Reklama

Vianoce 2015 | Ako vybrať správnu zrkadlovku do 1 000 €?

Zdroj | Canon
Števo Porubský
Zdroj | Canon
Zdroj | Canon

Vianoce nie sú len o darčekoch, no ak chcete potešiť začínajúceho fotografa, zrkadlovka je jedným z najlepších darčekov „ever“. Ako vybrať ale tú správnu?

Pripravili sme prehľad tých najlepších zrkadloviek do 1 000 €, aké momentálne môžete nájsť na našom trhu. Keďže výrobcov zrkadloviek spočítate aj na prstoch jednej ruky, od každého sme vybrali jeden model atakujúci hornú hranicu cenového obmedzenia a jeden dostupnejší model, ktorý sa hodí aj pre začiatočníkov. Určite neprehliadnite ani rady v texte nižšie. 

Pozrite si

Vianoce 2015 | Ako vybrať kompaktný foťák do 399 €?

Zdroj | Canon

V prípade, že nie ste profesionál, ktorý presne vie čo chce a potrebuje, najskôr by ste mali vedieť, že tak ako kompakty, ultrazoomy či CSC fotoaparáty, aj zrkadlovky majú svoje delenie. Samotné zrkadlovky sa delia na tie najjednoduchšie s minimom funkcií, ktoré výrobcovia vytvorili hlavne pre tých, ktorí rozmýšľajú nad prechodom z kompaktu do triedy zrkadloviek.

Potom je tu stredná trieda, ktorá je už omnoho zaujímavejšia. Aj tá sa však ešte delí na nižšiu a vyššiu strednú triedu. Na najvyššom stupni stoja zrkadlovky pre profesionálov takmer výlučne s veľkým full-frame snímačom. O tých sa však baviť nebudeme, sú úplne mimo nášho cenového stropu.

Milým prekvapením aj tohto roka je opätovné zníženie cien. Kým v minulom roku stály niektoré kity okolo 1 000 €, v súčasnosti ich nástupcov nájdete i za 700-800 €.

Zdroj | Sony

Mega megapixle

Tak, ako pri kompaktoch, tak aj pri zrkadlovkách sa výrobcovia snažia ohúriť menej znalých zákazníkov aj s čo najvyššou hodnotou megapixlov (Mpx). Našťastie v prípade zrkadloviek je marketingové ohurovanie o čosi menšie, čipy výrazne väčšie a prevažujú rôzne iné funkcie, ktorými sa chcú výrobcovia odlíšiť od konkurencie.

Ide napríklad aj o citlivosť snímača označovanú ako ISO. V praxi a po lopate, čím vyššie číslo za ISO, tým lepšie, pretože v praxi môžete používať vyššiu citlivosť v horších svetelných podmienkach bez toho, aby ste na výslednej fotografii alebo videu mali výraznejšie zrno.

Hlavným rozdielom oproti kompaktom je už na prvý pohľad to, že zrkadlovky majú výmenné objektívy a mohutné telo. Tu sa už výrobcovia nepredbiehajú s tým, aby na tele svietil nápis „60x zoom“ alebo čosi podobné. Objektívy sú síce zväčša pribalené rovno v tzv. kite, no fotoaparát si môžete kúpiť aj samostatne a k nemu si vybrať objektív, aký sa vám hodí najviac. Väčšina začínajúcich fotografov pritom preferuje univerzálnejšie objektívy s väčším rozsahom (zoomom).

Samozrejme, kitové objektívy nedosahujú kvalitu niekoľkonásobne drahších objektívov, no na bežné fotenie úplne postačia. Taktiež v nich nehľadajte úžasné hodnoty optického priblíženia. V základe to býva väčšinou len okolo 3x zoom (18-55 mm objektív).

Stabilizácia je väčšinou riešená priamo v objektíve, pozor však na staršie kúsky bez stabilizácie. Hoci vás možno v bazári ohúri cena, výsledok nemusí byť podľa vašich predstáv najmä za slabých svetelných podmienok, kedy potrebujete výšiť čas uzávierky.

