Reklama

Vianoce 2015 | Ako vybrať smartfón do 150 €?

Zdroj | Sony
Dominik Fúsek
Zdroj | Sony
Zdroj | Sony

Kúpa smartfónu je už prakticky pravidelne sa opakujúcou činnosťou a Vianoce sú dobrý čas na výmenu pre našich blízkych. Ako správne vyberať?

Pozrite si

Vianoce 2015 | Ako vybrať kompaktný foťák do 399 €?

Zdroj | Sony

Smartfóny sa menia. Pred niekoľko málo rokmi znamenala aj kúpa kúsku za 250 € istý prešľap, pretože ani stredná trieda ešte na tom nebola s výkonom v poriadku. Situácia sa však výrazne zmenila. Za 150 € (vychádzame z najlacnejších ponúk e-shopov, ktoré považujeme za spoľahlivé) získate rýchly stroj s pomerne veľkým a jemným displejom, s fotoaparátom schopným čiastočne eliminovať potrebu samostatného kompaktného fotoaparátu, s výbornými schopnosťami v oblasti surfovania na webe a s podporou prakticky všetkých aplikácií od výmyslu sveta.

Smartfónu za 150 € nechýba naozaj nič podstatné a to, čo má, robí na solídnej úrovni. Má teda zmysel pozerať sa aj po nižších cenových priečkach.

Zdroj | HTC

Funkčný smartfón dnes už zoženiete aj pod 100 €, najlacnejšie začínajú dokonca kdesi okolo 50-tky. Veľkej väčšine používateľov však tieto zariadenia neodporúčame. Dôvody sú rovnaké, aké sme uviedli pred rokom na obvinenie strojov do 150 € – majú nedostatok operačnej pamäte, pomalý procesor či malú vnútornú pamäť, čo sa spoločne prejavuje nízkym výkonom.

Nejde pritom o žiadne machrovanie v benchmarkoch a hrách, kritický nedostatok výkonu sa v tomto prípade prejaví aj pri základných úlohách, už len pri pohybe na plochách či pri písaní na virtuálnej klávesnici.

Starší ľudia či tí, čo majú so smartfónmi premiéru, by to určite prežili (najmä keď nevedia, o čo prichádzajú), no šetrime radšej na sebe ako na druhých. Veď keď za príplatok zopár málo desiatok eur môžete parametre i zážitok z používania znásobiť, prečo to neurobiť?

Navyše, na rozdiel od „hlúpych“ telefónov, zlý smartfón s nedostatkom výkonu dokáže znemožniť aj telefonovanie či písanie správ – áno, aj tie môžu sekať a padať. Keďže sú však smartfóny komplexné zariadenia, nedá sa jednoducho rozsúdiť, po ktorú cenovú hranicu sú zlé a od ktorej už dobré. Treba vedieť správne vyberať alebo si nechať poradiť. A na to sme tu.

Čo mať pri výbere na očiach

Najskôr sa, samozrejme, uistite, že obdarovaný smartfón potrebuje. Iste, sme v dobe, keď ho potrebuje alebo minimálne dokáže využiť skoro každý. Ale iba skoro. Existujú skupiny používateľov, ktorých bude to more možností skôr miasť, nevyužijú ho a tým sa bude zbytočne plytvať energia, pretože otvorené operačné systémy majú podstatne vyššiu réžiu ako štandardné telefóny s uzavretým OS.

Ak ste prvým krokom úspešne prešli, potom je dobré nenápadne zistiť, čo sa vášmu blízkemu na súčasnom prístroji páči a čo nie, čo najviac využíva a čo mu najviac vadí. Trh je dosť široký na to, aby ponúkol úzko špecializované modely, ktoré sú majstrami niektorej oblasti – napríklad majú fotoaparát hodný súboja s kompaktmi, stereo reproduktory s basmi, nadštandardne dlhú výdrž, bleskové dátové prenosy…

Iste, špecialistov nájdeme skôr vo vyššej triede, v tejto sú prístroje vyváženejšie – ale aj tak sa líšia a poznať požiadavky obdarovaného je nutnosť. Ak ste to dokázali bez naznačenia úmyslu, môžete sa na túto oblasť pri výbere sústrediť – ale pozor, ostatné tiež neradno zanedbať pod minimálnu úroveň.

