Reklama

Vianoce 2015 | Aký Ultra HD televízor za menej ako 1 500 €?

Zdroj | Philips
Števo Porubský
Zdroj | Philips
Zdroj | Philips

Sériu poradní s tipmi na vianočné darčeky dnes rozšírime o segment, ktorý je v akomsi začarovanom kruhu. Na mysli máme televízory s Ultra HD rozlíšením, ktoré je 4x vyššie, ako už dobre známe Full HD rozlíšenie. Tieto televízory prešli za posledné obdobie viacerými zmenami a to nielen čo sa týka zobrazovačov a operačných systémov, ale hlavne ceny. V súčasnosti tak Ultra HD TV bez problémov kúpite do 1 500 €, čo je suma, za ktorú ste kedysi kupovali svoju Full HD TV.

Pozrite si

Ultra HD – Ešte detailnejšia budúcnosť

Problém Ultra HD

Televízory s Ultra HD rozlíšením sú síce parádne, no majú viacero problémov. Donedávna to bola hlavne cena a doteraz pretrvávajúci problém s obsahom. A práve toto je začarovaný kruh, ktorý nikto nie a nie vyriešiť.

Problém je v tom, že výrobcovia TV netlačia na pílu a nepresadzujú Ultra HD rozlíšenie kvôli tomu, že je málo multimediálneho obsahu, ktorý by používatelia mohli sledovať. Tvorcovia obsahu zas vidia problém v tom, že je na trhu málo Ultra HD zobrazovačov a preto Ultra HD obsah netvoria. Tretím a tým najväčším problémom v tomto bludnom kruhu je absencia nosičov. Keďže celovečerný Ultra HD film má aj niekoľko desiatok GB, neexistuje možnosť, ako ho k používateľom dostať.

Zdroj | Samsung

Za posledný rok sa ale ľady pomaly rozhýbali a vidieť sme mohli nielen zlacnenie Ultra HD TV, ale aj príchod VOD služieb s Ultra HD obsahom (zatiaľ len v zahraničí) či predstavenie prvých Ultra HD Blu-ray diskov a prehrávačov.

Pozrite si

IFA 2015 | Samsung má prvý Ultra HD Blu-ray prehrávač!

Z praxe ale môžem povedať, že na sledovanie ultrajemného rozlíšenie vám stačí kvalitný Ultra HD TV s Blu-ray prehrávačom a Full HD film. Všetky súčasné Ultra HD TV totiž disponujú konvertorom, ktorý Full HD rozlíšenie (1 920 x 1 080 px) pretransformuje do Ultra HD rozlíšenia (3 840 x 2 160 px). Vďaka tomu je sledovanie klasických Full HD filmov ešte väčším zážitkom.

Nemusíte sa preto báť, že sledovanie HD alebo Full HD obsahu bude na Ultra HD 8x či 4x menšie, televízor si s tým poradí celkom rafinovane.

Zdroj | Sony

1″ = 2,54 cm

Akú uhlopriečku zvoliť?

Na trhu je už množstvo televízorov od renomovaných výrobcov s Ultra HD rozlíšením s uhlopriečkami od cca 40 palcov (100 cm), ktoré kúpite aj za 500-600 €. Tieto uhlopriečky ale neodporúčam, radšej siahnite po modeli, ktorý má aspoň 50″.

Ak aj máte malú obývačku či miestnosť, kde chcete TV umiestniť, nemusíte sa báť. Jednou z výhod Ultra HD televízorov je možnosť sledovať obraz z menšej vzdialenosti, ako tomu je pri Full HD či HD modeloch. Veľmi jemné rozlíšenie nekazí celkový dojem a pokojne môžete mať pomerne veľkú 50″-60″ TV aj 2 metre od sedačky.

Tak, ako bola kedysi primeraná vzdialenosť od TV okolo 2-2,5-násobok pre HD a 1,6-násobok pre Full HD TV, s Ultra HD môžete počítať s cca 1,3-násobkom uhlopriečky . Ak si teda kúpite 50″ model (127 cm), môžete od TV sedieť pokojne vo vzdialenosti 1,6-1,7 metra, pri 55″ (139 cm) je to zhruba 1,8-2 m.

Mnohí budú namietať, že sa tým kazia oči, no zoberte si také kino, ktorého uhlopriečka plátna dosahuje 10 metrov a viac. Sedíte v ňom 16-20 metrov od plátna?

