Reklama

Apple TV 4K 64 GB - podpora Ultra HD s HDR nie je všetko

Zdroj | Apple
Richard Pliešovský
Zdroj | Apple
Zdroj | Apple
90 %
Keď mi v jeseni minulého roka prišiel malý balík, vedel som, že som jeden z prvých slovenských majiteľov novinky od Applu - Apple TV 4K 64 GB. Aspoň tak mi to povedali v e-shope, keď som sa vyzvedal, či na mňa nezabudli. Vraj som prvý, kto si to objednal.

Výhody

  • 4K Ultra HD s HDR
  • Podpora Dolby Vision
  • Výborný výkon
  • Smart diaľkové ovládanie s dotykovým povrchom

Nevýhody

  • Nedá sa pripojiť externý HDD
  • 64GB pamäť slúži len pre appky a iTunes filmy
  • Málo aplikácii a vyššia cena oproti iOS
  • Vhodný pre používateľov ekosystému Apple

Klasické minimalistické balenie v sebe ukrýva okrem samotného streamera aj diaľkové ovládanie, napájací kábel, lightning kábel, ktorý slúži na nabíjanie diaľkového ovládania a používateľskú príručku. HDMI kábel, ktorým by som mohol spojiť streamer s TV priložený nie je.

Zo zadnej strany sú uložené konektory na prívod 220 V, HDMI a LAN vstup na pripojenie internetu. Zo spodnej strany je umiestnený ventilátor, ktorý som však počas prevádzky nikdy nepočul bežať. Ak je streamer zapnutý, svieti malá biela LED-ka, pri vypnutom stave nesvieti žiadna kontrolka.

Zariadenie je plastové a chýba mu povestná elegancia ostatných produktov od Apple. Tú má akurát diaľkové ovládanie.

 

Prečo som kupoval Apple TV?

Doteraz som používal ako mediálny prehrávač starý laptop s Windows 7. K nemu som mal pripojený externý hardisk. S telkou som to pripájal cez VGA kábel, keďže laptop nemá HDMI. A zvuk som púšťal cez jack buď na Bluetooth reproduktor (filmy), alebo HiFi zostavu (hudobné koncerty). Musíte uznať, že to už chcelo modernizáciu.

Keď Apple ohlásil nový model, vedel som, že prišiel môj čas. Vzal som teda najmodernejší model s najväčšou pamäťou, aby som mal pokoj na niekoľko rokov. Od Apple TV som teda chcel to, čo mi ponúkal staručký notebook, plus využívanie smart zariadení. Moje očakávania vyzerali takto:

– Pozeranie / počúvanie mojej zbierky filmov / hudby;

– Používanie rôznych apiek – HBO GO, You Tube a podobne;

– Prepojenie ekosystému Apple – hudba, fotky;

– Zrkadlenie z MacBooku, iPadu a iPhonu a

– Využitie Apple TV ako základňu pre HomeKit.

S odstupom času môžem spokojne napísať, že toto všetko mi bolo dopriate a kúpu tejto zázračnej škatuľky neľutujem.

Apple TV 4K 64 GB má procesor Apple A10x, 3GB RAM, 64 GB pamäť, Wi-Fi 802.11ac (2,4 GHz + 5 GHz), Bluetooth 5.0, Gigabit Ehternet a HDMI 2.0a. Cena na Slovensku je 219 €, resp. 199 € za 32 GB verziu.

Po pripojení k sieti a internetu sa na TV objaví uvítacia obrazovka. Prihlásim sa do môjho Apple ID a som tam. Ďalej už môžem komunikovať pomocou iPadu, alebo iPhonu – nechápem však prečo pri nákupe appiek nemôžem použiť Touch ID, ale musím ručne zadávať heslo.

Nastavím základné parametre a hneď sa aj príjemne prekvapím – Apple TV má v sebe zabudovanú Wi-Fi a Bluetooth. Nikde som sa o tom nedočítal a poviem vám, že som sa dosť napremýšľal, ako z tej čiernej škatuľky dostanem audio signál.

Hneď som zistil, že sa nemusím trápiť. A takisto s káblovým internetom – keď nie je poruke, postačí aj cez Wi-Fi – aj keď ten má, samozrejme, nižšie prenosové rýchlosti. Apple TV rozozná, aké parametre má pripojený televízor a ponúkne test, kde si dokáže všetko nastaviť bez zásahu používateľa.

