Reklama

Apple MacBook Air - tenké telo a konečne aj Retina displej

Zdroj | Apple
Števo Porubský
Zdroj | Apple
Zdroj | Apple

Apple na dnešnej prezentácii okrem iného predstavil aj očakávaný „ultrabook“, nástupcu úspešného MacBooku Air. Ten kedysi predbiehal konkurenciu v tenkosti a výkone, no dnes už patrí do starého železa. Apple preto tento model výrazne vylepšil.

Zdroj | Apple

Už na prvý pohľad je najvýraznejšou zmenou dizajn. Telo je o 17% menšie, ako u predchodcu. Hmotnosť je 1,24 kg. Apple sa pochválil, že každý nový MacBook Air je vyrobený z recyklovaného hliníka. Na jeho výrobu tak nevyužíva žiadne nové zdroje hliníka. O ostatných častiach už ale nepadlo ani slovo.

Apple upustil od extrémne hrubých rámov okolo displeja, no stále nemožno povedať, že máme pred sebou bezrámikový displej.

Zdroj | Apple

Ten má opäť uhlopriečku 13,3 palca, no rozlíšenie stúplo na 4 Mpx, teda 2 560 x 1 600 px. Aspoň že tak, pretože 1 440 x 900 px je už výrazne pozadu za súčasnými trendmi. Nad displejom je rovnaká HD webkamera, ktorú Apple používa už dlhé roky a odmieta ju vylepšiť.

Zdroj | Apple

Úplnou novinkou je Touch ID, ktoré si našlo miesto priamo v klávesnici. Keďže MacBook Air má Touch ID, nechýba ani procesor T2, ktorý sa stará o bezpečnosť (a mnohé ďalšie nenáročné úlohy).

Nová je aj klávesnica, ktorá je aj podsvietená. Samozrejmosťou je Force Touch touchpad s haptickou odozvou. Ten je navyše aj podstatne väčší, ako v predošlom modeli.

Zdroj | Apple

Po stranách klávesnice sú stereo reproduktory, ktoré sú vraj o 25% hlasnejšie. Pre lepšiu komunikáciu sú v novinke 3 mikrofóny.

Ani nový MacBook Air sa nevyhol absencii akýchkoľvek iných portov, ako Thunderbolt 3, resp. USB-C. Sú tu dva. Zabudnúť tiež môžeme na čítačku SD kariet či klasický USB port. Aspoň 3,5 mm audio port nechýba.

Zdroj | Apple

O chod sa stará energeticky nenáročný Intel Core i5 8. generácie s kódovým označením Whiskey Lake, do 16 GB RAM. Dedikovaná grafika v tak tenkom tele si už miesto nenašla. PCIe disk môže mať kapacitu do 1,5 TB. Vo vnútri je samozrejmosťou Wi-Fi 5, Bluetooth 5.0, podpora LTE či NFC chýba.

Zdroj | Apple

Operačným systémom je logicky najnovší macOS 10.14 Mojave. Aj vďaka novému hardvéru a novej batérii je nový MacBook Air schopný na jedno nabitie vydržať 13 hodín.

Zdroj | Apple

Cena novinky bude začínať na takmer rovnakej sume, ako zastaraný MacBook Air, teda 1 199 dolárov (Intel Core i5, 8 GB RAM a 128 GB SSD). Na Slovensku môžeme počítať s cenou o pár stoviek vyššou a v eurách. Objednať ho je možné už dnes, ale len v USA. Dostupný na trhu bude budúci týždeň.

Zdroj | Apple
Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.