Zdroj | Toshiba

Zabudnite na zakrivené TV

V tejto cenovej kategórii našťastie zakrivenú TV nenájdete. Nielen z môjho subjektívneho pohľadu je zakrivená TV niečo podobné, ako kedysi 3D. Výrobcovia jednoducho potrebovali zaujať niečím netradičným a tak stavili na zakrivené displeje, ktoré ale pri uhlopriečkach 40-60″ nemajú žiadny zmysel. Efekt kina sa vôbec nedostaví. A to, že oko vníma zakrivený obraz prirodzenejšie nespozorujete, naopak, spozorujete krivé čiary napríklad pri sledovaní športových zápasov.

Priplácanie za túto vychytávku je teda úplne zbytočné. Na zakrivené TV ako štandard si ešte budeme musieť pár rokov počkať, kým nebude bežne dostupná uhlopriečka okolo 70″ a viac. V takom prípade sa ukáže aspoň spomínaný efekt kinosály.

Pozrite si

Vianoce 2015 | Ako vybrať správne inteligentné hodinky?

Kvalita obrazu

Tohtoročné modely, ktorých tipy vám ponúkame aj v zozname nižšie, majú spoločné i to, že ich displeje patria medzi tie lepšie. Ani jeden z tipov nie je síce top-end modelom výrobcu, no nemusíte sa báť, že by ste boli z obrazu sklamaní.

V tejto kategórii sa o jeho vylepšenie starajú nielen samotné panely a pridružené hardvérové komponenty, ale aj množstvo softvéru. Samozrejmosťou je možnosť úpravy nastavení zobrazenia displeja podľa vlastných predstáv a preferencií cez rozsiahle menu.

V Ultra HD TV býva už štandardom edge LED podsvietenie, teda podsvietenie panela z dvoch strán. Občas sa objaví aj full (direct) LED podsvietenie, teda celého panelu diódami za displejom, no táto výsada patrí skôr vlajkovým lodiam, ako dostupným modelom. Edge LED ale plne postačuje, full LED poteší.

Čo sa týka rýchlosti obrazu, praxou je minimálne 100 Hz panel. Samozrejme, čím vyššie, tým lepšie, no netreba to preháňať. Na sledovanie filmov a bežného TV vysielania plne postačujú 120-200 Hz panely.

Tzv. kontrast displeja je výborný nástroj len pre marketérov (čím vyššie číslo, tým lepšie). Ide v ňom o vyjadrenie rozdielu v jasnosti najtmavšieho a najbledšieho odtieňa, ktorý je schopný televízor zobraziť. V tomto parametri ale rozoznávame dve veličiny. Kontrastný pomer môže byť statický a dynamický. Statický je práve ten, ktorý hľadajte, väčšinou sa pohybuje okolo 1 000:1 a vyššie. Existuje aj marketingový dynamický kontrast, kde výrobca nemá problém napísať aj 1 000 000:1, čo vám ale nič okrem ohromného čísla nepovie.

Jas displeja, ktorý udáva svietivosť displeja pri bielej farbe je parametrom, ktorý v tomto segmente našťastie nepotrebujete sledovať. Väčšina z týchto lepších panelov má jas na úrovni okolo 500-600 cd/m2, resp. nitov. Čím vyššiu hodnotu jasu panel má, tým lepšie sa vysporiada v silne osvetlených miestnostiach, resp. tam, kde naň dopadá slnečné svetlo niekedy počas dňa.

Rovnako pozitívne sú na tom pri Ultra HD TV okolo 1 000 – 1 500 € aj pozorovacie uhly. Tie udávajú stupeň pri akom je možné na TV pozerať bez skreslenia obrazu. 178° je síce nereálna hodnota, no praxou je, že do stupňa okolo 140° obraz vidieť stále dobre, hoci už s miernym skreslením.

Samozrejmosťou je aj podpora 3D, no v takom prípade ide o Full HD 3D obraz. Aktívne 3D prešlo vývojom a je výrazne lepšie, ako kedysi, už z neho tak nebolia oči, no ruku na srdce, koľko 3D filmov ste pozerali alebo budete schopní pozerať? Pasívne 3D je praktickejšie, no platí to isté, čo pri aktívnom 3D, a teda, že ho nevyužijete.

