Apple ukázal MacBook Air s procesorom Apple Silicon. Padneme z neho na zadok?

ZDROJ | Apple

Dnes večer nášho času nám Apple ukázal budúcnosť Macov. O tom, že Intelu tiká umieráčik sme vedeli už niekoľko mesiacov. Čo ponúkne jeho nasledovník sme však až dodnes netušili.

ZDROJ | Apple

Špekuláciám je koniec, prvé produkty sú predstavené. Po prvý raz v 44-ročnej histórii budú počítače Apple poháňané procesormi, ktoré si spoločnosť aj sama navrhla.

Macy budú používať procesory, ktoré sa budú označovať písmenom M. Ako prvý nám firma predstavila čip M1. Je vyrobený 5 nm architektúrou, v ktorom pracuje neskutočných 16 miliárd (!) tranzistorov.

Apple M1 bude mať 8 jadier, 4 budú určené na energeticky nenáročné úkony, ďalšie 4 budú zamerané na výkon. CPU M1 má podľa Apple priniesť najlepší výkon CPU na svete, tak isto ako 8-jadrové GPU.

Apple
ZDROJ | Apple

V procesoroch M1 bude možné využívať technológiu Neural Engine, ktorá je ideálna na strojové učenie schopnou zvládnuť až 11 miliárd operácii za sekundu.

Pozrite siČo je to ARM a prečo naň prechádza čoraz viac spoločností vrátane Apple?

Veľkou Apple M1 bude zjednotenie väčšiny čipov do jedného SoC, čo sa odzrkadlí na výkone, rýchlosti a menšej spotrebe energie. V Apple M1 sa bude nachádzať aj operačná pamäť DRAM (8 resp. 16 GB).

Na nové procesory je pripravený macOS Big Sur. Všetky natívne aplikácie sú optimalizované na čip M1. Práve tento bude mozgom nového modelu MacBook Air. Podľa Laury Metz bude tento model rýchlejší ako 98 % bežných notebookov. GPU bude 5x rýchlejšia, CPU bude rýchlejšie 3x.

ZDROJ | Apple

Nový čip M1 prinesie vynikajúcu výdrž batérie, podľa Apple to má byť 18 hodín pozerania videa, alebo 15 hodín surfovania na internete.

Novinka bude osadená čipom Apple M1 (s 8-jadrovým CPU, 7-jadrovým GPU a 16-jadrovým Neural Engine) spárovaným s 8 GB RAM (max. 16 GB) a 256 SSD (max. 2 TB). Konektivitu zabezpečia dva porty Thunderbolt / USB 4, Wi-Fi 6 a Bluetooth 5.

ZDROJ | Apple

Dizajnovo ostáva nový MacBook Air s Apple Silicon nezmenený. Bude mať 13,3-palcový Retina displej, Magic Keboard, Force Touch trackpad a Touch ID. MacBook Air bude k dispozícii v troch farbách (Space Gray, Gold a Silver).

Na prvé hodnotenia je zatiaľ priskoro. Všeobecne sa však očakávalo, že cena MacBooku s vlastným procesorom bude o niečo nižšia, ako s procesorom od Intelu. Iná vec je výkon a výdrž na batériu, ktoré majú poskytnúť. Isté je, že dnešným dňom sa začala písať vo svete prenosných počítačoch nová éra.

Pozrite siApple Mac mini a MacBook Pro 13 s procesorom M1 šokujú výkonom

Novinka sa bude predávať za 999 dolárov, dostupná bude od 17. novembra. Oficiálnu cenu a dátum vydania pre európsky trh zatiaľ nepoznáme.

Oficiálna cena v dolároch je uvádzaná bez dane, pretože jej výška nie je rovnaká v každom americkom štáte.

ZdrojApple

Komentáre k článku