Reklama

Vianoce 2015 | Ako vybrať kompaktný foťák do 399 €?

Zdroj | Sony
Števo Porubský
Zdroj | Sony
Zdroj | Sony

Vianoce sa pomaly, ale isto blížia a tak vám aj tento rok prinášame sériu článkov, v ktorých sa budeme snažiť poradiť, ako si správne vyberať produkty z najrôznejších kategórií a najrôznejších cenových stropov. Začíname kompaktnými fotoaparátmi, vďačnými to darčekmi pod vianočný stromček prakticky pre kohokoľvek.

Pozrite si

Vianoce 2015 | Ako vybrať smartfón do 150 €?

Ako teda vybrať ten správny? Je to dilema, ktorú sa však oplatí zvládnuť, aby ste nekúpili niečo, čo nakoniec nebude mať využitie. Pred samotnou kúpou by ste však mali vedieť niekoľko zásadných informácií o tom, čo skratky ako Mpx, CMOS, SD, GPS, HDMI, AVCHD, XAVC S, VGA, Full HD, SDXC, Ulta HD, CCD apod. vlastne znamenajú a taktiež o základných parametroch fotoaparátov, ktoré by vás nemali zmiasť.

Nie je kompakt, ako kompakt

Podobne, ako všetko na svete, aj kompaktné fotoaparáty majú svoje rozdelenie. Nie je totiž kompakt, ako kompakt. Na trhu možno objaviť hneď niekoľko typov, a to klasických a odolných kompaktov. Tie klasické sa delia na:

1. Jednoduché kompakty pre nenáročných s cenou do cca 200 €

2. Kompakty pre náročnejších s cenami do cca 400 €

3. Kompakty pre profesionálov, ktorých ceny sa pohybujú od 400-500 €

Odolné kompakty sú taktiež buď jednoduché a slabšie vybavené s cenami do cca 200 € a vybavenejšie, no i drahšie modely. Aktuálne je tým najlepším na trhu Olympus STYLUS TG-4, ktorý v súčasnosti nemá konkurenciu ani po stránke odolnosti, ani výbavy. Odolným kompaktom sa preto ďalej nebudeme venovať.

Kompaktné fotoaparáty prvej kategórie majú tak biednu výbavu, že ich často prekonávajú aj lepšie fotosmartfóny. Jediná vec, v ktorej majú navrch je tzv. zoom. Profi kompakty sú veľmi drahé a náročné na používanie, takže sa vyhneme aj tým. Najlepšie teda stále vychádzajú kompaktné fotoaparáty pre náročnejších používateľov, ktoré majú najlepší pomer cena/výkon.

Práve preto sme si vybrali poradiť vám práve z tejto, najzaujímavejšej a pre používateľa najhodnotnejšej kategórie. Ak si aj nevyberiete ani jeden z ponúkaných, dajte si pred kúpou pozor na niekoľko parametrov.

Pozrite si

Vianoce 2015 | Ako vybrať správnu zrkadlovku do 1 000 €?

Zdroj | Canon

Viac Mpx ≠ lepší fotoaparát

Marketing je stále marketing a výrobcovia najrôznejších produktov sa neustále snažia ohúriť vysokými číslami v domnienke, že zákazníka zaujmú. Musíme uznať, že to v mnohých prípadoch funguje, ale často vysoké čísla neznamenajú niečo lepšie. Určite nie v prípade rozlíšenia snímačov vo fotoaparátoch.

15 Mpx, 18 Mpx, 24 Mpx… krásne čísla, no keď sa pozriete na obrázok nižšie a uvedomíte si, že 18 miliónov snímacích bodov je naprataných na snímači s rozmermi 6,2 x 4,55 mm (kompakt), ale aj na obrovskom full-frame čipe (36 x 24 mm), tak logicky a fyzikálne – ktorý snímač získa viac svetla a teda i informácií o snímanej scéne? Samozrejme ten väčší.

