24 ďalších noviniek v iOS 12, ktoré Apple na WWDC nespomenul

ZDROJ | Apple

Konferencia WWDC 2018 trvala viac, než dve hodiny a Apple sa na nej vo veľkej miere venoval aktualizácii iOS 12, no mnoho noviniek prichádzajúcich s touto aktualizáciou na konferencii nespomenul. Tu je výber tých najzaujímavejších drobností, ktoré boli zatiaľ vo vývojárskej beta verzii nájdené.

iPhone + AirPods = načúvací prístroj

Apple uľahčuje hendikepovaným ľuďom využívať jeho produkty rôznymi spôsobmi a v iOS 12 sa objavila veľmi zaujímavá funkcia, z ktorej budú mať úžitok nie len ľudia so zlým sluchom, ale aj záškodníci. Bezdrôtové slúchadlá AirPods totiž dokážu v iOS 12 prijímať zvuk z pripojeného zariadenia.

ZDROJ | Reddit (AJdoubleU)

Využiť to môžu ľudia so zlým sluchom, ktorí si napríklad svoj iPhone položia k televízoru, aby ho lepšie počuli aj bez toho, aby zvyšovali hlasitosť a rušili tým svoje okolie.

Samozrejme ale túto funkciu môžete využiť aj tak, že svoj iPhone necháte vo vedľajšej miestnosti a cez pripojené AirPods si vypočujete rozhovor, ktorý mal byť súkromný. Aktuálne táto funkcia funguje na všetkých bezdrôtových slúchadlách s čipom W1, čiže aj na novších slúchadlách Beats.

Overovacie kódy

Ak využívate overovacie kódy cez SMS, určite vám lezie na nervy, že ten kód musíte rýchlo prepísať z notifikácie, alebo si ho musíte celý zapamätať. To sa stane od verzie iOS 12 minulosťou. Systém rozpozná, že ste SMS správou dostali kód a tento kód automaticky ponúkne v lište prediktívnej klávesnice, kde už na kód iba kliknete a ten sa automaticky vloží do aplikácie, do ktorej sa prihlasujete.

iPad s výrezom v displeji?

Zdá sa, že Apple sa s aktualizáciou iOS 12 pripravuje na nový iPad, ktorý nebude mať domovské tlačidlo a dokazuje to hneď niekoľko funkcií. V prvom rade sa čas v hornej lište presunul zo stredu na kraj, takže na jeho miesto môže prísť výrez, aký má aj iPhone X. V druhom rade iPad dostáva rovnaké gestá, aké na ovládanie využíva iPhone X.

Medzi aplikáciami teda môžete preskakovať posúvaním prsta po dolnej časti obrazovky a notifikačná lišta sa presunula do pravého horného rohu, kde je aj na iPhone X. Všetko to nakoniec podtrhuje fakt, že v iOS 12 vo verzii pre iPad sa už našli nedokončené nastavenia Face ID. Nový iPad bez rámčekov by teoreticky mohol byť predstavený už v septembri.

 

Face ID na druhý pokus

Apple vyslyšal používateľov Face ID a v iOS 12 umožní zopakovať skenovanie tváre. V prípade, že vás iPhone X na prvý pokus nespozná, opakované skenovanie môžete spustiť posunutím po obrazovke nahor.

iPhone X a snímky obrazovky

Ďalším vylepšením pre iPhone X je zablokovanie nechcených snímok obrazovky na zamknutej obrazovke. Keďže sa snímky obrazovky na iPhone X robia podržaním bočných tlačidiel, ktoré sú oproti sebe, niektorí používatelia robili nechcené snímky obrazovky pri vyberaná telefónu z vrecka. V iOS 12 je táto kombinácia chvíľu po prebudení zariadenia jednoducho zablokovaná.

Pozrite siNa potulkách po jazere Bajkal s iPhonom X

Vyhľadávanie v Apple Music podľa textu

Poznáte ten pocit, keď poznáte text nejakej piesne, ale neviete si spomenúť na jej názov? Apple Music vám v iOS 12 už umožní vyhľadávať piesne aj podľa textov.

