Americký gigant Tesla, ktorý vznikol zo spoločnosti Tesla Motors akvizíciou spoločnosti SolarCity, opäť rozťahuje svoje krídla. Spoločnosť najnovšie oznámila, že kupuje maďarskú spoločnosť MOL Group, ktorá je väčšinovým vlastníkom slovenského Slovnaftu.
Informácia o novej akvizícii spoločnosti sa objavila ako inak, na sociálnej sieti Twitter, ktorú s obľubou na komunikáciu využíva technologický vizionár Elon Musk, CEO Tesla, ale aj SpaceX či The Boring Company.
Musk ako zvyčajne toho veľa v tweete neprezradil, no je jasné, čo ním chcel povedať. Tesla kupuje nadnárodnú maďarskú spoločnosť MOL Group a teda aj slovenský Slovnaft. Až šialený krok spoločnosti, ktorá preferuje zelenú energiu môže mať však svoje opodstatnenie.
Ako sa uvádza v poste od Elona Muska, všetky čerpacie stanice sa stanú nabíjacími stanicami Supercharger. Vďaka tomu sa môžeme domnievať, že zmena (alebo doplnenie?) čerpacích staníc o Superchargre, teda rýchlonabíjačky Tesla pre elektromobily, prebehne aj v sieti slovenského Slovnaftu.
Slovnaft je totiž súčasťou skupiny MOL Group, ktorá vlastní vyše 98% jeho akcií. Ak teda Elon Musk, resp. Tesla chce prerobiť, alebo dovybaviť všetky čerpacie stanice svojej novej akvizície, zmena sa dotkne aj čerpacích staníc Slovnaft. Na Slovensku je ich vyše 250!
A nielen tých. Pod MOL Group patria aj spoločnosti ako INA, ktorá pôsobí v Chorvátsku, Bosne a Hercegovine, Čiernej Hore či v Slovinsku, ale aj čerpacie stanice MOL, ktoré nájdeme v Česku, Rumunsku, Srbsku či tiež v Slovinsku. Celkovo má skupina vyše 1 200 čerpacích staníc.
Vďaka tomuto kroku by Tesla zaujala prvé miesto medzi providermi nabíjacích staníc na veľmi dlhé obdobie nielen v našom okolí, ale aj v celej Európe. Musk už pred časom totiž avizoval, že chce výrazne rozšíriť sieť staníc pre nabíjanie elektromobilov.
Navyše, na jeseň minulého roka spoločnosť oznámila zmenšené verzie nabíjacích staníc Supercharger. Tie majú namierené do centier miest, ale pokojne môžu zabrať aj parkoviská či stojany na čerpacích staniciach.
Nebude to ale zadarmo. Tesla si totiž robí so zákazníkmi čo sa jej páči a oznámenie z roku 2013, že Supercharger bude navždy bezplatný pre majiteľov elektromobilov Tesla, sa karta obrátila a Supercharger začal byť spoplatnený. Navyše vôbec nie malou sumou. Najnovšie sa objavili správy, že nabíjacie stanice nebudú môcť využívať komerční zákazníci, teda taxislužby, resp. vodiči Uberu a podobných služieb.
Toto všetko má jeden háčik navyše. Nabíjať na staniciach Tesla Supercharger je možné možné iba elektromobily značky Tesla. Aktuálne ide o Model S a Model X, resp. prichádzajúci Model 3. U nás, či vo „východnej“ Európe sú ale tieto vozidlá málo rozšírené.
Jedným z riešení je však ústretový krok zo strany ostatných výrobcov elektromobilov, ktorým Tesla už pred rokmi ponúkla celý systém nabíjacieho konektoru do ich elektromobilov. Keby naň výrobcovia pristúpili, bolo by možné na Superchargeroch nabíjať akékoľvek elektromobily.
Alebo žeby Tesla potichu spúšťala expanziu v Európe? Možno ju oslovila ponuka Litvy na vybudovanie Gigafactory v tomto pobaltskom štáte a tým i rýchlejší nástup dostupného Modelu 3 v našom regióne. Kým sa tak ale stane, prejde mnoho rokov a prvých aprílov.
Presne tak. Dnes je veľkonočný prvý apríl a ak vám doterajšie riadky zneli príliš fantasticky, či nezmyselne, nie ste ďaleko od pravdy. Tesla nekupuje žiadnu ropnú spoločnosť a nechystá žiadne masívne rozšírenie siete Superchargrov prerobením klasických čerpacích staníc. Verím však, že vás článok napriek tomu pobavil.
Ak ste tomuto všetkému uverili, sami vidíte, aké je jednoduché vytvoriť a prijať dezinformácie a nepravdy. Stačí pár minút v Photoshope a chvíľa na napísanie textu súvisiacim s falošným tweetom. Hoci je TECHBOX seriózne médium, raz ročne sme ochotní pre pobavenie vymyslieť neškodné výmysly. Prvý apríl je na to ideálny.
Existuje však množstvo webov, ktoré dezinformácie vytvárajú každý deň a venujú tomu podstatne viac času, ako v prípade tohto článku = sú ešte uveriteľnejšie, ako tento výmysel. Neverte preto všetkému čo vidíte či čítate na internete. Overujte si dôveryhodnosť zdrojov. To, že články a videá čítajú, sledujú či zdieľajú desiatky ľudí neznamená, že sú pravdivé.
Odporúčam preto verejnú databázu webových stránok s neserióznym, klamlivým, podvodným, konšpiračným alebo propagandistickým obsahom – Konspiratori.sk, slovenský projekt blbec.online mapujúci dezinformácie na Facebooku, alebo blog Dezinformácie Hoaxy Propaganda na Denníku N.