Reklama

Toyota C-HR chráni životy vďaka asistenčným systémom

TECHBOX

Zrodila sa hviezda, takto môžeme pokojne označiť príchod prvej generácie Toyoty C-HR. Dnes je tu už druhá generácia, ktorá úspešne nadväzuje na vynikajúci pôvodný model.

Výrobca nič nenechal na náhodu. Vyladil dizajn C-HR, vylepšil technológie aj aerodynamiku a popri tom všetkom nezabudol ani na dôležitú súčasť moderného automobilu – asistenčné a bezpečnostné systémy.

Obsah pokračuje pod reklamou

S novou Toyotou C-HR máme bohaté skúsenosti, boli sme pri jej predstavení na Ibize, kde si získala naše srdcia hneď prvou jazdou. Aj ďalšie naše skúsenosti len potvrdzovali prvé pocity, ide naozaj o výnimočné kompaktné SUV-čko, z ktorého nebudete chcieť vystúpiť – o to viac, že je naozaj bezpečné.

Potešujúce je, že všetky verzie novej C-HR sú už štandardne vybavené systémom Toyota T-Mate. Získate tak tretiu generáciu balíka aktívnych bezpečnostných systémov Toyota Safety Sense a asistenčných funkcií starajúcich sa o komplexnú bezpečnosť a pomoc pre vodiča.

Čo je to vlastne Toyota T-Mate? Takto sa označuje celý súbor systémov pomáhajúcim chrániť posádku. Poskytujú ochranu v prípade nárazu, asistujú šoférovi pri manévrovaní, napríklad parkovaní alebo jazde v hustej premávke. Najnovšia generácia bezpečnostného balíka Toyota Safety Sense dostala aj preventívne bezpečnostné systémy s väčšou funkčnosťou a komplexnejším sledovaním okolia vozidla. Ako je známe, práve prevencia je najlepšia ochrana pred nečakaným nebezpečenstvom.

Prednárazový bezpečnostný systém a proaktívny asistent jazdy nepretržite monitorujú cestu a posudzujú možné riziká počas. Ak sa odhalí hroziace nebezpečenstvo, systém vás okamžite upozorní, alebo automaticky deaktivuje zrýchlenie a reguluje brzdenie. Takto sa zabezpečí ochrana pred viacerými rizikami, napríklad pomalší alebo stojací automobil v jazdnom pruhu, či chodci a cyklisti prechádzajúci cez cestu. Systém ich identifikuje dokonca aj vtedy, ak sú na ceste, kde Toyota C-HR len odbočuje.

Pozrite si

Novú Toyotu C-HR ocení každý nadšenec technológií. Neveríte?

Asistent autonómnej jazdy v jazdnom pruhu udržiava nový model Toyota C-HR bezpečne na plánovanej dráhe a zároveň sa riadi dopravnými značkami, krajnicou ale i vpredu idúcim vozidlom. Takto sa ešte viac zvyšuje bezpečnosť, pretože sa znižuje záťaž na vodiča, ktorá býva markantná najmä na dlhých cestách. Systém je spárovaný s adaptívnym tempomatom, ktorý upravuje rýchlosť pri prejazde zákrutou na diaľnici, no monitoruje i používanie volantu a pedálov. Ak sa po určitý čas nepoužijú, upozornia vás, prípadne môžu aktivovať systém núdzového zastavenia.

Adaptívny tempomat získal aj novú podporu prevencie predbiehania, vďaka nej automaticky zabráni neúmyselnému predbiehaniu na diaľnici po nesprávnej strane iného vozidla. Má aj funkciu ovládania spojenú so smerovými svetlami, pomôže vám zaradiť sa do premávky bezpečnou rýchlosťou v adekvátnej vzdialenosti od okolitých aút.

Neoceniteľnú službu plní systém rozpoznávania dopravných značiek. Na hlavných cestách a diaľniciach poskytuje vizuálnu pripomienku dôležitých informácií, ako sú výstražné značky či rýchlostné obmedzenia. Určite to poznáte aj vy, pri dlhej jazde máte za sebou toľko vnemov, že častokrát nie ste si istí, aká je aktuálne predpísaná rýchlosť. Najnovšia verzia je vylepšená o možnosť nastavenia rýchlostného limitu jediným dotykom tak, aby zodpovedal informáciám uvedeným na dopravných značkách.

Nová Toyota C-HR má v štandardnej výbave aj ďalšie bezpečnostné systémy. Mimoriadne užitočným je napríklad systém upozornenia na prítomnosť predmetov, resp. osôb na zadnom sedadle. Upozorní vodiča, ak na zadnom sedadle nechal dieťa či domáce zvieratko. Asistent bezpečného vystupovania z vozidla vás zas upozorní, ak sa pri otváraní dverí blížia zozadu vozidlá alebo cyklisti.

Obsah pokračuje pod reklamou

V mestskom prostredí oceníte panoramatický monitor a poloautonómny pokročilý parkovací systém. Umožní vmanévrovať vozidlo do parkovacieho priestoru bez použitia rúk. Kamera na sledovanie vodiča poskytuje rozšírené sledovanie stavu vodiča a je spojená so systémom núdzového zastavenia, systém adaptívnych diaľkových svetiel upravuje sklon predných svetiel tak, aby dochádzalo k čo najmenšiemu oslneniu protiidúcich vozidiel.

Pre novú Toyotu C-HR je voliteľne v ponuke aj balík obsahujúci rozšíreného asistenta pre zmenu jazdného pruhu a systém sledovania dopravy pred vozidlom, ktoré upozornia na vozidlá približujúce sa zboku na križovatkách.

Aj vám sa tak páči Toyota C-HR, ako nám? V tom prípade si určite prečítajte naše články, kde sme sa venovali jej dizajnu, motorizácii a jazdným vlastnostiam, či technológiám. Napriek všetkému, čo toto moderné SUV ponúka, cena Toyoty C-HR v základnej bohatej výbave Comfort začína na 29 990 €. Ak sa však poponáhľate, nová Toyota C-HR Comfort môže byť teraz vaša len za 27 690 €, takže ušetríte až 2 300 €! Za vynikajúce ceny sa teraz dajú kúpiť aj ďalšie verzie, či už Style, Executive, GR Sport, Executive Premiere Edition ako aj GR Sport Premiere Edition.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.