Reklama

Apple iPad Pro 9.7 - menší, ale rovnako brutálny

Marek Šimunek
95 %
Ak ste cítili potrebu mať iPad s výkonom iPadu Pro, ale jeho 12,9" displej bol pre vás jednoducho priveľa, je práve jeho zmenšená verzia tým, čo hľadáte. Ponúka totiž takmer rovnaký výkon, ale v podstatne kompaktnejšom tele.

Výhody

  • Vysoký výkon
  • Kompaktnejšie rozmery
  • Kvalita reprodukcie audia

Nevýhody

  • GPS opätovne len v LTE verzii
  • Iba HD FaceTime kamera
  • Chýba technológia Force Touch

Vďaka spoločnosti PCexpres, ktorá vám pomôže v prípade rozbitého iPhonu, iPadu, či iného smartfónu sme sa mohli na jeden nový iPad Pro 9.7 pozrieť zblízka.

Po stránke dizajnu je nový iPad Pro 9.7 menšou verziou veľkého brata a v podstate aj akýmsi nástupcom iPadu Air 2. Základnou zmenou oproti veľkému iPadu sú rozmery.

Pozrite si

Nový Apple iPad Pro má 9,7″ displej a 12 Mpx foťák a 256 GB pamäť

iPad Pro 9.7 je samozrejme menší. Práve preto sa oveľa viac hodí na časté prenášanie. Mnoho používateľov veľkého iPadu Pro sa totiž sťažovalo práve na to, že práca na cestách s ním nie je vzhľadom na jeho rozmery ideálna. Je jednoducho veľký.

Podobne ako iPad Air aj menší iPad Pro sa predáva v štyroch farebných kombináciách. Okrem testovanej Rosegold verzie je k dispozícii aj v striebornej, zlatej a samozrejme známej Spacegray farbe.

Základný model má kapacitu pamäte 32 GB, ale keďže sa jedná o tablet, ktorý si priam žiada multimediálne využitie, určite vám odporúčam siahnuť skôr po 128 GB, prípadne 256 GB verzii.

To či sa rozhodnúť len pre verziu s Wi-Fi, alebo pre verziu s podporou LTE je na každom používateľovi. Osobne som si doposiaľ vždy vystačil s Wi-Fi verziou, keďže zdieľanie dát funguje v spojení s iPhonom, či iným smartfónom veľmi dobre.

Pozrite si

Apple iPad Pro 9.7 je doma neopraviteľný, ani ho neotvárajte

Apple však aj v prípade iPadu Pro 9.7 tvrdošijne ponúka GPS len v prípade verzie s LTE. Ak teda potrebujete zabudované GPS, budete musieť investovať do drahšej verzie.

Ak sa na nový iPad Pro 9.7 pozrieme ako na nástupcu iPadu Air 2, ponúkne toho pomerne dosť navyše. Určite treba vyzdvihnúť rovno štvoricu reproduktorov, ktoré hrajú prekvapivo dobre. Sám som bol prekvapený potom, ako som si nové reproduktory na iPade Pro 9.7 vyskúšal.

Nový iPad Pro 9.7 tak po boku svojho veľkého brata patrí v audio oblasti medzi to najlepšie, čo Apple doposiaľ predstavil. Sledovanie filmov pomocou zabudovaných reproduktorov je doslova potešením.

Ak ste aktuálne majiteľom iPadu Air 2 a rozmýšľate nad novým iPadom Pro 9.7, bude dobré ak si uvedomíte, že vzhľadom na niektoré zmeny v rozložení prvkov a najmä vzhľadom na menšiu hrúbku „pročka“ nebudete môcť použiť niektoré príslušenstvo z iPadu Air.

V podstate sa jedná o to, že iPad Pro 9.7 nemá tlačidlo pre rýchle stíšenie, alebo zamknutie rotácie displeja a preto sú jeho tlačidlá na ovládanie hlasitosti posunuté o niekoľko milimetrov.

Pozrite si

Apple iPad Pro má 12,9“ displej a unikátne dotykové pero

Obal z iPadu Air vám teda nebude pasovať. Jednak bude v ňom iPad Pro zbytočne lietať, keďže je tenší a tiež vám nebudú pasovať otvory na tlačidlá pre ovládanie hlasitosti.

Ak sa obávate, akým spôsobom bude možné nastaviť zamknutie orientácie, alebo rýchle stíšenie iPadu Pro 9.7, tak Apple myslel aj na toto. Pre tento účel je určená ikonka v centre nastavení, ktoré je k dispozícii po potiahnutí zo spodnej strany.

Inak sa jedná o tablet, ktorý poznáme už z predchádzajúcich modelov. Novinkou je vylepšený displej s technológiou True Tone, ktorá sa postará o vernejšie podanie farieb v závislosti od okolitého svetla.

 

Popravde sa musím priznať, že na zobrazenie si budete musieť najprv zvyknúť. Mne osobne pripadal displej častokrát nažltnutý, ale po niekoľkých dňoch som si na to zvykol a musím uznať, že najmä v prípade zobrazovania fotografií jasne vidieť prínos nového displeja. Ak by ste si na nové zobrazenie nevedeli zvyknúť, môžete túto funkciu v menu vypnúť.

