- #E-mobilita
- 3 min.
- 22.7.2024
Tesla v Číne fičí naplno, 95% výroby v gigafabrike Šanghaj je automatizovaných
Tesla otvorila svoju čínsku gigafabriku na výrobu elektromobilov v Šanghaji v roku 2019. Vyrába tu autá určené pre čínsky trh, ale aj pre Európu a ďalšie krajiny. Hoci je v Číne v podstate nováčikom, darí sa jej dobre a momentálne je v segmente elektromobilov dvojkou na trhu za domácim koncernom BYD.
Hoci sa v posledných mesiacoch objavili správy, že zmeny v závode Tesly smerujú k obmedzeniu výroby, pravdou je, zdá sa, opak. Tesla teraz tvrdí, že továreň je v plnej kapacite a každých 30 sekúnd schádza z výrobných liniek jeden Model Y. Gigafabrika Šanghaj je pritom najproduktívnejším závodom spoločnosti Tesla a vyrába viac elektrických vozidiel ako ktorýkoľvek iný.
Automobilka navyše uvádza, že s najnovšími aktualizáciami teraz dosahuje v gigafabrike Šanghaj „na 95% automatizovanú výrobu“.
Počas PR prehliadky továrne Tesla zdôraznila zmeny, ako sú nové vertikálne výťahy, ktoré skrátia dĺžku výrobných liniek o 100 metrov. V montážnej hale Tesly sú dve výrobné linky s podobnými procesmi naukladané vertikálne a dvere, karoséria a ďalšie diely na výrobnej linke sa prepravujú vertikálnymi výťahmi, čím sa výrobné linky skrátia takmer o 100 metrov.
Vysoké nasadenie montážnych robotov umožňuje Tesle dosiahnuť až 95 % plne automatizovanej výroby, pričom zváracie operácie sú takmer stopercentne automatické.
Šanghajská továreň je teraz údajne inovačným centrom automobilky, kde sa testujú nové postupy. Keď fungujú v Šanghaji, preberú ich aj výrobné závody v Nemecku a v USA.
Tao Lin, viceprezident spoločnosti Tesla China, uviedol, že „Tesla bude pokračovať v zachovaní súčasnej výroby a veľmi dôveruje čínskemu trhu. Viceprezident tiež spomenul pripravovanú megafabriku na výrobu záložných zdrojov energie Megapack. Fabrika za 200 miliónov USD vznikne takisto v Šanghaji a výroba v nej sa má spustiť začiatkom roku 2025. Ráta sa s počiatočnou kapacitou 10-tisíc kusov Megapackov ročne.
Čína je lídrom v inštalácii veterných a solárnych elektrární, takže potrebuje zároveň veľké kapacity batériových (prípadne aj iných) úložísk na stabilizáciu rozvodnej sústavy.
Len v obrovskej energetickej farme, ktorú v Ordose v severnej Číne v regióne Vnútorné Mongolsko buduje čínska štátna energetická spoločnosť China Three Gorges Renewables Group, sa bude nachádzať úložisko energie s kapacitou 5 GWh. Na vybudovanie takéhoto úložiska by bolo potrebných viac ako 1 280 záložných zdrojov Megapack, keďže každý má kapacitu 3,9 MWh.
Produkcia Megapackov z nového závodu Tesly teda bude mať odbyt bez problémov zabezpečený aj na samotnom čínskom trhu.