Reklama

Vianoce 2015 | Ako vybrať nekompromisný top-end smartfón?

Zdroj | Samsung
Dominik Fúsek
Zdroj | Samsung
Zdroj | Samsung

Pokračujeme v seriáli predvianočných tém a dnes sa pozrieme, ako podľa možnosti aplikovať rozum pri takej šialenej činnosti, ako je nákup smartfónu v hodnote priemernej mesačnej mzdy.

Zdroj | Samsung

Prémiové príplatky za exkluzivitu

Pri smartfónoch vyššej strednej triedy s cenou niekde medzi 300 a 500 € sa dá bez obáv povedať, že množstvo ich vlastností je už na takej úrovni, akú dokáže využiť len málokto. Vo vyššej triede to platí dvojnásobne.

Existujú síce vlastnosti (najmä drobné inovácie), ktoré sú vo vyššej triede jedinečné a niekto môže byť za ne ochotný veľa priplatiť. Takisto existuje malá skupinka ľudí, ktorí potrebujú určitú vlastnosť smartfónu na extrémnej úrovni a rovnako nevidia vysokú cenu ako prekážku.

Obávame sa však, že vo všetkých ostatných prípadoch nie je kúpa stroja vyššej triedy záležitosťou rozumu, ale skôr emócií. Pomer cena/výkon je podstatne nižší ako v strednej triede, za nárast úžitkovej hodnoty o pár percent platíte desiatky percent ceny navyše. Najprimitívnejším príkladom sú verzie vlajkových lodí odstupňované podľa pamäte. Typicky je 64 GB variant oproti 16 alebo 32 GB modelu drahší o 100 €, niekedy dokonca aj o viac. Kúpou pamäťovej karty, pokiaľ je podporovaná, pritom situáciu vyriešite za 20 €, a to si môžete dopriať jednu z rýchlejších pamäťoviek.

Ale keď už sme technologický portál, high-end sféru obísť nemôžeme a pokúsime sa vám aj tentoraz v rámci možnosti pomôcť nakúpiť výhodne a najmä rozhodnúť sa správne.

Zdroj | Sony

Lopatka alebo lopata?

Začnime displejmi. Uhlopriečky sa typicky pohybujú medzi 5,2 a 6 palcami, menšie smartfóny už v high-end sfére takmer vymreli. Výnimkou sú už len 4,7“ iPhone 6s a 4,6“ Sony Xperia Z5 Compact. Výhody a nevýhody veľkých displejov snáď netreba opakovať, iste už po tých pár rokoch používateľ vie, aká veľkosť je preňho ideálna. Zvlášť ten, ktorý pomýšľa na top-end, resp. by si ho podľa vás ako darcu zaslúžil.

Výhodou je, že zväčšovanie displejov neznamená v plnej miere zhoršovanie komfortu držania, čo je možné vďaka zmenšovaniu rámikov okolo displeja. To je záležitosť, ktorá je pekná a zároveň praktická. Zle, resp. až príliš dobre sú na tom displeje z pohľadu rozlíšenia. Full HD je v high-ende absolútna samozrejmosť, pri jemnosti okolo 400 PPI je však ďaleko za využiteľnosťou – ľudské oko nedokáže rozlíšiť medzi 300 a 400 PPI. Pridané pixle teda obraz reálne nezlepšujú.

Pozrite si

Vyznajte sa v smartfónoch – displeje a ich parametre

Nuž a slepá cesta s QHD (vyše 500 PPI), ktoré prináša iba o desiatky percent vyššiu spotrebu energie a nižší grafický výkon, o tej hádam ani nemá zmysel vyjadrovať sa. Absurditu v podobe Ultra HD rozlíšenia na 5,5“ obrazovke, ku ktorej sa odhodlal jeden z popredných výrobcov smartfónov, spomíname už naozaj iba ako varovný prst s nádejou, že ďalej už snáď nikto nezájde. Netvrdíme, že ide o úplnú hlúposť, no využitie takto jemného displeja je len pre VR okuliare, ktoré sú momentálne stále v plienkach, takže Ultra HD displej je v dnešnej dobe zbytočný.

Ešte je totiž množstvo oblastí, v ktorých smartfóny – vrátane top-endov – majú čo doháňať. Topenie miliónov dolárov a vedeckých kapacít talentovaných zamestnancov v práci na nevyužiteľných zbytočnostiach je krátkozraké, ale marketingovo to zjavne aspoň krátkodobo funguje. Smartfóny majú najdokonalejšie displeje zo všetkých zariadení a hoci obrazovka je pre ne kľúčová, ani zďaleka to nie je jediná disciplína, v ktorej by „telefóny za tisícku“ mali excelovať.

