Reklama

Aký je rozdiel medzi Apple MacBook 16“ a MacBook 15“?

Zdroj | Apple
Richard Pliešovský
Zdroj | Apple
Zdroj | Apple

Apple v stredu predstavil novú vlajkovú loď medzi notebookmi, 16-palcový macBook Pro. Pozreli sme sa na to, aké sú rozdiely medzi novinkou a minuloročným modelom. Oplatí sa upgrade?

Apple MacBook Pro 16“ je v súčasnosti najväčší prenosný Mac. V minulosti sa vyrábal so 17“ displejom, ale jeho rozmery (25 x 393 x 267 mm) a hmotnosť (2,99 kg) mu na popularite nepridali. Vyspelé technológie umožnili dizajnérom vtesnať do takmer identického šasi 15-palcovej verzie (takmer) o palec väčšiu obrazovku.

Zdroj | Apple

Pozrite sa na porovnanie medzi 16“ a minuloročnou, 15“ verziou. Samozrejme, ide o „papierové“ hodnoty základných modelov, v praxi môžu byť rozdiely väčšie.

Najdôležitejšie zmeny

Achilovou pätou všetkých nových MacBookov bola klávesnica. Motýlikovú klávesnicu vymenila Magic Keyboard, ktorá by mala prestať robiť vrásky na čelách množstvu používateľov. Klávesnica tiež dostala naspäť fyzické tlačidlo Escape, mnohí si na to virtuálne nezvykli.

Zdroj | Apple

Nová klávesnica je vybavená novým usporiadaním klávesov so šípkami, umožňuje to lepšiu navigáciu (rovnaké usporiadanie mala klávesnica v MacBooku Pro 2015).

https://youtu.be/ysRigNyavF4

 

Pozrite si

Apple MacBook Pro 16“ so šialenou cenou 6 099 dolárov je tu!

Ďalšie rozdiely

Apple kompletne prepracoval chladiací systém a nový Mac tak dokáže podávať maximálny výkon počas dlhšej doby. Grafická karta je vyrábaná 7 nm technológiou, pri variante AMD 5500M je možné zvoliť si 8 GB pamäť.

Zdroj | Apple

Apple tiež razantne navýšil maximálnu kapacitu pamätí, RAM môže byť až do 64 GB a SSD úložisko neuveriteľných 8 TB!

Novú obrazovku je možné nakonfigurovať na rôzne obnovovacie frekvencie, čo sa pri 15-palcovom modeli nedá. Novinka podporuje pripojenie k dvom 6K monitorom (6 016 x 3 384), minuloročný model to dokázal len s dvomi 5K (5 120 x 2 880) monitormi. Môže sa tiež pripojiť k jednému 5K a trom 4K. Podpora 6K je zaujímavá napríklad pre tých, ktorí plánujú kúpiť Apple Pro Display XDR.

Lítium-polymérová batéria s kapacitou 100 Wh vydrží 11 hodín pri bezdrôtovom používaní webu, 15″ model ponúka 10-hodinovú výdrž na jedno nabitie s 83,6 Wh batériou. Novinka sa nabíja 96 W nabíjačkou, minuloročný MacBook 15″ sa musel uskromniť s 87 W.

Čo sa nezmenilo

Mnohých zarazilo, že aj v roku 2019 má top model od Apple len 720p rozlíšenie webkamery. Možno si poviete, že profesionál nerobí videohovory. Ale tak isto môžeme povedať, že profesionál nepotrebuje 6 reproduktorov v notebooku – a predsa sa nimi nový MacBook Pro chváli.

Zdroj | Apple

Nezmenený zostal modem s podporou štandardu Wi-Fi 5 (Wi-Fi 802.11ac), aj keď nové iPhony už veselo podporujú Wi-Fi 6. Pripomíname, že nový štandard nie je len o rýchlosti, ale aj o bezpečnosti.

Zachovaná ostala aj konektivita, čo predstavuje štyri USB-C porty s podporou Thunderbolt 3 a 3,5 mm audio konektor. Výrobca nenašiel miesto ani pre obľúbený a používaný (fotografmi či filmármi) port pre SD kartu. Nezmenený ostal Bluetooth vo verzii 5.0.

Oplatí sa upgrade?

Ťažká otázka, ľahká odpoveď: Zrejme nie. Majiteľ minuloročného modelu pravdepodobne vydrží aspoň rok, kým upgraduje svoju mašinku. Výmena za staršie modely je oveľa rozumnejšia, i keď v prípade Apple ide ruka v ruke nielen logika, ale aj emócia. Kúpa novinky má opodstatnenie, ak človek potrebuje naozaj masívny výkon.

Ak by sme používali zdravý rozum, dnes by sme totiž neuvažovali o 16-palcovej novinke, ale o parádnych zľavách na minuloročný model. Ten sa však už prestal vyrábať, takže netreba dlho otáľať.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.