Vďaka senzorom nový displej aj podstatne lepšie spolupracuje s funkciou Night Shift, ktorá posunie farby do teplejších tónov pri slabom svetle, aby vám displej šetril oči. V iných zariadeniach s iOS 9 si funkciu môžete zapnúť a manuálne nastaviť teplotu farieb, pričom iPad Pro 9.7 ponúka automatické a presnejšie nastavenie tejto funkcie.

Samozrejmosťou je po vzore veľkého 12,9“ iPadu Pro podpora pera Apple Pencil. Displej v prípade použitia pera Apple Pencil rozoznáva len jeho hrot a nie vašu dlaň.

Pozrite si

Apple iPad Pro má vo vnútri množstvo miesta, zniesol by aj väčšiu batériu

Pod displejom samozrejme nájdete snímač odtlačkov Apple TouchID, ktorý je rovnako rýchly ako v prípade súčasných smartfónov Apple.

Nad displejom samotným sa skrýva najväčšie sklamanie iPadu Pro 9.7. Je ním FaceTime kamera, ktorá ponúka len HD rozlíšenie. Apple by si už konečne mohol uvedomiť, že videohovory pomocou FaceTime by mohli vyzerať ešte lepšie, ak by použil predný fotoaparát s vyšším rozlíšením.

Za to na zadnej strane nájdete rovnako kvalitný fotoaparát, ako je tomu v prípade iPhonu 6S. Bohužiaľ rovnaký v tomto prípade znamená aj rovnako vystúply. Ak však patríte k ľudom, ktorí sa nestránia využiť takto veľké zariadenie na vytváranie fotografií, dostanete z iPadu Pro 9.7 skutočne vydarené fotografie, ktorým pomôže aj dvojitý LED blesk.

Poteší aj možnosť natáčania UHD videí pri 30 fps. Ako však vravím, musíte chcieť tabletom týchto rozmerov videá točiť, či fotografovať. Ja som tomuto zvyku doposiaľ na chuť neprišiel.

Po stránke výkonu je na tom menší iPad Pro 9.7 horšie ako jeho 12,9“ súrodenec. Oproti svojmu veľkému bratovi má len polovičnú pamäť RAM a jeho procesor pracuje s nižším taktom.

Pravda je však taká, že pri bežnom používaní nič z tohto nepostrehnete. Apple iPad Pro 9.7 má totiž aj napriek slabším parametrom stále výkonu na rozdávanie a tak mu nerobia problém ani náročnejšie hry, práca s fotografiami, multitasking, či strihanie videa. Je to jednoducho taká istá beštia len v kompaktnejšom tele.

Ak ste už niekedy iPad používali, určite mi dáte za pravdu, že čo sa týka výdrže patria tieto zariadenia medzi to najlepšie na trhu. Pri skutočne aktívnom využívaní bez problémov vydrží pracovať celý deň.

Potešením je aj minimálny pokles nabitia batérie v prípade ak iPad nepoužívate. Osobne nevyužívam iPad celý deň a vďaka tomu nabitý vydrží skutočne dlho.

Prekvapivo pohodlné je používanie funkcie multitaskingu, vďaka ktorej máte na displeji hneď dve samostatné aplikácie. Apple pritom neponúka možnosť spustenia dvoch aplikácií len pre svoje vlastné aplikácie, ale túto funkciu môžu využiť aj vývojári.

Bez problémov tak môžete mať vedľa seba pustený internetový prehliadač a otvorený e-mail, prípadne poznámky, či inú aplikáciu.

Toto využitie je skutočne návykové. V novej verzii operačného systému iOS 10 navyše bude možné vedľa seba otvoriť dve samostatné okná internetového prehliadača Safari, čo ešte viac vylepší používanie tejto funkcie.

Čo my však ako dlhodobému používateľovi iPhonu 6S Plus na iPade Pro 9.7 chýbalo je technológia 3D Touch. Na iPhone ju hojne používam a aj v tomto prípade by sa hodila napríklad na rýchle spustenie funkcie aplikácie, bez jej samostatného otvorenia.

Apple pravdepodobne túto funkciu nepoužil vzhľadom na veľkosť displeja, kde by v prípade iPadu mohla mať určité obmedzenia.

Tiež ma mrzela posledná verzia softvérovej klávesnice, ktorú priniesol operačný systém iOS 9. Na iPade s predchádzajúcou verziou systému disponuje softvérová klávesnica v prípade nastaveného slovenského jazyka samostatnými tlačidlami pre rýchle zadanie znakov ako ň, ä a podobne.

V prípade iOS 9 však tieto znaky chýbajú a iPad v podstate disponuje iba zväčšenou klávesnicou iPhonu. Aj napriek tomu, že zadávanie znakov s diakritikou samozrejme možné je, na tej staršej klávesnici sa mi zdalo pohodlnejšie.

Aj napriek drobným nedostatkom je však iPad Pro 9.7 vydareným tabletom, ktorý oceníte hlavne ak potrebujete výkon a rozmery veľkého iPadu Pro sú pre vás už jednoducho neakceptovateľne veľké.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.