Zdroj | Qualcomm

Výkonová rezerva na tri roky

Záležitosť, ktorú takmer ani nemá zmysel riešiť, je výkon. Z praktického hľadiska dostávate vždy veľkú dávku výpočtovej sily s takou rezervou, že kým na čokoľvek prestane stačiť, už budete mať v rukách nový stroj. Výkon však zákazníkov v tejto triede zaujíma skôr z emocionálneho hľadiska – ani nie z potreby rýchleho a efektívneho stroja, ako z túžby po tom najsilnejšom.

Pozrite si

Vyznajte sa v smartfónoch – procesory

Oproti stavu pred rokom si pohoršil výrobca procesorov Qualcomm, jeho Snapdragony už zďaleka nenájdete vo všetkých vlajkových lodiach. Štvorjadrový 2,7 GHz čip Snapdragon 805 s vlastnou architektúrou bol posledný široko uznávaný. Osemjadrový Snapdragon 810 prešiel na architektúru ARM Cortex, čím sa stal oproti konkurencii nezaujímavý, navyše nepriniesol očakávaný nárast vo výkone a ešte sa pridali problémy s prehrievaním. To však výrobca časom zredukoval a výkonu je stále požehnane, takže ak by sa vám na vyhliadnutom smartfóne páčilo všetko ostatné, Snapdragon 810 nemôže byť prekážkou. Qualcommu však prajeme, aby čím skôr na trh prišiel s novou generáciou čipov, opäť vlastnej architektúry.

Pozrite si

Vyznajte sa v smartfónoch – integrované grafiky a prehľad procesorov

Zvyšok trhu tiež išiel ľahšou marketingovou cestou, ktorá hovorí: hlavne nakresli do kremíku čo najviac jadier a to, aké sú, už nikoho nezaujíma. Osem jadier znie dobre a zákazníci zjavne toto číslo počúvajú radi, keďže octa-core čipy vládnu prakticky už od hranice 200 € nahor. Často je však ich výkon pod legendárnym štvorjadrovým Snapdragonom 805, ktorý mal jadrá síce iba štyri, ale poctivé, veľké a najmä taktované až na 2,7 GHz. Naproti tomu, väčšina osemjadrových čipov má aspoň štyri, ak nie všetky jadrá maličkého typu Cortex-A7 alebo Cortex-A53, ktorý výkonom v high-ende nemá čo povedať. V top-ende je našťastie pravidlom, že druhé kvarteto jadier je silnejšieho typu Cortex-A15 alebo Cortex-A57.

Tak je to napríklad v lepších osemjadrách Samsung Exynos alebo Huawei HiSilicon Kirin. Výrobcovia si dávajú záležať aj na grafickom výkone – keď už plytvajú zbytočne jemnými displejmi, musia aspoň zabezpečiť, aby náročné hry na nich nebežali pomalšie, než na predchodcoch. Ďalších výrobcov v top-ende ani veľmi nevidno, MediaTek či Intel zvyčajne takto vysoko nesiahajú. Výnimky sa však občas nájdu.

Medzi 2 a 3 GB operačnými pamäťami je pomerne malý rozdiel. 2 GB nie je prekážkou dokonale rýchlemu behu systému. Ak však do budúcna počítate s veľmi náročnými úlohami alebo až šialeným multitaskingom, 3 GB časom využijete. 4 GB RAM je v súčasnosti záležitosť machrovania, nie praktického prínosu.

Pozrite si

Vyznajte sa v smartfónoch – RAM, úložiská, pamäťové karty a OTG

Úložisko väčšinou neklesá pod 16 GB, čo reálne znamená 10-12 GB priestoru. Bežné sú aj prístroje s 32 GB pamäťou (reálne niečo cez 20 GB), špecialitou top-endov sú 64 a 128 GB varianty. Zvlášť pokiaľ (zámerne) nedisponujú slotom na pamäťové karty, aby vás výrobca donútil priplácať za predražený pamäťový priestor. Ale nezabúdajme, sme v top-ende a tu pre niektoré skupiny zákazníkov platí, že čím drahšie, tým lepšie.

Zdroj | Sony

Plnohodnotná náhrada kompaktu?

