Reklama

Tesla v boji proti zmene klímy nasadí ťažký kaliber - Megapack

Zdroj | Tesla
Juraj Procházka
Zdroj | Tesla
Zdroj | Tesla

Elon Musk na Twitteri mobilizuje svojich sledovateľov, aby oslovili predstaviteľov samospráv a miestnych podnikov a informovali ich o výhodách veľkého batériového úložiska Megapack. Tesla ho začala dodávať zhruba pred mesiacom.

Pozrite si

Výstavba najväčšej svetovej Li-ion batérie úspešne dokončená

O čo ide? Megapack je najnovším produktom na skladovanie energie od Tesly a väčšou verziou predchádzajúcich systémov Powerpack a Powerwall.

V tomto prípade ide o riešenie určené pre fabriky, komplexy budov a rozvodné spoločnosti. Jediný Megapack má úložnú kapacitu až 3 MWh a menič s výkonom 1,5 MW.

Zdroj | Tesla

Práve rozvodné spoločnosti sú pre Teslu lukratívnym odberateľom záložných batérií, pretože pomocou nich dokážu dotovať odberové špičky a zároveň uskladňovať prebytočnú elektrinu v časoch zníženého odberu. V maximálnej miere to platí pre solárne a veterné elektrárne.

A keďže takéto veľké úložiská „zhltnú“ množstvo modulov Megapack (doteraz sa na ich výstavbu využívali systémy Powerpack), ide o zaujímavý biznis.

Pozrite si

Renault zmení Porto Santo na „inteligentný ostrov“

Už v roku 2017 získala Tesla zaujímavú referenciu v podobe dovtedy najväčšej záložnej batérie na svete s kapacitou 100 MWh, ktorú postavila na báze modulov Powerpack v Južnej Austrálii vedľa veternej farmy Hornsdale.

Zdroj | Tesla

Pre veľké projekty je však Tesla Megapack výhodnejším prvkom ako Powerpack. Podľa údajov firmy zaberá veľká záložná batéria zložená z modulov Megapack o 40 percent menšiu plochu ako doterajšie riešenia. Zároveň sa tak skracuje potrebná doba montáže.

Ako náhrada elektrární na fosílne palivá

Magazín Electrek uvádza, že bezemisnú (zrejme solárnu, alebo veternú) elektráreň s výkonom 250 MW so záložnou batériou s kapacitou 1 GWh dokáže Tesla s pomocou systému Megapack postaviť na pozemku s rozlohou troch akrov (1,2 ha). A to štyrikrát rýchlejšie ako tradičné elektrárne na fosílne palivá rovnakej veľkosti. Megapack môže byť tiež pripojený na napájanie jednosmerným prúdom  priamo zo solárneho systému, čo znižuje straty z konverzie energie vyrobenej z obnoviteľných zdrojov.

Doplnené: Vzhľadom na reálnu hustotu energie dopadajúceho slnečného žiarenia (asi 1,1 kW na meter štvorcový) by však fotovoltaická elektráreň s výkonom 250 MW potrebovala plochu minimálne 22,7 ha a to nepočítame priestor pre záložnú batériu. Spomínané 3 akre teda zrejme predstavujú plochu potrebnú pre veľkú záložnú batériu. 1 GWh je pritom slušná energetická rezerva. Tesla na svojej stránke uvádza, že takéto množstvo energie by dokázalo zásobovať všetky domácnosti v San Franciscu po dobu 6 hodín,

Zdroj | Tesla

Megapack, respektíve výkonné úložiská postavené z viacerých Megapackov môžu efektívne nahradiť menšie elektrárne na fosílne palivá, ktoré dodávatelia elektriny nasadzujú na pokrytie dopytu v čase špičky. Tým by úložiská prispeli k znižovaniu emisií a tým aj k spomaleniu klimatickej zmeny.

Pozrite si

S elektromobilmi je spojená uhlíková stopa, aj iné riziká

Dobrým dôvodom na budovanie úložísk schopných pokrývať špičkový odber elektriny sú aj elektromobily, ktoré vyrába aj Tesla. Keďže zároveň prevádzkuje obrovskú sieť nabíjačiek Supercharger v Amerike, v Európe, a v menšej miere aj inde vo svete, má dostatok údajov o priebehu odberových kriviek.

Zdroj | Tesla

Aj v dopyte po nabíjaní áut existujú špičky a obdobia útlmu, pričom výkonné úložiská by dokázali tieto výkyvy odberu vyrovnávať. S rastúcim počtom elektromobilov objem energie prenášaný cez nabíjacie stanice trvalo stúpa.

Tesla oznámila, že jej sieť Supercharger dodala za posledný mesiac pôsobivých 72 GWh elektrickej energie. Pri takýchto energetických tokoch už stoja za úvahu kalkulácie o ušetrení poplatkov za drahú elektrinu v odberovej špičke.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.