Presne dnes, pred štyrmi rokmi, predstavil Google dvojicu smartfónov – Pixel 2 a Pixel 2 XL. Tesne predtým odkúpil za 1,1 miliardy dolárov divíziu HTC, ktorá mala na starosti vývoj Pixelov.
Google sa venuje najmä softvéru. Okrem obľúbeného vyhľadávača má na svojom konte nemenej známy Android. Nová verzia Androidu však prichádza do smartfónov s veľkým oneskorením a je tak v značnej nevýhode oproti iPhonom, ktoré sa začínajú predávať s novým iOS a ten si môžu používatelia okamžite nainštalovať aj do cca 5-ročných zariadení.
Google preto začal predávať vlastný smartfón, Pixel. Pôvodne bol určený najmä vývojárom, ale dnes ho vyhľadávajú aj bežní spotrebitelia, ktorí chcú mať „čistý“ Android v spoľahlivom a výkonnom smartfóne.
Ako vyzeral ideálny Android telefón v roku 2017? Na výber bol v dvoch veľkostiach, s 5″ a 6″ displejom, ktorý bol vsadený do vodeodolného kovového tela. Displeje chránilo sklo Corning Gorilla Glass 5. O konektivitu sa starala 4G/LTE sieť, Wi-Fi, Bluetooth 5.0 a USB-C. Na rozdiel od 3,5 mm audio konektoru im nechýbala dvojica reproduktorov.
Oba modely poháňal Qualcomm Snapdragon 835 spárovaný s 4 GB RAM, a bežal na ňom Android 8.0 Oreo. Používatelia mali na výber 64 a 128 GB interné úložisko bez možnosti jeho rozšírenia microSD kartou. Pixel 2 mal batériu s kapacitou 2 700 mAh, Pixel 2 XL ponúkol 3 520 mAh.
Vzadu ste našli len jeden objektív, mal 12,2 Mpx rozlíšenie s clonou f/1,8 a bol vybavený infračerveným laserovým automatickým zaostrovaním s optickou a elektronickou stabilizáciou obrazu. Webkamera mala na ten čas pomerne slušné 8 Mpx rozlíšenie s clonovým číslom f/2,4.
Google Pixel 2 sa predával 649 dolárov v čiernej, bielej a modrej farbe. Pixel 2 XL stál 849 dolárov, na výber bol len v čiernej a bielej. K predobjednávkam Google pridával reproduktor Google Home Mini.
Odvtedy Google predstavil ďalšie generácie smartfónov, Pixel 3 / 3 XL, Pixel 3a / 3a XL, Pixel 4 / 4 XL, Pixel 4a / 4a G5 či Pixel 5 (na obrázku hore). V blízkej dobe očakávame príchod najnovšej generácie Pixel 6 a Pixel 6 Pro s vlastným procesorom Google Tensor.
Ďalšie zaujímavé články nájdete v našej rubrike HISTORICKÝ DEŇ, kde vám prinášame rôzne prelomové udalosti, zariadenia a stroje z technologického sveta.