Fotoaparáty drahých smartfónov sú za istých okolností schopné absolútne nahradiť kompakty a zmiesť zo stola argumenty pre ich existenciu. Za istých okolností. Aj po rokoch zdokonaľovania totiž stále platí, že plne konkurencieschopné voči kompaktom sú smartfóny prakticky len v otázke fotografických snímačov – tie už zväčšili a zdokonalili na výbornú úroveň.

Kompaktný fotoaparát však má stále zmysel kvôli optickému zoomu, xenónovému blesku či praktickému ovládaniu. Bežnému človeku, i keď takých v cieľovej skupine nemusí byť veľa, však drahý smartfón kompakt spoľahlivo nahradí.

Pozrite si

Vyznajte sa v smartfónoch – fotoaparáty a všetko okolo nich

Netreba však súdiť iba podľa počtu megapixlov. Dôležitý je najmä čo najväčší senzor (ideálne 1/2,3 palca), svetelnosť objektívu (f/2,0 alebo väčší zlomok, napr. f/1,8), prítomnosť optickej stabilizácie či sprievodný softvér. Kvalitu by mali potvrdiť aj recenzie. Čo sa týka videa, Ultra HD začína pomaly naberať zmysel – v tejto kategórii sa predpokladá, že obdarovaný už UHD televízor vlastní alebo čoskoro bude vlastniť. Pre všetkých ostatných je najlepšou voľbou plynulé Full HD 60fps video, najmä opticky stabilizované. Zabaviť dokáže spomalené a zrýchlené video. Mladých poteší kvalitná webkamera pre selfie.

Drobnosti, ktoré môžu rozhodnúť

Jednou z oblastí, kde výrobcovia dokážu priniesť reálne (niekedy aj každodenne) využiteľné inovácie, sú senzory. Tie sa postupne dostanú aj do lacnejších zariadení, ale začínajú vo vyššej triede.

Pozrite si

Vyznajte sa v smartfónoch – senzory všetkého druhu

O kúpe môže rozhodnúť aj kvalita reproduktorov, kde jednoznačne vedie HTC s prednými stereo reproduktormi BoomSound. V niektorých modeloch toto zatiaľ najlepšie riešenie ozvučenia smartfónu odkukali už aj iní výrobcovia. Problém je, že dva repráky vpredu zaberú veľa miesta a tým sa zväčšuje rám displeja, čo má svoje nevýhody.

Pozrite si

Vyznajte sa v smartfónoch – batérie, reproduktory a ostatný hardvér

Oblasť, ktorá je v top triede iba málokedy na špičke (skôr zaostáva za strednou triedou), je kapacita batérie a jej výdrž. High-endy mávajú nanajvýš o pár stoviek mAh silnejšie batérie ako ich nižší kolegovia, čo však nezodpovedá nárastu výkonu, veľkosti a rozlíšenia displeja a typickej intenzity používania.

5“ high-end by v tomto parametri nemal klesnúť pod 3 000 mAh, ideálnych je aspoň 3 500 mAh, u phabletov skôr 4 000 mAh. Väčšina ľudí, vrátane mnohých odborníkov, a všetkých výrobcov žiaľ zabúda na vplyv vysokého rozlíšenia displeja, prípadne ho ignoruje. Škoda, že už sa prakticky nedá kúpiť dobre vybavený smartfón s veľkým HD displejom.

Z oblasti softvéru stále platí, že Android si drží pevnú vládu. Nokia, resp. Microsoft aktuálne v top-ende majú dva modely Lumia 950 a Lumia 950 XL, ktoré prídu až v decembri. Druhou alternatívou je iPhone v dvoch veľkostiach a niekoľkých generáciách. Výber však nie je až tak zúfalý, pretože výrobcovia Android smartfónov majú svoje vlastné softvérové nadstavby, ktoré systém vizuálne aj funkčne upravujú.

Ako obyčajne, na záver sme vybrali pár zaujímavých kandidátov na kúpu:

Apple iPhone 6s 64 GB

Zdroj | Apple

Menšia verzia aktuálneho smartfónu z Apple sveta. V ňom veci fungujú inak – jednoduchšie, spoľahlivejšie a možno pohodlnejšie, ale zasa je všetko podstatne drahšie a obmedzenejšie. Parametrovo hovoríme o 4,7“ displeji (750 x 1 334 px), dvojjadrovom 1,8 GHz procesore, 12 Mpx fotoaparáte s Ultra HD a spomaleným videom, čítačke odtlačkov prstov a 1 725 mAh batérii. Zdanlivo slabé čísla vďaka výbornej optimalizácii fungujú výrobne, až na batériu. Kúpite aj lacnejšiu 16 GB verziu, ktorá však bez slotu na pamäťové karty nemá veľký zmysel.