Displej a hľadáčik

S displejmi je to prakticky rovnako, ako v prípade kompaktov či CSC. Ani v tomto roku sa displeje výrazne nezlepšili, hoci opäť istý pokrok tu nastal. Stálym problémom nie je len rozlíšenie, ale hlavne výrobná technológia. Neustále sa ešte stretávame s TFT displejmi, ktoré už dávno predbehli OLED displeje.

Osobne sa veľmi divím, prečo renomovaní výrobcovia stále lipnú na TFT displejoch a neponúknu zákazníkom niečo lepšie. Rovnako problémom je aj rozlíšenie. Tak, ako pri čipoch a zoome, tak aj tu volia výrobcovia zvláštnu techniku. Namiesto rozlíšenia, ako ho poznáme z TV, monitorov alebo mobilov, všetci nám servírujú extrémne vysoké čísla.

Napr. rozlíšenie 230 tisíc bodov je vlastne v praxi rozlíšenie iba 320 x 240 pixlov (320×240=76 800 x 3=230 400). Každý pixel sa totiž skladá z troch bodov. Top modely však ponúkajú pomerne jemné VGA rozlíšenie (640 x 480 px) – 921 tisíc bodov.

Niektoré modely majú i dotykový displej, ktorý vie poslúžiť na rýchlejšie ovládanie a prepínanie funkcií. Veľmi praktický je výklopný displej, ktorý sa začína udomácňovať aj v zrkadlovkách. Ideálny je plne výklopný a otočný displej, horizontálne výklopný displej však tiež nie je na zahodenie, no „selfie“ či vlog si s ním nespravíte.

Zrkadlovka je však aj o hľadáčiku, ktorým sledujete scénu. Hoci sa za nimi ukrývajú rôzne riešenia, delia sa v základe na optické a elektronické (EVF – electronic viewfinder). Cez optický hľadáčik uvidíte snímanú scénu okamžite a aj vo vypnutom stave, jedine pri sklopení zrkadla (počas fotenia) scénu nevidíte na časť sekundy.

Elektronický hľadáčik je však iný. Je to vlastne miniatúrny displej s jemným rozlíšením (800 x 600 px a viac), do ktorého putuje obraz priamo zo snímača. Výhodou je nepotrebnosť optického systému a možnosť zobrazenia viacerých informácií priamo na displeji.

Najlepšie EVF súčasnosti sú dokonca tak jemné a rýchle, že dokážu plnohodnotne nahradiť optický hľadáčik. Elektronický hľadáčik má však nevýhodu v tom, že pre jeho fungovanie je potrebná energia, ktorej samozrejme nikdy nie je dostatok.

Zdroj | Sony
Pozrite si

Vianoce 2015 | Ako vybrať smartfón do 150 €?

Funkcií je stále viac

Donedávna by ste v zrkadlovkách zbytočne hľadali softvérové vychytávky známe z kompaktov či ultrazoomov. Konkurujúca kategória CSC však výrobcov veľkých tiel prinútila obohatiť svoje modely o nové funkcie, ktoré prilákajú nových zákazníkov.

Samozrejmosťou sú polo a plne manuálne režimy PASM, v tejto triede aj plná automatika, no už prakticky vo všetkých modelov nájdete aj efektové režimy na okamžité snímanie napr. v kontrastnej čierno-bielej či s efektom miniatúry.

Aj v tomto segmente pomaly ustupuje minuloročný hit – zabudovaný GPS modul pre geotaggovanie („značkovanie“) fotografií podľa miesta, kde boli zhotovené. Nahrádza ho pripojený smartfón cez Wi-Fi, ktorý GPS čip už má v sebe.

Vo väčšine modelov už nájdete i spomínaný Wi-Fi modul pre bezdrôtové pripojenie k WLAN sieti alebo smartfónu, ktoré rovno poslúži aj na ovládanie foťáku pomocou smartfónu. Čerešničkou na torte funkcií je NFC čip pre rýchle párovanie s kompatibilným zariadením.

Full HD hrá prím, Ultra HD zatiaľ nie je

Samozrejmosťou súčasných modelov je i možnosť natáčania Full HD (1 920 x 1 080 px) videí v progresívnom režime. HD video (720p) je už automatika. Ultra HD videá (3 840 x 2 160 px) v súčasnosti neponúka ešte žiadna zrkadlovka, čo je na jednej strane škoda, no na druhej ušetríte miesto na karte a drahocennú energiu batérie.

