Reklama

Ako nájsť meteorický roj Orionidy na oblohe? Teraz je najjasnejší

Zdroj | Marc Sendra Martorell/Unsplash
Richard Pliešovský
Zdroj | Marc Sendra Martorell/Unsplash
Zdroj | Marc Sendra Martorell/Unsplash

Október je bohatý na nebeské divadlo. Dodnes nám robí spoločnosť kométa Tsuchinshan-ATLAS, no od včera môžeme nad našou oblohou vidieť neuveriteľnú show padajúcich hviezd.

Orionidy sú meteorický roj, ktorý svoj vrchol dosiahne dnes, 21. októbra keď produkuje zhruba 15 až 20 meteoritov za hodinu. Jeho zdrojom je známa Halleyova kométa.

Tento meteorický roj je obľúbený kvôli dobrej viditeľnosti bez potreby drahých ďalekohľadov či teleskopov. Mnohé z padajúcich hviezd zanechávajú jasné svetelné stopy, ktoré doznievajú niekoľko minút.

Obsah pokračuje pod reklamou

Meteorický roj Orionid vzniká, keď Zem prechádza úlomkami, alebo ľadom a prachom, ktoré zostali po kométe 1P/Halley, známej ako Halleyova kométa. Orionidy sa pohybujú po oblohe rýchlosťou 66 km/s, teda iba o 5 km/s pomalšie ako rýchle Leonidy.

Ako, kde a kedy sledovať Orionidy

Aj keď sú Orionidy aktívne od 2. októbra do 7. novembra, najjasnejšie sú práve v týchto dňoch. Na rozdiel od kométy Tsuchinshan-ATLAS, ktorú bolo dobre vidieť hneď po západne slnka, meteorický roj je najlepšie viditeľný okolo druhej hodiny ráno. Veľmi dobré podmienky na pozorovanie sú od polnoci do svitania.

Bod na oblohe, z ktorého meteory zrejme pochádzajú, je známy ako radiant. Kvalita zobrazenia sa meria počtom meteorov viditeľných každú hodinu, ide o zenitálnu hodinovú rýchlosť. Radiant pre Orionidy je v súhvezdí Orion, ktoré vychádza na východe po polnoci, severne od jeho červeno sfarbenej hviezdy Betelgeuse. Zenitálna hodinová rýchlosť je 10 až 20 meteorov za hodinu.

Pozrite si

Ako si odfotiť iPhonom kométu? [návod]

Ak chcete sledovať Orionidy, musíte si nájsť tmavé miesto. Problémom môže byť silný svit Mesiaca, ktorý aktuálne dosahuje zhruba 80 % jasu. Astronómovia preto odporúčajú sledovať Orionidy v skorých ranných hodinách. Okrem toho môže pozorovanie sťažovať svetelný smog, preto sa odporúča nájsť miesto na pozorovanie ďalej od mesta, resp. mestských oblastí.

Keď si nájdete vhodné miesto, nechajte svoje oči asi 30 minút, aby si zvykli na tmu. Pozrite sa na východ k súhvezdiu Orion, ktorý je ľahko rozpoznateľný podľa výrazného pásu troch jasných hviezd. No pozor, nesústreďte sa len na Orion, meteory sa môžu objaviť kdekoľvek na oblohe.

Ako sme spomínali v úvode, nepotrebujete ďalekohľad ani ďalekohľad, pretože roj je viditeľný voľným okom. Nič vám však nebráni aby ste sa pokúsili tento unikátny jav odfotiť. Stačí postupovať podľa nášho návodu.

Zdroj | NASA

Orionidy spolu s Perzeidami a Geminidami sú meteorické roje, ktoré sa dajú pozorovať každý rok a tak nám pravidelne pripomínajú, aký činorodý je vesmír, ako i to, že my sme jeho nedeliteľnou súčasťou.

TECHBOX.sk môže za predaj produktu v článku získať províziu formou affiliate programov.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.