Všimnite si, rozdiel medzi full-frame snímačom, ktorý je v profi zrkadlovkách a malým 1/2,3″ snímačom z kompaktu, pričom výrobcovia nemajú problém aj do malého snímača dať rovnaký počet snímacích bodov. Problém je, že v súčasnosti snímače majú prehnane mnoho megapixlov, takže novinky s plne dostatočným 12-15 Mpx rozlíšením už ani nenájdete, jedine v profi kompaktoch.

Zdroj | Sony

Zoom nie je to najdôležitejšie

Rovnaký problém s číslami existuje aj pri objektívoch. 30x optický zoom už nie je v kompaktoch problém, no čo z toho, keď priepustnosť svetla sa s narastajúcim zoomom rapídne znižuje? Aj tu platí, čím viac svetla na snímač dopadne, tým je výsledný obraz krajší, kvalitnejší a ostrejší.

Dôležitejší parameter je svetelnosť objektívu udávaná pomocou clonového čísla F. Vo väčšine prípadov platí, čím nižšie clonové číslo, tým viac svetla sa dostane cez objektív na snímač f/2,0 je lepšie ako f/4,5. Pri väčšine fotoaparátov s tzv. zoomovým objektívom, teda optickým priblížením, so zvyšujúcim sa zoomom klesá clonové číslo. Svetelnosť objektívov sa tak pohybuje od cca f/1,4 až po f/6,3. Ideálna kombinácia je v prípade, kedy obe tieto čísla sú čo najnižšie napr. f/1,4 – f/4,5.

Druhý problém je stabilizácia. Skúste ísť do predajne fotoaparátov a vyskúšajte si niektorý z megazoomov (30x a viac). Udržíte neroztrasený obraz v ruke pri plnom zoome? Práve na to slúži stabilizátor obrazu. Ak má foťák optickú alebo mechanickú stabilizáciu snímača, resp. duálnu (optická/mechanická a digitálna), tak je dobre. Ak má len digitálnu, tak je zle.

https://www.youtube.com/watch?v=B65Nj6YS28M

Každý výrobca však tú svoju označuje rôzne – MEGA O.I.S, POWER O.I.S., VR, IS, Optical SteadyShot (nie iba SteadyShot), pričom v každom prípade ide o kvalitnejšiu stabilizáciu založenú na optickej alebo mechanickej, príp. duálnej stabilizácii.

Namiesto čo navyššieho zoomu sa preto radšej zamerajte na fotoaparáty, ktoré majú nielen digitálnu, ale aj optickú alebo mechanickú stabilizáciu. Ak potrebujete čo navyšší zoom napríklad pre snímanie divej zvery, kompakt nekupujte, ale pozrite sa radšej po tzv. Ultrazoome s kvalitnejším objektívom.

Displej

Hoci displeje mobilov, resp. smartfónov sú na vysokej úrovni, o foťákoch sa to povedať ani tento rok ešte nedá, hoci sa už svetlé výnimky nájdu. O HD AMOLED displeji ale môžete len snívať. Základný problém nie je len rozlíšenie, ale aj technológia. Ak máte mobilný telefón, asi viete, ako sa displeje správajú na priamom slnku. Žiadna sláva až na AMOLED alebo najnovšie IPS displeje. Tak je to aj pri kompaktoch.

Našťastie sa čoraz viac objavujú lepšie a lepšie displeje, no stále ich nájdete len v tých drahších kúskoch. Problém je aj rozlíšenie. Tak, ako pri čipoch a zoome, tak aj tu volia výrobcovia zvláštnu techniku.

Namiesto rozlíšenia, ako ho poznáme z TV, monitorov alebo mobilov, všetci servírujú extrémne vysoké čísla. Napr. rozlíšenie 230 tisíc bodov je vlastne v reáli rozlíšenie iba 320 x 240 pixlov (320×240=76 800 x 3 = 230 400 b.). Každý pixel sa totiž skladá z troch bodov.

