Reklama

Nový iPad Pro je predstavený: Veľký skok vpred, alebo poskakovanie na mieste?

Zdroj | Apple
Richard Pliešovský
Zdroj | Apple
Zdroj | Apple

Keď Apple teraz v septembri predstavoval nové iPhony, mnoho ľudí ostalo prekvapených, že sa ani slovom nezmienil o iPadoch Pro, o ktorých sa predtým veľa diskutovalo. Dnes po 15-tej (nášho času) však Apple svojich fanúšikov potešil a predstavil svoje najnovšie tabletové delá určené pre náročných používateľov.

Zdá sa, že už len Apple a Samsung patria medzi výrobcov tabletov, ktorí ich nepovažujú za povinnú jazdu, ale za zariadenia, ktoré majú budúcnosť. Pokročilými technológiami dnes dokážu napratať aj toto relatívne malé zariadenie, ktoré by mohlo úzkemu okruhu používateľov nahradiť notebook.

Zdroj | Apple

iPad Pro je tu už od roku 2015

Apple aj z tohto dôvodu už od roku 2015 rozdeľuje svoje iPady na dve kategórie. Jedna je určená pre obyčajných používateľov, ktorým stačí jeho (štandardne vysoký) výkon a prijateľná cena. Volá sa jednoducho iPad. Pre profi používateľov je určený iPad Pro. Prvýkrát sa predstavil na jeseň v roku 2015 vo veľkosti 12,9”. Na jar v roku 2016 prišla aj menšia, 9,7-palcová verzia. V júni 2017 Apple ohlásil príchod novej generácie iPadov Pro s procesormi A10X Fusion so zväčšenou kapacitou až do 512 GB. Menší iPad prišiel vo veľkosti 10,5 palca, 12,9-palcový rozmer ostal zachovaný, vylepšili sa len jeho vnútornosti.

Pozrite si

Apple iPad Pro 9.7 – menší, ale rovnako brutálny

K iPadom Pro sa predáva špeciálne príslušenstvo, ktoré z neho robí naozaj špičkové zariadenie. Okrem rôznych obalov treba spomenúť hlavne kvalitnú klávesnicu Smart Keyboard a Apple Pencil – pero, ktoré si pochvaľuje nejeden dizajnér.

Zdroj | Apple

iPad Pro dostal Face ID, aj nový Apple Pencil

Máme tu rok 2018, iPhony sú už druhú generáciu bez Touch ID a používatelia s napätím očakávali, ako to bude s novým iPadom Pro. Úniky informácií najprv tvrdili, že Face ID na iPade bude fungovať len vo vertikálnej polohe, čo sa (nielen mne) zdalo ako číry nezmysel. Nový iPad Pro sa dá odomknúť vo vertikálnej, ako aj horizontálnej polohe.

Pozrite si

Apple Mac mini – najlacnejší počítač od Apple je späť s novým hardvérom

Áno, hneď na začiatku môžeme skonštatovať, že nový iPad Pro je inšpirovaný dizajnom iPhonu X. To znamená obrazovka s minimálnym rámikom, Face ID s príjemným bonusom – iPad nemá otrasný výrez v obrazovke.

Zdroj | Apple

Vďaka odstráneniu tlačidla Home Button sa zmenšili aj rámiky okolo displeja. Prax však ukáže, či nebude dochádzať k nechceným dotykom displeja pri jeho držaní v rukách. Nový dizajn však iPadu pristane a vyzerá modernejšie.

Nový stylus Apple Pencil bude možné bezdrôtovo nabíjať, keď sa priloží k magnetu na hornom okraji iPadu. Daňou ze túto funkciu je jeho vyššia cena oproti prvej generácii.

Zdroj | Apple

Goodbye Lightning port & 3,5 mm Jack!

