Reklama

ZNAČKY | Canon - pestrá história japonského fotogiganta

Zdroj | Canon
Števo Porubský
Zdroj | Canon
Zdroj | Canon

Nie je asi nikto, kto by sa aspoň raz nestretol s produktom alebo logom spoločnosti Canon. Či už ide o fotoaparáty, kamery, tlačiarne, veľké kancelárske stroje, fotopapiere či množstvo ďalších produktov. História Canonu pritom siaha až do roku 1933, kedy o Canone nerozmýšľali ani jeho zakladatelia. Za vyše 80 rokov sa z malej japonskej spoločnosti stal jeden z najväčších hráčov fotopriemyslu.

V skratke…

Názov spoločnosti: Canon Inc. | キヤノン株式会社

Sídlo: Otha-ku, Tokyo, Japonsko

Vznik spoločnosti: 10. augusta, 1937, Tokyo

Zakladatelia: Takeshi Mitarai, Goro Yoshida, Saburo Uchida, Takeo Maeda

Predstavitelia: Fujio Mitarai (predseda a CEO), Masaya Maeda (prezident a COO)

Forma spoločnosti: akciová spoločnosť

Akciové trhy: NASDAQ, TYO

Počet zamestnancov: cca 200 000

Pôsobenie: celosvetovo (100+ krajín)

Web: www.canon.com

Zdroj | Canon

História spoločnosti je ešte o pár rokov staršia, ako vznik samotnej spoločnosti Canon. Tá siaha až do roku 1933, kedy vznikla spoločnosť Precision Optical Instruments Laboratory v tokijskej časti Roppongi v Minato-ku. Spoločnosť založili Goro Yoshida, Saburo Uchida a Takeo Maeda.

Goro Yoshida, pôvodne servisný technik kamier, chcel už v mladosti vytvoriť prvý 35 mm fotoaparát, ktorý by sa hrdil Made in Japan. Aj sa mu to podarilo a to vďaka rozobratiu nemeckého fotoaparátu Leica Model II.

Podľa dostupných dokumentov ho práve rozobratie nakoplo k tomu, aby fotoaparát vytvoril aj on. Bol totiž rozčúlený, ako pomerne lacné súčiastky z mosadze, hliníka, kovu a gumy poskladané dokopy môžu stáť také vysoké sumy. Chcel vyrobiť vlastný fotoaparát.

Zdroj | Canon

S plánom mu pomáhal jeho švagor, Saburo Uchida. Ten veril, že v povojnovom Japonsku treba vytvoriť high-tech biznis. K trojici sa pridal aj Takeo Maeda, bývalý kolega Sabura Uchidu v spoločnosti Yamaichi Securities.

Táto trojica založila v roku 1933 spoločnosť Precision Optical Instruments Laboratory. Ako väčšina začínajúcich spoločností, aj táto pôsobila v jedinej miestnosti na predmestí veľkomesta.

Zdroj | Canon

Yoshida sa venoval vývoju prvého 35 mm fotoaparátu, čo sa mu aj podarilo. Postavil niekoľko prototypov, ktoré pomenoval Kwanon.

Zaujímavosťou je, že ide o anglické pomenovanie budhistickej bohyne milosrdenstva, Kannon Bosatsu. U toho ale Yoshida neskončil. Aj vlastné objektívy pomenoval podľa Budhovho žiaka Mahākāśyapa – Kasyapa.

Zdroj | Canon

Yoshida vymyslel aj prvé logo Kwanon, v ktorom hrala hlavnú úlohu práve budhistická bohyňa. Yoshida veril, že bohyňa im pomôže s ich snom vytvoriť špičkový 35 mm fotoaparát.

Ushida mal ale iný názor. Práve on prišiel s myšlienkou zmeniť Kwanon na jednoduchšie a hlavne globálne pomenovanie Canon. Zaregistrovanie ochrannej značky Canon prebehlo ešte v roku 1935.

Zdroj | Canon

Medzitým sa mali do predaja dostať prvé fotoaparáty Kwanon na 35 mm film. Žiaľ, podľa dochovaných zdrojov sa na trhu nikdy nepredávali, hoci Kwanon mal i vlastný inzerát. Goro Yoshida zo spoločnosti odišiel, pravdepodobne aj kvôli nezhodám so smerovaním spoločnosti.

