Reklama

NPTS | Samsung Galaxy Note7 - tabletofón, ktorý pohorel

Viktor Šmidák

Samsung Galaxy Note7 bol predstavený minulý rok a vyzeralo to tak, že bude mať veľký úspech. Potom sa však všetko zmenilo a dnes ho v predaji už nenájdeme.

V sérii Najväčšie prešľapy technologického sveta sa zvyčajne zameriavame na zariadenia, ktoré si pamätá skôr staršia generácia. Tentokrát sa však pozrieme na minuloročnú vlajkovú loď, ktorá mala veľký potenciál.

Rad Galaxy Note bol pre Samsung vždy výkladnou skrinkou toho, ako má vyzerať dokonalý smarfón. Ponúkal technológie ako napríklad čítačka očnej dúhovky, ktoré sa v sérii Galaxy nenachádzali, mal lepší displej i pero S Pen.

Pri predstavení Samsung Galaxy Note7 sa potešil i nejeden slovenský fanúšik značky. V poradí piaty Note sa u nás totiž nepredával. Navyše šiesta generácia bola vynechaná kvôli zosúladeniu s radom Galaxy, dočkali sme sa tak až sedmičky. A tá vyzerala naozaj dobre, dokonca sa jej v recenziách darilo. Čo sa teda zmenilo?

Zdroj | Samsung

Galaxy Note7 sa dostal i ku nám do redakcie. Plusové body si odniesol za ergonómiu, ale aj odolnosť voči vode vďaka certifikátu IP68. Páčil sa nám aj hardvér a fotoaparát, pero S Pen či snímač očnej dúhovky. Vytkli sme mu len absenciu stereo reproduktorov, kombinovaný slot microSD/micro SIM a vyššiu cenu. Smartfón si však napriek týmto nedostatkom odniesol hodnotenie 99%, a to aj vďaka tomu, že jednoducho nemá konkurenciu.

Prvého septembra sa však začali objavovať správy o tom, že nová vlajková loď spoločnosti má problémy s batériou. Po predošlých problémoch s oneskorenými dodávkami kvôli ďalším kontrolám a výbuchu jedného zariadenia počas nabíjania to vyzeralo tak, že nešlo len o jeden chybný kus. Samsung vtedy začal zvažovať výmenu chybnej batérie zadarmo.

Zdroj | Crushader

S narastajúcimi hláseniami explódujúcich batérií ale musela začať spoločnosť konať. Pre istotu začal Samsung sťahovať všetky modely Note7 z 10 svetových trhov, kde sa už predával, vrátane toho domáceho. Nešlo pritom o globálne sťahovanie, ale len odstraňovanie z vybraných trhov, kde predával Samsung modely s inou batériou, presnejšie od iného výrobcu. Celkovo išlo o okolo 2,5 milióna kusov phabletov, ktoré mohli mať chybnú batériu.

Pozrite si

NPTS | Amazon Fire Phone – smartfón, ktorému plameň vyhasol

Po výmene viac ako polovice smartfónov Note7 vznikol ale ďalší problém. Koncom septembra sa objavili správy, podľa ktorých sa vymenený model prehrieval a extrémne rýchlo mu dochádzala batéria. Následne sa už ale začali objavovať správy, že už vybuchujú aj vymenené kusy. Samsung napokon výrobu tabletofónu ukončil. Aerolinky zo strachu pred hrozbou dokonca smartfón na palube zakázali.

12. októbra sme sa dočkali nového stanoviska spoločnosti. Samsung zverejnil nové bezpečnostné pokyny pre všetkých majiteľov Galaxy Note7 na Slovensku ako s pôvodnými, tak i vymenenými zariadeniami. Výrobca dôrazne žiadal, aby zákazníci prestali mobilný telefón používať, zálohovali svoje dáta a zariadenie vypli.

Treba ale povedať, že Samsung sa počas celej situácie správal ľudsky. Po prinesení Galaxy Note7 do predajne si mohol používateľ vybrať Galaxy S7 alebo Galaxy S7 Edge, cenový rozdiel sa mu doplatil. Ak nemal zákazník záujem ani o jednu formu odškodného, bola mu vyplatená celá suma späť. Navyše CEO európskej pobočky napísal list, v ktorom sa ospravedlňuje všetkým fanúšikom značky a majiteľom chybného zariadenia.

https://youtu.be/CehSgE38lOI

Celé fiasko bolo zakončené koncom marca. Kórejský výrobca opätovne spustil predaj parametrovo zaujímavého zariadenia pod označením Note7s na vybraných svetových trhoch. Po rozsiahlom a dôkladnom vyšetrovaní sa Samsung rozhodol vyťažiť z vyrobených modelov maximum (zároveň aj obmedziť dopad na životné prostredie) predajom upravenej verzie s menšou batériou, ktorá by nemala spôsobovať takzvané „vybuchovanie“.

Pozrite si

NPTS | Apple Newton – predchodca tabletu z roku 1993

I napriek tomu, že chyba bola zapríčinená Samsunguom si spoločnosť celú vec uvedomovala. Neustále používateľov informovala o priebehu vyšetrovania, ponúkla im výmenu a VR okuliare, ktoré si objednali spolu s Galaxy Note7 si mohli zákazníci nechať ako kompenzáciu. Navyše sme sa dočkali i videa, v ktorom sa výrobca znova ospravedlnil s prísľubom zvýšenia kvality svojich produktov.

https://youtu.be/6s4uqr1serU

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.