Samsung Galaxy Note7 – Kráľ vo vlastnom svete

Keď Samsung v roku 2011 ukázal svoj prvý Note, nikto netušil, že prežije tak dlho. Veľký smartfón s dotykovým perom nesadol každému. Mňa ohúril a s nadšením spomínam na to, ako som si na jeho displeji zariaďoval dom. Po piatich rokoch musím uznať, že Samsung predbehol dobu. Veľké displeje sú už bežnou záležitosťou. Má však stále niečo naviac – S Pen.

Naše hodnotenie

99%
0 100

Výhody

  • ergonómia a vodeodolnosť (IP68)
  • hardvér a fotoaparát
  • pero S Pen
  • snímač očnej dúhovky

Nevýhody

  • chýbajúce stereo reproduktory
  • kombinovaný slot microSD/micro SIM
  • vyššia cena

Jednou vetou

Samsung Galaxy Note7 je najlepší Samsung, aký si môžete kúpiť, a to najmä kvôli spracovaniu, hardvéru, fotoaparátu a peru S Pen.

Kto sleduje vývoj zariadení Note, vie že z nášho trhu sa vytratili posledným modelom Note4. Piata generácia sa totiž v Európe a na Slovensku nikdy oficiálne nepredávala a šiesta, tá prichádza teraz. Dostala však označenie Note7. Samsung chce ujednotiť číslovanie svojich súčasných top modelov, a nielen to, vlajkové lode výrobcu sa podobajú ako vajce vajcu.

Pozrite siSamsung Galaxy S7 edge – takto má vyzerať Android smartfón

Kto mal v rukách S7 edge, akoby si už pred polrokom takmer poťažkal aj Note7. V podstate by sa dalo povedať, že Note7 je väčší S7 edge, a to počnúc dizajnom, spracovaním, hardvérom a končiac fotoaparátom.

Samsung_Galaxy_Note7_20

Pri bližšom pohľade však nájdeme rozdiely. A nie je ich málo. Kovový rám so skleneným telom a zaoblením prednej aj zadnej časti zostali. Note7 tak patrí k najkrajším smartfónom na trhu, pričom jeho spracovanie je príkladné. Výrobca však menej zakrivil práve displej a dokonca aj rohy sú menej zaoblené.

Samsung Galaxy Note7 live 42

Pozrite siSamsung Galaxy Note7 bude u nás v troch farbách, pozrite si ich!

Celé to spôsobilo ešte lepšiu ergonómiu a prácu aj so samotným zakriveným displejom, kde pri S7 edge mnohí kritizujú horšie čítanie textu po stranách displeja či zbytočné deaktivovanie dotyku tlačením na displej pri držaní naležato.

Samsung_Galaxy_Note7_21

Dizajn sa podaril a nová modrá farba so zlatým lemovaním je naživo naozaj atraktívna. Naplno sme však testovali striebornú verziu. Note7 je najmenším Note zariadením, čomu vďačí práve zakrivenému displeju aj pri zachovaní rovnakej 5,7-palcovej uhlopriečky. Ak ho priložíte k Note4, ktorý sa na Slovensku predával ako posledný, tak je rozdiel v šírke tela markantný!

Pozrite siSamsung Galaxy Note7 predstavený! Bude aj na Slovensku

A najlepší vtip je v tom, že Note7 je navyše vodeodolný a to s IP68, teda môžete ho aj ponoriť do vody do 30 minút. Mne sa páči, že vodeodolné je aj nové pero S Pen, ktoré si našlo miesto v pravej spodnej časti rámu smartfónu.

Samsung_Galaxy_Note7_26

Môžete tak písať poznámky aj keď je displej mokrý a práve ste Note7 s perom vytiahli z vody. Zo všetkých S Pen pier je toto nové spracované najlepšie, a to nielen preto, že je najmenšie. Páči sa mi najmä jeho praktické vyberanie zatlačením na vrchnú pohyblivú časť pera.

