Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

MacBook Pro v novom šate ponúkne MagSafe, 120 Hz displej a čítačku SD kariet

MacBook Pro v novom šate ponúkne MagSafe, 120 Hz displej a čítačku SD kariet
Zdroj | Apple
Stanislav Vinc
MacBook Pro v novom šate ponúkne MagSafe, 120 Hz displej a čítačku SD kariet
Zdroj | Apple
Zdroj | Apple

Apple podľa očakávaní predstavil dnes večer novú generáciu počítačov MacBook Pro, ktorá napráva neduhy svojich predchodcov. Náročných používateľov ale poteší najmä novým ARM procesorom zvaným M1 Pro, ktorý bude sprevádzať ešte výkonnejší variant M1 Max.

MacBook Pro už nebude poháňať samostatný procesor, grafika a pamäť, ktoré si na jednej strane vyžadovali poriadnu dávku energie a na druhej aj poriadne chladenie. Nová generácia tohto prenosného počítača dostáva do výbavy výkonné, no zároveň mimoriadne úsporné ARM čipy M1 Pro a M1 Max.

Prvý z dvojice nových ARM čipov zvaný M1 Pro je tvorený 10-jadrovým procesorom s 8 výkonnými a 2 úspornými jadrami, 16-jadrovou grafikou s výkonom 5,2 teraflopov a špeciálnym jadrom pre médiá, ktorý si poradí aj s viacerými 4K a 8K videami súčasne bez väčšieho vyťaženia.

Zdroj | Apple

Ešte ďalej túto latku posúva ARM čip M1 Max s 32-jadrovou grafikou, ktorá je až 4-násobne výkonnejšia, než tá v čipe M1. Ide o najväčší čip, aký Apple kedy vyvinul. Tvoriť ho bude 67 miliárd tranzistorov a v pomere výkonu a spotreby prekoná aj tie najvýkonnejšie Windows počítače na trhu.

Zdroj | Apple

Tento nový hardvér bude osadený v 14,2“ a 16,2“ modeli MacBook Pro, ktorý dostáva od základov prekopaný dizajn. Vpredu zaujme tenšími rámčekmi a displejom s výrezom, z boku zas náložou nových portov.

Zdroj | Apple

Do nových modelov Apple osadil mini-LED Liquid Retina XDR displej s technológiou Pro Motion. Pod týmto marketingovým názvom sa ukrýva adaptívna obnovovacia frekvencia až do 120 Hz, ktorej úroveň sa pre šetrenie energie dynamicky prispôsobuje aktuálne zobrazovanému obsahu. Displej poteší aj štandardným jasom 1 000 a maximálnym jasom až 1 600 nitov.

Pozrite si

Apple AirPods 3 sú na svete! Sú viac ako Pro, ale bez ANC

Nad displejom sa podľa očakávaní dostáva nová webkamera s Full HD rozlíšením, ktorá okrem vyššieho rozlíšenia poteší aj 2-násobne lepším obrazom v zlých svetelných podmienkach. O lepší zvuk nielen počas videohovorov sa postarajú 3 reproduktory a v prípade 16,2“ verzie aj nová audio zostava zložená so 6 reproduktorov.

Zdroj | Apple

Zmeny nastali aj pod displejom a na mysli nemáme iba chýbajúce logo daného modelu. Úplne nová je aj klávesnica, ktorej dizajn si Apple prepožičal zo svojich externých klávesníc určených pre iMac a Mac Pro. Ako ste si už možno všimli, z tohto modelu zmizol milovaný i nenávidený Touch Bar, ktorý nahrádza rad klasických funkčných kláves.

Zdroj | Apple

Zo starších modelov sa okrem klávesnice vracia do MacBooku Pro aj magnetický nabíjací port MagSafe 3. generácie. Spoločnosť mu na stranách notebooku bude robiť aj plnohodnotný HDMI port a čítačka SD kariet.

Zdroj | Apple

Nová generácia nabíjacieho portu MagSafe bude schopná nabiť nový MacBook Pro na 50 % už v priebehu 30 minút. Menší 14″ variant ohromí aj výdržou 17 hodín na jedno nabitie pri prehrávaní videa a 16″ variant až 21 hodín.

Nový MacBook Pro si bude možné predobjednať už dnes a do predaja dorazí už budúci týždeň. Menší 14″ variant začne v Spojených štátoch na cene 1 899 dolárov, väčší 16″ variant na cene 2 499 dolárov. Pokiaľ by ste pokukovali po 16″ variante s výkonnejším čipom M1 Max, pripraviť si budete musieť 3 499 dolárov. Európske ceny nových modelov doplníme akonáhle budú oficiálne k dispozícii.

Oficiálna cena v dolároch je uvádzaná bez dane, pretože jej výška nie je rovnaká v každom americkom štáte.