Zdroj | Canon

Spoločnosť sa preto spojila s ďalšou japonskou spoločnosťou Nippon Kogaku Kogyo a v roku 1936 vytvorili prvý fotoaparát Hansa Canon. Ten využíval 50 mm (f/3,5) objektív Nikkor a reálne sa na trhu i predával. Cenu však už nevieme.

Zdroj | Canon

Vedeli ste, že…

Canon a Nikon v začiatkoch úzko spolupracovali na prvom fotoaparáte Hansa Canon. Nikon v tom čase ešte pod menom Nippon Kogaku Kogyo a Canon pod spoločnosťou Seikikōgaku kenkyūsho.

Takeshi Mitarai bol pôvodne pôrodník s vlastnou gynelokologickou ambulanciou v Tokyu. Počas svojej lekárskej kariéry bol ale zároveň poradcom a podporovateľom inžinierov okolo Kwanonu, ktorí sa venovali vývoju fotoaparátov.

Neskôr pôsobil v spoločnosti Precision Optical Industry ako audítor. Na pozíciu riaditeľa sa dostal až v roku 1942, pričom ešte stále pôsobil v zdravotníctve.

Zdroj | Canon

Miratai bol mimochodom strýko súčasného CEO spoločnosti, Fujioa Mitaraia, ktorý sa však na pozíciu riaditeľa dostal až po 36 rokoch práce v spoločnosti.

Začínal v nej ako účtovník v roku 1961, neskôr bol riaditeľom pobočky v USA vďaka úspechu na americkom trhu v roli predajcu a v roku 1997 sa stal generálnym riaditeľom Canon Inc.

Ale späť k budovaniu Canonu.

10. augusta 1937 vznikla spoločnosť Seikikōgaku kenkyūsho (SKK), v anglickom preklade Precision Optical Industry Co. Ltd., po slovensky voľne preložené ako Spoločnosť precízneho optického priemyslu. Išlo o akciovú spoločnosť, no v názve stále chýbal názov Canon.

O dva roky neskôr začala spoločnosť vyrábať vlastné objektívy Serenar Lens.

Zdroj | Canon

V roku 1940 sa SKK podarilo vyrobiť prvý japonský nepriamy RTG fotoaparát. Na konci druhej svetovej vojny bol predstavený aj model Canon J II, cenovo dostupnejší 35 mm fotoaparát. Neskôr sa objavil model Canon S II s 50 mm f/1,9 objektívom.

Popri tom vznikali aj nové objektívy ako Serenar 50 mm f/3,5, Serenar 50 mm f/2,0 či Serenar 135 mm f/4.

Zdroj | KEH Camera

Spoločnosť sa premenovala na Canon Camera Co Ltd až 15. septembra 1947, 10 rokov po vzniku SKK. Dôvodom bol aj fakt, aby zjednotenie názvov pomohlo servisným technikom v USA identifikovať fotoaparáty Canon so spoločnosťou, ktorá ich vyrába.

Od roku 1948 Canon pre svoje fotoaparáty už nepotreboval iné objektívy, mal dostatočne veľký počet vlastných. V 1951 pribudol do série aj Serenar 50 mm f/1,8. Tento kúsok je považovaný za inžinierske majstrovské dielo.

V tom roku Canon uviedol na trh aj modely III a IV. Model III mal uzávierku s rýchlosťou od 1/1000 sekundy, model IV bol vylepšený o koľajničky pre blesk s konektorom. Vďaka tomu už nebolo nutné pripájať blesk káblom.

Zdroj | Ed van Mil

Po ňom nasledovali modely ako IV Sb a IV Sb2. Druhý menovaný bol často porovnávaný s fotoaparátmi Leica vďaka špičkovému spracovaniu a pokročilým manuálnym nastaveniam uzávierky.

Zdroj | Canon

V roku 1955 Canon zároveň vstúpil na svetové trhy. Otvoril pobočku v USA. O 2 roky neskôr sa zastúpenia dočkala aj Európa, Canon sa usídlil v Ženeve. V tomto roku vzniklo aj logo Canon, ktoré poznáme dodnes.

Zdroj | Canon

V máji 1959 Canon priniesol prvý fotoaparát typu SLR (Singel-lens reflex) s názvom Canonflex. Bolo to len chvíľu predtým, ako Nikon predstavil legendárny Nikon F.

