Reklama

Ako nad Slovenskom nájsť a sledovať kométu Tsuchinshan-ATLAS?

Zdroj | Jevgenij Cerkassky/Unsplash
Richard Pliešovský
Zdroj | Jevgenij Cerkassky/Unsplash
Zdroj | Jevgenij Cerkassky/Unsplash

Hviezdy nás fascinujú od počiatku ľudstva. Sú zahalené rúškom tajomstva, ale zároveň dokázali byť užitočné pri navigovaní. Dnes je ich možné sledovať vďaka moderným ďalekohľadom a lokalizovať pomocou šikovných aplikácii.

Určite ste zaregistrovali, že aj nad našou oblohou je viditeľná kométa Tsuchinshan-ATLAS. Na svoje si tak teraz prídu nielen astronómovia a nadšenci vesmírnej fotografie.

Tsuchinshan-ATLAS začal vysielať svoju vesmírnu show pre pozemšťanov v nedeľu 13. októbra. Vďaka peknému počasiu je kométa veľmi dobre viditeľná aj voľným okom i na Slovensku. Tento unikátny zážitok si môžete užiť každý deň, tesne po západe slnka nad západným až juhozápadným obzorom.

Obsah pokračuje pod reklamou

SHUMÚ spresňuje, že je to „takmer nad tým istým miestom, kde zapadá slnko, postupne bude viac na juh (teda na oblohe vľavo od miesta západu slnka). Pozorovateľná je približne hodinu, no keďže je každým dňom o niečo vyššie nad obzorom a deň sa skracuje, možný čas pozorovania sa postupne predlžuje. Keďže však odlieta od Zeme, každým dňom bude jasnosť trochu klesať“.

Zdroj | SHMÚ

Kométu s presným názvom C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS je možné zachytiť nielen na kvalitný fotoaparát, ale aj na smartfón. Treba však použiť statív a zvoliť niekoľkosekundovú expozíciu. Namiesto manuálneho snímania použite radšej časovač, diaľkové ovládanie, alebo smart hodinky, ktoré podporujú túto funkciu. Vyhnete sa tak pohnutiu zariadenia a rozmazanej snímke.

Pozrite si

Ako si odfotiť iPhonom kométu? [návod]

Sky Map

Sky Map je ideálnou voľbou pre tých, ktorí idú po prvý raz pozorovať nočnú oblohu, no dobre poslúži i skúsenejším fanúšikom vesmíru. Poteší, že je bezplatná. Pôvodne ju vyvinul Google, keď ukončil vývoj, daroval ju do bezplatného užívania. Retro vzhľad dáva punc hodnovernosti, i keď by sme ocenili lepšie rozlíšenie. Treba si však uvedomiť, že aplikácia vznikla v roku 2012. Ďalšou nevýhodou je, že funguje len v Android zariadeniach.

Sky Map

Nájdete tu napríklad galériu, kde môžete vidieť planéty tak, aby ste si urobili predstavu o ich rozmeroch. Appka vám zároveň ukáže umiestnenie na oblohe. Sky Map odvádza dobrú prácu pri odporúčaní udalostí, ako sú zatmenia či prelet komét. Pomocou vyhľadávacieho panela viete identifikovať planéty, hviezdy alebo čokoľvek iné a nechať sa k nim navigovať.

Zdroj | Casey Horner/Unsplash

Mimochodom, viete že kométa je malý astronomický objekt podobný asteroidu, ale zložený predovšetkým z ľadu? Aj preto sa niekedy označujú ako špinavé snehové gule. Bežne sa pohybujú po veľmi eliptických obežných dráhach. K 31. decembru 2023 v slnečnej sústave poznáme 3 910 komét.

Kométy sú ako mačky; majú chvosty a robia si presne to, čo chcú.

David H. Levy

Tsuchinshan-ATLAS dosiahol najbližšie priblíženie k Slnku, známe ako perihélium, 27. septembra. Približne v tomto čase začala byť kométa prvýkrát viditeľná zo Zeme. Pri pozorovaní takéhoto druhu kométy je vhodné vybrať zariadenie s relatívne malým zväčšením. Kométy totiž majú (zvyčajne) veľké, difúzne kómy a predĺžené chvosty, ktoré sa môžu tiahnuť cez značnú časť oblohy. Použitie ďalekohľadu s malým zväčšením poskytuje širšie zorné pole, čo umožní vidieť celú kométu vrátane jej slabých vonkajších oblastí a chvosta.

Obsah pokračuje pod reklamou

TECHBOX.sk môže za predaj produktu v článku získať províziu formou affiliate programov.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.