Reklama

Vianoce 2015 | Ako vybrať správne inteligentné hodinky?

Zdroj | Lenovo
Marek Šimunek
Zdroj | Lenovo
Zdroj | Lenovo

Vianoce už klopú na dvere a čo si budeme nahovárať, tieto sviatky sú ako stvorené na to, aby ste svojho blízkeho nadšenca moderných technológií obdarovali niečim, čo poteší jeho technologické srdce. Ak viete, že by daná osoba rada privítala niektorý model inteligentných hodiniek, pozrite si náš článok, v ktorom vám povieme, ako vybrať tie najlepšie.

Inteligentné hodinky sú novým segmentom trhu, ktorý sa zatiaľ stále teší rastu. Väčšina popredných výrobcov priniesla na trh niekoľko modelom. Okrem toho sa však objavujú stále nové modely pomerne menej známych výrobcov. Výber správnych inteligentných hodiniek tak začína byť doslova problémom.

Nie sú náhradou smartfónu

Inteligentné hodinky majú fungovať ako predĺžená ruka vášho smartfónu, nie ako jeho náhrada. Aj keď v niekoľkých funkciách dokážu nahradiť váš smartfón, stále ho budete potrebovať na pohodlné odpovedanie na e-maily, či telefonovanie. To aj napriek tomu, že niektoré modely umožňujú prijímanie telefonických hovorov na hodinkách, hovorenie do hodiniek je však natoľko neprirodzené, že ho pravdepodobne niekoľkokrát vyskúšate a nakoniec ho zamietnete.

Pozrite si

Samsung Gear S2: najkrajšie hodinky výrobcu

Inteligentné hodinky si obľúbite najmä v prípade ak pomerne často dostávate rôzne notifikácie a je pre vás ťažké rozlíšiť, či sa jedná o dôležitú správu, e-mail, hovor alebo inú formu notifikácie, ktorej v súčasnosti nemusíte venovať čas. Práve v tomto prípade prídu vhod inteligentné hodinky, ktoré vám danú notifikáciu zobrazia a vy hneď viete, či je potrebné na ňu reagovať, alebo jej vybavenie počká.

Výdrž

Jednou zo zásadných otázok v prípade hodiniek je určite aj ich výdrž na jedno nabitie. V prípade väčšiny súčasných modelov nemôžete očakávať výdrž na úrovni niekoľkých dní a už vôbec nie porovnateľnú výdrž, ako je tomu v prípade analógových hodiniek. Výdrž hodiniek s operačným systémom Android Wear sa v súčasnosti pohybuje na úrovni jedného až maximálne dvoch dní a podobne je na tom aj konkurencia v podobe hodiniek Samsung Gear S2, ktoré používajú vlastný operačný systém Tizen OS.

Zdroj | Pebble

 

Ani Apple sa vo výdrži príliš neprekonal a tak je každodenné nabíjanie hodiniek Apple Watch samozrejmosťou. Ak teda hľadáte hodinky, ktoré vydržia skutočne dlho, pozrite sa na modely od Pebble. Je síce pravda, že tieto hodinky nemajú tak krásne graficky spracovaný displej, ale na druhú stranu umožnia tak zobrazenie notifikácií, ako aj prichádzajúcich hovorov a navyše v prípade niektorých modelov vydržia aj sedem dní na jedno nabitie.

Aké hodinky ak mám iPhone?

Ďalším parametrom, na ktorý nesmiete pri výbere inteligentných hodiniek zabudnúť je ich kompatibilita s operačným systémom vášho smartfónu. Nie všetky hodinky totiž fungujú rovnako na všetkých operačných systémoch. Ak hľadáte hodinky pre iOS a súčasne chcete plnohodnotnú kompatibilitu, bude najlepšie ak siahnete po Apple Watch. Tie totiž na iOS fungujú skutočne bez problémov.

Okrem Apple Watch môžete samozrejme siahnuť aj po množstve hodiniek pre operačný systém Android, teda po hodinkách, ktoré bežia na operačnom systéme Android Wear. Aj keď hodinky budú zobrazovať notifikácie z vášho iPhonu, ich funkcionalita nebude tak rozsiahla, ako v prípade ak takéto hodinky prepojíte s Android smartfónom. To, aké obmedzenia vás čakajú, nájdete v samostatnom článku.

Pozrite si

Huawei Watch fungujú aj s iOS, ale…

Siahnuť môžete aj po hodinkách Pebble, ktoré však budú podobne ako hodinky s Android Wear na iOS zobrazovať notifikácie, ale bez možnosti reagovať na ne. Ak však chcete iba zobrazovať notifikácie, môžete kúpou hodiniek s Android Wear, prípadne tých od Pebble ušetriť pomerne dosť peňazí oproti Apple Watch.

Aké hodinky ak mám Android?

Ak telefonické hovory vybavujete na smartfóne, ktorý beží na operačnom systéme Android, budete spokojní. Pre tento operačný systém je totiž výber hodiniek asi najväčší. Samozrejme na hodinky od Apple môžete zabudnúť, ale to neznamená, že by ste mali zúfať. Vo svojej podstate si môžete vybrať zo širokej škály hodiniek s operačným systémom Android Wear. Pri výbere dbajte okrem toho, či sa vám hodinky páčia aj na kapacitu batérie a teda výdrž hodiniek.