Ovládanie kurzoru na starších zariadeniach

Presúvanie kurzoru v texte pomocou klávesnice je už konečne možné aj na zariadeniach, ktoré neobsahujú technológiu 3D Touch. Ak sa niekde v texte pomýlite a neviete sa presne trafiť na miesto, ktoré chcete opraviť, jednoducho podržte prst na medzerníku a klávesnica sa premení na touchpad, ktorým môžete slobodne presúvať kurzor po celom texte.

Vylepšená úprava snímok obrazovky

Nástroj na úpravu snímok obrazovky dostáva drobný upgrade. Pri nástrojoch na kreslenie si už môžete meniť hrúbku a úroveň prekrytia a k základným farbám pribudla celá paleta farieb.

Alternatívny vzhľad

Face ID na rozdiel od Touch ID podporuje oficiálne iba jedného používateľa. To sa však čiastočne mení s iOS 12, kde k vašej normálnej identite môžete pridať alternatívny vzhľad. Apple túto funkciu pridal pre ľudí, ktorí sa napríklad kvôli svojej práci výrazne líčia, s čím môže mať Face ID problém. Tento alternatívny vzhľad je však možné využiť aj na pridanie druhej osoby, ktorá sa tak bude môcť prihlasovať do vášho telefónu skenovaním tváre.

Pozrite si12 najlepších noviniek, ktoré prináša iOS 12

Novinky v Safari

Safari na iPhone X už konečne zobrazuje otvorené taby v režime naležato. Do teraz bolo toto zobrazenie exkluzívne pre modely Plus a je celkom možné, že Apple túto novinku ešte pred vydaním finálnej verzie odstráni.

Na jeseň by sme sa totiž mali dočkať nového modelu Plus, ktorý bude vychádzať z dizajnu iPhone X. Apple si teda môže nechať taby exkluzívne pre tento väčší model. Druhá novinka v Safari sa týka všetkých zariadení. V nastaveniach si už môžete zapnúť zobrazovanie ikon v taboch.

Vylepšená správa hesiel

Vstavaný správca hesiel dostal v novej aktualizácii mimoriadnu pozornosť. Po novom už správca dokáže vygenerovať zložité heslo priamo v aplikácii a toto heslo automaticky uloží do kľúčenky, ktorá sa synchronizuje medzi zariadeniami cez iCloud. Správca hesiel už taktiež upozorňuje na heslá, ktoré ste opakovane použili na rôznych stránkach a drobnejšou novinkou je možnosť odosielania hesiel cez AirDrop.

Budiš svetlo!

Tisícky inžinierov, stovky hodín úsilia, niekoľko rokov čakania a konečne sme sa dočkali. Siri už dokáže zapnúť a vypnúť vstavaný blesk.

Pozrite siApple macOS Mojave prinesie zaujímavé novinky, vrátane Dark Mode

Kvalita ovzdušia

Apple nezabudol ani na aplikáciu Počasie, do ktorej v iOS 12 pribudli informácie o kvalite ovzdušia. Na našom území bohužiaľ tieto dáta nie sú dostupné, no to sa časom ešte môže zmeniť.

iPhone X a multitasking

Ovládanie multitaskingu na iPhone X je opäť o niečo jednoduchšie. Aplikácie sa dajú z multitaskingu vyhadzovať aj bez toho, aby ste museli podržať okno aplikácie. V iOS 12 môžete aplikácie z multitaskingu vyhadzovať posunutím nahor rovnako, ako to funguje aj na starších zariadeniach.

AR geocaching?

Platforma ARKit 2 už umožňuje viazať virtuálne objekty v rozšírenej realite na určitú lokalitu. Je na vývojároch aplikácií, ako túto funkciu využijú, no ponúka sa napríklad možnosť vytvorenia aplikácie pre AR geocaching, prípadne rozmiestňovanie rôznych virtuálnych darčekov v rámci marketingových kampaní.

Siri a SMS správy

Apple pomaly pretvára Siri na komplexnú asistentku, ktorá neslúži len na ovládanie telefónu hlasom, ale pomáha aj v ďalších častiach systému. Siri dokáže v iOS 12 rozpoznať, keď sa s niekým cez správu dohodnete na stretnutí. Ak napríklad dostanete správu s textom „Vidíme sa o piatej“, Siri zobrazí na zamknutej obrazovke notifikáciu s návrhom, že by ste si možno mali o piatej zapnúť režim Nerušiť, aby vás pri stretnutí nikto nerušil.

