám nezlepšia. Jedine, že by bolo vaším cieľom dosiahnuť čo najkratšiu výdrž batérie.

Zdroj | NVIDIA

Výkonová špička aj za 200 €

Výkon je v tabletoch podobne dôležitý ako na smartfónoch. Už od hranice približne 100 € vládnu štvorjadrá, sú medzi nimi však veľké rozdiely, ktoré nie je celkom jednoduché zistiť, preto odporúčame náš detailnejší článok. Od hranice 200 € však už typicky zoženiete tablet výkonovo bez kompromisov, na úrovni smartfónu za 300 € a viac.

Pozrite si

Vyznajte sa v smartfónoch – procesory

Operačná pamäť nesmie klesnúť pod 1 GB, nemala by pod 1,5 GB. 2 GB je optimum aj s rezervou do budúcna, 3 GB odporúčame len náročným používateľom, ktorí vedia, čo robia. Úložisko v približne polovici prípadov býva rozšíriteľné, ale keďže sa aplikácie chcú presúvať na pamäťovú kartu čoraz menej a na tablete sa predpokladá inštalácia viacerých HD hier naraz, odporúčame aspoň 16 GB úložiská, ktoré vám nechajú reálne asi 12 GB voľného miesta.

Keďže Apple iPad-y pamäťovky nepodporujú, oplatí sa uvažovať o 32 GB či ešte väčších variantoch. Pripravte sa však na značné príplatky. Vyššie rozlíšenie displeja znamená potrebu niekoľkonásobne vyššieho grafického výkonu, ten spolu s výkonom procesora najlepšie posúdite z recenzií.

Pozrite si

Vyznajte sa v smartfónoch – RAM, úložiská, pamäťové karty a OTG

Pokiaľ nemáte na to špeciálny dôvod, s fotením tabletom nerátajte a parametre ich fotoaparátov nezohľadňujte. 300 až 600-gramový veľký prístroj sa zatrasie v rukách každému a bez stabilizácie končí veľká časť fotografií rozmazanosťou.

Zdroj | ASUS

Otázka je, či pri kúpe tabletu priplácať nezriedka aj 100 € za LTE modul. Závisí to od intenzity používania. Na sporadické surfovanie cez operátora stačí smartfón s dátovým balíkom a zapnutie Wi-Fi hotspotu. Pokiaľ chcete byť online nonstop, snáď sa oplatí priplatiť a vložiť do tabletu „duplikát“ SIM karty, operátor vám ho rád vyhotoví.

Pozrite si

Vyznajte sa v smartfónoch – telekomunikačné a navigačné systémy

Neopomeňme ani otázku výdrže, i keď tú zvláda väčšina tabletov lepšie ako smartfóny. No existujú modely s udávanou výdržou pod 6 hodín, tým sa oblúkom vyhnite – používať ultramobilné zariadenie v kuse na nabíjačke nemá zmysel. Opatrne pristupujte aj všeobecne k tabletom od výrobcov, o ktorých nič nehovoria vaše skúsenosti ani používateľské či odborné recenzie, lákavá cena totiž môže klamať. Nižšie sme pre vás vybrali zaujímavý kúsok od každého z renomovaných výrobcov s nastavením stropu na 399 €. Ceny vychádzajú z najlepších ponúk spoľahlivých e-shopov.

Acer One 10 32 GB + dock

Zdroj | Acer

Windows 10 tablet s 10“ HD displejom, štvorjadrovým procesorom Atom, 2 GB RAM, microHDMI portom a dokom s klávesnicou je typickým príkladom lacného hybridu, ktorý na cestách poslúži ako malý notebook a doma ako stolný PC. A áno, ešte stále je aj tabletom.

279,00 €

Apple iPad mini (4. generácia)

Zdroj | Apple

Aktuálna verzia menšieho z tabletov od Apple je asi najrozumnejšou voľbou pre toho, kto chce vstúpiť do sveta iOS. Má 7,9“ jemný displej, vyladený systém, čítačku odtlačkov prstov a pár špecifických inovácií. 16 GB pamäť bez možnosti rozšírenia však nebude stačiť každému. K dispozícii sú aj väčšie verzie a varianty s LTE modulom, ale podstatne drahšie.

Náš článok

392,00 €

ASUS ZenPad 8

Zdroj | ASUS

Dostupný Android 5.0 tablet s 8“ HD displejom, sviežim štvorjadrom Intel Atom, 2 GB RAM a 16 GB rozšíriteľnou pamäťou. Typický príklad dobrého pomeru cena/výkon pod hranicou 200 €.

169,00 €

HP Pavilion 10 X2

Zdroj | HP

Ďalší Windows hybrid s podobnými parametrami ako vyššie spomínaný Acer. Navyše má integrované reproduktory Bang & Olufsen, moderný konektor USB Type C a kancelársky balík Office 365 v balení. Posledný spomínaný bonus však neplatí pre všetky e-shopy.

Náš článok

299,00 €

Lenovo Phab Plus

Zdroj | Lenovo

 

6,8“ vec, ktorú môžete považovať buď za gigantický phablet, alebo miniatúrny tablet. Záleží na uhle pohľadu. Faktom je, že do bežného vrecka nohavíc sa určite nezmestí, ale zasa dokáže telefonovať. Osemjadrový procesor Snapdragon 615 je trochu slabinou, inak je však výbava super – Full HD displej, 2 GB RAM, 32 GB rozšíriteľná pamäť, 13 Mpx fotoaparát, Android 5.0. Vstavaná 3 500 mAh batéria je však na takéhoto obra výsmech.

Náš článok

279,00 €

Nvidia Shield Tablet K1

Zdroj | NVIDIA

Asi najlepší herný tablet na trhu stojí iba 199 €. A nie je najlepší zďaleka len kvôli tomu, že má v sebe úžasný procesor Nvidia Tegra K1 s brutálnym grafickým jadrom. 8“ Full HD displej, predné stereo reproduktory, 2 GB RAM, miniHDMI, Android 5.0, podpora univerzálneho gamepadu a viacero herných technológií sú veci, o ktorých sa veľmi dobre počúva. Škoda len obmedzenej dostupnosti tabletu.

Náš článok

199,00 €

Samsung Galaxy Tab E 9.6

Zdroj | Samsung

Kórejský gigant má tablety zvyčajne drahšie ako konkurencia. Niekoho však môže zaujať väčší 9,6“ model s HD rozlíšením, 1,5 GB RAM, 8 GB rozšíriteľnou pamäťou, 5 000 mAh batériou a starším Androidom 4.4, ktorý by pre nenáročného používateľa nemal byť prekážkou. Akurát cena by mohla byť o tretinu nižšia.

199,00 €

Hľadáte iný tech darček? Pozrite si náš vianočný seriál Čo pod stromček o top a 150-eurových smartfónoch, kompaktoch, zrkadlovkách, Ultra HD TV, smart hodinkách, tabletoch a bezdrôtových gadgetoch a notebokoch.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.