Reklama
Advertisement
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.
  • #Mac
  • 3 min.
  • 10.11.2020

Apple Mac mini a MacBook Pro 13 s procesorom M1 šokujú výkonom

Apple Mac mini a MacBook Pro 13 s procesorom M1 šokujú výkonom
Zdroj | Apple
Stanislav Vinc
Apple Mac mini a MacBook Pro 13 s procesorom M1 šokujú výkonom
Zdroj | Apple
Zdroj | Apple

Apple dnes večer podľa očakávaní venoval svoju tlačovú konferenciu svojmu prvému ARM procesoru, ktorý umiestnil naraz hneď do troch existujúcich počítačov Mac. Popri modeli MacBook Air prechádza na nový procesor aj desktopový počítač Mac mini a prémiový laptop MacBook Pro.

Apple Mac mini

Nový Mac mini bude poháňať nový procesor Apple M1, ktorému sme sa venovali bližšie v samostatnom článku. Aj v prípade miniatúrneho desktop počítača Mac mini pôjde o čip, ktorý kombinuje 8-jadrový všeobecný procesor s 8-jadrovým grafickým procesorom, ktorý má mať pred konkurenciou obrovský náskok vo výkone.

Zdroj | Apple

V prípade všeobecného výkonu bude Mac mini vďaka procesoru M1 až 3-násobne výkonnejší, ako jeho predchodca so 4-jadrovým procesorom Intel Core. Pri grafickom výkone prináša nový procesor pre Mac mini až 6-násobné zvýšenie výkonu.

Zdroj | Apple

Podľa Apple bude všeobecne nová generácia 5-násobne rýchlejšia, ako najpredávanejší desktopový počítač na trhu s operačným systémom Windows aj napriek tomu, že je rozmermi až 10-násobne menší.

Zdroj | Apple

Navonok sa toho veľa nemení, na zadnej strane však tentokrát nájdeme dvojicu USB-C portov s plnou podporou protokolov Thunderbolt/USB 4, ktoré zvládnu aj pripojenie Apple Pro Display XDR obrazovky v plnom 6K rozlíšení.

Zdroj | Apple

Vynovený Mac mini bude v novej generácii v predaji už od budúceho týždňa za 699 dolárov.

Apple MacBook Pro 13“

Nového procesoru sa dočkal aj obľúbený MacBook Pro v 13“ verzii. Po novom tak bude 2,8-násobne výkonnejší pri všeobecných výpočtoch a až 5-násobne výkonnejší pri práci s grafikou, teda aj v hrách. Oproti porovnateľnému Windows notebooku má byť zhruba 3-násobne výkonnejší.

Zdroj | Apple

Vďaka tomuto posunu si rovnako, ako nový Mac mini poradí s Apple Pro Display XDR obrazovkou v plnom rozlíšení. V oblasti umelej inteligencie má byť až 11-násobne výkonnejší, čím by prakticky nemal mať na trhu žiadnu konkurenciu.

Zdroj | Apple

Čo je však pri každodennom používaní dôležitejšie, MacBook Pro 13 v novej generácii vydrží na jedno nabitie až o 10 hodín viac. Pri prezeraní webu má poskytovať výdrž 17 hodín a pri sledovaní videa až neuveriteľných 20 hodín.

Pozrite si

Apple iPhone 12 Pro očami majiteľa predošlej generácie

Apple sa dokonca tentokrát vzhľadom na pandémiu a rastúcu popularitu videhovorov zameral aj na vylepšenie zvuku a obrazu. Videohovory na jednej strane vylepší samotný procesor Apple M1, ktorý zredukuje rušenie a vďaka umelej inteligencii zvýši kvalitu obrazu a na druhej strane nové mikrofóny, ktoré sa majú kvalitou vyrovnať mikrofónom používaným vo zvukových štúdiách.

Zdroj | Apple

Nový MacBook Pro 13 bude taktiež v predaji už od budúceho týždňa za cenu od 1 299 dolárov. Oficiálnu cenu a dátum vydania pre európsky, resp. slovenský trh zatiaľ nepoznáme.

Oficiálna cena v dolároch je uvádzaná bez dane, pretože jej výška nie je rovnaká v každom americkom štáte.

Zdroj