Zdroj | Philips

Výbava a spotreba

Čo sa týka výbavy UHD TV do 1 500 €, musím povedať, že vám chýbať nič nebude. Každá TV má minimálne 4 HDMI porty, v ideálnom prípade s verziou 2.0 a podporou HDCP 2.2. Práve to potrebujete do (verím, že blízkej) budúcnosti, pretože multimediálny obsah v Ultra HD rozlíšení bude vyžadovať práve tieto dva štandardy.

HDCP 2.2

Nikdy ste o tejto skratke nepočuli? Mali by ste si ju však zapamätať. Ide o High-bandwidth Digital Content Protection 2.2, ktorý má na starosti hardvérovú ochranu video obsahu z akéhokoľvek oficiálneho zdroja (Blu-ray, VOD, satelit, káblovka). Pokiaľ váš TV alebo prehrávač tento štandard nepodporuje, s chráneným obsahom si neporadí. Takže ak plánujete kúpiť Ultra HD TV, dajte si pozor, aby tento štandard HDMI, DVI či ďalšie konektory obsahoval. To isté platí aj o domácich kinách, Blu-ray prehrávačoch atď. HDCP 2.2 nie je kompatibilná so staršími verziami HDCP, čo môže spôsobiť nejednu vrásku na čele. Výrobcovia však o tomto probléme vedia a tí poprední na to nezabúdajú.

Ostatné konektory ako optický a analógový audio výstup, USB porty (hľadajte čo najviac USB 3.0) či tunery digitálneho vysielania DVB (vo verzii 2) všetkých štandardov (T, S, C) sú bežnou výbavou. SCART konektor už veľmi nečakajte, existujú však redukcie. Kedysi obľúbené web kamery pomaly z televízorov miznú aj kvôli ich chabej ochrane voči zneužitiu, ale pravdepodobne aj kvôli ich nevyužívaniu u používateľov. Ich kvalita však bola aj tak biedna, na videohovory radšej použite smartfón.

Samozrejmosťou je možnosť bezdrôtového pripojenia do internetu cez Wi-Fi, poteší aj Bluetooth modul či NFC čip pre rýchlejšie párovanie s mobilnými zariadeniami.

Cez Wi-Fi býva štandardom možnosť zrkadlenia obrazovky mobilného zariadenia cez Direct Wi-Fi alebo Miracast. DLNA je tiež samozrejmosťou, intelácke WiDi či nebodaj AirPlay neponúkajú ani top-end modely. Televízory s Androidom ale majú ešte čosi navyše – Chromecast.

Pozrite si

Vianoce 2015 | Ako vybrať správne inteligentné hodinky?

Keď už o Androide. Moderné smart TV postupne prechádzajú na operačné systémy, ktoré už nie sú zatvorené a hlavne sú podstatne rýchlejšie, ako ich vlastné. Sony a Philips začínajú pracovať na Android TV, Panasonic spolupracuje s Firefoxom, Samsung stavia na Tizen OS a LG má „vlastný“ Web OS, najnovšie v prepracovanejšej verzii 2.0.

Všetky tieto systémy sa vyznačujú väčšou kompatibilitou s pripojenými zariadeniami, jednoduchší a prívetivejším používateľským rozhraním a hlavne vyššou rýchlosťou.

Nedostatkom stále ostáva problém s internetovým prehliadačom alebo YouTube aplikáciou. Pozerať web stránky cez TV znie síce výborne, no pomalosť práce s nimi vás rýchlo omrzí. To isté platí aj o vyhľadávaní na YouTube či Vimeo. Softvérová QWERTY klávesnica je ako za trest. Tu prichádza vhod práve smartfón, ktorý buď cez natívnu aplikáciu alebo zrkadlením obrazovky robí túto prácu rýchlejšie. Stále to ale nie je ideálne riešenie, keďže musíte mať mobil alebo tablet stále poruke.

Čerešničkou výbavy, no len v prípade značky Philips je tzv. Ambilight systém, ktorý vám osvetľuje priestor za TV a opticky zväčšuje obraz. Túto vychytávku si ale budete môcť čoskoro dopriať aj na akomkoľvek inom TV, slovenský start-up totiž vytvoril krabičku AmbiScreen, ktorej funkcia je veľmi podobná práve Ambilightu od Philipsu.

Pozrite si

Philips Ambilight má konkurenciu zo Slovenska, nazýva sa AmbiScreen!

