Reklama

Apple MacBook Pro a jeho predchodcovia. Čím sú výnimoční?

Richard Pliešovský

MacBook Pro je slovné spojenie, ktoré má cveng. Niet preto divu, že sa na ňom chcú priživiť aj iní producenti a svoje počítače označujú napríklad MateBook a podobne. MacBook Pro je však len jeden, ten od Apple. Jeho najnovší model mal premiéru len včera, 18. októbra, my si však povieme niečo o jeho predchodcoch.

Séria MacBook Pro bola po prvý raz predstavená v januári 2006 ako vyššia rada oproti ultra prenosným, no málo výkonným modelom MacBook Air. Na výber boli dve veľkosti, so 17- a 15-palcovými uhlopriečkami. Väčšia uhlopriečka sa predávala do júna 2012, v roku 2019 ju nahradila 16-palcová verzia.

Zdroj | Apple

Prvé MacBooky Pro bežali na PowerBook G4, tie boli rýchlo nahradené procesormi od Intelu (október 2006). Apple spolupracoval s Intelom prakticky až do minulého roku, keď predstavil svoj vlastný procesor M1. V Pro modeloch bol použitý napájací konektor MagSafe, ktorý sme donedávna mohli vidieť aj v modeloch MacBook Air.

https://www.youtube.com/watch?v=BmRs0bt-YwM

Druhá generácia prišla o dva roky neskôr v podobe 13- a 15-palcových verzií, 17-palcový model prišiel v roku 2009. Apple použil tzv. unibody konštrukciu, telo počítača bolo vyrobené z jediného kusu hliníka, vďaka tomu bolo tenšie. Nové modely získali Intel Thunderbolt, vylepšený trackpad aj klávesnicu. Poháňali ich procesory Core i5 a i7.

V roku 2012 prišla tretia generácia. V júni 2012 bol predstavený 15-palcový model, 13-palcová verzia s menej výkonnými procesormi sa predstavila 23. októbra 2012. Nové MacBooky Pro dostali SSD disky, HDMI port a Retina displej. Naopak, v nových Macoch už nebolo miesto pre DVD mechaniku a porty pre Fire Wire a Ethernet. Konštrukcia mala tenšie telo a šasi, displej dostal vylepšený pánt a tenší rámik. Tlačidlo On/OFF sa premiestnilo z pravej strany na klávesnicu, nahradilo tlačidlo vysunutia DVD disku. Absencia DVD mechaniky bola spolu s vysokou cenou kritizovaná ešte dlhé mesiace.

Revolučná bola 4. generácia MacBookov Pro z októbra 2016, ktorá dizajn prakticky nezmenila do včerajšieho predstavenia nových Pro modelov. Po prvý raz sa odstránili všetky porty okrem USB-C a audio konektora. Apple vylepšil aj klávesnicu, motyliková konštrukcia však nesplnila očakávania a po troch rokoch sa vrátil k pôvodnej, i keď inovovanej klávesnici Magic Keyboard. Ďalšou veľkou zmenou bol príchod Touch Baru a Touch ID, tieto technológie ste však našli len v prémiovejších modeloch.

Pozrite si

Aký je rozdiel medzi Apple MacBook 16“ a MacBook 15“?

V roku 2019 sa aktualizovala klávesnica na spomínanú Magic Keyboard, ktorá používa mechanizmus nožnicového prepínača a prichádza nová veľkosť, 16-palcový MacBook Pro. Menší, 13-palcový model bol vylepšený v máji 2020.

Zdroj | Apple

Minulý rok na jeseň prišla ďalšia zmena, Apple začal vyrábať MacBooky Pro s vlastným procesorom Apple M1. Dizajnovo sa prakticky nezmenili, procesor však priniesol nebývalý nárast výkonu, ale i dlhšiu výdrž batérie.

Zdroj | Apple

A napokon, včera mala premiéru najnovšia generácia, ktorá okrem vylepšených procesorov M1 Pro a M1 Max prináša mini-LED Liquid Retina XDR displej s technológiou Pro Motion s uhlopriečkami 14,2 a 16,2″. Apple po rokoch rozšíril konektivitu. Novinky sa napájajú cez 3. generáciu MagSafe, pribudol HDMI port a slot na SD kartu. Apple však mnohých používateľov nepríjemne zaskočil použitím notchu, výrezu v displeji.

Zdroj | Apple
Pozrite si

Ako si nainštalovať verejnú beta verziu macOS Monterey?

Pre koho sú určené MacBooky Pro? Ako naznačuje názov, zameriavajú sa na profesionálov, ktorí potrebujú výkonné a prenosné zariadenia. Apple im už dlhé roky v tejto sérii ponúka spoľahlivé riešenie. Používate ho aj vy?

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.