Reklama

WWDC 2019: Čo môžeme očakávať od sviatku jabĺčkarov?

Zdroj | Apple
Richard Pliešovský
Zdroj | Apple
Zdroj | Apple

Už v pondelok začína vývojárska konferencia Apple, pod názvom WWDC 2019. Postupné úniky informácii naznačujú množstvo noviniek, ktorými nás chce táto kultová firma potešiť aj tento rok.

Výročná konferencia pre vývojárov Worldwide Developers Conference (WWDC) sa začína 3. júna v San Jose v McEnery Convention Center.

Zatiaľ čo sa minuloročná WWDC niesla v znamení vo vylepšeniach systémov, teraz analytici očakávajú, že sa Apple viac prikloní k používateľom. Dôvod je pomerne logický, k poklesu predaja počítačov sa pridali slabšie predaje iPhonov. Možno si vedenie povedalo, že je najvyšší čas starať sa o súčasných používateľov s existujúcimi zariadeniami.

iOS 13

Zdroj | Bob Al-Greene/ Mashable

Naposledy vylepšilo Apple iOS vo verzii 7 v roku 2013. Mobilný operačný systém s realistickým dizajnom (skeuomorphic) nahradilo minimalistické a plochejšie rozhranie. Odvtedy sa softvér výraznejšie nezmenil, vždy išlo len o malé, evolučné vylepšenia.

Pozrite si

24 ďalších noviniek v iOS 12, ktoré Apple na WWDC nespomenul

Tento rok sa očakáva príchod Dark Mode, režimu, ktorý zmení svetlé rozhranie na tmavé. Je šetrnejšie nielen pre oči, ale aj pre batériu (v prípade OLED displeja). Dark Mode má byť podobný tmavému režimu aký poznáme z macOS, kde nás však príliš neoslovil.

Nové funkcie má dostať klávesnica, aktualizované budú obľúbené aplikácie ako sú Pripomienky, Pošta, Mapy. Napríklad Pošta má dostať rozšírené nastavenia na blokovanie e-mailov z kontaktov, stlmenie vlákien a zjednodušenie správy priečinkov.

Zdroj | Apple

Safari má dostať nového správcu preberania, ktorý bude podobný ako je v macOS. Aplikácia iMessage sa stane funkciami podobnou službe WhatsApp s možnosťou pridania profilového obrázku, mena a stavu.

Podľa agentúry Bloomberg má iOS 13 priniesť nové animácie pre spúšťanie multitaskingu a zatváranie aplikácií či vylepšené widgety.

V iOS 13 má pribudnúť funkcia Nerušiť počas spánku, ktorá stlmí prichádzajúce upozornenia a stmaví zamknutú obrazovku. Funkcia Nájsť môj iPhone sa má skombinovať s funkciou Nájsť mojich priateľov.

Pozrite si

Nový iPad Pro je predstavený: Veľký skok vpred, alebo poskakovanie na mieste?

IOS 13 pre iPady vylepší domovskú obrazovku, dostane nové rozhranie pre multitasking a schopnosť načítať viac verzií tej istej aplikácie. Modely Pro pravdepodobne získajú aj možnosť ich využitia ako externého monitoru a dostanú podporu pre myš, nie však bezdrôtovú, ale káblovú! (To myslíš naozaj vážne, Apple?)

macOS 10.15

Zdroj | Apple

Jednou s najväčších noviniek bude spolupráca macOS s iPadmi na využitie ich displeja ako externého monitora. Ďalej sa očakáva, že platforma Mac uľahčí vývojárom preniesť existujúce aplikácie pre iPady bez nutnosti kompletného prepísania kódov.

Pozrite si

10 top noviniek nového Apple macOS Mojave

Ďalšou novinkou má byť samostatná aplikácia Apple Music, ktorá sa odčlení zo zastaralého a dlho kritizovaného iTunes. Novu appkou má byť aj Podcast a Apple TV.

Celkovo sa má v novom macOS objaviť množstvo funkcií, ktoré boli pôvodne navrhnuté pre iOS.

watchOS 6

Zdroj | Apple

Inteligentné hodinky od Apple patria medzi najpredávanejšie na svete. Tento rok má táto platforma dostať vlastný obchod s aplikáciami. Vďaka tomu budú Apple Watch viac nezávislejšie a umožnia používateľom nainštalovať si nové appky bez toho, by museli vziať iPhone do rúk. Mňa by však osobne ešte viac potešila možnosť spárovať si Apple Watch s iPadom.

Pozrite si

Ako som prešiel na Apple Watch 4 zo Samsung Galaxy Gear S2

Je možné, že pribudne aplikácia Knihy na počúvanie audio kníh, Cyklus na sledovanie menštruačných cyklov, Dávka na pripomínanie užívania liekov, ale aj obyčajná Kalkulačka, ktorá dodnes nie je ako natívna appka v iPadoch.

tvOS

Apple začalo v poslednej dobe rozširovať ponuku služieb a práve platforma video streamingu bude zrejme jeho hlavným tromfom. Očakáva sa preto aktualizovaná verzia tvOS.

Pozrite si

Apple TV 4K 64 GB – podpora Ultra HD s HDR nie je všetko

Apple Arcade

Práve WWDC by mohli byť dobrým miestom na prezradenie ďalších podrobností o tejto novej službe. Nevieme napríklad ani to, koľko bude stáť predplatné, ktoré sa má rozbehnúť už na jeseň. Nie je známe ani to, ku koľkým hrám budú mať účastníci prístup, alebo ako sa budú ovládať na Apple TV.

Pozrite si

Apple Arcade – herná streamovacia služba od jabĺčkového giganta

Čo na WWDC neočakávame je predstavenie nového hardvéru. Mnohí by boli najradšej, keby už teraz videli v San Jose nový iPhone, ale na to si musia počkať do začiatku septembra.

Apple už v marci predstavilo nové iPady (iPad Air a iPad mini 5), neskôr pribudol iMac, AirPods druhej generácie, MacBook Pro s lepším výkonom a novou klávesnicou. V pondelok pribudol do ponuky trochu nezmyselný iPod Touch. Jediným otáznikom tak ostáva Mac Pro, ten bol totiž naposledy aktualizovaný v roku 2017 a nová generácia HomePodu, o ktorej sa už tiež pomerne dlho šepká.

Zostaňte s nami, o všetkých novinkách vás budeme informovať.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.