Samsung_Galaxy_Note7_36

Aj keď ho do smartfónu vkladáte, presne viete, kedy ste ho správne zacvakli. Pero je tenšie, menšie a pri písaní výrazne presnejšie – má 0,7 mm hrot. Ak oceníte výhody pera pri práci, nenájdete na trhu lepšie zariadenie s dotykovým perom, ako je Note7.

Samsung_Galaxy_Note7_12

Už po zapnutí smartfónu vás prekvapia farby nového Super AMOLED displeja s rozlíšením 2540 x 1440 bodov s 518 ppi. Najmä biela je ešte viac biela, a to aj v porovnaní s S7 edge. Nechýba dokonca ani podpora HDR video streamingu, samozrejme musíte prezerať HDR obsah. Novinkou je možnosť zapnutia filtra modrého svetla pre večerné čítanie.

Môžete tak urobiť priamo rýchlou voľbou z výsuvnej lišty s rýchlym zapnutím funkcií, ktorú si vysuniete z hornej časti displeja. Dokonca si zapnutie a vypnutie Filtra modrého svetla môžete naplánovať na konkrétny čas. Páči sa mi, že Samsung myslel aj na takéto maličkosti. Dokonca vám umožní znížiť rozlíšenie displeja, QHD na Full HD alebo dokonca HD.

Samsung_Galaxy_Note7_14

Samsung_Galaxy_Note7_displeje_79          Samsung_Galaxy_Note7_displeje_38

Kritici vysokého rozlíšenia, ktoré má zbytočne šťaviť batériu tak budú mať zavreté ústa. V menu si dokonca môžete nastaviť po novom Stredný a Maximálny režim šetrenia batérie. Práve pri maximálnom sa okrem zníženia rozlíšenia displeja na HD, obmedzí aj maximálny jas na 80%, výkon zariadenia aj využívanie sietí.

Samsung_Galaxy_Note7_displeje_36         Samsung_Galaxy_Note7_displeje_85

Napríklad z odhadovanej výdrže 10 hodín (približne 30% batérie) si týmto režimom zabezpečíte teoreticky výdrž až 40 hodín! Kapacita batérie v Note7 je pritom 3 500 mAh, čo znie dobre. V praxi sa spoľahnite na jeden deň plnohodnotného používania.

Samsung_Galaxy_Note7_displeje_83        Samsung_Galaxy_Note7_displeje_84

Dva dni dosiahnete len s jedným so šetriacich režimov, bežne na takúto výdrž zabudnite. Rýchle nabíjanie či možnosť bezdrôtového nabíjania však výdrž kompenzuje. Nestalo sa mi, že by som počas dňa nebol aspoň chvílu pri sieti.

Pozrite siSÚBOJ GENERÁCIÍ – Samsung Galaxy Note7 vs Galaxy Note5

Novinkou je aj nové prostredie Samsung TouchWiz. Na prvý pohľad zmenu vidíte už pri grafike ikon známych aplikácií. Tu sa dokonca môžete rozhodnúť, či ikony aj nových inštalovaných aplikácií budú v zaoblených blokoch, alebo nie. Úplne nové je menu nastavenia.

Samsung_Galaxy_Note7_displeje_10        Samsung_Galaxy_Note7_displeje_11

Už vás v úvode nečakajú vybrané funkcie s veľkými ikonami a známe rozloženie funkcií, ale po novom máte všetko roztriedené inak. V menu sa našťastie nestratíte, ale chce to zvyk. Grafikou prešli aj rýchle voľby lišty, ktorú vyvoláte potiahnutím prsta z hornej časti displeja nadol.

Samsung_Galaxy_Note7_displeje_19        Samsung_Galaxy_Note7_displeje_20

Tu vítam, že pribudla možnosť nielen funkcie zapnúť, ale priamo vstúpiť do ich podrobnejších nastavení. Hodí sa to najmä pri Wi-Fi či Bluetooth, rýchlejšie si tak nájdete nové siete či pripojíte ďalšie zariadenie.