Zdroj | tictail

V tomto roku Canon predstavil aj svoju prvú kameru na 8 mm film, model Reflex Zoom 8. Bola to prvá kamera s optickým priblížením (10 – 40 mm, f/1,4). Prvú 8 mm kameru však Canon predstavil ešte v roku 1956 pod názvom Canon Cine 8T. Tá mala unikátny hľadáčik vďaka hranolu Porro.

Zdroj | Canon

Rok 1961 patril Canonetu, extrémne populárnemu fotoaparátu. Za necelé dve hodiny predaja vraj Canon vypredal týždenné zásoby výroby. Dôvodom mohla byť aj cena, ktorú Canon najskôr nastavil na 20 000 yenov (cca 170 € v súčasnosti), no konkurencia sa sťažovala na extrémne nízku cenu, ktorej nevedela konkurovať. Za akú cenu sa však predával v reáli už nevieme.

Zdroj | Saopaulocamerastyle

Po ňom prišiel ďalší 35 mm model Canon 7. Ten bol posledným modelom, ktorý mal bajonet kompatibilný s bajonetom Leica. Na trh prišiel s 50 mm objektívom s neskutočnou svetelnosťou f/0,95.

Z tohto modelu neskôr vznikli modely Canon 7s a Canon 7s Type II. To boli posledné 35 mm diaľkomerové fotoaparáty výrobcu. Nastala éra SLR, jednookých reflexných fotoaparátov.

Zdroj | FlynnGraphics

V roku 1962 prišiel inovovaný fotoaparát Canonflex RM, ktorý bol po prvýkrát vybavený expozimetrom. Zároveň vymenil systém pre film, využíval páčku. V tomto roku Canon tiež vstúpil na trhy Južnej Ameriky, usídlil sa v Paname.

Zdroj | Canon

Canon pokračoval aj s vývojom 8 mm kamier. Novinkou roka 1964 sa stala kamera Canon Cinezoom 512, ktorá prekvapila optikou so svetelnosťou f/1,2 a 5x optickým zoomom.

Novinky sa objavili aj na scéne objektívov. Canon v tomto roku predstavil úplne novú sériu FL-series objektívov, ktoré ako prvé ponúkali TTL (Through the Lens) systém merania expozície.

Zdroj | Canon

Canon v tomto roku predstavil aj prvú elektronickú japonskú kalkulačku Canola 130 s 10 tlačidlami.

Zdroj | PBase.com

O rok neskôr Canon vstúpil aj do segmentu kopírovacích strojov. Predstavil stroj Canofax 1000. Čo všetko vedel sa však nepodarilo nájsť. Okrem toho sa fotografi dočkali aj novinky Canon Pellix, jednookej zrkadlovky s polopriepustným sklápacím zrkadlom. Okrem toho bola vybavená TTL systémom. Ten bol uložený práve za novým typom zrkadla.

V roku 1968 výrobca predstavil Canon NP System, elektro-fotografickú technológiu. Tú poznáme skôr pod názvom xeroxovanie. Nejde však o technológiu spoločnosti Xerox. Xerografia pochádza z gréckych slov xeros – suchý a graphia – písanie.

Začiatkom roku 1969, presnejšie 1. marca 1969 sa Canon oficiálne premenoval na Canon Inc.

V roku 1970 už Canon predstavil prvú japonskú PPC (Plain-paper copier) kopírku s názvom NP-1100. Ten istý rok Canon vstúpil aj na trh osobných kalkulačiek. Funguje na ňom dodnes.

Zdroj | Canon

V roku 1971 prišiel ďalší veľmi populárny SLR model F-1. Ten patril medzi to najlepšie, čo na trhu Canon ponúkal. S ním bola predstavená aj nová séria objektívov FD series s množstvom špičkových modelov.

Vďaka tomu si Canon získal obľubu u profesionálnych fotografov, ktorým vedel ponúknuť prakticky čokoľvek, čo by k práci potrebovali. K dispozícii bolo vraj viac ako 180 kusov príslušenstva vrátane objektívov.

Zdroj | Canon

Bodaj by aj nie, Canon na vývoji modelu F-1 pracoval naplno 5 rokov. Podľa slov spoločnosti, počas tohto obdobia by inžinieri boli schopní vyvinúť 10 bežných fotoaparátov.