Nastavím si šetrič obrazovky a keď to preženiem, môžem povedať, že letecké zábery ktoré dodáva Apple, sú mojim obľúbeným programom.

Niekoľko dní trvá, kým spojazdním môj mediálny archív. Externé hardisky s médiami môžem použiť na všeličo, ale určite nie na pripojenie do Apple TV. V tomto firma razí svoju cestu, najdôležitejší je zisk, až potom zákazník.

V preklade to znamená, že to čo si nekúpim od firmy, si môžem strčiť… do iného zariadenia. Po sklamaní, že sa tam nedá nainštalovať nPlayer, sklamaní s VLC, skončím pri Infuse.

Ten podporuje zdieľania z rôznych zdrojov, s podporou Dolby, katalogizáciu filmov, integráciou titulkov, či synchronizáciou medzi viacerými zariadeniami (iOS a tvOS). Infuse môže streamovať z Macu, PC, NAS, zo serverov, či z bezdrôtových zariadení.

S HomeKit nemám najmenšie problémy, všetko sa aktivovalo a funguje dodnes podľa mojich predstáv. Jedinú vec, čo som musel urobiť, bolo nastaviť, aby sa Apple TV automaticky nevyplo. 

Apple TV používam hlavne ako prehrávač mojich filmov. Na to mi spoľahlivo slúži aplikácia Infuse Pro (ročné predplatné je 7,49 €). Nasleduje HBO GO, Apple Music a Foto. YouTube používam málokedy aj v iných zariadeniach, takže aj tu je len do počtu. Z hier tu mám stiahnuté len Chameleon, Riptide GP2, Strike a Inside – ako zábavu pre návštevy.

V iTunes je dostatočná ponuka pre už aj našinca – i keď väčšina je s titulkami. Filmy sa dajú kúpiť, aj požičať. Ceny za kúpenie filmu sú od cca 4,99 až po 19,99 € pri 4K Ultra HD rozlíšení. Novinky sú samozrejme najdrahšie. Okrem Netflixu a HBO GO je k dispozícii napríklad aj aplikácia RTVS.

Zariadenie pracuje svižne a zaváhanie je vždy vinou internetového pripojenia. Z vnútornej pamäte mám voľných 53 GB, takže tam mám peknú rezervu na niekoľko rokov.

Diaľkové ovládanie neslúži len na obsluhu a komunikáciu s obrazovkou, ale aj ako herný ovládač. Má zabudovaný senzor pohybu, vďaka Bluetoothu má väčší dosah a zabudovaný mikrofón. Práca s dotykovým povrchom je veľmi príjemná a človek si na to rýchlo zvykne. Jediný problém s diaľkovým som mal, keď som chytil diaľkové dole hlavou a tým postláčal nesprávne funkcie. A to sa mi stávalo pomerne často.

Najviac ma sklamalo zrkadlenie (AirPlay) z Macu. Neviem kde som robil chybu, ale ani relatívne malé súbory (500 MB) nedokázalo prehrať bez sekania – videa aj zvuku. O tom, že by som si takýmto spôsobom mal pozrieť film sa mi nemohlo ani snívať.

Vyskúšal som niekoľko programov, nepodarilo sa. Isto robím niekde chybu ja, ale: toto je Apple výrobok. Žiaden Android, či Windows, o ktorých sa traduje, že sú skôr pre geekov a domácich kutilov. Apple buď ide, alebo nejde. Toto ostalo zaseknuté niekde medzi.

Pre koho je teda Apple TV? Celkom isto pre majiteľov produktov Apple. Neviem si dosť dobre predstaviť, prečo by si to niekto kupoval, kto nepoužíva iOS a macOS. Na to má široký výber iných mediálnych prehrávačov a za lacnejší peniaz. Nedostane taký komfort, ale ani nebude mať zviazané ruky nad malým výberom aplikácií a kompatibilitou mediálnych formátov. A celkom isto nebude mať problém s pripojením externého hardisku.

Autor: Richard Pliešovský

 

Apple TV 4K si môžete zakúpiť aj v predajnej sieti NAY, alebo si ju nechajte pohodlne doručiť priamo až domov.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.