Na objemné videá a fotky je však potrebná i poriadna pamäť. Zabudnite preto na lacné SD karty za pár eur a radšej investujte o pár eur naviac do karty od renomovaného výrobcu s označením minimálne Class10, príp. 100x a viac. 16 GB objem je taký základ.

Prečo? Hlavne kvôli rýchlosti a kvalite, aby ste sa nevrátili z výletu či dovolenky bez jedinej fotografie práve kvôli pokazenej pamäťovke.

Batérie potešia

Medzi silné devízy zrkadloviek patrí výdrž. Vďaka veľkým telám môžu výrobcovia používať objemnejšie batérie (1 000 mAh a viac), ktoré vydržia aj niekoľko dní fotenia. Pri natáčaní videí je to ale horšie. Batéria zvládne zhruba hodinu-dve natáčania.

Pri zrkadlovkách s EVF, GPS a Wi-Fi, kde energiu potrebuje takmer každá súčiastka je to už horšie a je lepšie sa pre istotu dovybaviť náhradnou batériou.

 

Tipy na zrkadlovky do 1 000 €

Zdroj | Canon

Canon EOS 750D

Hoci sa na trhu objavuje aj o čosi lepší model EOS 760D, 750-tka je stále šikovnou zrkadlovkou pre začínajúcich fotografov. Má 24,2 Mpx snímač, 19-bodový hybridný autofókus, ktorý sa hodí aj pri natáčaní Full HD videa, procesor DIGIC 6, ktorý zas okrem iného dovoľuje snímať rýchlosťou 5 fps. Novinke nechýba ani dotykový displej s WVGA rozlíšením či Wi-Fi modul s NFC čipom.

620,00 € (telo) / 750,00 € (telo + objektív 18-55 mm) 

Zdroj | Canon

Canon EOS 70D

Top model výrobcu v segmente dostupný zrkadloviek z roku 2013 zatiaľ nepozná svojho nástupcu, no stále patrí k tým najlepším. Okrem špičkového spracovania, výklopného jemného dotykového displeja či Wi-Fi modulu určite zaujme nový APS-C CMOS snímač – Dual Pixel CMOS AF, ktorého všetky efektívne pixle sú schopné nielen zachytávať obraz, ale i fungovať ako základ pre AF fázovej detekcie pri Live View režime.

899,00 € (telo)

Zdroj | Nikon

Nikon D5500

Tohtoročná novinka je prakticky rovnaká, ako minuloročný model D5300, jedine 3,2-palcový výklopný VGA displej je teraz dotykový. Prekvapivo a veľmi nenápadne z výbavy zmizol GPS modul, ktorý si môžete už len dokúpiť ako externý kúsok GP-1. Škoda.

Wi-Fi modul ostal, takže na geotagovanie môžete použiť pripojený smartfón. Ak sa chcete o Nikon 5300, resp. jeho nástupcovi s dotykovým displejom dozvedieť viac, stačí kliknúť na našu recenziu z marca minulého roka.

660,00 € (telo) / 960,00 € (telo + objektív 18-55 mm)

Zdroj | Nikon

Nikon D7200

Hoci sa hermeticky uzavreté telo (odolnosť voči prachu a vlhkosti)  prakticky nezmenilo, vnútro prešlo viacerými úpravami. APS-C CMOS snímač bez low-pass filtra má rovnaké rozlíšenie 24,2 Mpx, no jeho citlivosť výrobca zvýšil až na ISO 100 – ISO 25 600 (ISO 102 400 v rozšírenom režime).

Aj napriek lepšiemu hybridnému automatickému zaostrovaniu Multi-CAM 3500 II s 51 ostriacimi bodmi a procesoru EXPEED 4, vie novinka snímať do rýchlosti 6 fps (6 fps má aj predchádzajúci Nikon D7100) v plnom rozlíšení (do 100 záberov JPEG alebo 27 RAW).