Rok 1973 znamenal nástup farebných kopírovacích strojov Canon. V roku 1975 Canon vyvinul vlastnú laserovú tlačiareň.

Zdroj | Canon

1976 patril modelu AE-1, ktorý sa stal prvým SLR fotoaparátom so zabudovaným mikroprocesorom (CPU). Navyše bol prvým fotoaparátom, ktorý mal režim priority uzávierky. Novinka bola prvým plne automatizovaným fotoaparátom.

Vedeli ste, že? 

Canon od roku 1968 do roku 1976 založil v Európe 6 nových pobočiek – Canon Amsterdam N.V, Canon Giessen GmbH, Canon Calculator Italia S.p.A., Canon Copylux HmbH, Canon France S.A.S. a Canon Business Machines Ltd.

Zdroj | Ken Rockwell

V 78. sa objavil model A-1, ktorý disponoval piatimi AE (automatická expozícia) režimami – priorita uzávierky, clony, programu, stopped-down a blesku.

Zdroj | Nicole Anderson

Rok 1979 patril predstaveniu prvého kompaktného fotoaparátu s autofókusom. Ten nepoužíval AF Visitronic od Honeywellu, ale vlastný, ktorý vyvinul Canon. Ten bol založený na triangulácii s využitím infra svetla a dovoľoval ostriť aj v noci. Model AF35M patril k veľmi obľúbeným.

V tomto roku Canon predstavil aj vlastnú disketu.

Vedeli ste, že?

Canon od roku 1969 do 1979 v Európe zvýšil svoje predaje z 1 milióna na 10 miliónov €. V roku 1997 to už bolo 5 miliárd €.

Zdroj | computinghistory.org.uk

V roku 1982 Canon predstavil 16-bitový počítač, Canon AS-100. Pracoval na procesore Intel 8088, mal 128 KB RAM pamäti a operačný systém MS-DOS.

Po modeli A-1 prišiel aj vynovený model New F-1, ktorý taktiež využíval výhody CPU. Finálny kúsok sa však do predaja dostal až v roku 1984. Opäť po rokoch vývoja a výskumu. Prví ho pritom mohli otestovať fotografi počas olympijských hier v Los Angeles. Absolútnou novinkou bol motor, ktorý dovoľoval snímať rýchlosťou až 14 fps! To však dovoľoval len špeciálny model s označením New F-1 High Speed Motor Drive Camera a dostal sa do rúk vybraným profesionálom.

V roku 1985 sa objavila na trhu prvá atramentová tlačiareň s technológiou Bubble Jet.

Zdroj | Wikipedia

Canon zároveň pracoval aj nástupcovi AE-1 fotoaparátu. Objavila sa tak nová séria T-series, v ktorej prvým modelom bol Canon T50. Aj ďalšie modely ako T70 či T80 boli plne automatizované, aby s nimi vedeli fotiť aj menej skúsení používatelia. Vo februári 1986 sa objavil model Canon T90, ktorý cielil na pokročilých amatérov a profesionálov.

Zdroj | Digitalmuseum.com

V tom istom roku bol predstavený prvý fotoaparát typu SV (still video) Canon RC-701 s magnetickým záznamom na disketu! Bol to akýsi predchodca digitálnej fotografie.

Zdroj | Ken Rockwell

V roku 1987 sa svet dočkal prvej farebnej kopírky, Canon CLC-1. Rok 1987 ale patril hlavne systému EOS, prevratnej novinke, ktorú Canon využíva dodnes. Systém bol prvýkrát použitý vo fotoaparáte Canon 650.

Systém EOS ako prvý na svete priniesol plne elektronický prenos dát medzi telom fotoaparátu a objektívom, a prišiel tak so spôsobom komunikácie. 650-ka tak bola taká malá veľká revolúcia vo svete fotografie.

Okrem toho v tomto roku Canon predstavil aj prvé objektívy systému EF (EF35-70mm f/3.5-4.5, EF35‑105mm f/3.5-4.5 a EF50mm f/1.8).

Vedeli ste, že…

Skratka EOS pochádza nielen zo slovného spojenia Electro Optical System (Elektro-optický systém), ale je tiež menom gréckej bohyne ranných lúčov.

Čerešničkou roku 87 bolo i predstavenie objektívu pre televízne kamery s až 50-násobným zoomom.