ZDROJ | Reddit (matthewaro)

Ešte nie je celkom jasné, či táto funkcia bude fungovať vo všetkých jazykoch, no mne sa podobné upozornenie zatiaľ nezobrazilo.

Limity pre apky aj v Safari

Apple sa v novej aktualizácii vo veľkom venuje nástrojom, ktoré majú pomôcť obmedziť čas, ktorý strávime používaním jeho zariadení. Medzi tieto nástroje patria časové limity, ktorými si sami môžete nastaviť, koľko času chcete stráviť používaním určitých aplikácií.

Ak si napríklad obmedzíte sociálne aplikácie na 1 hodinu, po hodine nebudete môcť spustiť aplikácie ako Instagram, Facebook či Twitter. Čo však Apple nejak výrazne neprezentoval je to, že časové limity fungujú aj v Safari. Po vyčerpaní času sa teda na sociálne siete nedostanete ani cez webový prehliadač.

Skupinové správy v CarPlay

Táto novinka sa dotýka len malého percenta používateľov, no ak náhodou často komunikujete cez iMessage správy a zároveň používate platformu CarPlay, poteší vás zobrazovanie skupinových správ na obrazovke v aute.

Pozrite siAko organizovať súbory v macOS pomocou funkcie Značky?

Systémové animácie

Používatelia sa už roky sťažovali, že animácie v iOS nie sú úplne plynulé a systém v nich niekedy vynecháva snímky aj na najnovších a najvýkonnejších zariadeniach. Apple v iOS 12 v prvom rade pozmenil správu výkonu procesoru, takže procesor už v každom prípade stíha vykresliť všetky systémové animácie. Inžinieri v Apple zároveň prekopali úplne všetky animácie od základov, vďaka čomu systém pôsobí oveľa plynulejšie, než v predchádzajúcich verziách systému.

Automatické dopĺňanie hesiel

Aplikácie na správu hesiel už budú môcť vkladať prihlasovacie údaje priamo do formulárov v Safari a do aplikácií. To poteší najmä používateľov aplikácií ako LastPass či 1Password, ktorí museli zložité heslá manuálne kopírovať.

Štatistiky o batérii

Po veľkej blamáži s opotrebovanými batériami Apple venoval veľkú pozornosť práve tejto téme. Už na konferencii sme mohli vidieť, že v systémových nastaveniach nájdeme úplne nové štatistiky o vyťažení batérie, no dôležitou novinkou je to, že tieto štatistiky sa po reštarte telefónu nestratia.

„Hey Siri“

V spojitosti s batériou je dobrou správou aj to, že príkaz „Hey Siri“ už funguje aj v režime slabej batérie.

Pozrite siČo všetko o vás vie Apple? Všetky dáta si môžete jednoducho stiahnuť

Siri skratky aj písomne

Zrejme najväčším vylepšením pre Siri sú takzvané Siri Shortcuts, ktoré umožňujú vytváranie vlastných hlasových príkazov. Čo však Apple nespomenul je to, že tieto príkazy môžete spúšťať aj tak, že ich napíšete do vyhľadávacieho poľa na hlavnej obrazovke.

Skratka pre skenovanie QR kódov

Apple pridal skenovanie QR kódov do aplikácie fotoaparátu už v iOS 11, no teraz na skenovanie kódov pridal už aj skratku do ovládacieho centra. Fotoaparát dokáže skenovať QR kódy aj priamo, bez nutnosti zapínania špeciálneho režimu. Cez túto skratku ale fotoaparát začne kódy zvýrazňovať, vďaka čomu môže byť ich skenovanie rýchlejšie a jednoduchšie.

Samozrejme, v novej aktualizácii sa nachádza oveľa viac drobných noviniek a každý deň sa ešte nejaké nové objavujú. Do vydania finálnej verzie iOS 12 zostávajú ešte najmenej tri mesiace a do tej doby môže Apple veľa funkcií pridať, ale aj odstrániť. Celkovo je však iOS 12 veľmi podarená aktualizácia, z ktorej budú mať radosť najmä majitelia starších zariadení. Tie sú totiž aj v prvej vývojárskej beta verzii výrazne rýchlejšie.

Komentáre k článku