Reklama

Poznáte všetky výhody e-biku? Po prečítaní už nebudete chcieť nič iné

Zdroj | unsplash/Dmitrii Vaccinium
Michal Sobek
Zdroj | unsplash/Dmitrii Vaccinium
Zdroj | unsplash/Dmitrii Vaccinium

Elektrické bicykle alebo e-biky sa stávajú čoraz populárnejším segmentom mobility, hlavne teraz pred príjemnými letnými dňami, kedy ich využijete asi najviac. Ak sa ich kúpy bojíte alebo si nie ste istí, či by pre vás mali zmysel, tak sme pre vás zhrnuli ich najväčšie výhody oproti klasickým bicyklom.

V jednoduchosti povedané, e-bike je vzhľadovo klasický bicykel s dvomi kolesami zavesenými na ráme, máte tu prevodovku s rôznymi stupňami a aj klasické pedále. Prídavkom je pomocný elektromotor s batériou.

Zdroj | unsplash/Gotrax
Obsah pokračuje pod reklamou

Nie, nemýľte si ich so skútrami, e-bike nikdy nepôjde sám, pokiaľ nebudete šliapať do pedálov. Úlohou dodatočného motora je doplniť silu, ktorú potrebujete pri náročnom šliapaní. To však neznamená, že elektromotor máte zapájať len pri zdolávaní kopcov, ale kedykoľvek, keď sa nechcete spotiť, napríklad pri dochádzaní do práce.

S e-bikami zvládnete bicyklovať na viac vzdialené miesta alebo tam, kde by ste bežne nedošli. Možno so slzou v oku spomínate na časy, keď ste ako mladí dokázali brázdiť desiatky kilometrov bez únavy. Práve s e-bikom sa do týchto čias vrátite.

Problém pre vás nebudú predstavovať ani kopce, pretože integrovaný elektromotor vám pomôže s vyšliapaním aj toho najstrmšieho kopca vo vašom okolí. Intenzitu pomoci od hnacej sústavy si ale už určíte vy sami.

Určite poznáte momenty, kedy sa ráno chcete dostať do práce, ale všade sú zápchy. Aj v tomto prípade je vhodnou alternatívou e-bike. V práci budete rýchlejšie a vďaka zapojeniu elektromotora sa nemusíte báť, že by ste do práce došli spotení a zadychčaní.

Zdroj | Max Bender/Unsplash

Keďže je e-bike veľkostne rovnaký ako klasický bicykel, tak taktiež nemáte problém dostať sa na miesta, kde to už jednoducho autom nejde. Máme sa mysli lesné cesty, prírodné chodníky alebo klasické cyklotrasy. Teraz vám v ceste nestojí už ani kondícia.

Najväčším pohladením na duši je fakt, že vďaka e-biku používate ekologický spôsob dopravy a nezúčastňujete sa na kontaminácii vzduchu výfukovými plynmi z áut. E-bike neprodukuje hluk ani emisie a na jedno nabitie s vami dokáže prejsť aj viac ako 100 km.

Pozrite si

Hľadáte nový e-bike? Na týchto modeloch práve teraz môžete ušetriť stovky eur!

Super tiež je, že e-bike je aj vo vyhláške definovaný ako jednostopové osobné vozidlo s pomocným motorom s maximálnym výkonom 250 W, ktorý dosahuje maximálnu rýchlosť 25 km/h. V takomto prípade naňho nepotrebujete vodičský preukaz ani zákonné poistenie.

Ako vidíte, výhod e-bikov je skutočne veľa. Hlavnou nevýhodou môže byť akurát vyššia štartovacia cena oproti klasickým bicyklom, ale ak sa pozriete na výhody, tak vyššiu cenovku si e-bike dokáže plnohodnotne obhájiť.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.