V roku 1988 bola predstavená kamera Canon RC-760 vybavená 600 000-pixlovým CCD snímačom. Ten bol najväčší na svete. Digitálna fotografia však v tomto čase ešte neexistovala.

Dva roky po predstavení EOS 650 sa svetu ukázala profesionálna zrkadlovka systému EOS – Canon EOS-1. Tento profesionál mal zvýšenú odolnosť, hľadáčik pokrýval 100% zorného poľa, uzávierka sa vedela sklápať s rýchlosťou od 1/8000 – 30 sekúnd. K EOS-1 bolo možné kúpiť batériový pack, ktorý umožňoval 1-tke fotiť rýchlosťou 5,5 fps.

Zdroj | Mobile Museum

V tomto roku Canon predstavil aj prvé PDA s možnosťou písania textu rukou, Canon Ai Note IN-3000.

Zdroj | Leif Wheelhouse.no

V roku 1990 Canon predstavil doposiaľ najmenšiu kameru Canon UC-10 pre 8 mm film. O rok neskôr prišiel s kamerou LX-1, ktorej bolo možné vymieňať objektívy s VL bajonetom, aj keď bola určené pre bežných spotrebiteľov, nie len televízne spoločnosti či profesionálov.

Koncom roka 1990 prišiel na trh model Canon EOS 1000QD, pomerne malý a ľahký fotoaparát pre fanúšikov fotografie. Telo malo len 500 gramov a ponúkal množstvo funkcií.

Zdroj | PhotoSale

Rok po ňom prišiel ale zaujímavejší model, Canon EOS 100QD s novým sklápacím mechanizmom, ktorý bol výrazne tichší, ako všetky doterajšie mechanizmy. So spoločnosťou NHK sa Canon pustil do vývoja nového video formátu známeho ako Hi-Vision. Neskôr prišiel aj s kamerou T10G-RF, prvým modelom vybaveným stabilizáciou obrazu Canon Vari-Angle Prism. V roku 1992 Canon uviedol zrkadlovku EOS 5 s automatickým zaostrovaním ovládaným okom.

Vedeli ste, že…

Canon sa spojil aj s IBM Japan, aby vytvorili prvý notebook s integrovanou tlačiarňou!

V 94. bola predstavená nová vlajková loď, Canon EOS-1N. Fotoaparát bol vybavený 5-bodovým oblastným autofókusom či 16-zónovým meracím snímačom. Z neho vychádzal aj model EOS-1N RS so schopnosťou snímať rýchlosťou 10 fps.

Zdroj | Wikipedia

Najzaujímavejším bol ale rok 1995, v ktorom svetlo sveta uzrela prvá digitálna zrkadlovka, Canon EOS DSC 3. Telo bolo z modelu EOS-1N. Mala 16 MB pamäť, ktorá bola vlastne buffrom, PCMCIA slot pre kartu či 1,3 Mpx APS-C snímač.

V tomto roku bol uvedený aj nový objektív EF75-300mm f/4-5.6 IS USM, prvý objektív so zabudovaným optickým stabilizátorom.

Zdroj | Canon

Začiatkom roku 1996 spoločnosti Canon, Eastman Kodak, Fuji Photo Film, Minolta a Nikon predstavili spoločný formát APS (Advanced Photo System), ktorý mal rozmer políčka 30 x 17 mm a používal malé 24 mm široké filmy. Canon s ním zároveň predstavil prvý a doposiaľ najmenší kompaktný fotoaparát s autofókusom a 2-násobným zoomom – IXUS. Miniatúrna lahôdka pre širokú verejnosť si získala úspech.

Zdroj | LeicaShop

Po ňom prišiel Canon aj so zrkadlovkou EOS IX E, ktorá taktiež využívala APS formát. Navyše bola kompatibilná s EF objektívmi a ponúkala aj zaostrovanie pomocou oka s trojicou ostriacich bodov.

Zdroj | Ken Rockwell

Rok 1998 bol zaujímavý modelom Canon EOS-3 SLR, ktorý ponúkal ať 45-bodový autofókus pre náročnejších fotografov, ktorý s obľubou používali aj profesionáli.

Nešlo však o digitálny fotoaparát, ale analógový. Bol ale špičkový. Ponúkal navyše uzávierku od 1/8000 sekundy, odolnosť modelu EOS-1N či 100 000 cyklov sklopenia.