849,00 €

Pozrite si

Testovali sme nový Apple iPhone 6S Plus s unikátnym 3D Touch

HTC One M9+

HTC sa aktuálne veľmi nedarí a aj vlajková loď spoločnosti je skôr drahá ako špičková. Má 5,2“ QHD displej, osemjadro od MediaTeku, 3 GB RAM, 20 Mpx fotoaparát, nadštandardnú UltraPixel webkameru, predné stereo reproduktory a 2 840 mAh batériu.

799,00 €

Pozrite si

Máme na test HTC One M9+, pozrite si ho z každej strany

Honor 7 16 GB

Tento smartfón dokazuje, aký nepatrný rozdiel je medzi prístrojom za 400 a 800 €. Má 3 100 mAh batériu a šikovnú nadstavbu výrobcu, v ostatnom je veľmi podobný modelu od HTC, samozrejme okrem predných stereo reproduktorov. Nestojí však ani polovicu…

369,00 €

Pozrite si

Očakávaný Honor 7 máme už v rukách

Lenovo Vibe Shot

Fotomobil s 16 Mpx fotoaparátom a špeciálnym dizajnom, ktorý môže pripomínať jednoduchšie tenké kompakty. Má 5“ Full HD displej, 3 GB RAM a 3 000 mAh batériu, za vyššou triedou žiaľ zaostáva nepresvedčivým procesorom Snapdragon 615.

399,00 €

Pozrite si

ROZBALILI SME Lenovo VIBE Shot, fotosmartfón so super cenou

LG G4 32 GB

Zdroj | LG

Model od LG má 5,5“ QHD displej, šesťjadrový Snapdragon 808, 3 GB RAM, 16 Mpx fotoaparát s laserovým zaostrovaním či nedostatočnú 3 000 mAh batériu. Aj v tomto prípade sa oplatí ísť skôr do predchodcu, ktorý ponúkne podobnú muziku o 150 € lacnejšie.

479,00 €

Pozrite si

VIDEO: Otestovali sme LG G4, čoby najlepší fotomobil tejto doby

Microsoft Lumia 950

Zdroj | Microsoft

Tento nový top-end od Microsoftu konečne prichádza s výbavou hodnou vlajkovej lode. Novinka sa na trhu objaví až budúci týždeň, no ak si počkáte, získate výkonný smartfón s 5,2″ AMOLED displejom, 20 Mpx Pure View fotoaparátom, procesorom Snapdragon 808 s vodným chladením, operačným systémom Windows 10, no len s 3 000 mAh batériou.

699,00 €

Pozrite si

Microsoft Lumia 950 versus top-end konkurencia

Samsung Galaxy S6 Edge+ 64 GB

5,7“ phablet s QHD rozlíšením, osemjadrom Exynos, 4 GB RAM, 16 Mpx fotoaparátom, neprimeranou 3 000 mAh batériou a vnútornou pamäťou v niekoľkých variantoch. Tá je síce rýchla, ale odstránenie slotu na pamäťové karty sa zdá byť úmyselným ťahom na zvýšenie ceny prístroja. Špecifikom a marketingovou zbraňou je displej, ktorý „prečnieva“ na obidva boky.

899,00 €

Pozrite si

Nový Samsungu Galaxy S6 edge+ a menší S6 edge pred objektívom

Sony Xperia Z5

Reprezentant z Japonska má 5,2“ Full HD displej, Snapdragon 810, 3 GB RAM, hrdý 23 Mpx fotoaparát, čítačku odtlačkov prstov či menšiu 2 900 mAh batériu. Existuje aj v zmenšená 4,6“ verzii, tú zväčšené s nezmyselným 5,5“ Ultra HD displejom ignorujte.

739,00 €

Pozrite si

Sony Xperia Z5: nová kráľovná z Japonska

Hľadáte iný tech darček? Pozrite si náš vianočný seriál Čo pod stromček o top a 150-eurových smartfónoch, kompaktoch, zrkadlovkách, Ultra HD TV, smart hodinkách, tabletoch a bezdrôtových gadgetoch a notebokoch.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.