- #E-mobilita
- 5 min.
- 3.6.2023
Kde sú najkrajšie slovenské cyklotrasy a ako ich hľadať pomocou aplikácie?
Bicykel ako spôsob dopravy sa objavil takmer pred 200 rokmi. V roku 1818 si nemecký profesor barón Karl von Dresz patentoval prvý dvojkolesový skúter. Neskôr mnohí výrobcovia začali vyrábať svoje vlastné verzie tohto prostriedku.
Zlom prišiel v 30. rokoch 19. storočia, keď kováč Kirkpatrick Macmillan navrhol bicykel so sedadlom a pedálmi, teda dosť podobný tomu, čo poznáme dnes. V 90. rokoch 20. storočia sa bicykel stal v Európe obľúbeným spôsobom dopravy.
OSN v roku 2018 podporila oslavu Svetového dňa bicyklov a vyzvala zainteresované strany, aby propagovali a presadzovali používanie bicykla ako jedného z prostriedkov na dosiahnutie trvalo udržateľného rozvoja, ochranu zdravia či prevenciu chorôb.
Časom aj bežné bicykle prešli elektrifikáciou, pričom bol do nich pridaný elektromotor a batéria, čím vznikol nový segment e-bikov. Na našom webe sme im venovali desiatky článkov, pričom sme zhodnotili ich najväčšia výhody aj nevýhody a vymenovali hlavné faktory, ktoré ovplyvňujú ich dojazd.
Na Slovensku by sa aktuálne malo nachádzať zhruba 1 765 cyklotrás, ktoré majú spolu takmer 20 000 km. Tie sú rozdelené na 5 000 km na Východnom Slovensku, 8 000 km na Strednom Slovensku a 6 000 km na Západnom Slovensku.
Stále to však nie je dostačujúce, ale nové cyklotrasy vznikajú takmer každým rokom. Aj tak sme pre vás vybrali šesť zaujímavých a pekných cyklotrás, kde si rozhodne oddýchnete a spoznáte aj ďalšie kúty našej krajiny.
Belianska cyklotrasa
Zatiaľ čo od jari až do jesene ju využívajú cyklisti a korčuliari, v zime je využívaná bežkármi, pričom ponúka nádherný výhľad na Belianske Tatry. Samotná cyklotrasa má dĺžku 9 kilometrov a ide sa od Spišskej Belej do Tatranskej Kotliny.
Cyklotrasa Terchová – Žilina
Ide o novovybudovanú cyklotrasu, ktorá je známa hlavne svojimi drevenými mostami, ktorých je dokopy až 17. Počas tejto cyklotúry prechádzate katastrálnym územím obcí Belá, Lysica, Stráža, Krasňany a Varín. Celková dĺžka cyklotrasy je 15 km.
Hnilecká cyklomagistrála
Táto cyklotrasa je výnimočná okolím vodnej nádrže Palcmanská Maša, ktorá ponúka nádherné výhľady na hladinu aj kopce nad ňou. Ide o pomerne dlhú cyklotrasu s dĺžkou až 70 kilometrov, počas ktorej prejdete cez Dedinky, Mlynky, Hnilec, Hnilčík, Nálepkovo, Švedlár, Mníšek nad Hnilcom, Helcmanovce, Prakovce, Gelnica, Jaklovce a Margecany.
Liptovská Mara
Cyklotrasa vedie presne okolo vodnej nádrže Liptovská Mara. Trasa neobsahuje žiadne náročné stúpania alebo nebezpečné zjazdy, takže je skvelou voľbou aj pre menších cyklistov. Dokopy prejdete 37 km a pôjdete cez Liptovský Mikuláš, Liptovský Trnovec, Bobrovník, Vlachy, Krmeš, Galovany a naspäť do Liptovského Mikuláša.
Tokaj
Ak sa zaujímate o víno, isto poznáte juhoslovenskú oblasť Tokaj. Práve tu takmer všetky cyklotrasy lemujú vinice a pokojné cesty. Celý okruh má dokopy 22,5 kilometra. Počas neho prejdete cez Černochov, Malú Tŕňu, Veľkú Baru, Malú Baru, Ladmovce, Viničky, Boršu a naspäť do Černochova.
Veľký Hodrušský okruh
Tento okruh je výnimočný najmä pôsobivým výhľadom z banského vrchu Kerling a na okolie tajchu Moderštôlňa. Dĺžka okruhu je 41 kilometrov, ale jeho náročnosť sa hodnotí ako ťažká. Postupne prejdete cez Hodruše-Hámre, Dolné Hámre, Kopanice, Moderštôlňu, Pleso, Červenú studňu, Kerling a naspäť do Hodruša-Hámre.
Ak chcete nájsť aj iné cyklotrasy, resp. sa chcete niekde po meste navigovať, ale primárne by ste chceli využiť cyklochodníky, tak k tomu slúži šikovná aplikácia s názvom Cyclers od českých vývojárov, ktorá je dostupná na operačné systémy Android aj iOS.
Aplikácia Cyclers je v českom jazyku, ale to nie je žiaden problém. Jednoducho si zvolíte štart a cieľ svojho výletu, pričom aplikácia sa snaží sama nájsť najlepšiu trasu, ktorá najviac vedie po cyklotrasách.
Dokonca vám aplikácia ponúkne 3 alternatívy – trasu s najvyššou zhodou, najrýchlejšiu trasu a alternatívnu trasu. Pri každej možnosti máte percentuálnu zhodu s cyklotrasami, vzdialenosť a celkový čas prejazdu. Veľmi šikovná appka.