Reklama

E-bike nie je len o výhodách. Na tieto nedostatky si dajte pozor

Zdroj | Rachel Martin/Unsplash
Michal Sobek
Zdroj | Rachel Martin/Unsplash
Zdroj | Rachel Martin/Unsplash

E-bicykle sú vonku čoraz viditeľnejším segmentom, ktorý neraz presvedčí aj zarytých cyklistov. Aj tento segment však disponuje pár nedostatkami, ktoré si v tomto článku viac priblížime.

Ako sme spomínali v predchádzajúcom článku, tak výhod e-bikov je nespočetne veľa a razantne prevyšujú nad ich nevýhodami a ide o skvelý spôsob, ako denne dochádzať do práce bez únavy a spotenia sa. E-biky však nie sú taktiež dokonalé, preto vám prinášame ich hlavné nevýhody.

Začneme hmotnosťou. Tá je v prípade e-bikov jednoducho vyššia ako v prípade klasických bicyklov. Môže za to integrovaný elektrický motor a hlavne batéria, pretože hmotnosť týchto komponentov jednoducho neoklamete.

Obsah pokračuje pod reklamou
Zdroj | unsplash/Gotrax

Ak by sme sa pozreli na konkrétne čísla, tak e-bike je zhruba o 15 % ťažší ako tradičný bicykel. Niekomu sa to môže zdať málo, ale keď ho niekde musíte vyniesť, napríklad po schodoch, tak tam už jeho váhu jednoznačne ucítite.

E-bike samozrejme obsahuje batériu a ako každé zariadenia s batériou, tento komponent sa môže rokmi opotrebovať. Čím viac nabíjacích cyklov, tým bude jej reálna kapacita postupne klesať, čo bude postupne viesť k horšiemu dojazdu a menej komfortným jazdám.

Treba aj myslieť na to, že cena novej baterky môže byť naozaj extrémna a bez problémov môže prevýšiť cenu klasického bicykla, pričom za takých 10 rokov sa už nemusí dať zohnať kvôli neustálemu vývoju v tomto segmente a chrleniu nových modelov.

Aj keď sa to na prvý pohľad nemusí zdať, tak práve e-bike môže byť v očiach zlodejov naozaj cennou korisťou. Zlodeja pritom neodradí ani jeho vyššia hmotnosť. Väčšina moderných e-bikov už má nejaké zabezpečovacie zariadenia, vrátane GPS modulu a alarmu. Ak rozmýšľate nad e-bikom, tak si rozhodne dokúpte aj kvalitný zámok. Ten by mohol neraz uchrániť váš e-bike pred zvedavými očami zlodejov.

Pozrite si

4 skvelé e-biky na dochádzanie do práce, teraz s vynikajúcou zľavou!

A poslednou nevýhodou je cena. V reči čísel je to v strednej triede cenový nárast priemerne o 25 až 30 % oproti klasickému bicyklu. To nemusí byť pre každého zanedbateľná hodnota. Majitelia e-bikov si však vedia vyššiu cenu bez problémov obhájiť, pretože daný komfort sa nedá s klasickým bicyklom porovnať.

Aj keď sa v prípade e-bikov nájdu vyššie spomínané nevýhody, tak stále ide o skvelé vozidlo na dennodenné použitie a myslíme si, že kúpa e-biku stojí rozhodne za to aj napriek týmto nedostatkom.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.