Absolútne nové je aj prostredie fotoaparátu. Napríklad prepínanie medzi režimami snímania či filtrami je teraz možné priamo posúvaním prsta po displeji napravo a naľavo. Zapnutie selfie fotoaparátu sa presunulo do ľavého spodného rohu (ak držíte smartfón naležato).

Samsung_Galaxy_Note7_15

Vybrané ikony pre rýchle zapnutie funkcií ako je HDR si už neukryjete, a ak si chcete zmeniť rozlíšenie snímania pre fotografie či videá, musíte vojsť do menu fotoaparátu. Našťastie praktické spustenie fotoaparátu známym dvojitým stlačením tlačidla domov funguje.

Samsung_Galaxy_Note7_17

Samotným fotoaparátom a kvalitou snímok sa nebudem bližšie zaoberať, pretože je identický s modelmi S7 a S7 edge. Môžete sa tak tešiť na výborne prekreslené fotografie a detaily, aj pri tých nočných. Za všetko môže najmä výborná svetelnosť f/1,7 použitého 12 Mpx DualPixel snímača.

Samsung_Galaxy_Note7_16

Pero S Pen a jeho spôsob vyberania či vkladania som už opísal. Je to najlepšie riešenie, aké kedy Note dostal. Vďaka cvaknutiu máte vždy istotu, že ste pero do tela vložili a naopak, aj jeho výber je týmto spôsobom pohodlný. Musím opäť pochváliť citlivosť pera, pri testovaní každej generácie Note si myslím, že už sa zlepšiť nedá, ale tvorcovia ma vždy milo prekvapia.

Keď pero vytiahnete zobrazí sa vám ponuka funkcií pera S Pen, ktorú si môžete vyvolať aj stlačením hardvérového tlačidla na tele pera, alebo dokonca vďaka tzv. plávajúcej ikone. Menu pera sa totiž vždy minimalizuje na ikonku, ktorú si môžete umiestniť kdekoľvek na obrazovke.

Samsung_Galaxy_Note7_displeje_47         Samsung_Galaxy_Note7_displeje_48

Zaujímavé je, že si môžete nastaviť tzv. Odkazy, ktoré sa vám vyrolujú pri vytiahnutí pera. Okrem funkcií pera S Pen si tak môžete vybrať aj akúkoľvek inú aplikáciu. Pri kúpe máte k dispozícii 6 funkcií S Pen, tie sa môžu aktualizovať aj samostatne. Známa možnosť vytvoriť poznámku vám umožní po novom pridať aj poznámku na hlavný displej.

Samsung_Galaxy_Note7_displeje_51         Samsung_Galaxy_Note7_displeje_68

Napíšete ju priamo po vytiahnutí pera pri vypnutom displeji. To je síce na prvý pohľad efektná a praktická funkcia, ale viac nefunguje ako funguje. Najmä trafiť sa neskôr do ikonky na zmazanie poznámky je náročné.

Samsung_Galaxy_Note7_37

Tiež viditeľnosť pripomienky na obrazovke nie je možné upraviť a pri priamom slnku tak na ňu väčšinou vôbec nevidíte. Mimochodom aj Note7 má Always On displej, čo je mimoriadne praktická funkcia. A práve jeho súčasťou je aj možnosť zobraziť pripomienky na obrazovku napísané perom S Pen.

Samsung_Galaxy_Note7_38

Nechýbajú ani klasické poznámky, pričom ma potešilo výrazne viac možností štýlu a hrúbky pera pre tvorbu poznámok. Samozrejmosťou sú aj poznámky špeciálne pre pero S pen v aplikácii S Note. Tu si dokonca môžete nainštalovať nové funkcie S Note, ako balík rozšírení, fotografickú poznámku a podobne.

