Reklama

Viete, čo všetko má vplyv na dojazd e-biku? Takto zájdete omnoho ďalej!

Zdroj | Gazelle
Michal Sobek
Zdroj | Gazelle
Zdroj | Gazelle

E-biky sú aktuálnym fenoménom zelenej mobility. Mnohí z nás ich už vlastnia, ale mnohí ešte nad nimi len uvažujú. Dôležitým parametrom pri výbere je samotný dojazd. Ukážeme vám faktory, ktoré môžu za nižší dojazd e-bikov.

Pri výbere vhodného e-biku je veľmi dôležitá informácia ohľadom potenciálneho dojazdu. Na to treba poriadne veľké batériu. Treba však poznamenať, že teoretické dojazdy pri e-bikoch sú vyhodnotené na základe testov v laboratórnych podmienkach, ktoré sú pre e-biky ideálne.

Tým pádom výrobca vždy udá najvyššiu možnú vzdialenosť, ktorú daný e-bike prekonal. Je to veľmi podobné ako v prípade elektromobilov a e-kolobežiek. Jedno je papierová hodnota, druhé je realita. V článku si teda popíšeme, aké faktory ovplyvňujú dojazd e-bikov.

Obsah pokračuje pod reklamou

Kapacita batérie

Kapacita batérie je jedným z hlavných faktorov ovplyvňujúcich dojazd e-biku. Vo všeobecnosti teda platí, že čím väčšia je kapacita integrovanej batérie, tým dlhší dojazd môžete očakávať. Niektoré modely majú aj vyberateľné batériu, výhoda spočíva v tom, že po kúpe ďalšej môžete tieto batérie meniť, tým pádom mať stále k dispozícii nabitý e-bike.

Vyšším počtom nabíjacích cyklov kapacita batérie postupne klesá, preto po pár rokoch zrejme pocítite, že dojazd bol pri kúpe vyšší. Batéria je zrejme najdrahším komponentom z celého e-biku, tým pádom sa vám pri nedostatočnom dojazde po pár rokoch oplatí radšej investovať do nového kúsku.

Úroveň asistencie

Mnohé e-biky majú niekoľko stupňov asistencie, to znamená, že máte na výber, ako veľmi vám pri šliapaní bude pomáhať aj integrovaný elektromotor. Použitie vyššej úrovne asistencie bude mať za následok vyššiu spotrebu energie z batérie a s tým spojený aj kratší dojazd.

Preto tieto režimy odporúčame aktívne meniť, keď ste napríklad na rovine, asistenciu si úplne vypnite a na druhej strane ju zapnite, ak vás čaká namáhavý kopec. Takýmito zmenami budete menej spotrebovávať energiu z batérie a dojazd bude výrazne vyšší.

Terén

Terén, po ktorom jazdíte, môže mať výrazný vplyv na dojazd e-biku. Ak jazdíte po kopcovitom teréne, bude to náročnejšie pre motor a batériu a dojazd sa môže skrátiť. Naopak, rovina umožní účinnejšie využitie energie a dlhší dojazd.

Taktiež jazda po nerovných cestách alebo povrchu s veľkým odporom, napríklad štrk, môže znížiť dojazd, pretože motor bude potrebovať viac energie na prekonanie takýchto prekážok.

Hmotnosť jazdca a nákladu

Každý e-bike má pri svojich špecifikáciách uvedenú maximálnu hmotnosť jazdca aj nákladu. Väčšina bežných e-bikov akceptuje hmotnosť jazda do približne 120 kg. Ideálne to však je okolo tých 90 kg, pretože vyššia hmotnosť jazdca a nákladu bude vyžadovať viac energie na pohyb. To môže mať za následok kratší dojazd.

Ak chcete maximalizovať dojazd, je užitočné minimalizovať celkovú hmotnosť, napríklad odstránením nepotrebných vecí z e-biku, ktoré v danej chvíli nepotrebujete používať.

Rýchlosť jazdy

E-biky vo väčšine prípadov poskytujú asistenciu len do určitej maximálnej rýchlosti, najčastejšie sa stretnete s údajom do 25 km/h, čo je v podstate aj ich maximálna rýchlosť. Ak jazdíte rýchlejšie ako táto maximálna rýchlosť, motor prestane poskytovať asistenciu a dojazd sa môže skrátiť.

Ideálne je to teda s rýchlosťami nepreháňať a radšej so zvoliť pokojnejšie tempo. Väčšina e-bikov má na riadidlách nainštalovaný multifunkčný displej, ktorý presne ukazuje aktuálnu rýchlosť aj približný dojazd.

Obsah pokračuje pod reklamou

Teplota

Extrémne teploty môžu mať vplyv na výkon batérie. V extrémne chladnom počasí môže dojazd klesnúť, pretože batéria môže mať menšiu účinnosť. Naopak, v extrémne horúcom počasí môže dôjsť k zahrievaniu batérie a kvôli tomu k zníženiu jej výkonu.

Preto treba jazdiť v nie extrémnych podmienkach. V zime nechajte radšej e-bike doma, resp. niekde v teplejšej miestnosti, aby netrpela batéria a v lete skúste na ňom jazdiť mimo čas, kedy je vonku najteplejšie a nevystavujte e-bike priamym slnečným lúčom.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.