Zdroj | Japan Bullet

V tom istom roku sa na trh dostali aj digitálne kompakty. PowerShot S5 mal 810 000 CCD (Charge-Coupled Device) snímač a CF karty. Po ňom prišiel model PowerShot Pro70 s dvojnásobným počtom pixlov a dokonca výklopným displejom. Patril medzi najvybavenejšie digitálne fotoaparáty svojej doby.

Top modelom bola aj DV kamera XL1 s možnosťou výmeny objektívov. Novinka bola kompatibilná aj so všetkými EF objektívmi. Pre jej kvality a robustnosť si ju pre svoje misie vybrala aj americká NASA.

Zdroj | Ken Rockwell

V apríli 2000 sa profíci mohli tešiť z novej zrkadlovky EOS-1V s rýchlejším autofókusom (45 bodov, 21-zónové meranie), vysokorýchlostným snímaním (9 fps) a množstvom drobných vylepšení. Novinka ponúkala až 20 vlastných (Custom) funkcií.

Na trhu sa ale v tom čase objavil aj nový malý digitál, PowerShot S100, ktorý dizajnom vychádzal z modelu IXUS na 24 mm film. Mal 2,1 Mpx rozlíšenie CCD snímača a miniatúrne telo.

V roku 2000 sa objavila aj prvá digitálna zrkadlovka s prvým CMOS snímačom, model Canon EOS D30. Práve D v označení EOS systémov začal označovať digitálne fotoaparáty. Hoci označenie D na začiatku používa Nikon, Canon písmeno D presunul na koniec názvu. D30-tka mala 3,25 Mpx CMOS snímač, RGB farebný filter a využívala DSP (Digital Signal Processing) technológiu.

Zdroj | Wikipedia

Po ňom nasledoval model EOS-1D, profesionálna digitálna zrkadlovka s 4 Mpx CCD snímačom vo veľkosti full-frame, teda 35 mm APS-H (27,0 x 17,8 mm). Až prelom tisícročí sa preto označuje ako prerod Canonu na digitál. Totiž kým ho používali amatéri, digitál patril k čomusi podradnému.

Keď ho ale začali používať aj profíci, začal niečo znamenať aj vo svete fotografie. Rok po EOS-1D prišiel aj vylepšený model EOS-1Ds, ktorý mal 11,1 Mpx CMOS snímač. S EOS-1D bol zároveň predstavený aj unikátny objektív – EF400mm F4 DO IS USM.

Canon nezabúdal ani na tých, ktorí si radi natáčali domáce videá. Na prelome milénia totiž digitálne fotoaparáty o kvalitnejšom videu mohli iba snívať. Kamera FV30 z roku 2002 prekvapila až 22-násobným zoomom. Mala kompaktné telo a slot na SD kartu.

Zdroj | DPreview

Medzi bežných ľudí, resp. nadšencov sa však digitálna fotografia začala dostávať až s najdostupnejšou zrkadlovkou, modelom Canon EOS 300D. Novinka bola pomerne malá a lacná. Tele nestálo viac ako 1 000 €.

Mal 6,3 Mpx APS-C CMOS snímač, DIGIC procesor a predával sa v sete s novým objektívom EF-S 18-55mm f/3.5-5.6 USM vyrobenom exkluzívne pre tento model.

https://www.youtube.com/watch?v=aJhHJWB6cDU

Canon EOS 5D sa v roku 2005 stal prvým aparátom, ktorý mal full-frame snímač, ale pomerne kompaktné telo. Okrem menšieho tela ponúkal aj výrazne prijateľnejšiu cenu, ktorá v tom čase začínala na 300 000 Yenoch, čo je necelých 2 500 €.

Zdroj | Canon

Canon sa roky venoval aj tlači. Po množstve profesionálnych, kancelárskych a domácich tlačiarňach v roku 2006 predstavil kompaktnú tlačiareň SELPHY ES1 s malým 2,5″ displejom, IrDA alebo Bluetooth pripojením, slotom na na CF alebo SD/MS karty či zásobníkom na 50 fotopapierov veľkosti 15 x 10 cm.

