Tesla postaví Supercharger aj v Bratislave, vo svete zdvojnásobí ich počet

ZDROJ | Tesla

Za päť rokov, odkedy Tesla začala stavať stanice Supercharger, ich uviedla do prevádzky po celom svete 842 s 5 431 rýchlonabíjacími stojanmi. Zhruba 200 000 vozidiel Tesla Model S a Model X tak dokáže na cestách pohodlne nabiť svoju batériu na 80% za menej ako trištvrte hodiny.

Pozrite siTesla zverejnila ceny za nabíjanie Supercharger, sú vcelku nízke

Masová výroba elektromobilu Model 3, ktorá sa rozbehne v júli tohto roku, však počet vozidiel značky Tesla rýchlo podstatným spôsobom zvýši.

Elon Musk však stratégiu rozvoja zvláda dobre – najprv Gigafabrika na batérie, potom masívne zvyšovanie výroby vozidiel. Aj preto masívne investuje do nabíjacej infraštruktúry už dnes.

ZDROJ | Tesla

Do konca roka chce počet stojanov Supercharger zvýšiť na 10 000, teda takmer na dvojnásobok oproti súčasnosti. Ešte vyšším tempom sa bude rozvíjať sieť nabíjacích staníc Tesla v Severnej Amerike. Tam počet nabíjacích stojanov narastie o 150%. V samotnej Kalifornii sa ich má spustiť viac ako 1 000.

Pozrite siBMW, Daimler, Ford a VW postavia v Európe najväčšiu sieť rýchlonabíjačiek

Na Slovensku k zatiaľ jedinej stanici Supercharger v Sielnici pri Zvolene v areáli hotela Kaskády pribudne do konca roka ďalšia v Bratislave. Obyvatelia juhozápadného Slovenska však možno privítajú aj Superchargery v blízkosti našich hraníc.

ZDROJ | Tesla

Vo Viedni a vo Wiener Neustadte sú funkčné stanice už dnes. Čoskoro pribudne ďalšia v Schricku neďaleko česko-slovensko-rakúskej hranice a v maďarskom Győri.

Česi dostanú k súčasnej jedinej stanici v Humpolci do konca roku ďalšie dve – v Prahe a v Olomouci.

Pozrite siSlovensko má nabíjaciu stanicu Tesla Supercharger

Okrem toho plánuje firma budovať stanice Supercharger s väčšou kapacitou ako doteraz (slovenská stanica má 4 stojany).

Nabíjať súčasne sa má až „niekoľko desiatok“ áut. Zvyšuje sa aj počet miest „Destination Charging“ (pre pomalšie nabíjanie) z vlaňajších 9 000 vo svete na 15 000 do konca roku.

ZDROJ | Tesla

Ak vám pripadá 40 minút dobíjania pridlho na posedenie pri kávičke, možno vás poteší ďalšia dobrá správa. Tesla tvrdí, že nové Superchargery budú podstatne rýchlejšie.

Nové stanice by sa okrem hlavných diaľničných ťahov mali vo väčšej miere objavovať aj mimo nich, aby ich mohli pohodlne využívať aj miestni vodiči.

ZDROJ | Tesla

ZdrojTesla

Komentáre k článku