Zdroj | Canon

Top modely však ponúkajú pomerne jemné VGA rozlíšenie (640 x 480 px) – 921 tisíc bodov, dokonca i viac. Objavujú sa i modely, ktoré majú rozlíšenie viac ako milión bodov, no to sú zväčša WRGB displeje, ktoré okrem RGB pixlov majú naviac aj biely pixel (W – white). Ten dodáva jasnejšie farby a lepší výkon na priamom slnku.

Niektoré modely majú i dotykový displej, ktorý vie poslúžiť na rýchlejšie ovládanie a prepínanie funkcií. Na druhej strane ho omnoho rýchlejšie zapackáte, čo zas zhoršuje jeho viditeľnosť.

Šikovný vie byť aj výklopný displej, ktorý sa hodí v krkolomných situáciách (fotenie ponad dav, fotenie od zeme…), no ten sa až tak často v malých kompaktoch nevyskytuje.

Funkcie

Fotoaparáty v tejto cenovej kategórii ponúkajú pomerne veľké množstvo funkcií. Nájdete v nich napríklad prepracovaný automatický režim, manuálne a polomanuálne režimy (PASM), panorámy, množstvo efektov a iných nastavení.

Väčšinu z týchto fotografických funkcií nájdete v každom lepšom kompaktnom fotoaparáte. Ideálne je, aby ste po kúpe otvorili návod a prečítali si ho. Dozviete sa, čo všetko vám fotoaparát ponúka. Keď sa vám nechce, prejdite si aspoň celé menu, objavíte funkcie, o ktorých ste možno z obalu alebo od predavača nevedeli.

Zdroj | Fujifilm

V súčasnosti nechýba ani zabudovaný GPS modul pre geotaggovanie („značkovanie“) fotografií podľa miesta, kde boli zhotovené, hoci ten je už na ústupe pre šetrenie batérie. Na geotagovanie fotografií ale môžete využívať smartfón prepojený s fotoaparátom cez Wi-Fi.

Práve Wi-Fi modul pre bezdrôtové pripojenie k WLAN sieti alebo smartfónu býva u top vyšších modelov samozrejmosťou, vrátane NFC čipu pre rýchle párovanie zariadení. Toto je len drobnosť navyše, ktorá nijako neovplyvňuje kvalitu fotografií. Uľahčí však fotenie autoportrétov či nočnej krajiny, kedy sa fotoaparátu vlastne ani nedotknete.

Video

Samozrejmosťou súčasných fotoaparátov je i možnosť natáčania Full HD videí. Full HD síce ponúka vyššie rozlíšenie obrazu, ale pokiaľ nie je v tzv. progresívnom režime (označenie 1080p), ale len v prekladanom (1080i), výsledok bude horší, ako HD video, ktoré býva v základe v progresívnom režime (720p).

Videá môžete natáčať pri 24, 25, 30 alebo 60 fps rýchlosti, nižšie rýchlosti (24, 25 fps) spôsobujú pri rýchlych scénach trhanie obrazu, pri pokojných však dodávajú efekt filmu z kina. Na rýchle scény je ideálnejšie používať 60 fps záznam s 30 fps výstupom.

Druhým problémom Full HD videa je jeho náročnosť na priestor na karte a následne v počítači na ďalšie spracovanie. Keď už o pamäti, majte na tej svojej fakt, že kompakty majú minimálnu zabudovanú pamäť a budete potrebovať dokúpiť SD kartu. Zabudnite na lacné SD karty za pár eur a radšej investujte o pár eur naviac do karty od renomovaného výrobcu s označením minimálne Class10, príp. 100x a viac. Prečo? To by bolo na dlho, jednoducho mi verte.

Zdroj | Sony

Pri videách sa môžete stretnúť s množstvom skratiek ako XAVC S, AVCHD, MOV, MP4, MPEG-4, AVI apod. Ide o skratky označujúce tzv, kontajner, v ktorom je video a audio nahrávané. Novšie kontajnery ako AVCHD, XAVC sú na tom samozrejme lepšie, ale klasické ako MP4, MOV apod sú zas lepšie na spracovanie v počítači.