Kým zvyšok sveta prešiel na microUSB, Apple zaviedol svoj proprietárny konektor Lightning. Vývoj išiel ďalej, microUSB nahradil oveľa lepší USB-C, no Apple až doteraz používal svoj Lightning. Kým v nových iPhonoch Xs a Xr, ako aj v iPade 2018 ponechal Lightning port, v nových iPadoch Pro prišlo k zmene. Tu už nájdeme USB-C, ktorý ponúka okrem iných výhod aj možnosť prehrávania 4K HDR videa.

https://youtu.be/YJ5q8Wrkbdw

Čo k tomu povedať? Predpokladá sa, že kto používa iPad Pro, má niekde poruke aj MacBook Pro, ktorý je tiež vybavený USB-C konektromi. Na druhej strane ale azda každý, kto má iPad Pro a MacBook Pro používa iPhone. A ten má Lightning konektor. Nech sa na to dívam z každej strany, asi sa nikdy nezbavíme rôznych druhov konektorov, redukcií a rozbočovačov.

Podľa predpokladov sa však musia používatelia tohto výkonného tabletu rozlúčiť s 3,5 mm audio konektorom, čo je trochu škoda, predsa len – ide o profesionálne zariadenie, ktoré často a radi využívajú aj hudobníci.

Zdroj | Apple

Zvonku menší, zvnútra veľký – OLED sa nekoná

Nové iPady opäť zmenili svoju veľkosť. Menší iPad má teraz v (takmer) rovnakom tele 11-palcový displej. Jeho väčší braček má zachovaných 12,9 palcov, ale jeho telo sa sa zmenšilo.

Pozrite si

Apple MacBook Air – tenké telo a konečne aj Retina displej

Obrazovka iPadu Pro môže byť pre veľa používateľov sklamaním. Apple dal do nových iPadov Pro Liquid Retina displej. Priamy konkurent Samsung Galaxy Tab S4 má Super AMOLED displej s hustotou 287 pixelov pri rozlíšení 2560 x 1600. 11-palcový iPad Pro má rozlíšenie 2388 x 1668 s hustotou 264 pixelov, 12,9″ iPad Pro má rozlíšenie 2732 x 2048 s hustotou 264 pixelov.

Rozmery 11-palcového modelu sú 247,6 x 178,5 x 5,9 mm, 12,9-palcový iPad Pro sa zmenší na 280,6 x 214,9 x 5,9 mm

Výkon, pamäť a ďalšie parametre

Nové iPady Pro používajú procesor A12X Bionic. Majú viac ako 2 miliardy tranzistorov a sú rýchlejšie ako 92 % počítačov. Jeho veľký výkon sa bude môcť naplno využiť v rozšírenej realite, alebo v grafických programoch od Adobe. Pamäťové verzie nových iPadov sú 64 GB, 256 GB, 512 GB a neuveriteľných 1 TB!

Ako zvyčajne, iPady sa dajú kúpiť vo verzii s Wi-Fi (Wi-Fi 5), alebo s LTE (Nano SIM, alebo e-SIM). Bluetooth je vo verzii 5.0.

Zdroj | Apple

Cena a dostupnosť

Apple nás teda cenami príjemne prekvapil. Nové iPady Pro si ponechali ceny z minulého roka. Základný model 11-palcového iPadu Pro (64 GB, Wi-Fi) bude stáť v USA 799 dolárov. 12,9-palcový model vyjde zákazníka na 999 dolárov. Z farebných prevedení je na výber len strieborná a sivá verzia. Objednávky na nové iPady sú už spustené, predávať sa začnú od 7. novembra 2018. Aj na Slovensku.

Zdroj | Apple

Na otázku z nadpisu si každý odpovie najlepšie sám. Samotné zariadenie je naozaj výkonné a sexi, navyše za primeranú cenu a konečne s USB-C konektorom. Absencia 3,5 mm Jacku a zvýšené ceny za Apple Pencil (129 dolárov) a Smart Keyboard Folio (179 dolárov) však môžu zamiešať karty pri výbere. Pretože minuloročný iPad Pro je stále konkurencieschopné zariadenie. Kto na to má, alebo sa venuje kreatívnej činnosti, si však určite kúpi nový iPad Pro aj s novým perom a klávesnicou.

Oficiálna cena v dolároch je uvádzaná bez dane, pretože jej výška nie je rovnaká v každom americkom štáte.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.