S veľkou TV ale prichádza aj istý problém pre „zelene“ založených používateľov. Ak medzi nich patríte, Ultra HD TV asi veľmi radi mať nebudete. Viac pixlov, väčšie displeje a energeticky náročnejší hardvér si pýtajú i viac elektriny.

Spotreba 55″ Ultra HD TV je okolo 110 W čo predstavuje zhruba 170 kWh ročne. Rovnako veľká Full HD TV má spotrebu zhruba 70 W, ročná spotreba je potom okolo 110 kWh. Samozrejme, záleží to od výrobcu a typu panela. 60 kWh nie je až taký rozdiel, no ak budete UHD TV pozerať častejšie, čo je dosť možné, spotreba bude ešte stúpať. Na druhej strane, pár desiatok kWh navyše ročne ale nikoho nezruinuje.

Zvuk

Po zvukovej stránke televízory nikdy nevynikali, hoci svetlé výnimky sa nájdu. Nie však v tejto cenovej kategórii. Na bežné sledovanie TV vysielania 20-30 W výkon z pomerne malých stereo reproduktorov stačí, film si s nimi ale neužijete. Rozprávky o najrôznejších priestorových zvukoch nechajte bokom, na to by TV potrebovali omnoho viac reproduktorov i miesta v „bedni“.

Ak si chcete filmy, videá či hudbu užiť čo najlepšie, siahnite aspoň po kvalitnom 2.1ch systéme, prípadne investujte do 5.1ch soundbaru, ideálne s bezdrôtovým subwooferom. Asi ani vám by sa nechcelo ťahať káble po celej obývačke. Na trhu je systémov hneď niekoľko, treba si len vybrať. Kvalitný systém pritom nemusí presiahnuť ani cenu TV, pohodlne ich kúpite od cca 400-500 €.

Zdroj | Samsung

Cena

Tú sme si už v úvode stanovili do 1 500 €, no v predajniach s elektronikou nájdete aj o niekoľko stoviek lacnejšie modely. V takom prípade ide o minuloročné alebo ešte staršie modely, alebo kúsky s menšími displejmi. Nám sa náhodou podarilo vybrať takmer výlučne 55″ modely, ktoré sú v súčasnosti akýmsi štandardom. Za výrazne väčšie si už totiž priplatíte niekoľko 100 € navyše.

Ak by ste náhodou natrafili na podozrivo lacný Ultra HD TV v niektorom zo supermarketov, radšej ho zďaleka obíďte. Veľmi isto je to totiž TV priamo z Číny, kde sa veľmi na kvalitu nepozerá ani čo sa týka spracovania a ani obrazu. Renomovaní výrobcovia používajú kvalitné materiály a displeje, ktoré by mali čosi vydržať a aj nejako vyzerajú. Z takého supermarketového Ultra HD by ste boli pravdepodobne iba sklamaní.

Mimochodom, ceny uvádzané nižšie sú priemerné ceny renomovaných e-shopov k dátumu písania tohto článku. Ak máte odvahu, môžete skúsiť šťastie aj u iných predajcov s nižšou cenou, no musíte počítať s tým, že o 1-2 roky už možno nebudete mať kde TV nebodaj reklamovať.

Pozrite si

Ultra HD – Ešte detailnejšia budúcnosť

A tu je už niekoľko najzaujímavejších modelov Ultra HD TV do 1 500 €

LG 55UF850V

Zdroj | LG

Tohtoročný model od LG prichádza s novým operačným systémom Web OS 2.0 a 55″ 100 Hz panelom s Edge LED podsvietením. Je vybavený 4K Upscaler technológiou pre lepšie transformovanie Full HD do Ultra HD, kompletnou konektorovou výbavou (dokonca aj WiDi, chýba ale MHL) v pomerne tenkom tele s hrúbkou 5 cm. Má pasívne 3D s Dual Play režimom. Chváli sa aj zvukom Harman/Kardon (20 W) a Ultra Surround, veľmi by som tomu ale neveril. Omnoho použiteľnejšie je diaľkové ovládanie Magic Remote so snímaním polohy. Spotreba je podľa výrobcu 100 W.