S videami súvisí aj dátový tok. Udáva sa v Mbit/s a určuje, koľko dát obsahuje natočené video v jednej sekunde. V tomto prípade je lepšie vyššie číslo, no výrobcovia ho udávajú len sporadicky. O dátovom toku videa sa tak dozviete zväčša až z recenzií. Našťastie v súčasnosti a v kategórii kompaktov do 400 € už nebýva problém nízky dátový tok a pohybuje sa od 20 Mbit/s a vyššie.

Batéria

Všetky vychytávky a vymoženosti súčasných fotoaparátov majú jeden neduh – vyššiu náročnosť na spotrebu energie. K tomu by mala pomôcť batéria, ktorá však často býva výrazne poddimenzovaná. Ak nájdete vysnívaný kompakt s batériou s kapacitou pod 800 mAh, rovno si k nemu dokúpte náhradnú. 900 mAh a viac je akési základné minimum, no ideál pre kompakty je 1 000 mAh a viac. Aj v tomto prípade platí, že čím vyššie, tým lepšie, ale akosi sa s týmto už výrobcovia nechvália. Ktovie prečo…:)

 

Naše tipy

Ak máte svoj vysnený fotoaparát, nebudeme vás presviedčať, že si máte kúpiť iný. V nasledujúcom zozname je ale niekoľko modelov od jednotlivých výrobcov, ktoré v tomto roku prešli našimi rukami a vieme vám ich odporučiť. Samozrejme, každý z nich má svoje muchy, no tie nemusia vadiť každému. Preto si o vybranom fotoaparáte prečítajte a zistite čo najviac hlavne z recenzií alebo od ich reálnych používateľov.

Zdroj | Canon

Canon PowerShot SX710 HS

Zatiaľ posledný model série PowerShot SX od Canonu, ktorý poteší 1/2,3″ snímačom s rozlíšením 20,3 Mpx, špičkovým procesorom DIGIC 6 a bleskovým autofókusom na báza fázovej detekcie. Má aj obrý rozsah od 25 do 750 mm čo predstavuje 30x optické priblíženie.

Svetelnosť objektívu činí f/3,2 až f/6,9 čo mohlo byť v podaní aj lepšie. Vďaka rýchlemu hardvéru a softvéru dokáže snímať rýchlosťou 6 fps. Full HD video, Wi-Fi s NFC či 3″ VGA displej PureColor II G je samozrejmosťou, škoda len, že nie je výklopný.

269,00

Zdroj | Fujifilm

Fujifilm FinePix XQ2

Fujifilm v tomto roku predstavil nástupcu šikovného miniatúrneho kompaktu s retro dizajnom, ktorému ostal výborný 2/3” X-Trans CMOS snímač druhej generácie s citlivosťou ISO 100 – ISO 12 800. Okrem toho ho zbavil tzv. low-pass filtra čo by malo docieliť vytváranie ešte ostrejších fotografií, ako doteraz.

Poteší aj svetelný objektív Fujinon s f/1,8-f/4,9 v rozsahu 24-100 mm (4x zoom). Ani tomuto kúsku nechýba kvalitný VGA displej a Wi-Fi modul pre pripojenie k smartfónu alebo tabletu. Novinkou je rozšírenie fotografických funkcií – pribudlo tzv. Movie Scene Recognition, HDR a simulácie filmu s novým Classic Chrome

379,00

Zdroj | Nikon

Nikon COOLPIX S9900

Nový model má 1/2,3″ 16 Mpx (ISO 125 – ISO 6 400) snímač s autofókusom na báze detekcie kontrastu. Objektív NIKKOR ponúka rozsah 25 – 750 mm (30x optický zoom) pri svetelnosti f/3,7 – f/6,4. Objektív je stabilizovaný, no pomáha mu aj digitálna stabilizácia. 3″ displej ponúka rozlíšenie 640 x 480 px a RGBW maticu a hlavne je plne výklopný do všetkých strán.

