Pozrite si
Keďže kométu Tsuchinshan-ATLAS môžeme vidieť aj na oblohe nad Slovenskom, mnohí uvažovali, ako si takýto nevídaný jav odfotiť.
Kométa je dobre viditeľná aj voľným okom a tak by, aspoň na prvý pohľad, nemal byť problém s jej nasnímaním. Napriek tomu je nutné dodržať niekoľko postupov, aby bola Tsuchinshan-ATLAS viditeľná a ostrá.
Ako na to?
Obsah pokračuje pod reklamou
Pokiaľ chcete zachytiť kométu v celej jej nádhere, musíte využiť možnosti dlhej expozície. Stačí, ak budete postupovať následovne:
- Použite statív, stabilita je nevyhnutná pre zábery s dlhou expozíciou. Práve použitie statívu, resp. tripodu, monopodu, pomôže vyhnúť sa rozmazaniu fotografií. Ak nemáte statív, oprite mobil o pevný podklad a nehýbte sa.
- Otvorte aplikáciu Fotoaparát a zapnite nočný režim. Ten sa zvyčajne automaticky aktivuje pri nízkej intenzite osvetlenia.
- Upravte času expozície klepnite na ikonu nočného režimu (ikonka mesiaca) v hornej časti obrazovky. Potom môžete manuálne upraviť čas expozície, najprv ho nastavte na maximum, aby ste dosiahli čo najlepšie výsledky. Môžete skúsiť napríklad 10 sekúnd. Podľa výsledku si ho môžete znížiť, alebo predĺžiť.
- Uzamknite zaostrenie, klepnutím na obrazovku zaostrite na kométu a podržte prst, kým neuvidíte Zámok AE/AF. To ponechá vaše nastavenia nemenné, aj keď sa zmenia svetelné podmienky.
- Napokon nasnímajte fotografiu. Tu si dajte pozor, aby ste nepohli iPhonom, ideálne je, ak použijete diaľkové ovládanie (napr. cez Apple Watch), alebo časovač spúšte.
Ak nemáte iPhone, nevadí, podobný postup môžete vyskúšať aj na smartfóne od iného výrobcu.
TECHBOX.sk môže za predaj produktu v článku získať províziu formou affiliate programov.