1 299,00 €

Panasonic VIERA TX-55CXE720

Zdroj | Panasonic

Panasonic v novinke stavil na operačný systém Firefox OS, ktorého podporuje 4-jadrový procesor. Ten má na starosti aj transformovanie obrazu do Ultra HD rozlíšenia, no vylepšujú ho aj technológie ako Studio Master Colour či Wide Colour Phosphor. 55″ (139 cm) panel je podsvietený priamo a používa aj Local Dimming pre lepšiú čiernu a tiene. Super Bright Panel využíva 1 000 Hz obnovovaciu frekvenciu. O zvuk s výkonom 20 W sa starajú stereo reproduktory VR-Audio Master Surround. Trojica HDMI 2.0 portov podporuje HDCP 2.2, vo výbave nechýba ani Wi-Fi, Bluetooth či všetky známe formy pripojenia (okrem WiDi a MHL). Hrúbka televízora je 4,6 cm. Spotrebu výrobca udáva na až 129 W.

1 419,00 €

Philips 55PUS7150

Zdroj | Philips

55″ novinka od Philipsu už na prvý pohľad zaujme 3-stranným systémom Ambilight, ktorý vie komunikovať aj s hue žiarovkami v domácnosti. 4-jadrový procesor poháňa 4K Ultra HD LED displej s 800 Hz frekvenciou. TV má pasívne 3D, Pixel Precise Ultra HD spracovanie obrazu a priame LED podsvietenie s technológiou Micro Dimming Pro. Operačným systémom je Android, nechýba tak Google Cast či množstvo aplikácií, hier, filmov a hudby z Google Play obchodu. Všetky 4 HDMI konektory majú podporu HDCP 2.2, chýba jedine Bluetooth a WiDi. Zvuk má na starosti miniatúrny soundbar pod TV s trojicou reproduktorov a 2 malé subwoofery na zadnej strane s celkovým výkonom 25 W. Budúcich majiteľov poteší aj diaľkové ovládanie s QWERTY klávesnicou a touchpadom na druhej strane. Spotreba je udávaná na 92 W. Hrúbka TV je 3,7 cm.

1 399,00 €

Samsung UE60JU6400

Zdroj | Samsung

Najväčší model spomedzi našich tipov má 60″ (152 cm) uhlopriečku panelu, ktorý pracuje vďaka 4-jadrovému procesoru. Na zlepšenie obrazu používa PurColour technológiu, o lepší kontrast sa stará Contrast Enhancer. Ultra Clear Panel využíva priame podsvietenie a Micro Dimming Pro, Auto Motion Plus či Natural Mode. O zvuk sa stará stereo s výkonom 20 W. O tom, či štvorica HDMI portov podporuje HDCP 2.2 výrobca neinformuje. Vo výbave ale nechýba MHL, naopak, Bluetooth, NFC či WiDi v ňom nenájdete. Operačným systémom je OS Tizen s množstvom aplikácií. Budúcich majiteľov, ktorí majú Samsung smartfón či tablet poteší užšie prepojenie s televízorom cez OS Tizen. Ostatní si môžu užívať Easy Sharing na jednoduchšie streamovanie obrazu. Spotreba JU6400 je podľa Samsungu 99 W. Hrúbka televízora je 6,4 cm.

1 499,00 €

Sony Bravia KD-55X8005C

Zdroj | Sony

Posledným kúskom, ktorý sa ocitol v našich tipoch je 55″ model série X8005, ktorá pracuje na operačnom systéme Android. Navyše Sony Tv ponúka aj hlasové vyhľadávanie v našom rodnom jazyku a samozrejme množstvo funkcií z Androidu vrátane možnosti sledovania filmov či počúvania hudby z Google Play obchodu. Všetko toto funguje vďaka 4K Processor X1, ktorý má na starosti aj upscaling HD a Full HD obrazu do Ultra HD. 200 Hz panel s priamym podsvietením pre vylepšenie obrazu využíva aj technológie ako 4K X-Reality Pro, Precision Color Mapping či Dynamic Contrast Enhancer. 4 HDMI porty podporujú HDCP 2.2, nechýba ani MHL 3.0, Bluetooth či NFC. Absentuje jedine WiDi, ostatné porty nájdete na zadnej strane. 20 W S-Force Front Surround reproduktory ale veľa vody nenamútia. Hrúbka televízora je 6 cm, spotreba je vraj 93 W.

1 499,00 €

Pozrite si

Vianoce 2015 | Ako vybrať správnu zrkadlovku do 1 000 €?

Hľadáte iný tech darček? Pozrite si náš vianočný seriál Čo pod stromček o top a 150-eurových smartfónoch, kompaktoch, zrkadlovkách, Ultra HD TV, smart hodinkách, tabletoch a bezdrôtových gadgetoch a notebokoch.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.