Nechýba Full HD video pri 30 fps v MP4 formáte (MOV). Samozrejmosťou je HD rozlíšenie dovoľujúce 120 fps snímanie. Poteší aj časozberné video (max 10 s.) či PASM režimy. Mnohých poteší prítomnosť Wi-Fi modulu s NFC čipom, ale aj GPS/GLONASS/QZSS so zabudovanou mapou sveta, aby ste sa náhodou nestratili.

299,00

Zdroj | Olympus

Olympus STYLUS SH-2

V kovovom tele novinky je ukrytý 1/2,3″ 16,7 Mpx BSI CMOS snímač (ISO 100 – ISO 6 400). Najzaujímavejším parametrom je však určite stabilizátor, ktorý si novinka požičala od CSC súrodencov, pričom funguje až v 5-osiach. Obrazovej kvalite pomáha procesor TruePic VII.

Objektív ponúka rozsah 25 – 600 mm, teda 24x zoom pri svetelnosti f/3,0 – f/6,9. Novinkou je hlavne nový režim Nightscape pre snímanie počas šera a noci. Nový režim je určený na fotenie večierkov, prechádzok počas noci či dokonca s funkciou Live Composite na snímanie hviezd a iných pohybujúcich sa svetelných zdrojov. Novinkou má byť aj vysokorýchlostné snímanie videa pri 120 fps v HD rozlíšení či streamovanie obrazu do TV cez Wi-Fi.

299,00

Zdroj | Panasonic

Panasonic LUMIX DMC-TZ70

Novinka je prekvapivo vybavená snímačom High Sensitivity MOS s rozlíšením 12,1 Mpx s 5-osou hybridnou stabilizáciou! Objektívom LEICA DC VARIO-ELMAR s 30-násobným optickým zoomom (24-720 mm, f/3,3-f/6,4) je však prakticky rovnaký, ako mal model TZ60. Vylepšenia sa dočkal elektronický hľadáčik s uhlopriečkou 0,5 cm, ktorý má rozlíšenie cca 720 x 540 px.

Novinka je schopná snímať rýchlosťou 10 fps v plnom rozlíšení aj vďaka procesoru Venus Engine. Mnohých určite potešia PASM režimy či záznam do RAW formátu pre neskoršie doladenie fotografií. Samozrejmosťou je aj Full-HD video (1 920 x 1 080 px, 50p) vo formáte AVCHD Progressive, ale nechýba ani vysokorýchlostný záznam pri 100 fps. Nechýba tiež Wi-Fi s NFC čipom pre rýchle párovanie zariadení.

349,00

Zdroj | Sony

Sony Cyber-Shot DSC-HX90

Podobne, ako predchodca, aj nový model má ako jeden z mála koľajničky na príslušenstvo v hornej časti, výborný BSI CMOS snímač, no s nižším rozlíšením 18,2 Mpx (ISO 80 – ISO 12 800) a výkonnejší procesor BIONZ X. Nechýba ani objektív s rozsahom 24-720 mm (30x zoom) no pri slabšej svetelnosti f/3,5 – f/6,3.

Okolo objektívu je aj ovládacie koliesko. HX90 je tak silným konkurentom Panasonicu TZ70, s ktorým sa predbiehajú už od prvého modelu tejto série. Samozrejmosťou je VGA displej, konečne aj výklopný, hoci len horizontálne. Poteší aj Wi-Fi modul s NFC či Full HD video v AVCHD 2.0.

399,00

Hľadáte iný tech darček? Pozrite si náš vianočný seriál Čo pod stromček o top a 150-eurových smartfónoch, kompaktoch, zrkadlovkách, Ultra HD TV, smart hodinkách, tabletoch a bezdrôtových gadgetoch a notebokoch.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.