Ak máte so zisťovaním požiadaviek problém, skúste diskusiu začať napríklad tým, že budete hovoriť o svojich názoroch na mobilné telefóny dneška, prípadne na svoj vlastný.

Aký hardvér zvoliť?

O postupoch výberu smartfónu (i tabletu) sme napísali celý cyklus tém, tu teda uvedieme iba najdôležitejšie fakty a odporučíme vás na jednotlivé časti seriálu.

V procesoroch výrobcovia idú cestou väčšieho počtu slabších jadier, takže – hoci pred pár rokmi to bolo nemysliteľné – nutnosťou je štvorjadrový procesor. Dvojjadro je už väčší ústupok. V našej cenovej kategórii nájdete najmä procesory MediaTek (tie štvorjadrové ako-tak stačia, ak narazíte na osemjadro, je to super).

Čipy od Qualcommu – Snapdragon 200 a jeho vylepšené verzie neohúria, Snapdragon 410 je tiež iba rozumný základ. V prístrojoch Huaweiu môžete nájsť jeho vlastné procesory, pričom platí o nich to isté, čo o MediaTeku, i keď Huawei trochu stráca nižšími frekvenciami. Iní, neznačkoví výrobcovia väčšinou prekvapia skôr negatívne.

Pozrite si

Vyznajte sa v smartfónoch – procesory

Ak chcete hrať hry, treba uvažovať aj o výkone integrovanej grafiky – o tom sa dozviete prevažne z recenzií, v každom prípade ho ale značne ovplyvňuje rozlíšenie displeja. Napríklad HD je až 2,4-krát vyššie ako WVGA, čo znamená, že rovnaká grafika v rovnakej hre bude na HD displeji 2,4-krát nižšiu snímkovaciu frekvenciu. Pri konkrétnych čipoch sa môžete riadiť našimi dvoma článkami.

V nižšej triede smartfónov sú kľúčové pamäte. Najmä operačná pamäť RAM, rozdiel medzi 512 MB a 1 GB je priepastný. S gigabajtom si môžete užívať dostatočne rýchle vykonávanie všetkých činností (za predpokladu, že ostatný hardvér nie je zlý) vrátane multitaskingu. Naopak, 512 MB pamäť sa prejavuje výraznými spomaleniami najmä pri náročnejších úlohách, napríklad aj pri surfovaní v prehliadači s viacerými kartami naraz.

Pozrite si

Vyznajte sa v smartfónoch – RAM, úložiská, pamäťové karty a OTG

Týmto prístrojom sa radšej vyhnite. Ani 1 GB RAM-ka však už dnes nedáva prístroju dlhú morálnu životnosť, ideálne treba siahnuť aspoň po 1,5 GB, v praxi častejšie 2 GB. Na hornej hranici uvažovaných 150 € sa vám to snáď podarí.

Pomerne dôležité je aj úložisko, pričom reálny voľný priestor je vždy podstatne menší ako udávaný. Pri 4 GB teoretickej hodnote čakajte tak 1,7 GB, z dvojnásobku asi 4,5 GB a z 16 GB vám zostane možno 10-12 GB. Hoci väčšina zariadení podporuje pamäťové karty, dostatočne veľká vnútorná pamäť je potrebná – od Androidu 4.4 sa na kartu presúva len pomerne malý zlomok aplikácie a obmedzovať sa v množstve nainštalovaných programov je nepríjemné – išlo by o popieranie samotnej podstaty smartfónov.

Pôvodne som hodnotu 4 GB (reálne 1,7) považoval za dostatočnú pre nenáročných používateľov, no podľa skúseností mojich známych to nie je dostatočná hodnota takmer pre nikoho – totiž, aj keď nenainštalujete ani jednu novú aplikáciu, už tie vstavané sa pri štandardnom nastavení automaticky aktualizujú a tým zväčšujú svoj objem.

Preto odporúčame stroje s 8 GB pamäťovým modulom. Do pozornosti dávame aj funkciu USB On-The-Go (USB OTG) – možnosť pripájať USB pamäte a iné USB zariadenia do microUSB portu vďaka OTG redukcii. Nie je to samozrejmosť, takže hľadajte v recenziách či v popise produktov. Postupne sa budeme stále viac stretávať aj s novým USB konektorom typu C, ktorý zjednotí počítače so smartfónmi a prinesie množstvo ďalších výhod.