Zdroj | Canon

V roku 2007 prišiel ďalší profesionál, Canon EOS-1Ds Mark III, najvybavenejší full-frame fotoaparát sveta s 21,1 Mpx CMOS snímačom a 5 fps kontinuálnym snímaním. Tento vtedajší rýchlik si okrem live-view funkcie z modelu EOS-1D Mark III získal priazeň vďaka možnosti natáčania videa.

https://www.youtube.com/watch?v=jVWFN8qL7zc

V tom istom roku Canon predstavil unikátnu videokameru VIXIA HG10 HD, ktorá mala po prvýkrát v histórii zabudovaný pevný disk. Mal kapacitu až 40 GB. Hoci v súčasnosti takého kamery už v spotrebiteľskom segmente nevidíme, profesionálne riešenia používajú výlučne pevné disky, hlavne pre dátovú náročnosť videa.

Vedeli ste, že? 

Canon v roku 2008 oslávil vyrobenie 40 000 000. objektívu EF.

https://www.youtube.com/watch?v=gCgNzNOK5DY

Rok 2009 patril oslavám a predstaveniu modelu Canon EOS 7D, prvej profi zrkadlovke bez full-frame snímača, ale zato s extrémne rýchly kontinuálnym snímaním. Novinka dokázala fotiť rýchlosťou 8 fps s rozlíšením 18 Mpx. Citlivosť snímača dosahovala až ISO 12 800 a využívala výhody procesoru DIGIC 4.

Ten istý rok sme sa dočkali aj miniatúrneho kompaktu Canon PowerShot S90, ktorý v malom tele ponúkal

V auguste 2010 Canon predstavil CMOS snímač veľkosti APS-H s rozlíšením až 120 Mpx (13 280 x 9 184 px). V žiadnom predajnom fotoaparáte sme ho ale nevideli. Predstavený bol na Canon Expo v Šanghaji.

Na jeseň sa Canon pochválil svojim prvým ultrazoom kompaktom s dovtedy neskutočným rozsahom ohnísk – 24 – 840 mm (v prepočte) čo predstavovalo 35-násobný optický zoom. Canon PowerShot SX30 využíval pritom 14,1 Mpx CCD snímač a dokázal natáčať HD videá. Zaujímavo znela funkcia HDR, ktorú dnes už používajú prakticky všetky fotoaparáty.

Zdroj | Canon

Po tom, čo Canon EOS 5D Mark II zaznamenal veľký úspech u videoprofesionálov, Canon sa rozhodol pretaviť svoje znalosti do špeciálneho zariadenia, lepšie povedané systému Canon EOS Cinema, Koncom roku 2011 tak predstavil Canon EOS C300, prvú profesionálnu kameru s možnosťou výmeny objektívov a 8,29 Mpx CMOS snímačom. S cenou 12 500 € si ju mohli dovoliť len filmárske štúdia a profesionáli.

Okrem toho profesionálov potešil aj profi zrkadlovkou Canon EOS-1D X, dovtedy najvýkonnejším fotoaparátom sveta. Mal 18,1 Mpx CMOS snímač, dva procesory DIGIC 5+, 61-bodový autofókus či Full HD video. Novinka zvládala 14 fps snímanie.

https://www.youtube.com/watch?v=aq-ptEPMdVA

Začiatkom roku 2012 sme sa dočkali najvybavenejšieho komapktu sveta, Canon PowerShot G1 X. Toto malé delo ponúkalo 1,5″ CMOS snímač s rozlíšením 14,3 Mpx a procesor DIGIC 5. Objektív ponúkal rozsah 28 – 112 mm pri f/2,8 – f/5,8. Nechýbal mu ani hľadáčik a veľké množstvo manuálnych funkcií či plne výklopný displej.

V júni toho istého roka Canon prekvapil prvou zrkadlovkou na svete, ktorá bola vybavená dotykovým displejom, ktorý bol navyše plne výklopný. Canon EOS 650D ponúkal 18 Mpx snímač, 9-bodový hybridný autofókus a Full HD video.

https://www.youtube.com/watch?v=i0OEZ79OBms

Po nej nasledoval prvý fotoaparát Canonu bez zrkadla. Canon EOS M mala miniatúrne telo a hardvér práve z modelu OES 650D. Na rozdiel od konkurencie, Canon svoju prvú bezzrkadlovku predstavil medzi poslednými.

Koncom roka Canon opäť ukázal, že chce kraľovať aj v ultrazoomoch. Model Canon PowerShot SX50 HS bol prvým, ktorý ponúkal až 50-násobný zoom, čo je vlastne 24 – 1 200 mm v prepočte na kinofilm.