Samsung_Galaxy_Note7_displeje_65          Samsung_Galaxy_Note7_displeje_66

Známa je funkcia S Pen s označením Inteligentný výber, kedy si ľubovoľnú časť obrazovky označíte a môžete ju priamo zdieľať či kresliť do nej. Dokonca môžete z označeného výberu extrahovať text, čo je niekedy rýchlejšie ako označenie textu na kopírovanie.

Samsung_Galaxy_Note7_displeje_81          Samsung_Galaxy_Note7_displeje_80

Osobne najviac využívam funkciu Písanie na obrazovku, ktorá mi automaticky vytvorí screenshot displeja, pri ktorom vytiahnem pero a môžem do screenshotu priamo písať. Funkcia Náhľad vám zase umožní minimalizovať spustené aplikácie, ktoré máte na displeji počas otvorenia a práce s inými aplikáciami. Teda nejde o štandardný multitasking, kde sa k aplikácii musíte vrátiť zobrazením všetkých spustených aplikácií.

Samsung_Galaxy_Note7_displeje_82         Samsung_Galaxy_Note7_displeje_49

Novinkou pera S Pen je funkcia Preklad. V podstate po jej zvolení si môžete ľubovolné slová nechať preložiť priamo na displeji smartfónu. Stačí nad text namieriť perom. Ešte predtým je potrebné si vybrať zdrojový a cieľový jazyk prekladu. Túto funkciu určite radi využijete pri čítaní zahraničných web stránok najmä pri slovách, ktoré by ste pracnejšie museli vyhľadať v slovníku.

Samsung_Galaxy_Note7_displeje_50        Samsung_Galaxy_Note7_displeje_69

Stačí vytiahnuť pero, zvoliť funkciu slovník (prípadne mať ju už pri čítaní zapnutú) a namieriť perom na text. Systém využíva známy prekladač Google. Praktické je, že keď S Pen zasuniete do svojho slotu, slovník sa deaktivuje.

Smart Switch určite po kúpe použite. Ak máte napríklad S7-čku, presunie sa vám do Note7 celý obsah vrátane aplikácií, pozadia obrazovky a rozmiestnenia ikon! Na toto som čakal dlho, najmä na rozmiestenie aplikácií a vybraných widgetov na domovskej obrazovke a ďalších obrazovkách.

Samsung_Galaxy_Note7_10

K dispozícii je taktiež známy USB Connector adaptér, ktorý neslúži len na prenos údajov, ale využijete ho ako štandardný adaptér pre čítanie USB zariadení a USB kľúčov. Samsung k baleniu Note7 pridáva aj identické slúchadlá ako dostanete pri S7 či S7 edge a novinkou je adaptér microUSB na USB-C. Ak ho budete mať so sebou, nabijete si svoj Note7 aj z bežných microUSB nabíjačiek.

Pozrite siSamsung Galaxy Note7 vs top-end konkurencia

A áno, dočkali sme sa. Samsung použil prvýkrát vo svojom smartfóne aj novší USB-C konektor. Je to výhodou aj nevýhodou. Výhodu rozhodne vidím v samotnom konektore, ktorý vám umožní rýchlejšie nabíjanie, rýchlejší prenos dát a hlavne nemusíte rozmýšľať, ktorou stranou konektor k smartfónu pripojíte.

Samsung_Galaxy_Note7_23

Nevýhodu je menšie využitie staršieho príslušenstva. Ak máte okuliare Gear VR, Note 7 do nich nevložíte. Potrebujete nové okuliare, ktoré našťastie Samsung dáva ako darček prvým zákazníkom ku kúpe. Pre iné príslušenstvo musíte so sebou nosiť adaptér, ale taký stojan do auta s microUSB konektorom môžete rovno vyhodiť.

