Reklama

ESET

Autori umelej inteligencie varovali, že dokáže vyhubiť ľudstvo. Sú obavy namieste? Poprední odborníci z technologického sveta varovali, že umelá inteligencia by mohla viesť k vyhynutiu ľudstva. Zabránenie tomuto scenáru by malo podľa nich byť rovnakou celospoločenskou prioritou ako v prípade rizika pandémie či jadrovej vojny. Aj takýmto témam sa venuje portál Bezpečne vo firme.

Zdroj | ESET
Zobraziť celú správu

Výskumníci z ESET-u objavili v obchodoch Google Play a Samsung Galaxy Store falošné skompromitované verzie aplikácií Signal a Telegram pre Android s názvami Signal Plus Messenger a FlyGram. Obe aplikácie boli neskôr z Google Play odstránené. Signal Plus Messenger predstavuje vôbec prvý zdokumentovaný prípad špehovania komunikácie v službe Signal pomocou tajného automatického prepojenia napadnutého zariadenia so zariadením útočníka. Škodlivý kód nájdený v týchto aplikáciách výskumníci pripisujú malvérovej rodine BadBazaar, ktorú v minulosti používala APT skupina GREF napojená na Čínu. Špionážne aplikácie si už stiahli tisíce používateľov, telemetria spoločnosti ESET zaznamenala detekcie na zariadeniach so systémom Android vo viacerých krajinách Európskej únie, v Spojených štátoch, na Ukrajine a na ďalších miestach vo svete.

Zdroj | Towfiqu barbhuiya
Zobraziť celú správu

Výskumníci z ESET-u objavili a analyzovali Telekopye, súbor nástrojov, ktorý pomáha aj menej technicky zdatným útočníkom ľahšie zvládnuť on-line podvody. ESET odhaduje, že Telekopye sa používa minimálne od roku 2015. Viackrát bol nahraný do VirusTotal, predovšetkým z Ruska, Ukrajiny a Uzbekistanu. Ide o krajiny, z ktorých útočníci zvyčajne operujú a tvoria väčšinu cieľových trhov. Telekopye vytvára phishingové webstránky z preddefinovaných šablón, generuje a odosiela phishingové e-maily a SMS správy.

Zdroj | ESET
Zobraziť celú správu

Vytváranie aktuálneho a pútavého obsahu si vyžaduje neúnavné odhodlanie a celý rad zručností, ktoré zahŕňajú oveľa viac ako len písanie textu a vkladanie fotografií. Keďže veľká časť ich práce sa odohráva v on-line svete, mali by blogeri či autori na voľnej nohe myslieť prioritne aj na digitálnu bezpečnosť. Pozrite si 5 bezpečnostných tipov pre blogerov. Podľa štatistík totiž dochádza každých 39 sekúnd. Len v roku 2021 bolo zaznamenaných 22 miliárd narušení, 95 % z úspešných bolo spôsobených ľudskou chybou, resp. podcenením vlastných opatrení v kyberbezpečnosti.

Zdroj | ESET
Zobraziť celú správu

ESET získal za svoju aplikáciu ESET Mobile Security Premium prestížne ocenenie Approved Mobile Product od nezávislého testovacieho laboratória AV-Comparatives. Organizácia sa špecializuje na hodnotenie antivírusového a bezpečnostného softvéru. Získanie tohto hodnotenia druhý rok po sebe potvrdzuje vynikajúci výkon na vynikajúci výkon aplikácie a jej účinnosť v boji proti najnovším mobilným hrozbám.

Zdroj | ESET
Zobraziť celú správu

Na začiatku brutálnych kybernetických útokov voči firmám je zvyčajne pracovník. Stačí, aby uveril podvodnému e-mailu. Donedávna sa dali takéto správy veľmi ľahko rozoznať, s nástupom nástrojov umelej inteligencie sa však treba pripraviť na pokusy, ktoré budú na nerozoznanie od legitímnej komunikácie. Aj preto obsadil phishing druhé miesto v rebríčku 10 najväčších bezpečnostných hrozieb.

Zdroj | ESET
Zobraziť celú správu

Prieskum ukázal, že Slováci bezpečnostné opatrenia na internete poznajú, no ignorujú ich. Odhaduje sa, že priemerný dospelý používateľ internetu strávi s chytrými zariadeniami skoro 7 hodín denne. Aby bol digitálny priestor bezpečný, je dôležité vedieť sa orientovať v taktikách, ktoré útočníci používajú a poznať opatrenia, ako sa pred nimi chrániť. Prieskum ukázal, že medzi používateľmi je pomerne nízka znalosť technickejších spôsobov ochrany. Za významný problém môžeme považovať fakt, že menej ako polovica používateľov síce tieto spôsoby ochrany pozná, no vôbec ich nepoužíva.

Zdroj | ESET
Zobraziť celú správu

ESET získal najvyššie ocenenie v rámci hodnotenia KuppingerCole Leadership Compass 2023 pre oblasť riadenej detekcie a reakcie (Managed Detection and Response – MDR). ESET sa umiestnil nielen ako trhový líder, ale aj ako celkový líder. KuppingerCole, popredná medzinárodná a nezávislá analytická organizácia, hodnotila poskytovateľov MDR komplexne na základe štandardizovaných kritérií v oblastiach produktov, inovácií a postavenia na trhu. Analýza poskytuje prehľad o trhu so službami riadenej detekcie a reakcie MDR. Riadená detekcia a reakcia zahŕňa poskytovanie a spravovanie riešení kybernetickej bezpečnosti organizácií odborníkmi s cieľom poskytnúť pokročilé možnosti detekcie a reakcie na kybernetické hrozby.

Zdroj | ESET
Zobraziť celú správu

ESET zaznamenal v tomto roku na Slovensku dramatický nárast internetových podvodov. Na Slovensku sa rozmáhajú internetové podvody, ktorých cieľom je pripraviť obete o finančné prostriedky či citlivé údaje. Vyplýva to zo zistení výskumníkov spoločnosti ESET, ktorí mapovali v rámci správy ESET Threat Report H1 2023 údaje zo svojich detekčných systémov za obdobie december 2022 až máj 2023. Produkty ESET-u počas prvej polovice roka 2023 odhalili a úspešne zablokovali najčastejšie tieto tri hrozby: HTML/Phishing.Agent (26 %), DOC/Fraud (13 %) a HTML/Phishing.SlovenskaPosta (7%).

Zdroj | Jon Tyson
Zobraziť celú správu
#Bezpečnosť na internete

Na Slovákov na internete cieli čoraz viac podvodov. Na čo si dať najväčší pozor?

  • 4 min.
  • 20.7.2023
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.