Reklama

Philips Ambilight má konkurenciu zo Slovenska, nazýva sa AmbiScreen!

Zdroj | AmbiScreen
Števo Porubský
Zdroj | AmbiScreen
Zdroj | AmbiScreen

Trvalo pomerne dlho, kým nejaká spoločnosť prišla s podobným nápadom osvetlenia zadnej časti televízora, ako systém Philips Ambilight. Ešte väčším prekvapením je však ale to, že táto spoločnosť je zo Slovenska! Od dnes je na crowdfundingovej stránke Indiegogo.com dostupný koncept zariadenia, ktoré má ponúkať podobné vlastnosti, ako Ambilight, no nielen pre televízory.

Spoločnosť na tomto zariadení pracuje už roky (od 2014), no až teraz je pripravená ho reálne vyrábať. Bez finančných prostriedkov to ale nejde a tak sa AmbiScreen objavil na Indiegogo.com, kde chce vyzbierať pomerne reálnych 50 000 USD. Ak sa mu to podarí, výrobca chce v marci/apríli budúceho roka finálny produkt posielať podporovateľom a neskôr uviesť na trh.

Pozrite si

IFA 2015 | Philips AmbiLux – namiesto LEDiek rovno 9 projektorov na zadku

To, či AmbiScreen porušuje patenty spoločnosti Philips teraz nechajme bokom, spoločnosť to vraj rieši. Malá krabička (200 x 135 x 40 mm) zo Slovenska disponuje miniatúrnym počítačom Raspberry Pi A+ (700 MHz) s 256 MB RAM, ktorý sa stará o vytváranie svetelnej atmosféry pomocou 52 RGB LED diód (1,5 m pás) buď vo farbách sledovaného videoobsahu, alebo zvolením konkrétnej farby, série farieb. LEDky si môžete nalepiť prakticky kdekoľvek. Problémom môžu byť len káble, ktoré musia viesť do AmbiScreenu.

V prípade nalepenia na TV a prepojením zariadenia cez HDMI či RCA a SCART redukciu (TV, DVD prehrávač, set-top-box) vám vyčarí podobnú svetelnú šou, ako Ambilight od Philipsu. S tým rozdielom, že AmbiScreen môžete použiť s akoukoľvek TV do 50-55″.

Zdroj | AmbiScreen

Navyše je AmbiScreen schopný spracovávať dáta aj cez USB konektor, takže vám v obývačke alebo pracovni môže hrať rôznymi farbami aj po pripojení audio zostavy, hernej konzoly či počítača.

Čerešničkou je možnosť pripojenia smartfónu alebo tabletu (zatiaľ iba iOS, Android príde neskôr) cez Wi-Fi, pomocou ktorého si môžete farebnú atmosféru vytvoriť prakticky kdekoľvek. Vďaka zabudovanému Wi-Fi modulu môžete zariadenie využívať aj v systéme IFTTT, spolupracuje so smart svetlami, ktoré už máte v domácnosti či dokáže automaticky vytvárať nočné alebo ranné náladové svetlá.

Zdroj | AmbiScreen

AmbiScreen má na svojom tele trojicu HDMI 1.4 portov (2 pre vstup, 1 pre výstup), USB 2.0 port a dokonca aj čítačku microSD kariet. AmbiScreen bude dodávaný v dvoch verziách – klasickej plastovej a ručne vyrábanej drevenej. Okrem toho budú k dispozícii verzie pre bežných používateľov a aj pre geekov, ktorí si môžu AmbiScreen doladiť podľa vlastných predstáv.

„Našim cieľom je stať sa platformou pre spríjemnenie a navodenie domácej pohody prostredníctvom svetelných prvkov. Platformou, ktorú používa široké spektrum používateľov od home userov až po geekov. Do budúcna chceme zariadenie posúvať a rozvíjať tak, aby sa stalo centrálnym bodom, ktorý bude prepájať ďalšie zariadenia a bude tak spríjemňovať bývanie. I po čase, ktorý sme investovali do vývoja, sme len na začiatku cesty.“

Zdroj | AmbiScreen

Momentálne si môžete AmbiScreen predobjednať za 199 dolárov (cca 188 €). Za 429 USD (cca 405 €) môžete mať rovno 3 kusy AmbiScreenov. Odvážnemu slovenskému projektu držíme palce, snáď sa mu bude dariť lepšie, ako iným slovenským crowdfundingovým projektom.

 

 

Pozrite si aj ďalšie ukážkové videá:

 

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.