Reklama

Ako organizovať súbory v macOS pomocou funkcie Značky?

Richard Pliešovský

Ku každému počítaču so systémom macOS dostane jeho majiteľ aj kopec programov a funkcií grátis. Ako sa hovorí, čo je zadarmo, to si človek neváži, alebo v našom prípade – ani poriadne nevie čo s tým. S jednou takou praktickou pomôckou nazvanou Značky (často sa používa anglické slovo tagy) sa oplatí naučiť pracovať.

Používanie tejto funkcie je jednoduché a intuitívne. Je to urobené presne tak, ako to majitelia macov milujú. S funkciou Značky môžeme označovať súbory a priečinky, ľahko ich vyhľadávať a samozrejme, aj upravovať alebo ich vymazať.

So Značkami môžeme pracovať dvoma spôsobmi. Keď vytvárame súbor (priečinok), alebo keď ho vyhľadáme v Macu, či iCloude. 

Pri vytváraní súboru si zvolíme druh značky. Napríklad v Pages pri ukladaní napíšete názov dokumentu a hneď vedľa je kolónka na vytvorenie značky.

Ako vidíte – napísal som názov dokumentu a zvolil značku, ktorú si dávam na moje autorské texty.

Pri  „značkovaní“ už vytvorených, uložených súborov je postup tiež jednoduchý. Cez Finder si nájdete požadovaný súbor.

Odkliknutím pravým tlačítkom sa nám zobrazí ponuka a v nej uvidíme farebné krúžky – značky. Tam si zvolíte jednu zo značiek.

Od tej chvíle vždy, keď kliknete cez Finder priamo na značku, zobrazia sa vám všetky otagované súbory, alebo celé adresáre.

Samozrejme, Značky sa dajú premenovať, alebo vymazať. Nič nám nebráni mať naraz viac značiek.

Prispôsobenie značiek si vyvoláme opät cez Finder. Na vrchnej lište vyberieme z ponuky Nastavenia a tam si rozklikneme ikonku Značky. Tam si už môžeme nastaviť značky podľa našich potrieb a tiež ako sa nám majú zobrazovať. Pomocou + si môžete pridať značku a pomocou mínuska ju zase odobrať.

Ja osobne Značky využívam pri textových dokumentoch. Časom sa toho nazbiera veľa a je preto dobre, keď si to môže človek rozdeliť napríklad podľa rokov.

Pozrite si

Na čo je dobrá appka Pages v macOS a ako z nej vyťažiť maximum?

Značky pomôžu tiež napríklad tvorbe projektov. Človek pozerá stovky obrázkov, tie zaujímavé si označí a keď už príde na rad samotná kreatívna práca, podľa značky nájde všetko, čo sa zdalo zaujímavé v čase prípravy.

Ako vidíte, funkcia Značky je pre používateľa macOS zaujímavá a ľahko aplikovateľná záležitosť. Chce to akurát trochu disciplinovanosti pri označovaní zložiek a súborov, čo sa však neskôr, pri vyhľadávaní a triedení, mnohonásobne vráti.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.