Hardvérovo patrí Note7 k najvybavenejším smartfónom na trhu, v portfóliu výrobcu je na TOP priečke. Tešiť sa tak môžete na výkonný 8-jadrový procesor Exynos 8890 v kombinácii so 4 GB pamäťou RAM či operačným systémom Android 6.0.1. Len s benchmarkom AnTuTu si môj testovaný kus nejako nerozumel.

Pozrite siNote7 bude mať bohaté príšlušenstvo a nové Gear VR okuliare

Hodnotenie 93 110 bodov je síce väčšie ako pri Note5, ale výrazne menšie ako väčšina top smartfónov na trhu vrátane S7 edge, ktorý má hodnotenie v rebríčku AnTuTu na úrovni 134 599 bodov. Nie je možné, aby bol takýto priepastný rozdiel medzi S7 edge a Note7, keď majú v podstate identický hardvér.

Samsung_Galaxy_Note7_displeje_75         Samsung_Galaxy_Note7_displeje_74

Dokonca aj v zahraničných recenziách sú výsledky výrazne vyššie. Som rád, že Samsung ponúka 64 GB internú pamäť aj s možnosťou rozšírenia pomocou pamäťových kariet. Dokonca Samsung ponúkne aj 15 GB miesto vo svojom novom Samsung Cloude.

Note7 si určite nájde miesto v histórii smartfónov najmä kvôli implementácii technológie skenovania očnej dúhovky. Snímač očnej dúhovky nájdete vľavo vedľa reproduktora pre telefonovanie. Je to funkcia, ktorá rozhodne dobre znie pri komunikácii novinky, smartfónu patrí prvenstvo v jej implementácii, ale je skutočne potrebná a v praxi použiteľná? Odpoviem hneď, nie!

Samsung_Galaxy_Note7_35

Nepotrebujete ju, ale ohúrite s ňou priateľov a známych pri pive. Odomknutie smartfónu biometrickým odtlačkom prsta už pozná každý, ale očami? Toto vám zožerú aj s navijákom. Ak si však nastavíte odomknutie smartfónu dúhovkou, budete radšej používať heslo. Umiestniť smartfón správne, to chce cvik, pardón veľa cviku.

Samsung_Galaxy_Note7_displeje_24         Samsung_Galaxy_Note7_displeje_25

Ideálna poloha je približne 25 – 35 cm od vašej tváre, ale pozor slnečné okuliare si musíte dať dole. Navyše za chôdze smartfón len tak neodomknete, rovnako je to problematické na priamom slnečnom svetle. Dokonca rozpoznávaniu prekážajú aj malé nečistoty na snímači dúhovky či snímači priblíženia.

Samsung_Galaxy_Note7_displeje_28        Samsung_Galaxy_Note7_displeje_29

Zaujímavé je nastavenie masiek snímania, ktoré sa zobrazia na obrazovke pri snímaní vašich dúhoviek. Mne pomohli k lepšej orientácii a nastaveniu pre správne čítanie, najmä maska s grafickými znázornenými očami bola v mojom prípade ideálna a pri jej použitý som smartfón odomykal rýchlo a s najmenším počtom neúspešných pokusov.

Nech je funkcia akokoľvek zaujímavá, je zbytočne zdĺhavá pri prihlasovaní či už do smartfónu, alebo pri overení konta Samsung a webovom prihlásení. Ak chcete smartfón odomknúť dúhovkou, musíte najskôr stlačiť tlačidlo Domov alebo tlačidlo zapnutia, prejsť prstom po displeji a až vtedy sa aktivuje snímanie očnej dúhovky. Nie som sám, kto si myslí, že stlačenie tlačidla Domov so súbežným zosnímaním odtlačku prsta je výrazne rýchlejšie a praktickejšie.

Samsung_Galaxy_Note7_30
Porovnanie Samsung Galaxy Note7 (strieborný) vs. Samsung Galaxy S7 edge (zlatý)

Ak si prečítate recenziu modelu S7 edge, tak s nadhľadom sa dá povedať, že v Note 7 dostanete to isté, len s väčším displejom, praktickým perom S Pen a snímačom očnej dúhovky. V menu som však predsa len našiel ďalšie odlišnosti.