Nám sa v poslednej dobe veľmi zapáčili hodinky od Huawei, alebo aj nový model Motorola Moto 360. V ponuke však nájdete aj hodinky od ďalších výrobcov, ako napríklad LG Watch Urbane, Sony SmartWatch 3, ASUS ZenWatch 2 a iné. Samozrejme okrem Android Wear nájdete na trhu množstvo hodiniek s vlastným operačným systémom, ktoré s Androidom fungujú veľmi dobre.

Patria sem napríklad hodinky Samsung Gear S2 v športovej, alebo klasickej verzii, či lacné hodinky Alcatel OneTouch Watch. Aj v prípade Androidu môžete použiť hodinky Pebble. V tomto prípade navyše budete môcť na množstvo notifikácií aj reagovať. Hravo tak na e-mail odpoviete prednastavenou správou, alebo ho jednoducho priamo z hodiniek vymažete.

A čo ak mám Windows?

Ak chcete inteligentné hodinky a na e-maily odpovedáte pomocou zariadenia s mobilnými oknami, výber hodiniek bude podstatne obmedzenejší. V podstate ak potrebujete notifikácie, určite siahnite po hodinkách Pebble, ktoré majú podporu aj na Windows Phone vďaka aplikácii, ktorú pre hodinky vytvorili nadšenci tejto platformy.

Zdroj | Fitbit

Potrebu notifikácií však v tomto prípade určite dostatočne zabezpečí aj niektorý z fitness náramkov, ktoré sú na trhu. Zabudnúť nesmieme na Microsoft Band, ktorý sa zatiaľ oficiálne na našom trhu nepredáva. So smartfónmi s operačným systémom Windows však veľmi dobre fungujú aj iné fitness náramky, ako napríklad Fitbit Surge, alebo Charge, prípadne športové hodinky od spoločností TomTom a Garmin.

Tipy na inteligentné hodinky

Apple Watch

Jediné hodinky, ktoré budú na 100 % fungovať s iPhonmi. Sú síce drahé, ale ak si potrpíte na plnohodnotnej funkčnosti s iOS a možnosti reagovania na notifikácie sú Apple Watch jediným riešením. Okrem notifikácií budú pracovať aj ako váš monitor aktivity a v prípade potreby pomocou nich vybavíte aj telefonický hovor. Škoda pomerne vysokej ceny, stále chýbajúcej priamej dostupnosti na našom trhu a najmä výdrže.

399 € (38 mm Apple Watch Sport)

Zdroj | Pebble

Pebble Time Steel

Hodinky, ktoré svoju kariéru začali na crowdfundingovej platforme Kickstarter a stali sa najúspešnejším produktom všetkých čias. Ponúkajú podporu iOS, Android a aj Windows Phone, vedia zobrazovať notifikácie a na jedno nabitie vydržia až sedem dní. Vďačia za to farebnému E-Ink displeju.

299,99 €

Huawei Watch

Určite tie najkrajšie hodinky s Android Wear, ktoré boli tento rok predstavené. Spoločnosti Huawei sa podarilo spojiť klasický dizajn s modernými funkciami. S miernymi obmedzeniami vedia okrem Androidu fungovať aj na iOS. Vďaka operačnému systému Android Wear ponúkajú okrem možnosti zobrazovania notifikácií aj fitness funkcie.

od 399,00 €

Samsung Gear S2

Prvé okrúhle inteligentné hodinky výrobcu, ktoré pracujú na vlastnom operačnom systéme OS Tizen. Vďaka tomu ponúkajú rýchly systém a unikátne ovládanie pomocou otočnej lunety. Sú kompatibilné iba s Android smartfónmi a najlepšie si ich funkcie užijete so smartfónmi od rovnomenného výrobcu.

329,00 € (Samsung Gear S2 Sport)

ASUS ZenWatch 2

Nový model ZenWatch 2, ktorý je dostupný v dvoch veľkostiach zaujme najmä cenou. Tá totiž v prípade menšieho 45 mm modelu začína na príjemných 149 €. Poteší aj batéria so slušnou kapacitou 400 mAh pri 49 mm verzii hodiniek. Sú aj podstatne tenšie ako predchodca a pôsobia skutočne elegantne.

149,00 € (ASUS ZenWatch 2 45 mm)

Alcatel OneTouch Watch

Cenovo dostupné inteligentné hodinky, ktoré síce nezaujmú prémiovým vzhľadom, ale ponúkajú podporu tak iOS, ako aj Androidu a navyše ich môžete nabíjať priamo pomocou USB portu umiestneného v ich náramku. Výdrž pritom dosahuje aj 5 dní na jedno nabitie. Hodinky pracujú na vlastnom operačnom systéme, ktorý však ponúka všetky potrebné funkcie.

129,00 €

Moto 360 (2015)

Ak pre vás nie je problémom kúpa zo zahraničia, určite zvážte možnosť kúpy druhej generácie hodiniek od Motoroly. Sú nielen tenšie, ale vydržia dlhšie a navyše konečne umožňujú používať akýkoľvek štandardný náramok. Vďaka aktualizácii ponúknu aj možnosť používať ich s iOS.

329,99 €

 

Hľadáte iný tech darček? Pozrite si náš vianočný seriál Čo pod stromček o top a 150-eurových smartfónoch, kompaktoch, zrkadlovkách, Ultra HD TV, smart hodinkách, tabletoch a bezdrôtových gadgetoch a notebokoch.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.