Na začiatku roka 2013 Canon ukázal model PowerShot N, miniatúrny prémiový kompakt s priemernými funkciami, ale nezvyčajným dizajnom. Veľký úspech nezaznamenal, jeho nástupcu sme dodnes nevideli.

https://www.youtube.com/watch?v=a6p2RNZIFBo

V roku 2013 ale Canon predstavil čosi, čo konkurencii poriadne zavarilo. S novým modelom Canon EOS 70D totiž predstavil úplne nový APS-C CMOS snímač s technológiou Dual Pixel CMOS AF. Čip mal 20,2 Mpx, no jeho všetky efektívne pixle sú schopné nielen zachytávať obraz, ale i fungovať ako základ pre AF fázovej detekcie pri Live View režime (video).

V roku 2014 si Canon nechal patentovať 45x zoom pre odolné kompakty, teda také, ktoré majú zapuzdrený objektív. Dodnes sme ho ale nevideli v praxi. V praxi sme už nikdy tiež nevideli nástupcu fotoaparátu Canon PowerShot N100, ktorý okrem klasického snímaču mal miniatúrnu „webkameru“ nad displejom.

Zdroj | Canon

Koncom roka Canon opäť pokoril konkurenciu s ultrazoomom Canon PowerShot SX60 HS, ktorý ponúkal neuveriteľný 65-násobný zoom. Toto zoomové monštrum ponúkalo rozsah 21 – 1 365 mm a 16,1 Mpx CMOS snímač.

Ešte väčšieho monštra, vlastne monštier sme sa dočkali začiatkom roka 2015. Canon EOS 5DS a EOS 5DS R totiž výrobca vybavil novým full-frame snímačom s 50,6 Mpx rozlíšením. Jediným zásadným rozdielom medzi nimi bola absencia low-pass filtra v modeli 5DS R a bol určený pre astrofotografov.

https://www.youtube.com/watch?v=Gaw_df_R0_c

V tom roku Canon ukázal unikátnu kameru Canon XC10. Bola prvou, ktorá zvládala 4K Ultra HD video a ponúkala otočný grip pre pohodlnejšie natáčanie v nezvyčajných situáciách.

V júli Canon predstavil konkurenta pre kamery Red. V zaoblenej kocke Canon ME20F-SH sa ukrýval full-frame snímač s citlivosťou neuveriteľných ISO 4 000 000! Pre nadšencov Ultra HD videa bol zaujímavou voľbou nový projektor Canon XEED 4K500ST, ktorý v tom čase patril medzi najmenšie a najľahšie 4K projektory na svete.

Začiatkom roka 2016 sa profesionáli dočkali modelu Canon EOS-1D X Mark II, druhého profi dela s neskutočnými parametrami. Dual Pixel CMOS AF snímač ponúkal 20,2 Mpx, 61-bodový autofókus, citlivosť do ISO 409 600 či procesor DIGIC 6+.

Vďaka tomu dokázal snímať rýchlosťou 16 fps v plnom rozlíšení. Nerobilo mu problém ani 4K Ultra HD video. Bol tak prvou zrkadlovkou, ktorý zvládala 4K Ultra HD video. Po ňom prišiel aj model Canon EOS 5D Mark IV či kamera XC15, oba modeli zvládali 4K UHD video.

Minulý rok sme sa tiež dočkali prvé laserového projektora Canon XEED 4K600STZ s 4K rozlíšením, presnejšie 4 096 x 2 400 px a svietivosťou 6 000 lúmenov.

Nemôžeme (nedovolíme si) povedať, že sme vám povedali o histórii Canonu všetko, pretože to sa hádam ani nedá. Canon za desiatky rokov svojej existencie pracoval na toľkých produktoch a technológiách, že by ich bolo pokojne aj na encyklopédiu. Veríme však, že to najdôležitejšie zo spotrebiteľského pohľadu sme vám priblížili a mnohí ste si mohli zaspomínať na tie svoje Canon kúsky, s ktorými ste úzko spätý. Aj naďalej sa tejto špičkovej foto značke budeme na našich stránkach venovať, takže o jej novinkách budete vedieť všetko. Tešíme sa na to, čo všetko nás od Canonu ešte čaká.

Všetky články o Canone, ktoré sme kedy písali si môžete pozrieť v špeciálnej sekcii na TECHBOX.sk.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.