Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Najlepšia zrkadlovka sveta? Canon EOS-1D X!

Najlepšia zrkadlovka sveta? Canon EOS-1D X!
Števo Porubský
Najlepšia zrkadlovka sveta? Canon EOS-1D X!

Canon predstavil doposiaľ najvýkonnejšiu profi a teda i najvýkonnejšiu digitálnu zrkadlovku sveta. Kým prelúskate všetky informácie nižšie, pozrite si obsiahlu fotogalériu a video nového modelu EOS-1D X pod článkom. Ohúria vás rovnako, ako samotné parametre. Laici nezúfajte, niektoré riešenia top modelu Canon určite použije aj v lacnejších modeloch EOS.

 Canon EOS-1D X

Canon EOS-1D X je podľa výrobcu špičkový fotoaparát predstavujúci unikátnu kombináciu rýchlosti, rozlíšenia a obrazovej kvality, s ktorým zhotovíte vynikajúce snímky aj Full HD video. Nový model je vlajkovou loďou novej kolekcie zrkadloviek Canon – tvorí 10. generáciu profesionálneho systému Canon EOS a je tak doteraz najpokročilejším modelom, pričom nahrádza modely EOS-1D Mark IV a EOS-1Ds Mark III. Vnútornosti tvorí nový 18,1-megapixlový full-frame snímač, prepracovaný systému automatického zaostrovania (AF), novej výkonnej technológie merania expozície a dvoch nových procesorov DIGIC 5+.

 Canon EOS-1D X

Architektúra nového CMOS snímača poskytuje širokú škálu ISO (100 – 51 200) s možnosťou rozšírenia až na ISO 204 800. Duálny procesor DIGIC 5+, ktorého slabšieho brata Canon nasadil aj do iných modelov, ponúka 2-krokové zlepšenie obrazového šumu, čo by malo zabezpečiť fotografie s nízkym pomerom obrazového šumu aj v extrémne náročných svetelných podmienkach. Nový 61-bodový široko plošný systém automatického zaostrovania ponúka vyššiu citlivosť, presnosť a rýchlosť. Vďaka 41 bodom krížového typu vrátane piatich duálnych bodov krížového typu tento systém AF ponúka až brutálnu presnosť v celej ploche záberu, zatiaľ čo nové predvolené hodnoty AF sú nastavené na snímanie obvykle problematických objektov. EOS-1D X je tiež vybavený novo navrhnutým systémom merania RGB, ktorý poskytuje vysokú úroveň presnosti – 100 000-pixlový snímač merania RGB je prepojený so systémom AF a napájaný vlastným špeciálnym procesorom DIGIC 4. Systém rozpoznáva tváre a farby, aby sa zabezpečila správna úroveň expozície a zlepšené zameriavanie AF.

 Canon EOS-1D X

Každý procesor sa vyznačuje až trikrát rýchlejším výkonom než štandardný procesor DIGIC 5 a dokáže spracovať obrovské množstvo obrazových dát, pričom zároveň znižuje úroveň obrazového šumu. V kombinácii so 16-kanálovým snímačom duálne procesory umožňujú sériové fotografovanie v plnom rozlíšení až do rýchlosti 12 fps so 14-bitovou konverziou A/D pri plnej prevádzke fotoaparátu. Vysokorýchlostný režim zvyšuje rýchlosť snímania až na 14 fps a nový mechanizmus uzávierky a zrkadla znižuje oneskorenie uzávierky a vibrácie zrkadla.

 Canon EOS-1D X

Model EOS-1D X je ideálny pre všetkých profesionálov, či už pri fotografovaní alebo nakrúcaní HD videa. Full HD video (1080p) je samozrejmosťou, množstvo manuálnych nastavení (ovládanie expozície, zaostrenie, snímkovacia frekvencia, úprava hlasitosti zvuku na displeji…), len tak niekde nenájdete. Mimochodom, po dosiahnutí limitu 4 GB sa automaticky vytvorí nový súbor. Nový kodek typu „intra frame“ zabezpečuje najvyššiu možnú kvalitu videa.

 Canon EOS-1D X

EOS-1D X ponúka starostlivo prepracovanú verziu klasického dizajnu modelov EOS-1 s väčšími, na dotyk príjemnými tlačidlami, ktoré zjednodušujú ovládanie nastavení – dokonca aj v podmienkach vyžadujúcich rukavice. Dva multifunkčné ovládače a dotykové ovládacie koliesko na použitie v režime videa zjednodušujú zmenu nastavení. Viacero užívateľsky nastaviteľných funkčných tlačidiel zas umožňuje upraviť si fotoaparát podľa vlastných potrieb a využívať skrátený prístup k najčastejšie používaným funkciám a nastaveniam. Hľadáčik so 100 %  pokrytím robí kompozíciu každej scény jednoduchou, zatiaľ čo funkcia inteligentného hľadáčika v prípade potreby okamžite pridá do zobrazenia mriežku. Veľký 8,11 cm (3,2”) displej typu Clear View II ponúka rozlíšenie 1,040 mil. bodov a antireflexná štruktúra bráni odrazom svetla pri prezeraní snímok v jasnom osvetlení. Spevnená sklená vrstva zas poskytuje odolnosť voči nárazom a škrabancom.

 Canon EOS-1D X

EOS-1D X má i odolné telo vyrobené z vysokokvalitnej zliatiny horčíka – zabezpečuje tak ochranu pri každodennom používaní fotoaparátu. Najnovší integrovaný čistiaci systém Canon EOS využíva technológiu prevzatú z objektívov Canon, ktorá pomocou vlnových vibrácií podobných ultrazvukovým motorčekom ešte efektívnejšie striasa prach a nečistoty zo snímača. Zdokonalený mechanizmus uzávierky tiež prispieva k zvýšenej odolnosti. 400 000 cyklov uzávierky znamená, že fotografi sa skutočne môžu spoľahnúť, že ich prístroj zvládne náročné požiadavky opakovaných záberov. EOS-1D X je tiež vybavený ochranným tesnením Canon okolo ovládacích prvkov a švov krytu, takže fotoaparát je prachotesný aj vodotesný. Vďaka rozšíreným možnostiam pripojenia môžu fotografi rýchlo a bezpečne odosielať svoje snímky do kancelárie či fotografického štúdia. Integrované gigabitové ethernetové rozhranie poskytuje rýchly a spoľahlivý spôsob prenosu snímok z miesta záberu – z terénu či zo štúdia – bez potreby adaptéra.

 Canon EOS-1D X

Okrem toho, spolu s modelom EOS-1D X uvádza Canon na trh nový WFT-E6 – kompaktný Wi-Fi vysielač, určený na prenos snímok v prípade nedostupnosti pevného pripojenia. WFT-E6 podporuje štandard 802.11n Wi-Fi a ponúka podporu Bluetooth s možnosťou pripojenia k externému GPS zariadeniu. Zaisťuje tak bezpečný prenos fotografií a videa na FTP server, alebo možnosť zobrazenia obsahu fotoaparátu na kompatibilnom monitore prostredníctvom pripojenia DLNA. EOS-1D X bude tiež kompatibilný s novým GPS prijímačom GP-E1 pre ukladanie GPS súradníc do EXIF dát. A cena? Zatiaľ je stanovená len pre americký trh – 6 800 USD, podobnú cenu môžeme očakávať však aj u nás, no namiesto USD si dajte znak €.

Canon EOS-1D X

Foto: Canon