Reklama

Rimac spúšťa Verne - robotické taxíky v Chorvátsku!

Zdroj | Verne
Števo Porubský
Zdroj | Verne
Zdroj | Verne

Chorvátska automobilka Rimac predstavila očakávanú novinku – robotickú taxislužbu v kompletne vlastnej réžii. Ponesie názov Verne a hoci toto v domácom jazyku znamená verný, služba je pomenovaná po Julesovi Vernovi.

Služba má byť spustená už v roku 2026, no v žiadnej svetovej metropole, ale v chorvátskom hlavnom meste, v Záhrebe. Po Nevere, hyperšportovom elektromobile tak Chorvátsko získa ďalší technologický klenot.

Zdroj | Verne
Obsah pokračuje pod reklamou

Po tom, čo sa Mate Rimacovi podarilo vybudovať dnes už globálnu značku Rimac venujúci sa nielen automobilom a elektromobilom, dnes prichádza s veľkým oznámením o úspešnom vývoji robotických taxíkov. Mimochodom, Rimac je dnes vlastníkom legendárnej značky Bugatti a Mate je jej generálnym riaditeľom. Len pred pár dňami pritom predstavil celkom nový hyperšport Tourbillon.

Ako potvrdzuje The Verge, Rimac pred pár rokmi získal takmer 200 miliónov eur na vývoj a robotických taxíkov ako súčasť plánu obnovy pre Chorvátsko (áno, máme sa čo učiť). Robotickým taxíkom sa ale Rimac nevenuje len pár rokov, ale už od roku 2017. O tom, že Mate Rimac pracuje na robotických taxíkoch sme pritom písali už začiatkom tohto roka.

Pozrite si

Rimac spúšťa Verne – robotické taxíky v Chorvátsku!

Robotické taxíky budú čisto elektrické, nebudú mať vodiča, o všetko sa postará umelá inteligencia. O sledovanie okolia sa má starať technológia spoločnosti Mobileye a jej systém Drive. Ten zas využíva REM (Road Experience Management), ktorý využíva dáta z reálnej prevádzky Mobileye Drive na vytváranie 3D máp. Tie sa vďaka tomu budú neustále vylepšovať a zvyšovať ich presnosť.

Zdroj | Verne

Zaujímavosťou je, že okrem absencie volantu a pedálov nebudú mať automobily Verne ani stierače či spätné zrkadlá. Nič z toho autonómne automobily potrebovať nebudú, stačí im systém kamier, snímačov a radarov.

Vo vozidle bude aj obrovský 43″ displej, na ktorom sa bude zobrazovať všetko potrebné pre pasažierov vo vnútri. Zároveň bude cez displej možné dokonca sledovať aj obľúbené filmy a seriály či v aute počúvať svoju vlastnú hudbu. Vo vnútri má byť až 17 reproduktorov a podpora Dolby Atmos zvuku!

Zdroj | Verne

Inou, ešte väčšou zaujímavosťou je fakt, že ide iba o dvojmiestne vozidlo! Vďaka tomu je v hatchbacku ako zo sci-fi filmu kráľovsky veľa miesta, no čo ak sa chcú odviezť traja či štyria členovia rodiny? Na tieto a podobné otázky ale bude ešte množstvo času. Samotný Verne sa spúšťa až o 2 roky, pričom vývoj nezostane iba na tomto jednom vozidle.

Predpokladá sa, že vo flotile bude neskôr jazdiť aj minivan, práve pre väčšie skupiny zákazníkov. Ako už kolega začiatkom roka písal, „v roku 2027 nasledovať Nemecko a Spojené kráľovstvo. Ďalší plán expanzie zahŕňa 17 miest v Európe a na Strednom východe.“

Zdroj | Verne

Elektromobil služby Verne by pritom mohol byť postavený na základe Kia PBV (Platform Beyond Vehicle), ktorú automobilka predstavila začiatkom roka v Las Vegas. Práve vďaka PBV by bolo možné v budúcnosti mať vo flotile Verne nielen dvoj či viac-miestne elektrické robotické taxíky, ale pokojne aj dodávky. Kia je aj jedným z investorov novej firmy Verne, čo dáva takejto spolupráci väčšiu váhu, hoci je len v rovine teórie.

Pozrite si

Kia má novú unikátnu platformu na elektromobily budúcnosti

Verne má podľa The Verge viesť Marko Pejković ako generálny riaditeľ a Adriano Mudri (dizajnér Rimac Nevera) ako hlavný dizajnér. Práve Mudri pre The Verge povedal, že 9 z 10 ciest využívajú jednotlivci (1-2 ľudia), takže väčšie automobily zatiaľ nie sú potrebné.

Obsah pokračuje pod reklamou

Na privolanie taxíku bude stačiť mobilná appka, presne taká istá ako dnes používame na privolanie taxíkov s reálnymi vodičmi. V appke ale bude možné nastaviť si niektoré funkcie robotaxíku podľa vlastných preferencií. Má ísť napríklad o teplotu v kabíne, osvetlenie či dokonca vôňu.

Zdroj | Verne

Aj keď to znie ako zo sci-fi filmu, Mate Rimac tvrdí, že služba bude dostupná pre masy. Nemá teda stáť viac ako súčasné taxíky, ale skôr ako MHD. Verne má vraj doplniť práve mestskú hromadnú dopravu a odstrániť druhé či tretie auto v rodine, čím sa ušetrí miesto v už aj dnes preplnených mestách. Na úvod bude Verne dostupná v Záhrebe, časom sa dostane do ďalších miest. Už teraz má vraj firma dohodu s 11 mestami v Európe a Blízkom východe a rokuje s ďalšími 30 mestami po celom svete.

„V dlhodobom horizonte by Verne malo pomôcť odstrániť potrebu druhého alebo tretieho auta v domácnosti, ktoré zaberá parkovacie miesta, používa sa zriedkavo a predstavuje značné náklady,“ hovorí spoločnosť vo svojom stanovisku.

Na to, aby Verne dokázal operovať po meste, Rimac postaví niekoľko skladov, tzv. Materských lodí, v ktorých budú taxíky kontrolované a pripravované na jazdy. Zároveň má byť po meste niekoľko nabíjacích hubov, kde sa robotické taxíky budú nabíjať. A keďže spustenie služby je za rohom, Rimac už teraz na tomto zázemí pracuje. Rovnako vraj už pracuje na vybudovaní továrne, kde bude robotické taxíky vyrábať.

Zdroj | Verne
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.