Samsung_Galaxy_Note7_31

Napríklad funkcia Samsung Members má pomôcť majiteľom smartfónu vyriešiť problémy so smartfónom. Viete si napríklad diagnostikovať zariadenie, testovať hardvérové časti smartfónu, vyčistiť pamäť či RAM-ku alebo aj optimalizovať nastavenia. Máte tu aj množstvo odpovedí na najčastejšie používané otázky a možnosť poslať návrh na úpravu.

Samsung_Galaxy_Note7_displeje_59         Samsung_Galaxy_Note7_displeje_61

Osobne ma potešila funkcia Zabezpečený priečinok. Vlastne sa napríklad cez odtlačok prsta dostanete do chráneného obsahu smartfónu, ktorý bežne dostupný nie je. Môžete si tu ukladať fotografie, mať skryté kontakty, e-maily, či prehliadať web stránky tak, aby sa k nim nedostal ten, komu dáte smartfón do ruky s voľne prístupnými fotografiami z dovolenky.

Samsung_Galaxy_Note7_displeje_71        Samsung_Galaxy_Note7_displeje_73

Do zabezpečeného priečinku si môžete pridať aj ľubovolné aplikácie z menu smartfónu. Keďže má aj Note7 zakrivený displej po oboch stranách, nechýbajú mu funkcie tzv. Edge screen, ktoré ponúka S7 edge. Z bočnej lišty si tak môžete rýchlo vyvolať kontakty, rôzne aplikácie či dokonca používať smartfón ako pravítko.

Kúpil by som si Note7? Áno. Je to najlepší Samsung, aký som kedy držal v rukách. Už z modelu S7 edge som bol nadšený, v Note7 prichádzajú naviac ďalšie drobnosti a hlavne vylepšené pero S Pen, ktoré robia z novinky dokonalý Android smartfón aj pre najnáročnejšieho biznis manažéra.

TECHBOX tip redakcie

Zbytočnosť technológie skenovania očnej dúhovky netreba kritizovať, nik iný ju neponúka a môžete si kľudne miesto nej zvoliť odtlačok prsta. Cena je štandardne vysoká, ale v porovnaní s S7 edge si priplácate iba 50 €, čo za príplatok určite stojí. Smartfónu udeľujeme ocenenie TIP REDAKCIE.

ZdrojTECHBOX

Samsung Galaxy Note7

Cena 849,00 €
Veľkosť
153,5 x 73,9 x 7,9 mm, 169 g
Displej
5,7" Super AMOLED, 1 440 x 2 560 px (518 PPI), Gorilla Glass 5, zakrivený, HDR video streaming
Fotoaparát
12,2 Mpx, BRITECELL, OIS, f/1,7, Auto HDR, Ultra HD video (30 fps), Full HD video (60 fps), 5 Mpx QHD webkamera, f/1,7
Hardvér
Exynos 8890 (4x 2,6 GHz + 4x 1,6 GHz), 64 bit, 14nm, Mali-T880 MP4, 4 GB LPDDR4 RAM, 64 GB pamäť UFS 2.0, GPRS - LTE Cat12 (600/150 Mbit/s), Wi-Fi ac, Bluetooth 4.2, USB-C 3.1, 3,5 mm audio, NFC, ANT+, GPS/GLONASS, microSDXC (do 256 GB), krytie IP68, stylus, bezdrôtové nabíjanie Qi/PMA, snímač odtlačkov prstov, snímač očnej dúhovky, batéria 3 500 mAh
Softvér
Android 6.0.1, Always On Displej, S Note, Game Launcher, Aplikácie Microsoft, Google aplikácie, Bočný displej, S-Pen aplikácie
Cena
849,00 €

Komentáre k článku