Reklama

Vesmír

Nový výskum ukazuje, že Zem mohla mať okolo seba obrovský prstenec vesmírnych skál, podobný tým okolo Saturnu, čo mohlo viesť k chaotickým nárazom meteoritov na povrch našej planéty. Prstenec mohol vzniknúť asi pred 466 miliónmi rokmi, bol pozostatkom gigantického asteroidu, ktorý po prekročení Rocheovho limitu našej planéty roztrhali zemské slapové sily.

Zobraziť celú správu

Najväčšie výtrysky čiernych dier, aké boli kedy zaznamenané, naznačujú, že tieto strašidelné kozmické prúdové pary môžu hrať ešte významnejšiu úlohu pri formovaní galaxií, ako sa doteraz predpokladalo. Na dĺžku maú 140 Mliečnych dráh.

Zobraziť celú správu

NASA testuje systém solárnych plachiet vo vesmíre. Kozmická loď zachytila ​​prvú fotografiu svojej obrovskej slnečnej plachty Advanced Composite Solar Sail System. Tím misie pokračuje v analýze prichádzajúcich údajov a pripravuje sa na ďalšie kroky v demonštrácii technológie v priebehu niekoľkých nasledujúcich týždňov.

Zdroj | NASA
Zobraziť celú správu

Nové fotografie z vesmírneho teleskopu Jamesa Webba ukazujú nečakanú krásu zdeformovaného kvazaru RX J1131-1231. Ten je ozdobený štyrmi jasnými bodmi, ktoré vznikli ohýbaním časopriestoru. Svetelná slučka sa nápadne podobá „Einsteinovmu prsteňu“, je ozdobená štyrmi jasnými bodmi, no pozor, nie všetky sú skutočné.

Zdroj | NASA/ESA/CSA

Zobraziť celú správu

Vedci skonštruovali oblek pre astronautov, ktorý dokáže recyklovať ich moč. Prototyp by mal nahradiť viacvrstvové plienky pre dospelých, ktoré sa v súčasnosti nosia na vesmírnych prechádzkach. Astronauti na palube Medzinárodnej vesmírnej stanice vykonali od jej spustenia v roku 1998 269 výstupov do vesmíru, ktoré zvyčajne trvali približne šesť hodín. ISS má systém úpravy vody na recykláciu odpadovej vody, ktorý dokáže recyklovať až 98 % všetkej vody použitej astronautmi na palube, hoci použité membrány sa môžu časom znečistiť a kontaminovať. Astronauti si však počas výstupov do vesmíru musia uľaviť vo svojich skafandroch a tento odpad sa nerecykluje.

Zobraziť celú správu

NASA upravila dátum návratu kozmickej lode Starliner na Zem z 26. júna na bližšie neurčený čas v júli. Oznámenie nasledovalo po dvoch dňoch dlhých stretnutí na preskúmanie pripravenosti kozmickej lode vyvinutej spoločnosťou Boeing na let s astronautmi NASA Butchom Wilmorem a Suni Williamsom na Zem.

Zobraziť celú správu
#Operátori

Európska satelitná konštelácia IRIS² má problémy už pred svojim vznikom

  • 5 min.
  • 10.5.2024
#Operátori

Satelity vymažú biele miesta pokrytia, no nebude to dokonalé

  • 6 min.
  • 8.1.2024
#Veda

Vedci snívajú o využití mikroskopických čiernych dier na výrobu elektriny

  • 4 min.
  • 1.12.2023
#Operátori

Project Kuiper odštartoval, za Starlinkom však mešká roky

  • 6 min.
  • 9.10.2023
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.