990,00 € (telo)

Pozrite si

Nikon D7200 – top amatérska zrkadovka má konečne aj Wi-Fi a NFC

Zdroj | Pentax

Pentax K-S2

Vo vodeodolnom tele novinky je 20,1 Mpx snímač typu APS-C CMOS bez low-pass filtra, ktorý využíva 11-bodový systém ostrenia SAFOX X s 9 kríženými bodmi. Spracovanie obrazu má na starosti PRIME M II procesor, ktorý pomáha aj pri kontinuálnom snímaní rýchlosťou 5,4 fps v plnom rozlíšení.

Stabilizovaný CMOS snímač zvláda pracovať pri citlivostiach od ISO 100 do ISO 51 200 v rozšírenom režime, kompenzácia expozície je na úrovni +/- 5EV. Okrem optického hľadáčika môžete použiť na zobrazenie snímanej scény aj 3“ TFT LCD displej s VGA rozlíšením. Displej dotykový nie je, ale zato ho môžete vyklápať do všetkých strán.

700,00 € (telo) / 750 € (telo + objektív 18-55 mm)

Pozrite si

Testujeme Pentax K-S2, pozrite si ho naživo

Zdroj | Pentax

Pentax K-3 II

Aprílová novinka stavia na úspechoch modelu K-3 z pred dvoch rokov. Ponúka rovnako kvalitne spracované telo zo zliatiny horčíka, ktoré je odolné voči prachu a nepriaznivým poveternostným podmienkam. Nechýba mu ani rýchle sekvenčné snímanie (8,3 fps), alebo obľúbený APS-C snímač s rozlíšením 24,4 Mpx a bez AA filtra.

Okrem toho sa však nástupca dočkal niekoľkých zmien. Tou najhlavnejšou je technológia Pixel Shift, ktorá využíva priamo v tele zabudovanú redukciu otrasov a umožňuje štvornásobné vyhodnotenie každého jedného pixlu. Novinka prináša aj zabudovaný GPS snímač, Wi-Fi modul či Full HD video.

990,00 € (telo)

Pozrite si

Pentax K-3 II – Žeby najlepšia zrkadlovka pre astrofotografov?

Zdroj | Sony

Sony SLT-A58

Jednoduchší a starší model, no stále špičkovo vybavený zástupca „nezrkadloviek“, ktoré ako jediné vyrába Sony. Namiesto mechanického zrkadla používa polopriepustné zrkadlo a tým nevyžaduje takú starostlivosť.

Poteší stabilizovaný 20,1 Mpx APS-C CMOS snímač, OLED EVF s rozlíšením 800 x 600 px a výborné video v AVCHD formáte. Miernym sklamaním je však 2,7-palcový displej s rozlíšením len 480 x 320 px. Ak by ste chceli čosi novšie, no stále dostupné, môžete počkať na nástupcu, model SLT-A68 predstavený len nedávno.

360,00 € (telo + objektív 18-55 mm)

Pozrite si

Sony a68 pre nenáročných má až 79-bodový autofókus

Zdroj | Sony

Sony SLT-A77 II

Model A77 II je prakticky na nerozoznanie s predošlým modelom, no vnútro je úplne nové. Dizajnovo i rozmerovo sú si obe novinky ako vajce vajcu. APC-C CMOS snímač má rozlíšenie ako predchodca (24,3 Mpx), no Sony vylepšilo jeho citlivosť na ISO 25 600, resp. ISO 52 000. Novinkou je i 79-bodový autofókus, 12 fps snímanie do 60 JPEG, resp. 28 RAW obrázkov či Full HD video pri 60 fps alebo 24 fps vo formáte AVCHD 2.0.

Vylepšenia sa dostalo i 3″ plne výklopnému displeju s VGA rozlíšením. Po novom je typu WhiteMagic TFT. Typu OLED je však elektronický hľadáčik s rozlíšením 1 024 x 800 pixlov. Hoci má novinka zabudovaný Wi-Fi modul a NFC čip, výrobca vyradil z výbavy GPS modul.

990,00 € (telo)

Pozrite si

Fotili sme so Sony A77 II. Pozrite sa čo dokáže rýchly autofókus a 12 fps snímanie

Hľadáte iný tech darček? Pozrite si náš vianočný seriál Čo pod stromček o top a 150-eurových smartfónoch, kompaktoch, zrkadlovkách, Ultra HD TV, smart hodinkách, tabletoch a bezdrôtových gadgetoch a notebokoch.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.