Správny displej poteší nielen oko

Jedným z kľúčových komponentov smartfónu je displej – veď cezeň sa pozeráme na všetky výsledky práce prístroja a zároveň je to vstupné zariadenie na vloženie našich požiadaviek. Najmenšie smartfóny majú dnes uhlopriečku 4 palce, v praxi je však stále čoraz väčší problém kúpiť model s rozumnou ostatnou výbavou pri uhlopriečke displeja pod 5 palcov.

Treba si uvedomiť, že smartfóny už nie sú primárne telefóny, ale skôr zariadenia na sledovanie obsahu, písanie textov či surfovanie na webe. Je logické, že ich displeje stále rastú a väčšine používateľov to zrejme vyhovuje. Napriek tomu je zle, že neexistuje ponuka pre ľudí, ktorí chcú smartfón obsluhovať jednou rukou – zhruba od 4,3 palca to už totiž nejde, aspoň nie úplne.

Pozrite si

Vyznajte sa v smartfónoch – displeje a ich parametre

Dôležité je aj rozlíšenie obrazovky. V tejto triede a pri bežných veľkostiach je dobrou voľbou qHD (540 x 960 px, cca 250-270 PPI), dá sa žiť aj s WVGA (480 x 800-854 px, cca 200-230 PPI), HD je pri týchto uhlopriečkach už dokonalá jemnosť (720 x 1 280 px, cca 300 a viac PPI). Nenechajte sa presvedčiť, že potrebujete Full HD – to má zmysel až na veľkých phabletoch a v nižšej triede by mrhalo výkonom, ktorého nie je nazvyš.

Veľmi dôležitá je aj obrazová technológia (zvyčajne IPS) a obrazové parametre, ktoré neposúdite z čísel, ale z recenzií alebo osobnej skúsenosti.

Veda s fotoaparátmi

Smartfóny nižšej triedy majú pomerne malé fotoaparáty, takže nie sú schopné vyrovnať sa kompaktom ani high-end fotomobilom. Ale pokiaľ obdarovaný nie je náročný a fotiť bude hlavne cez deň za dobrého svetla, s 8 Mpx snímačmi typickými pre túto kategóriu dokáže vytvoriť viac než použiteľné, dá sa povedať aj pekné fotografie. Ba stále viac sa množia 13 Mpx snímače, i keď vyššie rozlíšenie lepšie snímky negarantuje.

Určite to však nejde bez automatického zaostrovania, ktoré v najlacnejších smartfónoch ešte aj v roku 2015 chýba. Veľa dokáže spraviť stabilizácia obrazu, v tomto prípade elektronická a aj tak dosť výnimočná.

Pri zázname videa je okrem rozlíšenia (HD, Full HD) dôležité najmä preostrovanie a ďalšie funkcie (pauza, fotenie počas videa, kvalita zvuku), ktoré posúdite z recenzií.

Wi-Fi a Bluetooth musia byť

Oblasť bezdrôtových prenosov je jednoduchá, samozrejmosťou je Wi-Fi aj Bluetooth – ale rôznej kvality, čo opäť zvyšuje dôležitosť recenzií. V tej telekomunikačnej môžu rozhodovať rýchle dátové prenosy (LTE už je štandardom aj tu) a GPS.

Pre niekoho môžu byť kľúčové aj reproduktory a pre každého určite batéria. Ideálna kapacita závisí od výkonu, displeja a kvality práce výrobcu na optimalizácii systému.

Malým nevýkonným strojom s 4“ WVGA displejom stačí takých 1 700 mAh, výkonnejšie kúsky s napríklad 4,7“ HD displejom si zaslúžia okolo 2 500 mAh. Reálnu výdrž opäť odhadnete v recenzii, aj keď každý redaktor má svoj scenár používania a výdrž v rukách obdarovaného sa zaiste bude líšiť.

 

Tu vám užponúkame po jednom zaujímavom kúsku od každého zo známejších výrobcov. Uvedené ceny sme určili na základe najnižšej ponuky spomedzi e-shopov, ktoré považujeme za úplne spoľahlivé. Veríme, že sú to ceny najpravdepodobnejšie pre čo najväčší okruh zákazníkov.

