- #E-mobilita
- 5 min.
- 9.8.2023
Oplatí sa kupovať e-bike z bazáru? Majte na pamäti niekoľko zásadných vecí
Segment e-bikov naberá každým rokom na sile, ale nie každému sa pozdáva ich pomerne vysoká cena v porovnaní s tými klasickými. Preto občas siahame aj po ojazdených kúskoch z bazárov. Oplatí sa to?
Keďže vás, čitateľov, e-biky stále bavia a radi ich čítate, tak sme sa s touto témou obrátili na expertov v danom odbore, a to na MTBIKER.sk, ktorý, okrem iného, prevádzkuje vlastný bazár s e-bikami, no nájdete tam aj tradičné bicykle a mnohé príslušenstvo.
Redakcie MTBIKER.sk sme sa spýtali, kde je najlepšie hľadať používaný e-bike, pretože jeho cena oproti novému môže byť drasticky nižšia, no všetko záleží od daného inzerátu. Všetci zrejme poznáme bazoš, no tam sa môžeme neraz stretnúť aj s podvodníkmi. Práve MTBIKER.sk prevádzkuje najväčší cyklistický bazár, takže ak sa rozhliadate po používanom e-biku, odporúčame sa pozrieť práve tam.
Oplatí sa kupovať e-bike z bazáru?
Otázka za milión. Odpoveď nie je taká jednoduchá, ako by sa mohlo zdať, pretože, ako nám vysvetlili z MTBIKER.sk, platí, že „každá ponuka je individuálna a nedá sa to paušalizovať, no aj na bazári sa nájdu zaujímavé ponuky, čo trochu súvisí aj s opadnutím boomu, ktorý cyklistika zažila počas obdobia pandémie.“
S týmto tvrdením sa dá len súhlasiť. V bazároch nájdete mnohé výhodné kúpy od dôveryhodných inzerentov. Musíte sa mať ale aj tak napozore, pretože práve v tomto segmente používaných vecí sa nájde mnoho podvodníkov, preto tam smerovala naša ďalšia otázka.
Zaujímalo nás teda to, ako dokáže bežný človek odhaliť dôveryhodného, resp. nedôveryhodného inzeranta. MTBIKER.sk odpovedal, že „dôveryhodný inzerent nemá problém odpovedať na otázky ohľadne nájazdu, stavu e-biku, prípadne výmeny komponentov mimo katalógovej špecifikácie, alebo doplniť fotografie a informácie o detailoch. Dobrým indikátorom je aj prítomnosť dokladu o kúpe daného e-biku.“
Ak daný inzerent nechce s vami zdieľať ďalšie fotografie alebo nemá odpoveď na niektoré z vašich otázok, je tak dosť pravdepodobné, že ide o podvodníka, v takomto prípade rozhodne ruky preč a porozhliadnuť sa niekde inde.
Bazárové stránky poskytujú používateľom možnosť pridávania inzerátov do sekcie bazár a „nezodpovedajú však za samotný predaj a kúpu inzerovaných položiek. Takéto niečo je možné len pokiaľ si kupujúci s predávajúcim vyhotovili kúpno-predajnú zmluvu, v ktorej to majú ošetrené. Bežne sa však predávajú cez bazár aj bicykle, na ktoré sa ešte vzťahuje zákonná záručná lehota a tam v praxi nie je problém sprostredkovať prípadnú reklamáciu, pokiaľ má kupujúci záručný list aj doklad o kúpe.“
Ak ste si aj vybrali konkrétny e-bike, sú veci, na ktoré si treba dať pozor, resp. veci, ktoré treba odskúšať. Určite neodporúčame kúpu použitého e-biku na diaľku cez poštu alebo inú prepravnú službu bez toho, aby ste si niektoré veci neskontrolovali osobne. Tu nám opäť radila redakcia MTBIKER.sk:
- nekupovať špinavý, zablatený e-bike
- všímať si prípadné poškodenia rámu ako sú praskliny alebo preliačiny
- zobrať so sebou niekoho, kto sa v tom vyzná a vie posúdiť, čo je bežné opotrebovanie a čo je funkčná vada
- bežný cyklista by mal ľahko identifikovať vôľu vo vidlici, zavzdušnené brzdy, zlé preraďovanie prevodov alebo rôzne klepavé a pukavé zvuky
- stav batérie alebo motora nie je úplne jednoduché identifikovať
- rozhodne sa treba na e-biku previezť, ideálne aj v teréne a vyskúšať všetky režimy pomoci elektromotora a ovládacie prvky
Ak už narazíte na ten správny inzerát, inzerent bude ochotný vám o e-biku povedať naozaj všetko, plus si dané veci vyskúšate aj v praxi a všetko pôjde ako má, tak ste skutočne natrafili na ten správny stroj. Oproti novému kúsku môžete ušetriť až stovky eur, pričom e-bike bude slúžiť rovnako dobre ako keby ste si ho odviezli priamo z predajne.