Alcatel OneTouch 7043K POP 2

Zdroj | Alcatel

5“ displej s rozlíšením 854 x 480 pixlov má síce menšiu jemnosť, ale starších poteší väčšie písmo. Android 5.0 beží na kombinácii procesora Snapdragon 410, 1 GB RAM a 8 GB úložiska. Fotoaparát má základných 5 Mpx, batéria 2 500 mAh.

117,00 €

ASUS ZenFone Go

Zdroj | ASUS

Síce s cenou na hranici, ale predsa jediný smartfón vo výbere s 2 GB RAM. Okrem toho má štvorjadrový procesor MediaTek, 5“ HD displej, 8 Mpx fotoaparát, Android 5.1, slabšiu 2 070 mAh batériu a zaujímavý dizajn, i keď s veľkým rámom displeja.

149,00 €

Coolpad Porto

Zdroj | Coolpad

Nová značka na Slovensku prišla so zaujímavým smartfónom Porto. Ten disponuje 4,7″ IPS displejom, procesorom Snapdragon 410, 1 GB pamäťou RAM a 8 Mpx fotoaparátom. Je pritom tenký a pomerne ľahký. Operačným systémom je Android 5.1.1.

139,00 €

Pozrite si

Coolpad Porto: cenová bomba pre tínedžerov

Huawei Y5

Zdroj | Huawei

Za dobrú cenu šikovný smartfón s Androidom 5.1 a praktickou nadstavbou od výrobcu. Má síce slabší 4,5“ TN displej (nie IPS), ale zato štvorjadrový procesor vlastnej výroby, 1 GB RAM a 8 GB úložisko, čo v tejto cene nie je samozrejmosť.

93,00 €

LG Magna

Zdroj | LG

Dostupný smartfón, ktorý zaujme najmä 2 540 mAh batériou a šikovnou nadstavbou výrobcu nad Androidom 5.0. 5“ HD displej, 8 Mpx fotoaparát, štvorjadro, 1 GB RAM či 8 Mpx úložisko tiež nesklamú. Osloviť môže aj dizajn so zmenšenými okrajmi displeja.

132,00 €

Lenovo A5000

Zdroj | Lenovo

Inak priemerný smartfón tejto kategórie (5“ HD displej, štvorjadro, 1 GB RAM, 8 Mpx fotoaparát) má v sebe takmer bezkonkurenčnú zbraň – obrovskú 4 000 mAh batériu.

145,00 €

Microsoft Lumia 530

Zdroj | Microsoft

Microsoft namiesto Nokie živí ešte pár posledných možností, ako sa pri nízkej cene vyhnúť Androidu. Lumia 530 má jednoduchší štvorjadrový Snapdragon 200, 1 GB RAM, 8 GB úložisko, 5 Mpx fotoaparát, malý 4“ WVGA displej a najmä Windows Phone 8.1. Slabšia 1 560 mAh batéria by tejto zostave mala stačiť.

80,00 €

Prestigio Muze D3

Zdroj | Prestigio

Najväčší smartfón vo výbere má zároveň najlepší fotoaparát, hovoríme o hodnotách 5,3“ s HD rozlíšením a 13 Mpx. Z hľadiska výkonu je priemerný, t. j. bezproblémový. Výrobca však podľa svojho zvyku zaň pýta menej ako konkurencia.

118,00 €

Samsung Galaxy Core Prime VE

Zdroj | Samsung

Kórejský výrobca žiaľ v nižšej strednej triede nemá práve najväčší výber a najmä jeho pomer cena/výkon za ostatnými výrobcami zaostáva. Zvolený reprezentant ničím neprekvapí – má slabší 4,5“ WVGA displej, štvorjadro, 1 GB RAM, 8 Mpx fotoaparát a 2 000 mAh batériu.

128,00 €

Sony Xperia E4g

Zdroj | Sony

O Sony by sme mohli povedať to isté, čo o Samsungu. Aj výbavu má podobnú, akurát disponuje o trochu lepším displejom (4,65“ qHD) a zasa slabším 5 Mpx fotoaparátom. Poteší 1 GB pamäť RAM a 4-jadrový MediaTek procesor.

145,00 €

Pozrite si

Sony Xperia E4g: dva kroky vpred, jeden späť

Hľadáte iný tech darček? Pozrite si náš vianočný seriál Čo pod stromček o top a 150-eurových smartfónoch, kompaktoch, zrkadlovkách, Ultra HD TV, smart hodinkách, tabletoch a bezdrôtových gadgetoch a notebokoch.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.